Wideorejestrator samochodowy (zwany również rejestratorem jazdy) to kamera, która nagrywa obraz (w niektórych modelach również dźwięk) podczas jazdy. Tego typu urządzenie montuje się najczęściej na desce rozdzielczej lub na przedniej szybie auta. Sprzęt nagrywa przejechaną trasę, co jest bardzo przydatne, np. w przypadku kolizji czy wypadku. Film z kamery, która udokumentowała wydarzenie, może posłużyć jako dowód w sprawie oraz ułatwić udowodnienie, po czyjej stronie leży wina oraz jak do danej sytuacji doszło. Nasz ranking wideorejestratorów samochodowych pomoże zdecydować, jaki model wybrać do swojego auta.
Ranking wideorejestratorów samochodowych
- Wideorejestrator samochodowy Mikavi PQ4 DUAL
Sprawdź aktualną cenę
Wideorejestrator Mikavi PQ4 DUAL to model, posiadający dwie kamery – przednią oraz tylną. Obie oferują znakomitą jakość obrazu 2x Full HD w prawie każdych warunkach oświetleniowych. Sprzęt ma wbudowany system automatycznego trybu parkingowego, dedykowany adapter zasilania z funkcją ACC, zintegrowaną funkcję Wi-Fi, a także wbudowany moduł GPS. Jest to model funkcjonalny, i kompaktowy. - Wideorejestrator VIOFO A129-G Plus
Sprawdź aktualną cenę
Rejestrator jazdy VIOFO A129-G Plus ma swoim wyposażeniu dwie kamery – przednią oraz tylną – obie wyposażone w bardzo wydajne przetworniki obrazu Sony Starvis, które zapewniają świetną jakość obrazu w rozdzielczości 1440p60 + 1080p30 jednocześnie. W tym modelu znajdziemy również automatyczny tryb parkingowy i tryb parkingowy Low-Bitrate. Do kamerki można dołączyć także akcesoria, takie jak filtr polaryzacyjny redukujący odbicia deski rozdzielczej w szybie oraz bezprzewodowy przycisk EVENT, działający w technologii Bluetooth, który pozwoli on na wygodne zabezpieczanie plików jednym kliknięciem. - MIO MiVue C540 (5415N5780023)
Sprawdź aktualną cenę
Ten model nagrywa w jakości Full HD, posiada wysokiej jakości dwa sensory optyczne Sony oraz szerokokątny obiektyw (130 stopni). Dzięki tak dobrym parametrom kamera nagrywa bardzo szczegółowo – jest w stanie zarejestrować tablice rejestracyjne innych aut czy znaki drogowe. Czujnik G-Sensor, który jest wbudowany w ten model, wykrywa nagłe zmiany ruchu czy kolizje po czym automatycznie uruchamia nagrywanie zdarzenia. Sprzęt ma również tryb foto. MIO MiVue C540 to mała, nierzucająca się w oczy, ale solidna kamerka. - Xblitz GO SE
Sprawdź aktualną cenę
Tej kamery nie trzeba przedstawiać chyba nikomu. Flagowy model wideorejestratora od Xblitz oferuje wysoką rozdzielczość obrazu Full HD, która zapewnia bardzo dobrą jakość nagrań oraz zdjęć. Zdjęcia można wykonać w rozdzielczości nawet do 12Mpx, co pozwoli na dowolne ich wykorzystanie (wydruk, analiza zdarzenia, odczyt tablic rejestracyjnych, znaków drogowych itp.) Rejestrator uruchamia się automatycznie i zaczyna nagrywać w momencie włączenia zapłonu auta. Xblitz GO SE ma niewielkie wymiary, cechuje się również doskonałą jakością wykonania (szklana soczewka, eleganckie aluminiowe wykończenia) i wyjątkową prezencją. Sprzęt posiada także wbudowaną baterię o niewielkiej pojemności, która służy głównie do zapewnienia zasilania przez kilka minut po wyłączeniu zapłonu. Model ma też G-Sensor, który wykryje zderzenie lub gwałtowne hamowanie, ma również tryb parkingowy, funkcję SOS, wbudowany mikrofon oraz głośnik. Nie musisz przebywać w aucie żeby wideorejestrator chronił Twój pojazd. Ta funkcja to idealne rozwiązanie na zatłoczone parkingi pod domem, galerią czy sklepem. Jest ponadczasowy a ambasadorem firmy Xblitz w 2021 roku został Mistrz Świata Piotr Żyła. - Xblitz S5 duo
Sprawdź aktualną cenę
Ten popularny model posiada dwie kamerki – przednią oraz tylną (cofania). Jest to sprzęt profesjonalny, który dzięki nagrywaniu w wysokiej jakości Full HD, potrafi uchwycić dosłownie każdy szczegół na drodze zarówno przed jak i za samochodem (np. numery rejestracyjne innych samochodów). Wrzucasz bieg wsteczny, a obraz z kamery automatycznie zostaje wyświetlony na ekranie Twojego wideorejestratora.
Ten model ma szerokokątny kąt widzenia (120 stopni), dzięki czemu widzi nie tylko pas, którym porusza się auto, w którym jest umieszczony, ale dostrzega również to, co dzieje się po drugiej stronie ulicy. Wideorejestrator posiada funkcję G-sensor, Loop-Recording oraz detekcję ruchu i tryb parkingowy. Wbudowana funkcja nagrywania w pętli sprawia, że nie musisz martwić się o brak miejsca i ciągłe usuwanie archiwalnych plików z karty pamięci. Rejestrator nagrywa obraz ciągle a w momencie braku miejsca na karcie pamięci, nowonagrane pliki bez Twojej ingerencji nadpisują najstarsze nagrania więc kamera wciąż może nagrywać.
