Kreatyna to odkryty w roku 1832 kwas betametyloguanidynooctowy będący istotnym związkiem chemicznym pochodzenia organicznego. Stanowi element mięśni i ścięgien. W bezpośredni sposób wpływa na ich funkcjonowanie. Wykorzystywany jest przez ludzki organizm do uwalniania zmagazynowanej energii wykorzystywane np. do syntezy białek mięśniowych. Kreatyna składa się z trzech aminokwasów – argininy, metioniny oraz glicyny. Pod względem budowy przypomina białko.

Ranking kreatyn

 1. Kreatyna Universal Creatine Powder 500G

  Kreatyna Universal Creatine Powder 500G
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy suplement diety będący monohydratem kreatyny. Przyspiesza proces wzrostu tkanki mięśniowej i pozwala zbudować wytrzymałość oraz siłę. Produkt wyróżnia się dużą czystością, co przekłada się na wysoką skuteczność preparatu. Pozwala na zwiększenie siły mięśniowej oraz ogólnej wytrzymałości organizmu. Wpływa pozytywnie na procesy anaboliczne – stymuluje syntezę nowych białek. Dodatkowo w czasie intensywnego wysiłku fizycznego dodaje energii.

 2. Olimp Creatine Xplode Powder 500G

  Olimp Creatine Xplode Powder 500G
  Sprawdź aktualną cenę

  Skuteczny suplement diety będący połączeniem sześciu wysokiej klasy form kreatyny. Wybierany jest zarówno przez zawodowych sportowców, jak i osoby ćwiczące amatorsko. Kreatyna zwiększa wydolność fizyczną. Sprawdza się w czasie krótkich, ale jednocześnie intensywnych ćwiczeń. Produkt dostępny jest w trzech smakach – ananasowym, grapefruitowym i pomarańczowym. Zawiera jabłczan kreatyny, ester etylowy, pirogronian, alfa-ketoglutaran, cytrynian i chelat kreatynowego magnezu.

 3. Kreatyna BioTech Creatine Monohydrate 100% 500G

  Kreatyna BioTech Creatine Monohydrate 100% 500G
  Sprawdź aktualną cenę

  Produkt przeznaczony dla osób uprawiających sporty szybkościowe, wytrzymałościowe czy siłowe. To czysty monohydrat kreatyny wysokiej jakości. Jest to suplement legalny i skuteczny. Nie zawiera żadnych zanieczyszczeń. Kreatyna bierze udział w transporcie oraz odbudowie ATP – nośnika energii w organizmie człowieka. Dodatkowo zwiększa prędkość syntezy protein czy skutecznie hamuje procesy kataboliczne. Wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne oraz pomaga chronić serce.

 4. Olimp Creatine 1250 Mc 400 Caps.

  Olimp Creatine 1250 Mc 400 Caps.
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo skuteczna kreatyna zawierająca w jednej kapsułce 1250 mg mikronizowanego monohydratu kreatyny. To forma łatwiej rozpuszczalna i szybciej wchłanialna przez tkanki niż tradycyjny monohydrat. Produkt powoduje szybko resyntezę ATP, duży wzrost siły i beztłuszczowej masy ciała. Działa antykatabolicznie. Oznaczenie MEGA CAPS jest zarejestrowane tylko dla marki Olimp Laboratories. Obowiązuje w kilkudziesięciu krajach na całym świecie.

 5. Kreatyna Allnutrition Creatine Muscle Max 500G

  Kreatyna Allnutrition Creatine Muscle Max 500G
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo popularny suplement diety dla sportowców. Stanowi wysokiej klasy mikronizowany monohydrat kreatyny. Jest odpowiedni dla osób ćwiczących i to bez względu na poziom zaawansowania. Kreatyna zwiększa wydolność fizyczną, zwiększa siłę i moc. Pozwala na uzyskiwanie większych postępów treningowych. W produkcie dodatkowo zastosowana została tauryna, która wspomaga działanie kreatyny. Powoduje poprawę jakości wykonywanych ćwiczeń na skutek zwiększenia siły mięśni.

