Probiotyki to żywe kultury bakterii i drożdży. Ich podstawowym zadaniem jest odbudowywanie przewodu pokarmowego, który niekiedy ulega uszkodzeniom na skutek przyjmowanych antybiotyków. Zazwyczaj probiotykami są bakterie kwasu mlekowego. Zresztą ich cenne właściwości były znane już setki lat temu. Probiotyki na ogół są przepisywane pacjentom razem z antybiotykami, które podrażniają śluzówkę żołądka i wpływają negatywnie na wątrobę. Mają niwelować ich negatywne skutki.
Najlepszy probiotyk – ranking
Odpowiedź na pytanie, jaki probiotyk kupić nie jest jednoznaczna. Wiedza przeciętnego człowieka na ten temat jest niewielka. Tymczasem po probiotyki trzeba sięgać z wielu względów. Postanowiliśmy więc przygotować kompleksowy ranking probiotyków, aby nieco ułatwić podjęcie decyzji. Zestawienie w dużej mierze oparliśmy na podstawie opinii internautów na ten temat. Zapraszamy serdecznie do lektury i dokonywania zakupów.
- Probiotyk Vivomixx 10 saszetek
Sprawdź aktualną cenęWysokiej jakości probiotyk w formie proszku przeznaczonego do sporządzania zawiesiny doustnej. Zawiera liofilizat żywych kultur baterii. W zasadzie produkt uznać należy za poliprobiotyk. Stworzony został z myślą zaburzeniach żołądkowo-jelitowych – zespole jelita drażliwego, chorobie Crohna, niektórych chorób wątroby. Wpływa na rozwój prawidłowej flory bakteryjnej pochwy. Przeciwdziała bakteryjnemu zapaleniu pochwy. Opakowanie zawiera 10 saszetek.
- PHARMABEST Vivomixx Saszetki 225 10 szt
Sprawdź aktualną cenęSilnie skoncentrowana mieszanka probiotyczna. Produkt zawiera oryginalną formułę profesora De Simone – rekomendowaną w wytycznych wielu towarzystw naukowych. Zastosowane w tym przypadku szczep są dobrane pod kątem ich specyficznych właściwości i synergii działania. Suplement ma formę proszku, z którego tworzy się zawiesinę. Przeznaczony jest dla osób dorosłych i dzieci powyżej trzeciego roku życia. Opakowanie zawiera 10 saszetek.
- Lab One N°1 Probiotic Probiotic Suplement Diety 30 Kaps.
Sprawdź aktualną cenęWysokiej jakości suplement diety w formie wygodnych kapsułek. Zawiera składniki, które wspierają odbudowę naturalnej mikroflory jelitowej. Produkt w swoich składzie ma 30 miliardów mikrokapsułkowych kultur bakterii, które pochodzą z 10 szczepów. Skutecznie łagodzi zaburzenia pracy przewodu pokarmowego czy zespół jelita drażliwego. Niweluje negatywne skutki antybiotykoterapii. Przy okazji poprawia proces trawienia i wchłaniania składników odżywczych.
- Probiotyk Sanprobi IBS 20 kaps.
Sprawdź aktualną cenęPreparat probiotyczny polecany osobom, które zmagają się z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. Produkt chroni też przed szkodliwym działaniem antybiotyków i niesteroidowych leków przeciwbólowych na mikroflorę jelitową. Po suplement warto sięgnąć w przypadku zaparć, biegunek, wzdęć, nadmiernego oddawania gazów itd. Dawkowanie to 1-2 kapsułki dziennie w czasie posiłku. U dzieci do 12. roku życia dawka wynosi 1 kapsułka dziennie.
- Symbiosys Alflorex Probiotyk 30kaps.
Sprawdź aktualną cenęPopularny produkt, który pozwala zachować równowagę mikrobioty jelitowej na każdym etapie życia. Opracowany został w oparciu i badania naukowe. Zawiera starannie wybrane szczepy bakterii. To jedyny produkt w Europie zawierający unikalny szczep wyizolowany z przewodu pokarmowego zdrowej osoby – Bifidobacterium infantis 356624. Jedna kapsułka zawiera aż miliard bakterii. Producent zaleca stosowanie probiotyku przez co najmniej 4 tygodnie – zalecana dawka to kapsułka dziennie.