Jaki wideorejestrator kupić?
Wideorejestrator samochodowy to coraz bardziej popularny sprzęt, który spotkać można w naprawdę wielu autach. Tego typu gadżet jest wybierany przez kierowców, ponieważ może zaoszczędzić wielu nieprzyjemnych sytuacji po ewentualnej kolizji, wypadku, czy też innym zdarzeniu, do którego doszło na drodze. Na rynku dostępnych jest wiele modeli wideorejestratorów, dlatego podczas wybierania można się nieco pogubić. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, decydując się na tego typu sprzęt.
- Sposób zasilania – na ten aspekt warto zwrócić uwagę, ponieważ niektóre modele posiadają własny akumulator i nie muszą bazować jedynie na akumulatorze samochodu.
- Rozdzielczość nagrywania – na półkach sklepowych można znaleźć sprzęt, który nagrywa w jakości HD oraz Full HD. Należy pamiętać, że im wyższa rozdzielczość ekranu, tym nagranie lepszej jakości otrzymamy. Jeśli więc zależy nam na tym, aby nasze filmy ukazywały jak najwięcej szczegółów, wybierzmy wideorejestrator samochodowy o rozdzielczości Full HD lub większej.
- Szerokokątny obiektyw – im większy kąt nagrywania, tym lepiej, ponieważ kamerka będzie w stanie wyłapać dużo większą powierzchnię znajdującą się przed autem. W sklepach standardem są sprzęty posiadające minimum 120 stopni, ale są również i takie, w których parametr ten osiąga nawet 170 stopni.
- Gniazdo pamięci zewnętrznej micro SD – warto zwrócić uwagę, czy dany model wideorejestratora samochodowego jest zaopatrzony w możliwość rozszerzenia pamięci wewnętrznej. W tym celu musi mieć slot na kartę pamięci. Dzięki temu zabiegowi nasz sprzęt nagra o wiele więcej.
- Połączenie z Internetem – jeśli zależy nam na połączeniu kamerki z naszym smartfonem lub tabletem (np. w celu przesyłania filmów na portale społecznościowe) trzeba zwrócić uwagę na to, czy dany model ma moduł Wi-Fi.
- Sensory przeciążeniowe – teraz sporo wideorejestratorów posiada wbudowane czujniki przeciążeniowe (tzw. akcelerometry G–sensors). Tego typu modele są w stanie wyczuć uderzenie w auto (np. podczas postoju na parkingu, kiedy nie ma nas w środku) i zainicjować sekwencję zabezpieczenia materiału wideo przed nadpisaniem. Wtedy łatwo ustalimy, kto jest sprawcą rysy czy wgniecenia na naszym aucie.
Czy warto kupić wideorejestrator do samochodu?
Wielu kierowców ciągle zadaje sobie jeszcze pytanie – po co mi wideorejestrator? Czy warto mieć w wyposażeniu auta tego typu gadżet? Otóż tak, ponieważ jest to bardzo przydatna, ale też mogąca sprawiać wiele frajdy, rzecz. Przede wszystkim kamera samochodowa uchronić nas może przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami, jakie dość często spotykane są na drogach. Zarejestrowana kolizja czy wypadek pomoże w ustaleniu, kto był winny tego zdarzenia, ułatwi nam też uzyskanie odszkodowania od ubezpieczyciela.
Są też modele, które mogą pełnić rolę „dozorcy” naszego auta, które pozostawiliśmy na parkingu. Sprzęt wykryje uderzenie oraz zapisze nagranie, dzięki czemu z łatwością odnajdziemy sprawcę wyrządzonej naszemu samochodowi szkody.
Ponadto, nagrania z kamerki mogą służyć też do celów czysto rozrywkowych. Można za ich pomocą dokumentować na przykład wyprawy samochodowe. Często podczas nagrywania sprzęt zarejestruje coś, co może stać się hitem Internetu. Na drodze nierzadko dochodzi bowiem do sytuacji wręcz absurdalnych, które wywołują śmiech, a dzięki ich publikacji w sieci możemy zasłynąć np. na portalach społecznościowych.
Jedno jest pewne – na rynku jest dostępny szeroki wybór tego typu kamer, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Nasz ranking wideorejestratorów samochodowych podpowiada, na co zwrócić uwagę, aby być zadowolonym z zakupionego sprzętu.
mam model z miejsca nr 2 Mikavi PQ4 dual, jest niezły, mam go już parę miesięcy i wszystko ok
Jak wygląda tam tryb parkingowy? Zależy mi na narywaniu 24h przy max pojemności karcie SD. Jak dużo nagrań się zmieści i czy nadpisuje się plik przy jakimś zdarzeniu? Patrzyłem na parametry i jest naprawdę ok, nawet w porównaniu z Viofo to Mikavi wypada lepiej.
mam ustawioną pętlę, ale z tego co pamiętam to przy karcie 128GB to coś koło 10 godzin materiału w jakości 2K+full hd, co do nadpisania to możesz szybko zabezpieczyć plik wciskając ok
Coś kolega chyba nie zrozumiał pytania odnośnie trybu parkingowego 🙂 Korzystam w PQ4 z trybu low bitrate podczas parkowania i pliki przy zdarzeniu oczywiście są zabezpieczane. Przy 128 GB mam około 30 godzin nagrań co sprawdza się świetnie.
Kupiłem na pierwszą kamerę model za 200zł, ale to było dziadostwo. Teraz mam kamerę o wiele lepszą T10 z Lamax i już jestem zadowolony w 100%. Działa ciągle, nie ma problemów z materiałami. 4K, uchwyt magnetyczny jest super jak ktoś ściaga i zakłada przy wysiadaniu