Zimowy płyn do spryskiwaczy to płyn do spryskiwaczy, który przeznaczony jest specjalny do stosowania zimą. Zawiera on przede wszystkim etanol, który sprawia, że płyn nie zamarza w niskiej temperaturze. Dodatkowo znacznie ułatwia on usuwanie z szyb zabrudzeń różnego rodzaju. Stężenie etanolu w zimowym płynie do spryskiwaczy to 30-35%. Drugim alkoholem wchodzącym w skład produktu jest izopropanol. Dodatkowo zawiera on m.in. glikol etylenowy, glikol propylenowy i glicerynę oraz wodę demineralizowaną.
Ranking zimowych płynów do spryskiwaczy
-
K2 Claren -22C pojemność 5L Zimowy Płyn Do Spryskiwaczy K625
Perfumowany zimowy płyn do spryskiwaczy. To produkt, który nie zamarza w temperaturze nawet -22 stopni Celsjusza. Jego receptura jest wzbogacona nanocząsteczkami tworzącymi na powierzchni szyby specjalną warstwę ochronną. W ten sposób w czasie deszczu woda szybko spływa z szyby i wycieraczki mniej się zużywają. Płyn jest bezpieczny dla lakieru i uszczelek.
-
SONAX Xtreme Płyn do spryskiwaczy Zimowy pojemność 4L
Wysokiej klasy zimowy płyn do spryskiwaczy o doskonałych właściwościach myjących. Zapewnia optymalną widoczność i chroni spryskiwacze przed zamarzaniem. Za sprawą dodatku gliceryny zachowuje elastyczność wycieraczek. Zalecany jest w szczególności do reflektorów ksenonowych i kloszy wykonanych ze szkła, poliwęglanów czy tworzyw sztucznych.
-
Motul Vision Classic 5L Zimowy płyn do spryskiwaczy
Od razu gotowy do użycia zimowy płyn do m spryskiwaczy, który skutecznie usuwa lód, sól i zabrudzenia. Po wyschnięciu nie pozostawia po sobie smug. Ma za to przyjemny zapach. Skutecznie zabezpieczenia spryskiwacze i zbiorników, gdyż nie zamarza nawet przy temperaturze -20 stopni Celsjusza.
-
Moje Auto Płyn do Spryskiwaczy 5L Zimowy -22C
Skuteczny w temperaturze do -20 stopni Celsjusza zimowy płyn do spryskiwaczy. Skutecznie usuwa szron, sól, błoto pośniegowe czy innego typu zanieczyszczenia z reflektorów i szyb samochodowych. Nie pozostawia po sobie zacieków i smug. Nie powoduje odbarwiania się lakieru. Płyn zapobiega także zamarzeniu dysz spryskujących. Pozwala zachować wycieraczkom elastyczność.
-
JAN 5l Zimowy płyn do spryskiwaczy
Wysokiej jakości płyn do spryskiwaczy na zimę, który nie zamarza w temperaturze nawet -20 stopni Celsjusza. Skutecznie usuwa błoto, śnieg, sól, lód i innego rodzaju zanieczyszczenia. Skutecznie przeciwdziała obladzani się szyb przy silnych mrozach. Nie uszkadza przy tym piór wycieraczek i uszczelek. Ma świeży, przyjemy zapach.
-
Shell Płyn Do Spryskiwaczy Zimowy 4L
Jakościowy płyn do spryskiwaczy o dużej skuteczności w usuwaniu różnego rodzaju zanieczyszczeń – kurzu, błota, owadów, śniegu itd. Zapewnia on doskonałą widoczność pozbawioną smug. Produkt nie powoduje przebarwień na lakierze. Jest także w 100% bezpieczny dla gumowych uszczelnień czy elementów plastikowych. Sprawdza się w samochodach ze spryskiwaczami reflektorów. Płyn wytrzymuje do temperatury -21 stopni Celsjusza.