Jaki probiotyk kupić?
Probiotyki to produkty, które warto stosować w wielu przypadkach. Tak jest np. podczas antybiotykoterapii czy problemów z przewodem pokarmowym. Na który suplement warto się zdecydować? Co trzeba mieć na uwadze przy zakupie probiotyku?
- Szczep bakterii – na dobrej jakości preparatach znajdują się zawsze informacje na temat rodzaju i gatunku szczepu bakteryjnego. Ważna jest także informacja na temat szczepu w formie kodu z liter i cyfr. Pozwala to na ocenę skuteczności danego produktu i wybór suplementu odpowiedniego do swoich potrzeb. Przy okazji trzeba sprawdzić przebadanie kliniczne danego szczepu. Okazuje się, że tylko szczepy przebadane klinicznie przechodząc przez ludzki układ pokarmowy, zachowują swoje właściwości i docierają do miejsca docelowego.
- Data ważności – to kwestia, która ma bardzo duże znaczenie. Niestety probiotyki na zapewniają stabilności szczepów bakteryjnych. Im bliżej im do końca daty ważności, tym mniejszą mają skuteczność działania. Z czasem maleje bowiem ilość dobrych bakterii. Nie trafiają one do organizmu w ilości takiej, jak powinny. Produktów po upływie daty ważności w ogóle nie ma sensu stosować, bo nie mają już one żadnych cennych właściwości.
- Optymalna dawka szczepów bateryjnych w preparacie – taka informacja, która określa ilość bakterii w jednej kapsułce musi się znajdować na opakowaniu produktu. Skuteczność gwarantuje dawka na poziomie 5-10×109 CFU lub 250-500 mg na dzień.
- Opakowanie – również i opakowanie produktu jest dość istotne. Warto sprawdzić, jak dany preparat należy przechowywać, aby zachował on swoje właściwości. Probiotyki to często produkty delikatne. Zawierają żywe organizmy, a więc są wrażliwe na czynniki zewnętrzne różnego rodzaju. Mowa tutaj np. o świetle słonecznym czy zmianach temperatury otoczenia. Dobre probiotyki sprzedawane są opakowaniach, które zapewniają im ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Niektóre trzeba oczywiście przechowywać w lodówce.
Czy warto kupić probiotyk?
Probiotyki warto stosować z wielu względów. Przede wszystkim przyczyniają się one do poprawy funkcjonalności jelit. Pozytywnie wpływają na ich skład oraz funkcje bakteryjne. Usprawniają pracę jelit i przyspieszają przemianę materii. Są doskonałym wsparciem w przypadku problemów z uciążliwymi zaparciami.
Na tym oczywiście nie koniec zalet stosowania probiotyków. Produkty te dobrze wpływają na układ odpornościowy. Produkują naturalne przeciwciała zapewniające dobrą barierę ochronną. Zapobiegają ewentualnym zakażeniom jelit, bo hamują patogenne organizmy. Regularne stosowanie probiotyków zmniejsza ryzyko pojawienia się infekcji narządów intymnych u kobiet. Tymczasem dolegliwości te pojawiają się często np. latem czy w czacie podróży. Kobiety w szczególności powinny więc sięgać po preparaty probiotyczne.
Oprócz tego probiotyki w dużej mierze poprawiają wchłanianie składników odżywczych w jelitach. Zwiększają przyswajalność cennych minerałów, witamin itd. Probiotyki poprawiają przy okazji wchłanianie wapnia w tkance kostnej, co wpływa pozytywnie na układ ruchu. Ich stosowanie jest wskazane w czasie antybiotykoterapii.
Podsumowanie rankingu probiotyków
Probiotyki są niezwykle ważne i to nie tylko podczas stosowania antybiotyków czy leków przeciwbólowych z grupy NLPZ. Składają się ze szczepów bakterii, które pozytywnie wpływają na mikroflorę jelitową i przewód pokarmowy. Warto o nich pamiętać na co dzień. W wyborze konkretnego preparatu probiotycznego na pewno nieco pomoże nasz kompleksowy ranking probiotyków. Zestawienie stworzyliśmy na podstawie opinii internautów na ten temat. Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem.