Karta graficzna AMD to podzespół komputera odpowiadający za generowanie oraz za wyświetlanie obrazów. Dodatkowo zwiększa wydajność urządzenia i skutecznie wspomaga obliczenia procesora. AMD jest jednym z dwóch czołowych producentów kart graficznych. Wybór odpowiedniej karty graficznej nie jest jednak łatwy. Na starcie trzeba sprawdzić jej kompatybilność z procesorem czy płytą główną. W przeciwnym wypadku nie da się w pełni wykorzystać potencjału karty graficznej.

Ranking kart graficznych AMD

 1. Karta graficzna AMD ASRock Radeon RX 6900 XT Phantom Gaming D 16G OC

  Karta graficzna AMD ASRock Radeon RX 6900 XT Phantom Gaming D 16G OC
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy karta graficzna wykorzystująca architekturę RDNA2. Oferuje 16 GB pamięci GDDR6 i wspiera PCI-E 4.0. Pozwala tym samym cieszyć się bardzo płynną rozgrywką. Karta posiada unikalne technologie AMD – Ray Tracing czy FidelityFX. To przekłada się na bardziej fotorealistyczną grafikę. Całość uzupełniają trzy wentylatory i metalowe wzmocnienia konstrukcji. Środkowy wentylator ma podświetlenie Polychrome RGB.

 2. Karta MSI Radeon RX 6800 XT GAMING X TRIO 16GB

  Karta MSI Radeon RX 6800 XT GAMING X TRIO 16GB
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesna karta graficzna wspierana poprzez 16 GB pamięci GDDR6 i układ chłodzenia TRI FROZR 2. Pozostaje chłodna nawet przy najbardziej intensywnym użytkowaniu. Pozwala przy tym cieszyć się graficznymi technologiami jak np. Ray Tracing. Wykorzystuje innowacyjną architekturę AMD RDNA2. To karta bardzo wydajna, cicha i estetycznie wykonana. Wyposażona jest w trzy wentylatory TORX FAN 4.0.

 3. Gigabyte Radeon RX 6700 XT Gaming OC 12GB GDDR6

  Gigabyte Radeon RX 6700 XT Gaming OC 12GB GDDR6
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo wydajna karta graficzna będąca idealnym wyborem dla każdego gracza. Wykorzystuje nowoczesną architekturę AMD RDNA2. Zapewnia sprzętowe wsparcie Ray Tracing. Posiada aż 2560 procesorów strumieniowych, 160 jednostek teksturujących oraz 64 jednostki rasteryzujące. Całość wspiera 12 GB pamięci RAM GDDR6. Nie trzeba się także martwić o ewentualne przegrzanie karty. Odpowiada za to duży radiator z miedzianymi ciepłowodami i trzy wentylatory pokryte grafenem.

 4. Karta graficzna AMD Sapphire Radeon RX 580 PULSE 8GB GDDR5

  Karta graficzna AMD Sapphire Radeon RX 580 PULSE 8GB GDDR5
  Sprawdź aktualną cenę

  Innowacyjna karta graficzna przeznaczona dla wymagających użytkowników. Wyposażona jest w architekturę GPU Polaris oraz wydajny system chłodzenia Dual-X. To przekłada się na niezawodność jej działania. Wiatraki zastosowane w tym przypadku zapewniają bardzo cichą pracę karty. Model ten posiada dwa porty HDMI, co pozwala na wykorzystanie technologi VR. Można też jednocześnie korzystać z monitora HD oraz zestawu służącego do obsługi wirtualnej rzeczywistości.

 5. Karta Gigabyte Radeon RX 5500 XT OC 4GB GDDR6

  Karta Gigabyte Radeon RX 5500 XT OC 4GB GDDR6
  Sprawdź aktualną cenę

  Zaprojektowana z myślą o graczach karta graficzna z nowoczesną architekturą RDNA. Jest bardzo wydajna, a przy tym zachowuje niskie zużycie energii. RDNA wspiera wyświetlacze VR oraz gamingowe monitory o znacznej rozdzielczości. Całość uzupełnia wysokiej klasy układ chłodzenia WINFORCE 2X, który łączy w sobie dwa wentylatory o przeciwnych kierunkach obrotów i aluminiowy radiator z ciepłowodami kompozytowymi.

