Wiatrówka sprężynowa to wiatrówka, która do oddania strzału wymaga naciągnięcia sprężyny. Poprzez naciśnięcie spustu, zwalniana jest sprężyna, co prowadzi do gwałtownego ruchu tłoka znajdującego się w cylindrze. W efekcie wygenerowane w ten sposób ciśnienie wypycha z lufy śrut. Zaletą takiego rozwiązania jest niski koszt eksploatacji. Takie wiatrówki nie wymagają bowiem stosowania do oddawania gazów strzałów. Nie trzeba więc kupować nabojów CO2.

Najlepsze wiatrówki sprężynowe – ranking

  1. Wiatrówka L1 – 4,5mm – Sprężynowa (z łamaną lufą)

    Wiatrówka L1 - 4,5mm - Sprężynowa (z łamaną lufą)
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej jakości wiatrówka pneumatyczna L-1 z łamaną i gwintowaną lufą oraz napędem sprężynowym. Produkowana jest na niemieckiej licencji. W tym przypadku zasięg wystrzelonego śrutu sięga 300 metrów. To model idealny dla osób początkujących i nie tylko. Jest prosty w obsłudze i niezwykle wytrzymały. Wyróżnia się stosunkowo niewielką wagą oraz doskonałymi parametrami. Jego atutem jest dobrze wyprofilowana kolba typu Monte Carlo zapewniająca pewny chwyt.

  2. Wiatrówka Cowboy (strzelba winchester) na Śruty 4,5mm BB, Napęd Sprężynowy, 700-strzałowa

    Wiatrówka Cowboy (strzelba winchester) na Śruty 4,5mm BB, Napęd Sprężynowy, 700-strzałowa
    Sprawdź aktualną cenę

    Efektowna replika amerykańskiej strzelby Winchester z napędem sprężynowym. To model 700-strzałowy, idealny nawet dla dzieci i młodzieży. Wyróżnia się sporą pojemnością magazynka, stosunkowo niewielką wagą i ciekawym designem. Zbudowana jest tak, że z napięciem broni nie powinien mieć problemu nikt, nawet dziecko. Zasięg wystrzelonego śrutu to w tym przypadku około 150 metrów. Kolba wykonana jest z drewna wysokiej jakości.

  3. Hammerli Karabinek Black Force 550 Kal 4,5Mm Diabolo Wiatrówka Sprężynowa (24977)

    Hammerli Karabinek Black Force 550 Kal 4,5Mm Diabolo Wiatrówka Sprężynowa (24977)
    Sprawdź aktualną cenę

    Tradycyjnie łamana wiatrówka z gwintowaną lufą, która strzela śrutem ołowianym typu diabolo. Posiada drewniane łoże z gumową stopką, która skutecznie amortyzuje energię odrzutu. Za bezpieczeństwo użytkowania odpowiada blokada niekontrolowanego wystrzału. W słabych warunkach oświetleniowych oddanie strzału znacznie ułatwia system światłowodów TRU-GLO. Zlokalizowane są one na mechanicznych przyrządach celowniczych. Wiatrówka posiada także szynę pozwalającą na montaż lunety.

  4. Wiatrówka L-44 z Dolnym Naciągiem – 4,5mm (sprężynowa)

    Wiatrówka L-44 z Dolnym Naciągiem - 4,5mm (sprężynowa)
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej klasy wiatrówka pneumatyczna z dolnym naciągiem, napędem sprężynowym oraz gwintowaną lufą. Zasięg wystrzelonego śrutu to nawet 350 metrów. Model ten produkowany jest na niemieckiej licencji. Stanowi idealne rozwiązanie także dla osób początkujących. Ładowanie śrutu odbywa się w tym przypadku na skutek odciągnięcia dźwigni zlokalizowanej pod lufą karabinka oraz włożenia śrutu do komory.

  5. Wiatrówka Łamana Gamo Shadow-1000 TG 4,5mm/Sprężynowa (łamana lufa)

    Wiatrówka Łamana Gamo Shadow-1000 TG 4,5mm/Sprężynowa (łamana lufa)
    Sprawdź aktualną cenę

    Hiszpańska wiatrówka pneumatyczna z tradycyjnie łamaną i gwintowaną lufą oraz napędem sprężynowym. To model stylizowany na myśliwski sztucer, którego zasięg działania to nawet 400 metrów. Idealnie nadaje się do strzelania sportowego i rekreacyjnego. Jest odpowiedni także dla początkujących strzelców. Wyróżnia się efektownym wyglądem i wysoką jakością wykonania. Jest przy tym bardzo wygodny w użytkowaniu.