Jaki monohydrat kreatyny kupić?

Kreatyna w postaci monohydratu kreatyny to zdecydowanie jeden z popularniejszych suplementów diety przeznaczonych dla sportowców – zawodowych i amatorskich. Po jaki produkt warto w tym przypadku sięgnąć i czym się należy przy tym kierować?

 • Forma – wybór między proszkiem i tabletkami to kwestia indywidualnych upodobań i preferencji. Są zwolennicy obu form kreatyny. Jednak forma tabletek jest rzadziej spotykana niż proszek przeznaczony do rozpuszczania w wodzie. W tym drugim przypadku roztwór należy wypić od razu po przygotowaniu. Z kolei tabletki nie mogą mieć styczności ze środowiskiem wodnym. Kreatyna w proszku jest dobrym rozwiązaniem np. dla tych osób, które przyjmują także BCAA. Wówczas mogą przygotować mieszankę w jednym shakerze.
 • Rodzaj – monohydrat kreatyny to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj kreatyny na rynku. Jest on wielokrotnie przebadany pod kątem bezpieczeństwa i korzyści z jego stosowania. Działa silnie anabolicznie. Zwiększa siłę oraz wytrzymałość mięśni. Monohydrat często łączy się z beta-alaniną. Mniej popularną formą kreatyny jest jabłczan. Stanowi połączenie cząstek kreatyny z kwasem jabłkowym. Działa wolniej na organizm niż monohydrat. Cytrynian, podobnie jak jabłczan, jest połączeniem cząsteczek kreatyny i kwasu – tutaj cytrynowego. Związek ten jest jednak mniej przebadany. Na końcu warto wspomnieć o chlorowodorku kreatyny. To połączenie kreatyny i kwasu chlorowodorowego. Jest to jedna z lepiej rozpuszczalnych form kreatyny.
 • Bezpieczeństwo – generalnie suplementacja kreatyną jest dla organizmu człowieka całkowicie bezpieczna. Zostało to potwierdzone licznymi badaniami naukowymi. Oczywiście suplement ten należy stosować w zalecanych dawkach i w odpowiednich odstępach czasowych. Kreatyna jest przeznaczona zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet.

Czy warto kupić monohydrat kreatyny?

Kreatyna jest chemicznym związkiem organicznym znajdującym się w ludzkich mięśniach oraz ścięgnach. Jej suplementowanie pozwala na gromadzenie energii, która potem wykorzystywana jest w czasie wysiłku fizycznego. Dostarczanie do organizmu regularnych dawek kreatyny zwiększa w dużej mierze efektywność treningu.

Suplementy diety tego rodzaju pozwalają na uzyskanie w mięśniach większej ilości energii. Jednak na rynku dostępne są różne rodzaje kreatyny, które różnią się wielkością cząsteczek i składnikami dodatkowymi. Największą popularnością cieszy się jednak od lat monohydrat kreatyny. To najtańsza i zdecydowanie najczęściej stosowana forma kreatyna, a także najlepiej przebadana. Monohydrat kreatyny jest dobrym rozwiązaniem dla osób początkujących. Zawiera kwas metylo-imnomocznikowo-octowy. Bardzo dobrze wiąże wodę w komórkach mięśniowych. Monohydrat kreatyny z uwagi na obecność dość dużych cząsteczek u niektórych osób powodować może niekiedy problemy natury żołądkowej. Z tego powodu dzisiaj coraz częściej stawia się na preparatu mikronizowane, które zawierają cząsteczki kilkadziesiąt razy mniejsze. Cieszą  się one na rynku bardzo dużą popularnością wśród sportowców, nie tylko zawodowych.

Popularni producenci kreatyn

Sklepy warte uwagi