Jaką kartę graficzną AMD kupić?

Nie da się ukryć, że karta graficzna to jeden z najważniejszych podzespołów każdego komputera. Warto jej wyborowi poświęcić więc nieco więcej czasu. Na jaką kartę graficzną AMD dobrze jest postawić i czym się sugerować w czasie zakupów?

 • Rodzaj – karty graficzne AMD podzielić można na Radeon (przeznaczone do podstawowych zastosowań) i Radeon RX – odpowiednie dla graczy. Pierwsza cyfra w oznaczeniu odpowiada za generację, a kolejna za segment wydajnościowy. Producent oferuje też karty graficzne ze specjalnych edycji. Są one wydajne i posiadają specyficzne parametry.
 • Taktowanie rdzenia i pamięci – jest to częstotliwość, z którą karta pracuje. Im jest ona wyższa,  tym bardziej dana karta jest wydajna. Nowoczesne karty posiadają na ogół dodatkowy tryb Turbo Boost. Uruchamia się on, gdy urządzenie wymaga bardzo dużej mocy obliczeniowej. Takie karty mają najczęściej specjalne oznaczenia.
 • Chłodzenie – wyróżnia się trzy rodzaje systemów chłodzenia: aktywny (bardzo wydajny), pasywny (cichy) i chłodzenie wodą (wydajny i cichy). Nadmierna temperatura karty przekłada się na spadek wydajności i niestabilność pracy. Dlatego tak duże znaczenie ma odpowiedni system chłodzenia. Chłodzenie pasywne jest na ogół mniej wydajne, ale chłodzenie aktywne generuje więcej hałasu.
 • Porty i złącza – jest to ważne, gdy na co dzień korzysta się z więcej niż jednego monitora czy gogli VR itd. Mini DisplayPort oraz DisplayPort są kompatybilne z AMD Free Sync. Porty VGA i DVI z kolei wykorzystywane są do podłączania starszych monitorów.  Najbardziej nowoczesne są złącza HDMI i mini HDMI. Zapewniają one obraz w najlepszej rozdzielczości. Dobrze, aby karta miała przynajmniej jedno złącze HDMI i Displayport.
 • Pamięć VRAM – wpływa na wydajność karty graficznej. Jest to dwuportowa pamięć RAM istotna głownie dla graczy komputerowych. Przy zbyt małej pamięci VRAM gra niestety może się zacinać, zwłaszcza gdy jej parametry są ustawione na najwyższym poziomie.

Czy warto kupić kartę graficzną AMD?

Dobra karta graficzna to karta dopasowane do potrzeb oraz indywidualnego gustu użytkownika. Z tego powodu tak duże znaczenie ma już na samym początku wybór producenta. Dużą popularnością na rynku cieszą się karty graficzne AMD, które słyną ze swojej wydajności i niezawodności.

Oczywiście w praktyce sporo zależy od tego do czego dany komputer, a więc i karta graficzna mają być wykorzystywane. Wyróżnić można tutaj segment biurowy, gamingowy oraz profesjonalny. Karty graficzne biurowe mają obsługiwać jedynie mało wymagające gry, filmy w wysokiej rozdzielczości i proste programy graficzne. Karty graficzne do gier są bardziej rozbudowane, ale nadają się nie tylko do gier. Z uwagi na sporą moc obliczeniową wykorzystać je też można do renderowania grafik czy projekcji VR. Za sprawą takich kart można streamować rozrywkę w sieci, nie tracąc nic z mocy do obsługi gry.

Najbardziej zaawansowane technologicznie  są oczywiście karty graficzne profesjonalne. Mają bardzo dużą moc obliczeniową, ale nie są odpowiednie do grania. Radzą sobie natomiast doskonale ze skomplikowanymi obliczeniami. Są wybierane przez grafików i filmowców.

Sklepy warte uwagi