Żelazko parowe to bardzo popularne urządzenia, które spotkać można w wielu domach i mieszkaniach. Posiadają specjalny zbiornik z wodą, w którym na skutek wysokiej temperatury tworzona jest para. Przenika ona w materiał, rozluźniając włókna tkanin. W ten sposób można szybko pozbyć się mało estetycznych zagnieceń z ubrań. Para przyspiesza i znacznie ułatwia proces prasowania, w szczególności w przypadku trudniej dostępnych miejsc np. kołnierzy czy mankietów.
Ranking żelazek parowych
-
Żelazko parowe Philips GC4909/60
Wysokiej klasy żelazko parowe z funkcją odkamieniania Quick Calc Reals ze stopą SteamGlide Elite, która jest odporna na zarysowania. Doskonale radzi sobie nawet z największymi zagnieceniami.To urządzenie o mocy 3000W, które błyskawicznie się nagrzewa. Posiada strumień pary na poziomie aż do 55 g/min. W razie pozostawienia żelazka bez opieki te po 8 minutach automatycznie wyłącza się (pozostawione na podstawie, w przypadku pozostawienia na stopie są to 2 minuty).
-
Nowoczesne żelazko parowe z MotorSteam. W ten sposób do tkanin przenika duża ilość pary, co ułatwia proces prasowania. Urządzenie pochwalić się może mocą aż 3200W. Nagrzewa się naprawdę szybko i radzi sobie z trudnymi zagnieceniami tkanin. Całość nie zajmuje wiele miejsca i jest prosta w obsłudze. Żelazko wytwarza ciągły strumień pary do 65 g/min. Posiada stopę CeraniumGlisse o wyjątkowych właściwościach ślizgowych i sporą odpornością na zarysowania.
-
Innowacyjne żelazko parowe z systemem filtrowania pary. W ten sposób zatrzymywane są drobinki kamienia i urządzenie jest łatwiejsze do utrzymania w czystości. Za sprawą mocy 3000W urządzenie błyskawicznie się nagrzewa. Jego stopa z powłoką Durilium AirGlide jest wydajna i efektywna w użytkowaniu. Funkcja AutoClean ułatwia utrzymanie jej w czystości. Żelazko wyposażone jest w dość duży zbiornik o pojemności 350 ml, którego nie trzeba zbyt często uzupełniać.
-
Żelazko parowe Braun TexStyle 9 SI9188EBK
Efektowne wizualnie żelazko parowe o mocy 2800W. Posiada bardzo silny wyrzut pary zarówno w pionie, jak i w poziomie. Świetnie radzi sobie z najtrudniejszymi zagnieceniami. Wykorzystuje innowacyjną technologię iCareTec Smart Textile Protector, która dba o kondycję ubrań. Stopa Eloxal 3D FreeGlide ma unikalny kształt i dlatego bez problemu można nią manewrować w różnych kierunkach. Na uwagę zasługuje ponadto wysokiej jakości blokada kapania i funkcja samooczyszczania się żelazka. Można do niego wlewać wodę prosto z kranu.
-
Żelazko Russell Hobbs 20630-56 Power Steam Ultra
Wydajne żelazko parowe z uderzeniami pary do 210 g/min. Dopasowuje dystrybucję pary odpowiednio do danego materiału. Posiada ceramiczną stopę Power Steam Ultra, która świetnie radzi sobie z różnego rodzaju tkaninami. Wyposażona jest w stożkową końcówkę docierającą do wszystkich zakamarków. Urządzenie ma duży otwór wlewowy, co pozwala na łatwe uzupełnienie zbiornika wodą i jego ewentualne opróżnianie. Żelazko posiada ponadto funkcję spryskiwaczy i wbudowany system antywapienny.
Jakie żelazko parowe kupić?
Żelazka parowe są bardzo popularne, gdyż użycie pary jest jednym z najprostszych sposobów na skuteczne wygładzenie ubrań. Dodatkowo para wodna jest bezpieczna w stosowaniu. Jakie zatem żelazko parowe wybrać dla siebie? Czym się należy w tym przypadku kierować?
- Moc – powinna ona przekraczać 2000W. Im jest większa, tym urządzenie szybciej się nagrzewa, wystudza czy produkuje parę wodną. W praktyce dobrej klasy żelazka parowe mają moc minimum 3000W.
- Natężenie pary – od tego parametru zależy komfort i efektywność pracy. Wskazuje ilość pary w gramach uzyskiwanej w czasie minuty działania żelazka. Wysokiej jakości urządzenia mają wskaźnik na poziomie minimum 40 g na minutę. Inną kwestią jest uderzenie pary podawane w tych samych jednostkach. To dodatkowe uderzenie parą uruchamiane za pomocą przycisku, które trwa bardzo krótko. Przydaje się przy najtrudniejszych miejscach. Skuteczne są uderzenia o wartości co najmniej 200 g na minutę.
- Regulacja temperatury – większość żelazek parowych z wyższej półki posiada funkcję automatycznego doboru temperatury do danej tkaniny. W ten sposób znika ryzyko przypalenia delikatnego materiału.
- Stopa – kluczowe znaczenie ma materiał, z którego wykonana jest stopa żelazka. Najtańsze modele mają stopę stalową, która szybko się nagrzewa, ale jest trudna do utrzymania w czystości i łatwo ją zarysować. Stopy teflonowe i aluminiowe lepiej się ślizgają, ale są także mało wytrzymałe. Lepszym wyborem są stopy ceramiczne o dobrym poślizgu. Są odporne na zarysowanie, ale dość trudne w czyszczeniu. Stopy emaliowane są bardzo mało wytrzymałe i niełatwe do utrzymania w czystości. Dodatkowo spotkać się można ze stopami granitowymi o dużej wytrzymałości oraz szafirowymi i tytanowymi odpornymi na zarysowania. Czasem producenci stosują jednocześnie dwa materiały. Ponadto dokupić można nakładki na stopy.
- Funkcje dodatkowe – najpopularniejsze z nich to uderzenie pary w pionie i blokada kapania (tzw. niekapek).
Czy warto kupić żelazko parowe?
Żelazka parowe to w zasadzie w wielu gospodarstwach domowych standard. Z rynku zniknęły niemal już zupełnie klasyczne urządzenia działające na sucho. Żelazka parowe umożliwiają bowiem też prasowanie dawnym sposobem, gdy ktoś jeszcze to preferuje. Ciężar prasowania spoczywa w tym przypadku w dużej mierze na ciężkiej stopie i temperaturze. Zadaniem pary jest natomiast ułatwienie procesu prasowania.
Żelazka parowe są urządzeniami raczej niewielkimi rozmiarowo i bardzo poręcznymi. Sprawdzają się w przypadku regularnego stosowania. Za sprawą zbiornika na wodę o pojemności około 300ml nie wymagają zbyt częstego uzupełniania. Posiadają coraz częściej wiele ciekawych funkcji dodatkowych. Umożliwiają zwilżanie tkaniny wodą czy prasowanie na sucho. Oferują kilka stopni regulacji wyrzutu pary czy wyposażone są w funkcję wyrzutu pary. Wiele z nich automatycznie dostosowuje się do prasowanej w danym momencie tkaniny. Dodatkowo żelazka parowe są wciąż urządzeniami stosunkowo niedrogimi.