Zabawki ekologiczne to w dużej mierze produkty drewniane czy tworzone z recyklingu. Stanowią doskonały wybór w XXI wieku, gdy wiele zabawek produkowanych jest z materiałów, które nie nadają się do powtórnego użycia. Tymczasem maluchy troski o środowisko warto uczyć od najmłodszych lat. Zabawki ekologiczne są jednak również bardzo wytrzymałe. Z powodzeniem wykorzystywane mogą być przez wiele pokoleń. Są one bezpieczne dla dzieci i stanowią świetny pomysł na prezent.

Ranking zabawek ekologicznych

Jaką zabawkę ekologiczną kupić dla swojego dziecka? Okazuje się, że zdecydowanie jest w czym wybierać. Zabawki w stylu eko z roku na rok cieszą się bowiem coraz większą popularnością. Ludzie doceniają ich wysoką jakość, wytrzymałość i możliwość ponownego przetworzenia. Są one przyjazne dla środowiska naturalnego. Nasz ranking zabawek ekologicznych prezentuje kilka ciekawych propozycji w tym zakresie. Serdecznie zapraszamy do lektury.

 1. Zabawki ekologiczne Little Dutch Wózek Z Klockami Błękitny

  Zabawki ekologiczne Little Dutch Wózek Z Klockami Błękitny
  Sprawdź aktualną cenę

  Wykonany z drewna wózek z klockami o dużej stabilności. Sprawdzi się także w formie pchacza dla dzieci. Zestaw zawiera wózek i 27 klocków o różnych kształtach. Są to trójkąty, kwadraty i prostokąty. Wszystkie mają kolorystykę pastelową. Klocki pozwalają na trening motoryki u małych dzieci. Wózek wykorzystywany może być także do wożenia lalek i innych zabawek. Całość pomalowana jest farbami bezpiecznymi dla dzieci. Nadaje się dla dzieci powyżej 1. roku życia.

 2. Zabawki Plan Toys Plaster Miodu Z Pszczółkami

  Zabawki Plan Toys Plaster Miodu Z Pszczółkami
  Sprawdź aktualną cenę

  Wyjątkowa zabawka dla dzieci, która składa się z plastra miodu i pszczółek. Plaster ma sześć różnokolorowych komórek, które można układać w różne formy. Całość uzupełnia sześć kolorowych pszczółek i szczypce. Zabawka pozwala na zabawę i naukę jednocześnie. Jest dla dzieci w 100% bezpieczna. Posiada europejską normę E71 i spełnia amerykański standard ASTM.

 3. Melissa & Doug Zabawka Manualna Zatrzaski

  Melissa & Doug Zabawka Manualna Zatrzaski
  Sprawdź aktualną cenę

  Przeznaczona dla dzieci powyżej trzeciego roku życia zabawka edukacyjna. Ma formę tablicy z sześcioma otwieranymi okienkami, z których każde ma inny typ zamknięcia. W środku mieszczą się różnorodne zwierzątka. Ilość zwierzątek w środku jest oznaczona cyfrą. Zabawka rozwija u malucha zdolności motoryczne i uczy go wytrwałości. To produkt, który jest świetnym pomysłem na prezent.

 4. Zabawki ekologiczne Goki Myszki Z Ubrankami W Skrzynce

  Zabawki ekologiczne Goki Myszki Z Ubrankami W Skrzynce
  Sprawdź aktualną cenę

  Doskonała zabawka dla dziewczynek i chłopców jednocześnie. W skrzynce wykonanej z drewna znajdują się dwie myszki oraz 8 kompletów ubranek. Dzieci, które przebierają zwierzątka ćwiczą swoją zręczność i rozwijają wyobraźnię. Produkt jest dopuszczony do obrotu w Unii Europejskiej. Posiada certyfikat CE i jest zgodny z normą EN-71. Przeznaczony jest dla dzieci powyżej trzeciego roku życia.

 5. Zabawki Fisher Price Eko Piramidka Z Kółek

  Zabawki Fisher Price Eko Piramidka Z Kółek
  Sprawdź aktualną cenę

  Klasyczna zabawka ekologiczna w formie piramidki wykonanej z materiałów pochodzenia roślinnego. Buduje ją pięć kolorowych kółek. Maluch rozwija swoją koordynację, układając stos z kółek. Dodatkowo ćwiczy swoją zręczność i uczy się rozwiązywania problemów. Produkt jest wykonany z materiałów biopochodnych z trzciny cukrowej w przynajmniej 90%/. To zabawka przyjazna dla środowiska naturalnego.

Jaką zabawkę ekologiczną kupić?

Popularność zabawek ekologicznych z roku na rok rośnie. Coraz większa jest  bowiem świadomość społeczeństwa. Ludzie zwracają się ku materiałom naturalnym, które są wytrzymałe i bezpieczne dla dzieci. Na jakie zabawki ekologiczne warto postawić i czym kierować się przy ich zakupie?

 • Bezpieczeństwo – to dla rodziców zawsze kwestia najważniejsza. Jednak sama rezygnacja z zabawek plastikowych to za mało. Należy stawiać na produkty opatrzone odpowiednimi oznaczeniami i atestami, które gwarantują ich bezpieczny skład. Zamiast tworzywa sztucznego lepiej postawić na drewno, papier i kauczuk. Są to substancje zdrowsze dla dziecka i przyjaźniejsze dla środowiska naturalnego, bo ulegają biodegradacji. Dodatkowo zabawki drewniane rzadziej się psują i są bardzo wytrzymałe. Oczywiście nie każda zabawka z drewna jest dla dzieci bezpieczna. Szkodliwe mogą bowiem być farby i lakiery, którymi jest pomalowana.
 • Wiek dziecka – wybór zabawek ekologicznych na rynku jest coraz większy. Warto w tym przypadku na pewno kierować się przede wszystkim wiekiem dziecka. W ten sposób można dopasować zabawkę do etapu jego rozwoju i posiadanych umiejętności. Dzieci w wieku 1-2 lat dopiero rozwijają swoją motorykę. Zabawki muszą w tym przypadku rozbudzać wyobraźnię i poprawiać koordynację ruchową. Starsze dzieci są już nieco bardziej świadome.
 • Typ – wśród najciekawszych propozycji warto wskazać na różnego rodzaju figurki, klocki, zestawy, pojazdy, układanki czy zabawki zręcznościowe. Spore znaczenie odgrywa przy wyborze wspomniany już wiek malucha.
 • Liczba elementów – warto na nią zwrócić uwagę z kilku względów. Zestawy, które zawierają dużą ilość małych części nie są odpowiednie dla dzieci w wieku poniżej dwóch lat. W tym przypadku lepiej zdecydować się na nieco większe klocki czy zabawki, które nie mają doczepianych elementów. Jednak już dla nieco starszych dzieci różnego rodzaju puzzle i układanki czy większe zestawy do budowania są naprawdę doskonałym rozwiązaniem. Produkty dla czterolatków mniejsze elementy mogą już posiadać.

Czy warto kupić zabawkę ekologiczną?

Dlaczego zabawki drewniane są ostatnio tak popularne? Są one przede wszystkim w większości przypadków naturalne i ekologiczne. Malowane są bowiem lakierami i farbami nietoksycznymi, bezpiecznymi dla dzieci. Drewno naturalnego jest materiałem, który nie niszczeje. Zabawki z niego wykonane mogą być z powodzeniem wykorzystywane przez długie lata.

Co ciekawe, zabawki ekologiczne mają bardzo długą historię. Pierwszym produktem tego typu była drewniana grzechotka z wieku IV p.n.e. Z czasem z drewna zaczęto produkować więcej zabawek różnego rodzaju. Poza grzechotkami były np. bączki. Dzisiaj wybór w tym zakresie jest oczywiście znacznie większy. Można więc bez problemu znaleźć zabawkę ekologiczną dla dziecka w każdym wieku.

Dla rodziców najważniejszą kwestią jest zawsze bezpieczeństwo dziecka. Warto wybierać więc zabawki ekologiczne pozbawione drzazg i nierówności, które mogą malucha skaleczyć. Duże znaczenie ma poza tym oznaczenie produktów. Znak CE informuje o tym, że zabawka spełnia europejskie dyrektywy produkcyjne. Warto też sprawdzić lakieru i farby. Oczywiście z niektórych zabawek farba może schodzić wraz z upływem czasu. To oznacza, że są one pokryte delikatnymi barwnikami na bazie wody. Nie trzeba się ich obawiać.

Popularni producenci zabawek ekologicznych

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu zabawek ekologicznych

Ludzie coraz bardziej zwracają się ku naturze. Dostrzegają potrzeby środowiska naturalnego. Rośnie więc popularność zabawek ekologicznych, w tym przede wszystkim tych produkowanych z drewna naturalnego. Są to produkty bezpieczne dla dzieci i naprawdę dla nich atrakcyjne. Dodatkowo są tak wytrzymałe, że wykorzystywane mogą być przez kilka pokoleń. Wybór w tym zakresie na rynku jest całkiem spory. Widać to doskonale w naszym rankingu zabawek ekologicznych. Zachęcamy oczywiście do jego lektury.