Treningowy rower stacjonarny zwany również niekiedy rowerem rehabilitacyjnym to popularny sprzęt fitness. Nie zajmuje zbyt wiele miejsca, jest raczej cichy i co więcej, skuteczny. Rower do ćwiczeń trenuje przy tym nie tylko same nogi, jak sądzi większość osób, ale niemal wszystkie grupy mięśni. Pozwala na zachowanie aktywności fizycznej w zasadzie bez wychodzenia z domu. Treningowe rowery stacjonarne stanowią też powszechne wyposażenie siłowni i klubów sportowych.
Ranking treningowych rowerów stacjonarnych
- Rower Elektryczno-Magnetyczny Hs-005H Host
Sprawdź aktualną cenę
Nowoczesny rower treningowy idealny do mieszkania czy domu. Sprawdza się zarówno w przypadku osób początkujących, jak i nieco bardziej zaawansowanych. Posiada ergonomiczną konstrukcję, sprawny system oporu i komputer. Za pomocą dotykowego wyświetlacza LCD do wyboru oferuje sporo programów i funkcji. Rower działa cicho i płynnie. Regulacja odbywa się w sposób elektroniczny, nie zaburzając rytmu jazdy. Siodełko i kąt nachylenia kierownicy również są regulowane. - Rower treningowy York Fitness C415
Sprawdź aktualną cenę
Funkcjonalny rower treningowy stacjonarny o wyjątkowo stabilnej konstrukcji. Posiada magnetyczny system hamowania i trzyczęściowy mechanizm korbowy. Dzięki temu pracuje płynnie i bezawaryjnie. Opór w tym przypadku jest regulowany w zakresie od 1 do 32, co pozwala na dobranie intensywności pracy odpowiednio do swoich potrzeb. Dodatkowo rower wyposażony jest w regulację kierownicy i siodełka. Na uwagę zasługują stopki poziomujące i rolki transportowe. Produkt oferuje aż 22 programy treningowe. - Rower stacjonarny Hop-Sport HS-060H Exige
Sprawdź aktualną cenę
Wysokiej klasy rower treningowy odpowiedni nawet dla najbardziej wymagających użytkowników. Posiada stabilną konstrukcję z kołem zamachowym o masie 9 kg. Wyposażony jest w regulowaną kierownicę i siodełko. Dzięki temu dopasować można go do swoich aktualnych potrzeb i predyspozycji. Rower jest bardzo cichy, co pozwala na korzystanie z niego w zasadzie o każdej porze dnia i nocy. Oferuje sporo różnego rodzaju programów treningowych. - Stacjonarny rower treningowy Hms M9239
Sprawdź aktualną cenę
Treningowy rower magnetyczny o niewielkiej wadze i wysokiej estetyce wykonania. Za sprawą ośmiostopniowego obciążenia można łatwo dopasować intensywność treningu do swoich potrzeb. Tym samym model ten posłużyć może różnym osobom. Przemawia za tym również regulowane siodełko i kierownica. Za sprawą sensorów dotykowych rower ułatwia kontrolowanie tętna. Trening jest więc w pełni bezpieczny także dla osób schorowanych i z różnego rodzaju dolegliwościami. Model ten waży 23 kg. - Treningowy rower stacjonarny Elitum Rx350
Sprawdź aktualną cenę
Efektowny pod względem wizualnym rower treningowy magnetyczny. Wyróżnia się wytrzymałą, stalową konstrukcją i zaskakująco kompaktowymi rozmiarami. Efektywny trening w tym przypadku zapewnia koło zamachowe o wadze 8 kg. Dzięki regulacji oporu w zakresie ośmiu stopni użytkownik może wybrać odpowiednie dla siebie obciążenie. Rower pracuje cicho i płynnie, jest bezpieczny dla kolan. Ciekawym rozwiązaniem są antypoślizgowe, samopoziomujące pedały wyposażone w paski zabezpieczające, regulowana kierownica oraz pokryte pianką siodełko.
Jaki rower treningowy kupić?
Warto dbać na co dzień o swoją aktywność fizyczną. Osobom zapracowanym z pewnością pomoże w tym przypadku treningowy rower stacjonarny. Jak jednak wybrać odpowiedni dla siebie model? Czym należy się sugerować?
- Rodzaj – przede wszystkim wyróżnia się rowery poziome, pionowe oraz spinningowe. W przypadku modeli pionowych postawa użytkownika jest wyprostowana lub jedynie lekko nachylona do przodu. Są one odpowiednie dla osób mających problemy z kręgosłupem. Rowery poziome wiążą się z jazdą w pozycji leżącej. Taki trening sprawdzi się w przypadku osób otyłych. Od jakiegoś czasu spotkać się można także z rowerami spinningowymi, które są przeznaczone dla zawodowców. Inny podział rowerów treningowych dotyczy mechanizmu oporu wytwarzanego w czasie ćwiczeń. Do wyboru są modele mechaniczne, magnetyczne oraz elektromagnetyczne. Najprostsze są rowery mechaniczne, w których regulacja oporu odbywa się poprzez fizyczne zwiększenie tarcia koła roweru. W przypadku rowerów magnetycznych regulacja ma miejsce za pośrednictwem hamulca magnetycznego. Jeszcze bardziej zaawansowane są rowery elektromagnetyczne.
- Masa koła zamachowego – wynosi ona na ogół od 4 do nawet 20 kg. Im więcej waży koło, tym ćwiczenie odbywa się płynniej i bardziej stabilnie. Początek jazdy wymaga jednak wówczas większego wysiłku. Najbardziej optymalna waga to 7-12 kg.
- Udźwig – na ogół jest to 150-160 kg. Zdarzają się jednak modele o maksymalnym udźwigu na poziomie tylko 100 kg.
- Regulacja – istotne znaczenie z punktu widzenia komfortu ćwiczenia ma regulacja wysokości siodełka oraz kąta nachylenia kierownicy.
- Waga i wymiary – od tych parametrów zależy to, czy rower będzie prosty w transporcie i komfortowy w czasie codziennego użytkowania. Im cięższy jest sprzęt, tym bardziej jest stabilny. Najlżejsze modele ważą tylko 10 kg.
- Funkcje dodatkowe – nowoczesne rowery treningowe posiadają coraz więcej funkcji dodatkowych. Są to m.in. pomiar czasu, prędkości i odległości, częstotliwość pedałowania, pomiar pulsu, całkowita liczba przejechanych kilometrów, scan itd.
Czy warto kupić stacjonarny rower do treningu?
Treningowy rower stacjonarny to doskonałe rozwiązanie w wielu sytuacjach. Obecnie ludzie są zabiegani, nie mają czasu na nic. Dzięki rowerowi tego rodzaju mogą natomiast zadbać o swoją aktywność fizyczną bez konieczności wychodzenia z domu czy mieszkania. To bardzo ważne z punktu widzenia profilaktyki zdrowotnej. Rower stacjonarny przychodzi także z pomocą osobom, które chcą schudnąć, a nie mają ochoty na chodzenie na siłownię.
Z roweru treningowego korzystać mogą osoby w różnym wieku i o różnej kondycji fizycznej. Wystarczy dobrać odpowiednie dla siebie i swoich aktualnych potrzeb parametry. Nowoczesne rowery stacjonarne oferują przy tym na ogół sporo funkcji dodatkowych. Mierzą puls w czasie jazdy, informują o spalonych kaloriach czy przejechanych kilometrach. Dzięki temu kontrolowanie swoich postępów jest zaskakująco proste i mało skomplikowane.