Zestaw kina domowego to w zasadzie zestaw urządzeń video i audio, które przeznaczone są do oglądania filmów i seriali. Pozwalają one na symulowanie w warunkach domowych wrażeń dźwiękowych podobnych do tych z sali kinowej czy koncertowej. Na ogół w skład takiego zestawu kina domowego wchodzą odtwarzacz DVD lub Blu-ray oraz elementy do odtwarzania dźwięku przestrzennego, a więc wzmacniacz i głośniki w systemie co najmniej 5.1. Oczywiście potrzebny jest jeszcze telewizor czy projektor.
Ranking zestawów kina domowego
- Zestaw kina domowego Sony BDV-N9200WB
Sprawdź aktualną cenę
Nowoczesny zestaw kina domowego 5.1 o mocy wyjściowej 1200W. Za sprawą systemu DSEE oferuje czysty dźwięk. Tryb ClearAudio+ optymalizuje brzmienie i w sposób automatyczny koryguje ustawienia w telewizorze w celu zapewnienia najlepszych wrażeń słuchowych. Głośniki Magnetic Fluid zapewniają wysoką moc, a jednocześnie nie zajmują zbyt wiele miejsca. Są one pozbawione amortyzatorów. Dzięki technologii Miracast istnieje możliwość szybkiego i łatwego udostępnienia multimediów. Zestaw łączy się przez Bluetooth i NFC. - Kino domowe Pioneer HTP-075
Sprawdź aktualną cenę
Zestaw kina domowego składający się z 5.1 kanałowego amplitunera AV 3D z HDMI oraz głośników satelitarnych z subwooferem. Jego maksymalna moc RMS to 600W. Obsługuje najnowsze standardy HD video. Amplituner wyposażony jest w łącze USB, które wspiera najpopularniejsze formaty audio. Zapewnia przy tym wsparcie dla przestrzennych formatów Dolby TrueHD czy DTS-HD Master Audio. - Zestaw kina domowego Onkyo HT-S5805
Sprawdź aktualną cenę
Kompletny zestaw kina domowego oferujący najnowszą technologię tworzenia dźwięku przestrzennego Dolby Atmos. W jego skład wchodzą siedmiokanałowy amplituner z dekoderem Dolby Atmos i ośmiogłośnikowy system 5.1.2. Amplituner posiada siedem wzmacniaczy audio o mocy 100W na kanał. Można do niego podłączyć serwer video, odtwarzacz Blu-ray lub DVD, konsolę do gier lub magnetowid. Urządzenie posiada łączność bezprzewodową Bluetooth. Oferuje przy tym system Advanced Music Optimizer. - Kino domowe Sony BDV-E6100
Sprawdź aktualną cenę
Zestaw kina domowego 5.1 z czterema wysokimi głośnikami. Obsługuje NFC i Bluetooth, co pozwala na odtwarzanie muzyki ze smartfona czy komputera. Digital Music Enhancer oczyszcza przy okazji każdy dźwięk. Moc wyjściowa to 1000W. Na uwagę zasługuje ponadto funkcja wzmacniania basu Bass Boost czy minimalistyczny design Sense of Quartz. Urządzenie posiada dodatkowo wbudowany dok do iPoda czy iPhone’a. Daje dzięki temu efekt przestrzenny podczas słuchania muzyki z biblioteki iTunes. - Zestaw kina domowego Panasonic SC-BTT465EG
Sprawdź aktualną cenę
Zestaw kina domowego 5.1 kompatybilny z technologią Full-HD 3D. Wysoką jakość odtwarzanego dźwięku zapewnia m.in. głośniki i subwoofer z obudową Bass-Reflex. Muzyka może być w tym przypadku przesyłania bezprzewodową za pomocą Bluetooth. Zestaw działa z technologią NFC. Za pośrednictwem internetu bądź sieci domowej można uzyskać dostęp do różnego rodzaju usług czy treści.
Jaki zestaw kina domowego kupić?
Dzięki zestawom kina domowego w warunkach domowych można stworzyć namiastkę sali kinowej. Taki zestaw można skompletować samodzielnie lub zdecydować się na zakup gotowego. Czym należy się w tym przypadku kierować?
- Liczba kanałów – od tego parametru zależy, ile głośników można podłączyć. Na ogół jest to 5.1 lub 7.1. Największe zestawy 11.2 skierowane są do użytkowników najbardziej wymagających. Pierwsza cyfra oznacza liczbę głośników zwykłych, a druga (po kropce) informuje o możliwości podłączenia subwoofera. Obecnie największą popularnością cieszy się zestawy 7.1.
- Moc wyjściowa – w celu zachowania odpowiedniej jakości dźwięku, przyjmuje się, że urządzenie powinno posiadać na jeden kanał moc 100-150W. Co ciekawe, producenci często podają w tym przypadku ogólną moc amplitunera. W teorii, im wyższa moc wzmacniacza, tym lepsze są wrażenia dźwiękowe. Jednak do małego pomieszczenia nie należy kupować amplitunera o dużej mocy. Efekt wówczas może być odwrotny do zamierzonego.
- Formaty dźwięku – warto sprawdzić ilość dekodowanych formatów dźwiękowych. Im jest ich więcej, tym oczywiście lepiej.
- Rozmiary – amplitunery czy głośniki to niejednokrotnie urządzenia duże i ciężkie. Warto więc na starcie zaplanować ich ustawienie, zwłaszcza w niewielkich wnętrzach.
- Złącza – najlepsze amplitunery na rynku posiadają m.in. złącze HDMI kompatybilne z nowoczesnymi telewizorami, monitorami czy konsolami do gier, złącze analogowe RCA do połączenia z subwooferem, złącze S-video, złącze Component oraz złącze USB.
- Rodzaj kabli – jakość kabli wykorzystywanych w zestawach kina domowego przekłada się bezpośrednio na jakość odtwarzanego obrazu czy dźwięku. Najpopularniejsze są zdecydowanie kable miedziane. Miedź może mieć jednak różny poziom zanieczyszczenia, co przekłada się na gorszą jakość przesyłu. Czysta miedź oznaczona jest symbolem 6N, a najbardziej zanieczyszczona 3N. Kable srebrne oferują o wiele lepszą jakość dźwięku. Najlepsze są jednak kable złote i platynowe, ale jednocześnie są bardzo drogie. Ciekawym rozwiązaniem są także zestawy kina domowego z bezprzewodową technologią Bluetooth. W tym przypadku jakość dźwięku jest gorsza.
Czy warto kupić kino domowe?
Wprawdzie każdy telewizor posiada wbudowane głośniki, ale w praktyce nie oferują one dźwięku najwyższej jakości. Pod tym względem nie mogą się one równać z zestawami kina domowego. Te stanowią prawdziwą gratkę dla wszystkich kinomaniaków i nie tylko.
Zestaw kina domowego sprawia, że w warunkach domowych można poczuć się jak na sali kinowej czy koncertowej. Trzeba w tym przypadku mieć do dyspozycji odpowiednią przestrzeń. Wówczas efekt jest najlepszy. Kino domowe to bowiem zestaw urządzeń audio-video, które symulują w możliwie najwierniejszy sposób wrażenia wizyjne i dźwiękowe, których doświadczyć można w prawdziwej sali kinowej. Poza filmami odtwarzać oczywiście można również różnego rodzaju koncerty czy spektakle.
Co ciekawe, najbardziej zaawansowane zestawy kina domowego oferują lepszą jakość obrazu czy dźwięku niż profesjonalne sale kinowe. Również i pod względem designu mają sporo do zaoferowania. Wcale nie muszą prezentować się ciężko i mało ciekawie.