Felgi aluminiowe to alternatywa dla montowanych na ogół felg stalowych. Są to obręcze ze stopów lekkich, które stanowią nieodłączny element koła samochodowego. Alufelgi mają wiele zalet i pod wieloma względami przewyższają felgi stalowe. Są przede wszystkim od nich lżejsze, co przekłada się na mniejsze zużywanie się elementów zawieszenia samochodu. Prezentują się lepiej pod względem wizualnym i są lepiej wykonane. Zapewniają ponadto skuteczniejsze chłodzenie zacisków hamulcowych.

Najlepsze felgi aluminiowe – ranking

Jakie felgi aluminiowe kupić? Takie pytanie zadaje sobie na pewno niejeden właściciel samochodu osobowego. W końcu alufelgi są uważane za specjalistów za lepszy wybór niż montowane standardowo w autach felgi stalowe. Tak powstał nasz kompleksowy ranking felg aluminiowych. Prezentujemy w nim produkty, które cieszą się największym uznaniem ze strony internautów. Zapraszamy do lektury.

 1. Felgi aluminiowe Aez Steam

  Felgi aluminiowe Aez Steam
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesne felgi aluminiowe w matowym wykończeniu i grafitowym kolorze. Mają oryginalny wygląd i wyróżniają się wysoką jakością wykonania. Sprawdzą się w przypadku wielu marek samochodów. W zależności od kąta patrzenia dostrzec można w tym przypadku pięć potrójnych bądź piętnaście pojedynczych ramion. Otwory na śruby są wykończone w dekoracyjny sposób. Felgi są dostępne w sprzedaży w rozmiarach od 18 do 20 cali.

 2. Felgi AEZ Crest 

  Felgi AEZ Crest 
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy felgi aluminiowe produkcji znanej, austriackiej marki. Mają nowoczesne wykończenie z polerowanym rantem. To wieloramienne felgi aluminiowe w kolorze antracytowym, które idealne dopełniają sportowe samochody, nadając im nowoczesny wygląd. Na uwagę zasługuje także wykorzystane w tym przypadku matowe wykończenie. To one nadaje felgom eleganckiego sznytu.

 3. Felgi aluminiowe MAK Wolf

  Felgi aluminiowe MAK Wolf
  Sprawdź aktualną cenę

  Jedyne w swoim rodzaju felgi aluminiowe o eleganckim designie. Mają pięć ramion i zaliczane są do klasycznych felg aluminiowych. Ich konstrukcja z nieco szerszymi odgałęzieniami na zewnątrz zapewnia felgom wzmocnienie przed uszkodzeniem. To model odporny na trudne warunki pogodowe, który sprawdzi się w przypadku wielu modeli samochodów. Jest odporny na działanie solid drogowej. Alufelgi tego typu są produkowane zgodnie z surowymi kryteriami bezpieczeństwa.

 4. Felgi Dezent Tz 

  Felgi Dezent Tz 
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości felgi aluminiowe o modnym, eleganckim designie. Mają pięć ramion i zalicza się je do grona klasycznych felg aluminiowych. Specjalna konstrukcja z odgałęzieniami na zewnątrz zapewnia wzmocnienie przed uszkodzeniami. Alufelgi są odpowiednim rozwiązaniem w przypadku wielu rodzajów samochodów. Wytrzymują trudne warunki pogodowe i działanie soli drogowej. Spełniają surowe kryteria bezpieczeństwa.

 5. Felgi aluminiowe Mak Zenith

  Felgi aluminiowe Mak Zenith
  Sprawdź aktualną cenę

  Felgi aluminiowe renomowanej, włoskiem marki, która na rynku obecna jest od ponad 25 lat. Firma ta powstała z połączenia dwóch organizacji – motoryzacyjnej i metalurgicznej. Dzisiaj marki MAK nie trzeba przedstawiać żadnemu fanowi motoryzacji. Alufelgi tej włoskiej firmy słyną z wysokiej jakości wykonania i eleganckiego, nienagannego wzornictwa.  To propozycja, która ucieszy każdego właściciela samochodu.

Jakie felgi aluminiowe kupić?

Alufelgi to doskonała alternatywa dla montowanych standardowo w autach felg stalowych. Słyną z wysokiej jakości, odporności na uszkodzenia mechaniczne i efektownego designu. Na jaki produkt warto się zdecydować? Co trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze felg aluminiowych?