Jaką wiatrówkę kupić?

Zakup odpowiedniej wiatrówki nie jest sprawą prostą. Na samym starcie trzeba zastanowić się nad tym, do czego ma ona rzeczywiście służyć – strzelania do tarcz, puszek, a może ma być wykorzystywana w celach sportowych? Jaki model wybrać dla siebie? Co ma w tym przypadku największe znaczenie?

  • Zastosowany napęd – wiatrówki sprężynowe do oddania strzału wymagają naciągnięcia sprężyny. Są tanie w użytkowaniu, bo nie wymagają zakupu nabojów CO2. Ich wadą może być jednak dla niektórych odrzut utrudniający oddanie dokładnego strzału. Wiatrówki sprężynowe  dzieli się na klasycznie łamane (najpopularniejsze i najłatwiejsze w obsłudze oraz z naciągiem bocznym lub dolnym (wytrzymałe i celne, idealne do długotrwałego użytkowania). Wiatrówki na CO2, a więc wiatrówki z napędem gazowym nie mają już takiego odrzutu jak modele sprężynowe. Są też na ogół lżejsze. Produkowane są z lekkich kompozytów i tworzyw sztucznych. Mają jednak słabszą moc. Wiatrówki pompki PCA (Pre Charged Air) są także lekkie. Poleca się je początkującym strzelcom. Łączą w sobie zalety wiatrówek sprężynowych i PCP. Wreszcie wiatrówki PCP (Pre Chardeg Pneumatics) to wiatrówki najbardziej zaawansowane. Są celne i pozbawione odrzutu. Nie wymagają częstego ładowania zbiornika.
  • Prędkość początkowa – ma wpływ na moc i zasięg wiatrówki. Im jest ona większa, tym na większą odległość i z większą mocą można strzelać. Duża prędkość początkowa oznacza jednak również i większy odrzut.
  • Kaliber – to średnica wewnętrzna przewodu lufy w calach lub milimetrach. W Polsce spotkać się można z wiatrówkami 4,5 oraz 5,5 mm. Pierwsze są popularniejsze.
  • Rodzaj zastosowanej lufy – lufa bywa gwintowana lub gładka. Gwint to nic innego jak rowki zlokalizowane wewnątrz lufy, które są prowadnicami kierującymi śrut. Dzięki nim śrut jest podkręcony, a strzał celniejszy. To widać na przykładzie wiatrówek mocniejszych.
  • Możliwość zamontowania celownika optycznego – celownik zwiększa precyzję strzału oddawanego przy większych odległościach. Pozwala na lepsze przygotowanie się do strzału.

Czy warto kupić wiatrówkę sprężynową?

Wiatrówki, a tak naprawdę karabiny lub pistolety pneumatyczne cieszą się coraz większą popularnością. Wykorzystywane są w strzelectwie sportowym oraz w celach rekreacyjnych. Osobom początkującym i nie tylko polecane są wiatrówki sprężynowe. Jakie są ich podstawowe atuty?

W tym przypadku do oddania strzału potrzebne jest naciągnięcie sprężyny. Po naciśnięciu spustu, sprężyna jest zwalniana, a szybki ruch tłoka  w cylindrze prowadzi do wygenerowania wysokiego ciśnienia wypychającego na zewnątrz śrut. Wiąże się z tym zjawisko odrzutu, które wiele osób uważa za sporą zaletę. Zwiększa ono bowiem realizm korzystania z wiatrówki. Można poczuć się jak kowboje rodem z Dzikiego Zachodu czy żołnierze sprzed lat. Dodatkowym atutem wiatrówek sprężynowych jest niewątpliwie niski koszt ich utrzymania oraz eksploatacji. Nie trzeba kupować do nich żadnych specjalnych gazów. Wyróżnia się tutaj modele klasycznie łamane oraz z naciągiem bocznym lub dolnym.

Popularni producenci wiatrówek