Toster zwany także opiekaczem to kuchenne urządzenie służące do opiekania pieczywa. Na ogół posiada szczeliny, w które wkłada się kromki chleba. W środku znajdują się grzałki, które go potem opiekają z dwóch stron. W przypadku niektórych urządzeń do środka włożyć można nawet całe  kanapki. Tostery odmierzają czas opiekania i sygnalizują jego koniec dźwiękowo. Pierwsze urządzenia tego rodzaju powstały już pod koniec wieku XIX za sprawą Charlesa Strite’a.

Ranking tosterów

  1. Toster Bosch TAT 6A113
    Toster Bosch TAT 6A113
    Sprawdź aktualną cenę

    Urządzenie o mody 1090W z funkcją automatycznego centrowania pieczywa. Dzięki temu kromki są zawsze równomiernie opieczone. Regulacja wysokości rusztu pozwala na wyjmowanie z tostera nawet małych kromek. Dodatkowo toster posiada ruszt do opiekania bułek i pokrętło regulacji intensywności opiekania tostów. Przycisk STOP umożliwia przerwanie procesu pieczenia w każdym momencie. Produkt posiada wyjmowaną tacę na okruchy.
  2. Toster Philips Daily Collection HD2581
    Toster Philips Daily Collection HD2581
    Sprawdź aktualną cenę
    Funkcjonalny toster z dwoma regulowanymi otworami i ośmioma ustawieniami. Za sprawą wbudowanego rusztu pozwala także na podgrzewanie bułek czy rogalików. Funkcja podgrzewania umożliwia błyskawiczne podgrzewanie pieczywa, a funkcja rozmrażania służy do podgrzewania chleba zamrożonego. Urządzenie w każdej chwili można zatrzymać dzięki specjalnemu przyciskowi. Dodatkowo posiada wyjmowaną tacę na okruszki i wygodny podnośnik pieczywa.
  3. Toster BOSCH TAT3A011
    Toster BOSCH TAT3A011
    Sprawdź aktualną cenę
    Niewielkich rozmiarów toster w kolorze białym z funkcją automatycznego centrowania pieczywa i rusztem pozwalającym na opiekanie bułek. Jednocześnie mieści dwa tosty. Pozwala na szybkie podgrzewanie nawet zimnych grzanek. Dzięki przyciskowi STOP urządzenie można w każdej chwili wyłączyć. W przypadku zablokowania pieczywa, toster sam się wyłącza. Całość uzupełniają wyjmowana tacka na okruchy i zwijany kabel.
  4. Toster Severin AT 2509
    Toster Severin AT 2509
    Sprawdź aktualną cenę
    Nowoczesny toster z termoizolowaną obudową wykonaną z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Posiada wbudowaną podstawkę do podgrzewania bułek i dwie wydłużone komory, które jednocześnie mieszczą nawet cztery tosty. Na uwagę zasługują również regulacja poziomu przypieczenia, przycisk rozmrażania pieczywa oraz elektroniczny regulator przypiekania z wbudowanym czujnikiem temperatury. Komory są regulowane w zakresie szerokości, a całość uzupełnia funkcjonalna tacka na okruchy i schowek na kabel.
  5. Toster Tefal TT3601
    Toster Tefal TT3601
    Sprawdź aktualną cenę
    Toster o mocy 850W z dwiema szczelinami do opiekania kromek chleba. Posiada aż siedem stopni opiekania, a ponadto funkcję rozmrażania czy podgrzewania. Przycisk STOP umożliwia zatrzymanie w dowolnym momencie procesu opiekania. Przydatna jest też funkcja podnoszenia pieczywa. Dzięki temu urządzenie jest bardzo funkcjonalne i wygodne podczas codziennego użytkowania. Specjalny ruszt umożliwia przypiekanie bułek czy rogalików. Toster wyposażony jest dodatkowo w szufladkę na okruchy.

Jaki toster kupić?

Przynajmniej w teorii zakup tostera nie powinien być niczym skomplikowanym. To w końcu urządzenie, które ma ładnie i równo opiekać pieczywo. Warto jednak już na samym początku zastanowić się nad kilkoma podstawowymi kwestiami. Czym zatem sugerować się przy wyborze tostera?

  • Rodzaj – wyróżnia się tostery pionowe (klasyczne, poziome oraz zamykane zwane opiekaczami. Najtańsze i zarazem najprostsze w obsłudze są tostery pionowe. Ich działanie jest bardzo proste, bo włączają się w zasadzie automatyczne. Mieszczą standardowo dwie kromki, ale spotkać też można modele na cztery kromki. Tostery poziome są nieco większe i bardzo funkcjonalne. W zasadzie zastępują one piekarnik, bo posiada kilka poziomych rusztów do przygotowywania np. zapiekanek. Są to jednak urządzenia dość duże. Ponadto wyróżnia się tostery zamykane, a więc popularne opiekacze.
  • Moc – im większa jest moc, tym szybciej tosty są gotowe. W domu doskonale sprawdzają się urządzenia o mocy do 1500W. Zazwyczaj jest to od 600 do 1500W. W przypadku tosterów zamykanych jest jednak nieco inaczej. Potrzebują one bowiem  mniej mocy z uwagi na zamykaną konstrukcję. W zupełności wystarczy więc 700W.
  • Wymiary – obecnie kuchnie nie są pomieszczeniami zbyt dużymi. Z tego powodu w zasadzie każdy centymetr ma znaczenie. Tostery duże są funkcjonalne i efektowne, ale nie każdy może sobie na nie pozwolić.
  • Waga – w przypadku tosterów pionowych i zamykanych jest to parametr mało istotny. Przy tosterach poziomych waga bywa już znacząca.
  • Ilość kromek – w większości przypadków sprawdzają się klasyczne tostery na dwie kromki.
  • Szerokość szczelin na kromki – to parametr istotny w przypadku tosterów klasycznych. Do opiekania grubszych kromek potrzebny jest model o szerszych szczelinach. Niektóre urządzenia pozwalają na regulację rozmiaru szczelin. Tym samym można dopasować je odpowiednio do danego rodzaju pieczywa.
  • Obudowa – bardziej wytrzymałe są tostery z obudową metalową. Posiadają one izolację, a więc nie nagrzewają się zbyt mocno. Poza tym w sklepach znaleźć można modele z obudową metalowo-szklaną czy plastikową.

Czy warto kupić toster?

Toster to urządzenie niepozorne, ale przydatne w każdym domu. Pozwala bowiem na znaczne urozmaicenie posiłków, w tym przede wszystkim śniadań. Dzięki jego pomocy błyskawicznie można w warunkach domowych przyrządzić smaczne tosty. Toster jest bowiem urządzeniem służącym przede wszystkim do opiekania pieczywa.

Tostery są urządzeniami lekkimi i niewielkimi. Dlatego zmieszczą się w każdej, nawet małej kuchni. Postawić je można z powodzeniem na kuchennym blacie, ale równie dobrze sprawdzą się umieszczone w szafce, gdy na blacie jest mało miejsca. Są to przy tym urządzenia niedrogie, które zakupić można bez problemu w każdym większym sklepie stacjonarnie lub w internecie. Poszczególne urządzenia różnią się designem. Dzięki temu każdy może znaleźć model odpowiedni do swojej kuchni.

Nowoczesne tostery posiadają niekiedy funkcje dodatkowe różnego rodzaju. Przy ich pomocy można m.in. przypiec bułki czy rogaliki na śniadanie czy rozmrozić zimne pieczywo. Mieszczą one standardowo dwie kromki, ale w sprzedaży są również i modele nieco większe.

Popularni producenci tosterów