Zakup nowego teflonu nie zawsze jest opłacalny w szczególności kiedy ceny na rynkach znacząco wzrastają. Warto przy tym pamiętać, że jeśli produkt jest używany to wcale nie oznacza, że jest to gorszy od odpowiednika na półce w sklepie elektronicznym. Przed zakupem używanego sprzętu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Używany smartfon, a rzeczy na, które warto zwrócić uwagę

Kupując taki telefon nie możemy kierować się tylko i wyłącznie własnymi preferencjami. Warto podejść do tematu z tak zwaną trzeźwą głową. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na: maksymalne możliwości danego telefonu, na jakość użytych komponentów, a także na dostępność sprzętu w danym przedziale cenowym. Sprawdzając w Internecie parametry techniczne urządzenia możemy znaleźć informacje, o jakości wyświetlacza oraz szkła znajdującego się na tyle obudowy. Dodatkowo, jeśli interesują nas używane smartfony, należy wziąć pod uwagę szereg opisanych niżej czynników:

Stan telefonu

Nie tyczy się to tylko samych uszkodzeń mechanicznych, które są gołym okiem widoczne takich jak: zbity wyświetlacz, uszkodzone wejście do ładowania lub na słuchawki. Warto spojrzeć na sprzęt pod odpowiednim światłem lub kontem, w którym jesteśmy w stanie zauważyć drobne ryski i uszkodzenia obudowy. W ten sposób możemy ocenić podejście właściciela do danego sprzętu, czy leżał on np. na biurku, czy na podłodze, a także jesteśmy w stanie stwierdzić ile upadków dany telefon ma za sobą. Warto także zaznaczyć, że używany smartfon nigdy nie będzie jak nowy. Na szczęście dobry serwisant potrafi doprowadzić telefon do kondycji niewiele odbiegającej od stanu fabrycznego.

Działanie poszczególnych funkcji oraz elementów

Mniej kłopotów z danym sprzętem będziemy mieć w momencie, kiedy spotkamy się z kimś osobiście w celu dokonania zakupu. Przed odebraniem urządzenia zwróćmy uwagę na takie aspekty jak: głośnik rozmów (zadzwońmy do kogoś); działanie kamery przedniej oraz tylnej; instalowanie i uruchamianie aplikacji; na koniec warto wykonać test sprawności urządzenia, który pokarze m.in. stan baterii.

Kompletność zestawu

Kupując smartfon należy wziąć pod uwagę jego pochodzenie. Autoryzowany sprzedawca często wydaje nam dokument, który jest potwierdzeniem zakupu. Widnieje na nim informacja o tym, co powinno wchodzić w skład zestawu. Są to najczęściej, instrukcja obsługi, słuchawki oraz ładowarka, czasami też dodatkowo przezroczysty case na telefon. Smartfon od danej firmy, nawet jeśli jest używany, to będzie podlegał warunkom gwarancji. Inna sytuacja występuje w momencie, kiedy kupujemy sprzęt od osoby prywatnej, wtedy musimy zwrócić uwagę na to, czy zakupiony przez niego smartfon jest objęty gwarancją i czy jest ona ważna. Powinniśmy także sprawdzić numer IMEI, w ten sposób będziemy pewni tego, że nie mamy do czynienia z podróbką lub urządzeniem pochodzącym z kradzieży. Może się też okazać, że funkcje telefonu zostaną zablokowane, ponieważ osoba sprzedająca nie płaciła rat za telefon.

Używany smartfon, a cena

Cena używanego sprzętu nie powinna być większa niż 50% cenny rynkowej, wyjściowej. Dodatkowo pod uwagę trzeba wziąć stan, w jakim jest interesujący nas smartfon. Podsumowując – cenę używanych telefonów możemy opisać za pomocą następującego wzoru: 50% * x / 100% – y = z gdzie:

x to cena rynkowa urządzenia

y to wartość elementów, które wymagają wymiany

z to cena, po jakiej możemy sprzedać/kupić używany sprzęt