Wędka karpiowa zwana również karpiówką to wędka służąca do łowienia karpi. Posiada specyficzne wykonanie i charakterystyczne ceny. Na ogół wykonana jest z włókna węglowego. Posiada ciekawy układ przelotek i dzielony uchwyt, który zapewnia w czasie rzucania pewny chwyt. Wędka tego rodzaju może mieć różną długość. Najbardziej uniwersalne i zarazem najpopularniejsze są jednak modele średnie. Krótsze nadają się do łowienia z łodzi, a długie przeznaczone są do bardzo odległych rzutów.

Najlepsze wędki karpiowe – ranking

 1. Wędka karpiowa Prologic C3C 12′ 360cm 3.00lbs (57213)

  Wędka karpiowa Prologic C3C 12' 360cm 3.00lbs (57213)
  Sprawdź najniższą cenę

  Wysokiej jakości wędka karpiowa z mocnym i wytrzymałym mocowaniem kołowrotka. Posiada wzmocnienie dolnika węglem 3K. Ładnie zachowuje się w czasie rzutu, dobrze się ładuje i oddaje energię. Posyła zestaw ze stosunkowo niewielkim obciążeniem na spore odległości. To model niezawodny, lekki i nowoczesny zarazem. Świetnie sprawdza się w różnych warunkach.

 2. Robinson Diaflex Carp Max 2 sect. 3.00 lbs (dł. 3.90 m.) (11D-C2-391)

  Robinson Diaflex Carp Max 2 sect. 3.00 lbs (dł. 3.90 m.) (11D-C2-391)
  Sprawdź najniższą cenę

  Nowoczesna wędka karpiowa z dwustopkowymi przelotkami umożliwiającymi dalekie rzuty i zapewniającymi pewniejszy hol. Posiada dość grube ścianki blanku, co pozytywnie wpływa na dynamikę wędziska. Uchwyt końcowy ma formę cienkiej, neoprenowej rękojeści. Model ten jest bardzo szybki i wytrzymały. Cechuje się doskonałymi właściwościami rzutowymi i wytrzymałościowymi. Nadaje się przede wszystkim  na małe i średnie wody.

 3. Wędka karpiowa Wędka Jaxon Zaffira Carp 60-110 g 127 cm – 360 cm

  Wędka Jaxon Zaffira Carp 60-110 g 127 cm - 360 cm
  Sprawdź aktualną cenę
  Wspaniały współczynnik jakości do ceny! Solidne wędzisko karpiowe marki Jaxon o długości 360cm i wadze 423g. Mocny blank zapewnia świetną pracę podczas holu i dobrą zdolność rzutową. Idealne do łowienia dużych karpi metodą gruntową. Wędka ma ciężar wyrzutu 3,0lb i składa się z trzech sekcji. Wyposażona w duże przelotki TITANUM OXIDE i piankową rękojeść dla pewnego chwytu. Doskonała do dalekich rzutów.

 4. Carpex Wędka Progress Carp 2 sekcje 3.90m 3.50 lbs (11xp2392)

  Carpex Wędka Progress Carp 2 sekcje 3.90m 3.50 lbs (11xp2392)
  Sprawdź najniższą cenę
  Profesjonalna wędka karpiowa wykonana z wysokomodułowego high carbonu w typie woven carbon K1. Posiada uzbrojenie w wysokiej jakości osprzęt Fuji. Cechuje się dobrymi właściwościami rzutowymi i wytrzymałościowymi. Pozwala na oddawanie rzutów na ponad 100 metrów. Przy okazji umożliwia wykonywanie pewnych i komfortowych holów ze znacznych odległości. Wszystko to za sprawą mocnych blank. Wędziska Progress są w stanie zamortyzować najbardziej gwałtowne odejścia holowanych karpi.

 5. Shimano Wędka Tribal Tx-1 12-300 3.65M 3.00Lb Przelotka 50Mm

  Shimano Wędka Tribal Tx-1 12-300 3.65M 3.00Lb Przelotka 50Mm
  Sprawdź najniższą cenę
  Niezwykle lekka wędka karpiowa z przelotką startową 50 mm umożliwiającą zwiększenie odległości rzutów i minimalizującą ryzyko zaplątania się linki. Posiada świetne cechy rzutowe. Dzięki temu możliwe jest celne umieszczenie zestawu w wybranym miejscu. Model ten wykonany jest na lekkim blanku z włókna węglowego wysokiej jakości. Ma przelotki Shimano Hardlite, rękojeść z pianki EVA oraz uchwyt kołowrotka DPS.