Jaki zimowy płyn do spryskiwaczy kupić?
W zimie pogoda dla kierowców nie jest zbyt łaskawa. Częste opady śniegu czy zanieczyszczenia wyrzucane spod kół sprawiają, że na przedniej szybie widoczność jest ograniczona. Warto więc zakupić odpowiedni zimowy płyn do spryskiwaczy. Jak wybrać odpowiedni? Na co zwrócić w tym przypadku uwagę?
- Temperatura krzepnięcia – im jest niższa, tym oczywiście lepiej. W praktyce jest to na ogół od -20 do nawet -30 stopni Celsjusza. W naszej strefie klimatycznej jest to wartość wystarczająca.
- Zapach – to w dużej mierze kwestia indywidualnych upodobań i preferencja. Jednak, co ciekawe płyny zawierające metanol, który jest szkodliwym dla zdrowia alkoholem pachną ładniej niż płyny na bazie etanolu czy izopropanolu. Metanol jest bowiem bezzapachowy. Można go więc łatwo przykryć przez inne substancje. Z drugiej strony nie są wskazane płyny mocno perfumowane. Duża ilość dodatków zapachowych wpływa bowiem negatywnie na elementy gumowe i może przyczyniać się do powstawania smug.
- Opinia Instytutu Transportu Samochodowego – jeśli jest pozytywna, można mieć pewność, że dany produkt nie zniszczy karoserii samochodu i będzie bezpieczny dla układu spryskiwaczy, w tym uszczelek, dysz i gum. Jeszcze inne certyfikaty wydaje Polskie Centrum Badań i Certyfikacji czy Państwowy Zakład Higieny Pracy. Generalnie warto stawiać na produkty atestowane.
- Skład – znaczenie ma przede wszystkim jakość wykorzystanego w płynie alkoholu. Od niego w dużej mierze zależy zapach czy temperatura krystalizacji. W przypadku tanich płynów czasem wykorzystywany jest alkohol z odpadów gorzelnianych. To powodować może u niektórych osób wymioty czy nudności. Dzięki glicerynie i glikolowi etylenowemu w dobrej kondycji pozostają wycieraczki. Mają one dobry poślizg i nie piszczą na powierzchni szyby. Jednak zbyt duża ilość glikolu sprawia, że na szybie powstają smugi. Z kolei środki powierzchniowoczynne skutecznie obniżają napięcie powierzchniowe. Tym samym ułatwiają zwilżanie powierzchni. W zimowym płynie jest ich sporo.
Czy warto kupić zimowy płyn do spryskiwaczy?
Zaparowane, brudne czy oszronione szyby prowadzić mogą niestety nawet do kolizji bądź wypadku. Dlatego tak ważne jest utrzymanie ich w czystości. Nakazuje to zresztą obowiązujący kodeks drogowy. Przednia szyba nie może być zaśnieżona, brudna, pokryta błotem itd. W przeciwnym wypadku można dostać mandat. Policja drogowa może sprawdzić nawet zawartość pojemnika na płyn do spryskiwaczy i jakość wycieraczek. Lepiej więc zainwestować odpowiednio wcześniej w dobrej jakości zimowy płyn do spryskiwaczy.
Na jesień i zimę letni płyn do spryskiwaczy należy wymienić na preparat zimowy. Jest on produkowany w taki sposób, że nie zamarza nawet przy niskich temperaturach. W praktyce jest to od -20 do -30 stopni Celsjusza. Pozwala utrzymać szyby, a niekiedy także i reflektory w czystości. Tymczasem zimą nietrudno jest o ich zabrudzenie czy oszronienie. Za sprawą dobrej klasy płynu do spryskiwaczy użytkowanie samochodu zimą jest o wiele mniej uciążliwe. Warto więc zainwestować w tego typu produkt.
Najwazniejsze zeby nie zamarzal i nie zostaeisl smug. Jazda noca z zabrudzonymi szybami to masakra.