Kserokopiarka to urządzenie, które pozwala na robienie kopii dokumentów. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa „kseros” oznaczającego coś suchego. Kserokopiarki wyposażone są w skaner, który zamienia obraz dokumentu w formie papierowej na formę cyfrową. Ta jest potem przekazywana do modułu drukującego, który utrwala obraz na kolejnych kartkach papieru. Sercem kserokopiarki jest bęben – metalowy wałek pokryty substancją o właściwościach fotoelektrycznych.

Ranking kserokopiarek

Jaką kserokopiarkę kupić? Takie pytanie wbrew pozorom zadają sobie nie tylko właściciele firm i pracownicy biur. Jest to bowiem urządzenie, które przydać się może również w domu. Dlatego przygotowaliśmy kompleksowy ranking kserokopiarek. Wskazujemy w nim najciekawsze urządzenia tego typu na rynku. Informujemy również, jakie cechy powinny mieć kluczowe znaczenie przy ich zakupie. Zachęcamy serdecznie do lektury.

 1. Kserokopiarka Sharp Mx-2651

  Kserokopiarka Sharp Mx-2651
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy kserokopiarka z funkcją kopiowania, skanowania, faksowania czy archiwizowania dokumentów. Drukuje w prędkością 26 stron na minutę. W podajniku mieści standardowo 650 arkuszy. Wyposażona jest w kolorowy ekran dotykowy o przekątnej 10,1 cala. Oferuje on funkcję regulacji pochylenia. Krótki czas nagrzewania przekłada się na poprawę produktywności i niższe koszty zużycia energii.

 2. Konica Minolta Kserokopiarka Bizhub

  Konica Minolta Kserokopiarka Bizhub
  Sprawdź aktualną cenę

  Profesjonalna kserokopiarka, która doskonale radzi sobie w różnych warunkach. To urządzenie solidne i niezawodne produkcji renomowanej marki. Cechuje się dużą szybkością działania. W ciągu minuty drukuje aż 36 stron. Jest kompatybilna z wieloma środowiskami IT i oferuje jednolitą technologię druku. Nagrzewa się w zaledwie 20 sekund, ale czas przygotowania do pracy różnić się może w zależności od środowiska pracy.

 3. Kserokopiarka Lexmark X864DE4

  Kserokopiarka Lexmark X864DE4
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalna kserokopiarka oferująca wysokiej klasy wydruk laserowy. Posiada zainstalowaną pamięć 256 GB. To wydajne urządzenie wielofunkcyjne, które doskonale radzi sobie z najtrudniejszymi zadaniami. Obsługuje nośniki w formatach do A4. Kopiuje i drukuje z prędkością do 55 stron na minutę. Jest to model prosty w obsłudze z ekranem dotykowym w zestawie. Standardowo oferuje również faksowanie.

 4. Konica Minolta Bizhub 227

  Konica Minolta Bizhub 227
  Sprawdź aktualną cenę

  Prosta w obsłudze kserokopiarka o bardzo szerokim zastosowaniu. Drukuje pojedyncze strony z wielu podajników. Pomaga w ograniczaniu tonera poprzez zminimalizowanie jego zużycia. Pozwala na druk bezpośrednio z urządzeń mobilnych. Oferuje także skanowanie czy kopiowanie. Atutem urządzenia jest wysokie bezpieczeństwo jego użytkowania. Sprzęt tego typu sprawdzi się na pewno w niejednym biurze.

 5. Kserokopiarka Xerox Versalink

  Kserokopiarka Xerox Versalink
  Sprawdź aktualną cenę

  Wydajna kserokopiarka, a w zasadzie urządzenie wielofunkcyjne. Nie jest to sprzęt zbyt skomplikowany w obsłudze. To urządzenie niezawodne i wytrzymałe. Pozwala na zwiększenie efektywności pracy i oferuje bezpieczne drukowanie. Atutem omawianego modelu jest kolorowy ekran dotykowy o przekątnej 5 cali. Fabryczne aplikacje Xerox ConnectKey przychodzą z pomocą podczas wykonywania wielu zadań biurowych.

Jaką kserokopiarkę kupić?

Kserokopiarki mimo upływu lat są wciąż urządzeniami nieocenionymi w każdym biurze. Trudno jest wyobrazić sobie bez nich funkcjonowanie w wielu firmach. Na jaki model się zdecydować? Co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie kserokopiarki?