 6. Fox EOS 2pc Rods (crd255)

  Fox EOS 2pc Rods (crd255)
  Sprawdź najniższą cenę

  Odpowiednia dla osób początkujących wędka karpiowa, której budowa oparta jest na lekkich blankach z włókna węglowego o niedużej zawartości żywic. Posiada przelotki wysokiej jakości typu SLIK. Wyróżnia się efektowny,  czarnym, matowym wykończeniem oraz ergonomicznym uchwytem dolnika. Wyposażona jest w 18 mm uchwyt kołowrotka DPS.

Jaką wędkę karpiową kupić?

Amatorów łowienia karpi nie brakuje. To świetny pomysł na hobby. Pozostaje jednak pytanie – jaką wędkę karpiową kupić? Co ma tym w przypadku kluczowe znaczenie? Czym warto się przede wszystkim kierować przy zakupie popularnej karpiówki?

 • Długość – wędki karpiowe różnią się od klasycznych długością. Najpopularniejsze są modele o długości 3,6 oraz 3,9 metra. Pierwsze sprawdzają się dobrze przy połowie z bliskiej odległości. Te drugie są wykorzystywane przy połowie z zrzutu. Umożliwiają łowienie na odległości do 120 m. Dodatkowo niezależnie od rozmiaru wędki wyróżnia się modele składające się z dwóch lub trzech elementów. Obecnie odchodzi się od stosowanych przed laty wędek karpiowych teleskopowych. Są one bowiem mało wydajne.
 • Krzywa ugięcia – parametr ten informuje o tym, na jakie maksymalne obciążenie można sobie pozwolić tak, aby powstał kąt prosty między dolnikiem wędki a ugięciem szczytówki. W klasycznych wędziskach krzywa ta wynosi od 2,5lb do 3,5lb.
 • Ciężar rzutowy – to parametr zależy od krzywej ugięcia. Od jego wartości, zależy wybór ciężarka o określonej wadze.
 • Materiał wykonania – na ogół wędki karpiowe wykonywane są z włókna węglowego. To materiał o ogromnej wytrzymałości i niskiej wadze. Czasami karpiówki produkowane są również z włókna szklanego. Są one tańsze, ale i mniej odporne.
 • Przelotki –  dobrze jest postawić na model z dużymi przelotkami, gdyż pozwala to na wykonywanie dalekich rzutów. Powinny być one ponadto odporne na ścieranie i pozwalać na stosowanie plecionek.
 • Uchwyt – nie może być on w przypadku wędek zbyt śliski. Wówczas bowiem może łatwo wypaść z ręki. Duże znaczenie ma również jego ergonomiczność, gdyż łowienie karpi często wiąże się z  dużymi holami.
 • Akcja – wyróżnia się akcje szczytowe, progresywne i średnio progresywne. Akcja szczytowa przychodzi z pomocą w przypadku dalekich rzutów i szybkiego zacięcia ryby, ale przy holu nie wybacza żadnych, nawet najmniejszych błędów. Akcja progresywna utrudnia dalekie rzuty, ale za to z drugiej strony daje komfort w czasie holu. Amortyzuje także ucieczki ryby. Akcja średnia progresywna stanowi połączenie wspomnianych akcji. To rozwiązanie polecane początkujących wędkarzom.

Czy warto kupić wędkę karpiową?

Trzeba pamiętać o tym, że łowienie karpi rządzi się swoimi prawami i wymaga odpowiedniego sprzętu. W tym przypadku wykorzystywane są nie standardowe wędki, a specjalne wędki karpiowe zwane karpiówkami. Karpie nie są bowiem małymi rybami, które można łatwo i szybko odholować na brzeg. Należy się tutaj przygotować na ciężką walkę ze sporych rozmiarów  rybami, w czasie której sprzęt narażony jest na zniszczenie. Stąd bez wędki karpiowej się nie obejdzie.

Wysokiej jakości karpiówki są urządzeniami lekkimi, wytrzymałymi i łatwymi w użyciu. Wybór na rynku jest tak szeroki, że każdy może znaleźć model odpowiedni dla siebie, swoich potrzeb i możliwości. Zakupić można wędki o różnej długości, krzywej ugięcia czy akcji. Dla osób początkujących najlepszym wyborem są wędki z akcją średnią progresywną. Eksperci polecają zakup karpiówek wykonanych z wysokiej jakości włókna węglowego. Jest to bowiem materiał jednocześnie bardzo wytrzymały, a przy okazji zaskakująco lekki. Warto postawić na model z ergonomicznym uchwytem.

Popularni producenci wędek karpiowych