 • Technologia produkcji – 90% felg aluminiowych produkowanych jest metodą niskociśnieniową. Wymaga ona większej ilości materiału, dlatego takie alufelgi bywają dość ciężkie. Ma to wpływ na układ zawieszenia samochodu. Dlatego lepszym rozwiązaniem są felgi wykonywane w technologii Flow-Forming. Polega ona na odlaniu kół, a następnie ich walcowaniu. Dlatego są one lekkie i bardzo wytrzymałe. Za najbardziej zaawansowane technologiczne i odporne na uszkodzenia uchodzą felgi powstające w procesie odkuwania. Są jednak bardzo drogie.
 • Rozmiar – tutaj znaczenie mają dwa parametry  – średnica i szerokość felgi. W przypadku średnicy wyróżnia się alufelgi 14, 15, 16, 17, 18 i 22 cali. Przykładowo, gdy koła w aucie mają średnicę 15 celi, to felgi także muszą mieć średnicę 15 cali. Trudniej jest w przypadku szerokości. Każda felga w danym rozmiarze może mieć trzy szerokości – minimalną, maksymalną i zalecaną.
 • Rozstaw otworów mocujących (śrub) – od tego zależy, w jakim modelu samochodu można zamocować dane felgi. Spore znaczenie ma tutaj budowa piasty w aucie. Przykładowo zapis 5×100 oznacza, że na feldze jest pięć otworów montażowych wpisanych w okrąg o średnicy 100 mm.
 • Osadzenie – określane także ET i offsetem. Informuje, jaka jest odległość między płaszczyzną symetrii felgi a płaszczyzną montażową. Wielkość ta określana jest na ogół w milimetrach. Mówi o tym, jak głęboko w nadkolu jest osadzona felga. Im offset jest większy, tym felga chowa się głębiej.
 • Waga – im felga jest cięższa, tym większe obciążenie stanowi dla całego układu zawieszenia. Warto więc stawiać w miarę możliwo9ści na felgi powstające na skutek odkuwania lub w technologii Flow-Forming, bo są one lżejsze.
 • Wzór i kolorystyka – do wyboru jest wiele wzorów i kolorów felg aluminiowych. Najpopularniejsze są od lat modele srebrne i czarne. Pod względem designu królują felgi pięcioramienne, sześcioramienne, szprychowe czy typu mesh. Za najbardziej klasyczne uchodzą felgi pięcioramienne. Podobny efekt dają modele sześcioramienne. Felgi wieloramienne wysmuklają koła i nadają autu lekkości. Ciekawą propozycją są ponadto niepowtarzalne modele szprychowe. Czarne alufelgi są eleganckie, ale widać na nich mocno zabrudzenia.

Czy warto kupić felgi aluminiowe?

Większość osób wymienia felgi stalowe na aluminiowe z uwagi na efektowny design tych drugich. Jednak na tym wcale nie koniec ich zalet. Felgi stalowe są bowiem bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne czy szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych.

Felgi aluminiowe są bardzo wytrzymałe, ale kluczem do sukcesu jest ich odpowiedni dobór. Za najlepsze uchodzą modele wykonane metodami kucia i flow formingu. Są bowiem nie tylko trwałe, ale i zaskakująco lekkie. Ich największą wadą jest wysoka cena. Jednak w praktyce za dobrą jakość i wytrzymałość warto zapłacić nieco więcej. To inwestycja na długie lata.

Warto też wspomnieć o tym, że alufelgi lepiej chłodzą hamulce niż felgi stalowe. Są dobrym wyborem dla kierowców, którzy lubią szybką, agresywną czy dynamiczną jazdę. Okazują się być pomocne podczas zmniejszania temperatury  czasie hamowania. Zwiększają tym samym trwałość klocków oraz tarcz hamulcowych.

Popularni producenci felg aluminiowych

Podsumowanie rankingu felg aluminiowych

Felgi aluminiowe zwane powszechnie alufelgami cieszą się na rynku motoryzacyjnym dużą popularnością. Pod wieloma względami przewyższają bowiem popularne i montowane standardowo w autach felgi stalowe. Są one nich znacznie bardziej wytrzymałe i lepiej prezentują się także pod względem wizualnym. W wyborze konkretnego modelu na pewno nieco pomoże nasz kompleksowy ranking felg aluminiowych stworzony na podstawie opinii internautów na ten temat.