 • Rozmiar – powierzchnia biurowa również kosztuje. Dlatego nie każda firma pozwolić sobie może na zakup okazałego urządzenia wielofunkcyjnego czy kserokopiarki. Ograniczeniem nie jest cena, ale miejsce na sprzęt. Oczywiście są w sprzedaży również modele bardziej kompaktowe. Z drugiej strony ich funkcjonalność jest często ograniczona.
 • Prędkość – parametr określany jako prędkość wydruku ma spore znaczenie. Jest to prędkość pracy ciągłej między kartkami. Dzisiaj większość urządzeń dostępnych na rynku w ciągu minuty tworzy 25-30 kopii. Oczywiście są jeszcze kserokopiarki znacznie szybsze, ale różnice nie są już tak znaczące, aby miały duże znaczenie.
 • Koszty eksploatacji – zakup urządzenia to w tym przypadku nie wszystko. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę standardowe koszty jego eksploatacji. Czasem zaoszczędzić można na samej kserokopiarce, ale koszty tonerów do niej mogą okazać się  bardzo wysokie. Warto zwrócić uwagę na zużycie prądu. Największe generowane jest podczas uruchamiania urządzenia i przeprowadzania tzw. procesów stabilizacyjnych. W starszych modelach wykorzystywano halogeny 1000W do ogrzewania modułu utrwalającego. Przy spadku temperatury dogrzewanie przejmował halogen 750W. Nowoczesne urządzenia coraz częściej wykorzystują natomiast indukcyjny moduł utrwalania. Tym samym zużycie energii jest o wiele niższe.
 • Zastosowanie – warto na samym starcie zastanowić się nad potrzebami danej firmy czy biura. Na tej podstawie można wybrać urządzenie o danej funkcjonalności czy wydajności pracy.
 • Rodzaj – wyróżnia się urządzenia monochromatyczne, które oferują wydruki czarno-białe i kserokopiarki kolorowe laserowe. Te pierwsze wykorzystywane są w biurach i urzędach. Są szybkie w działaniu i niezawodne. Urządzenia kolorowe są częściej spotykane w szkołach, gdzie służą do drukowania materiałów dydaktycznych.

Czy warto kupić kserokopiarkę?

Kserokopiarki i urządzenia wielofunkcyjne to podstawowe wyposażenie każdego nowoczesnego biura. Dzisiaj trudno jest sobie wyobrazić poważną firmę bez sprzętu tego rodzaju. Na szczęście na rynku jest z czego wybierać.

Nowoczesne kserokopiarki biurowe posiadają często wbudowany komputer, który przetwarza dane i łączy się z siecią. Jest w stanie nie tylko kopiować dokumenty, ale i je drukować bezpośrednio z podłączonych do sprzętu urządzeń. Kserokopiarki drukują i kopiują dokumenty wysłane mailowo, faksują czy archiwizują dane. Są to sprzęty bardzo funkcjonalne, a przy tym naprawdę proste w obsłudze. Dzisiaj granica między kserokopiarką, faksem, skanerem czy drukarką są bardzo mocno rozmyte.

Przy zakupie kserokopiarki do biura warto mieć na uwadze jej funkcjonalność. Warto zdecydować się na zakup urządzenia, które rzeczywiście przyda się pracownikom. Dzisiaj w zasadzie wszystkie kserokopiarki obsługują format A4, ale tylko niektóre radzą sobie z formatem A3. Dodatkowo są na rynku urządzenia, które pozwalają na wykonywanie kopii unikalnych dokumentów przesłanych w mniej oczywistych formatach. Dobrze jest o tym pamiętać, oczywiście o ile takie są wymogi firmy. Kserokopiarka ma w końcu ułatwić pracę i ją zautomatyzować.

Popularni producenci kserokopiarek

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu kserokopiarek

Mimo upływu lat kserokopiarki są wciąż urządzeniami w biurach i firmach wręcz nieocenionymi. Nie tylko kserują, ale i skanują, drukują czy przesyłają faksy. Dlatego często nazywa się je urządzeniami wielofunkcyjnymi. Wybór w tym zakresie na rynku jest całkiem spory. Na co więc postawić? Pomocny powinien okazać się nasz ranking kserokopiarek. Przeanalizowaliśmy w nim najciekawsze urządzenia tego typu na rynku. Pochyliliśmy się również nad cechami, które dobrej klasy kserokopiarki muszą się odznaczać. Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem.