Pianino cyfrowe to instrument muzyczny mylony często keyboardem. Zaliczany jest do elektrofonów elektronicznych. Cechuje się dokładniejszym niż keyboard i bardziej realistycznym odwzorowaniem dźwięku prawdziwego pianina. Obecnie są to coraz częściej instrumenty naprawdę wysokiej jakości, które doskonale sprawdzają się w wielu przypadkach. Standardowe pianino cyfrowe musi mieć co najmniej jeden pedał. Często przy okazji pełni funkcję klawiatury sterującej.

Najlepsze pianino cyfrowe – ranking

Pianino cyfrowe jest instrumentem dość popularnym, chociaż jego nazwa niewielu osobom jest znana. Często mylony jest bowiem z keyboardem. Jakie pianino cyfrowe kupić dla siebie? Wybór na rynku jest w tym zakresie zaskakująco spory. Nie każdy jest natomiast specjalistą w dziedzinie instrumentów. Dlatego też przygotowaliśmy kompletny ranking pianin cyfrowych, w którym uwzględniliśmy najpopularniejsze modele na rynku, które cieszą się dużym uznaniem ze strony internautów.

 1. Pianino cyfrowe Yamaha YDP-144 WH Arius

  Pianino cyfrowe Yamaha YDP-144 WH Arius
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości pianino cyfrowe w kolorze białym. Gwarantuje wyjątkowe wrażenia fortepianowe. Jest to zasługa klawiatury Graded Hammer Standard GHS. Aplikacja Smart Pianist pozwala na łatwiejszą naukę grania na instrumencie. Dzięki niej można smartfon zmienić w kompletny interfejs graficzny pełniący wiele funkcji. Instrument doskonale prezentować się będzie w niejednym pomieszczeniu. Na uwagę zasługuje także inteligentna kontrola akustyczna IAC.

 2. Pianino Casio PX-770 BK Czarne

  Pianino Casio PX-770 BK Czarne
  Sprawdź aktualną cenę

  Czarne pianino cyfrowe oferujące aż 19 brzmień, które można na siebie nakładać. Trzyczujnikowa klawiatura Scaled Hammer Action II sprawia, iż dźwięki są bardzo realistyczne. Instrument można bez problemu dopasować do własnego stylu gry, co wynika z możliwości ustawienia czułości klawiatury. Na uwagę zasługuje dodatkowo nagłośnienie stereo. Złącza słuchawkowe zlokalizowane na przednim panelu pozwalają na cichą naukę. Biblioteka muzyczna mieści 60 utworów i 10 pustych slotów na utwory użytkownika. Można też rejestrować własne nagrania.

 3. Yamaha P-45 B

  Yamaha P-45 B
  Sprawdź aktualną cenę

  Mobilne pianino cyfrowe z 88-klawiszową klawiaturą Graded Hammer Standard z matowym pokryciem klawiszy. Oferuje aż 10 stereofonicznych brzmień, 64 głosy polifonii i efekty pogłosu oraz chorusa. Tryb Dual pozwala na granie dwoma brzmieniami w tym samym czasie. Duo to funkcja, która dzieli klawiaturę na dwie takie same części, co znacznie ułatwia naukę gry na pianinie. Złącze USB-to-Host pozwala na podłączenie instrumentu do komputera czy urządzeń iOS.

 4. Pianino cyfrowe Roland FP-10 BK

  Pianino cyfrowe Roland FP-10 BK
  Sprawdź aktualną cenę

  Idealne dla osób początkujących pianino cyfrowe, które doskonale sprawdzi się także w przypadku dzieci. To instrument kompaktowy, który wyróżnia się sporą funkcjonalnością. Wyposażony jest w 88-klawiszową klawiaturę PHA-4 Standard. Wykorzystuje nowoczesną technologię SuperNATURAL i umożliwia grę ze słuchawkami. To idealny instrument do użycia domowego, bo zajmuje bardzo mało miejsca. Użytkować go można w połączeniu ze specjalnym statywem.

 5. Pianino Korg B2 BK

  Pianino Korg B2 BK
  Sprawdź aktualną cenę

  Pianino cyfrowe z klawiaturą młoteczkową i portem USB. Jest idealne zarówno dla amatorów, jak i bardziej doświadczonych muzyków. Oferuje 12 szczegółowych brzmień i wykorzystuje multisample. Instrument wyposażony jest w klawiaturę NH – Natural Weighted Hammer. Można też zmienić jej czułość – do dyspozycji są 3 presety. Pianino współpracuje z różnymi aplikacjami edukacyjnymi np. Skoove. Można je też podłączyć do komputera.

Jakie pianino cyfrowe kupić?

Pianino cyfrowe to jeden z najpopularniejszych instrumentów klawiszowych. Często wybierany jest przez osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z muzyką. Jakie pianino cyfrowe warto zakupić? Czym należy się w tym przypadku kierować?

 • Wymiary i waga – od razu warto ustalić, gdzie pianino ma docelowo stać. Instrumenty cyfrowe są bardziej kompaktowe niż ich akustyczne odpowiedniki, ale wymagają stojaka. Dobrze jest też sprawdzić wagę instrumentu.
 • Solidność – dobrej klasy instrumenty są wykonane z wysokiej klasy materiałów. Muszą być odporne na uszkodzenia czy zrysowania. Te najlepsze zachowują ładny wygląd przez długi czas.
 • Klawiatura – standardowo posiada 88 klawiszy (klawiatura pełna). Powinna reagować na mocne i lekkie naciśnięcia palców, co pozwala zachować dynamikę gry. Do wyboru są trzy rodzaje klawiatur. Klawiatura młoteczkowa (hammer action) to imitacja mechanizmu młoteczkowego wykorzystywanego w klasycznych pianinach. Pozwala na wyćwiczenie odpowiednich nawyków gry. Klawiatura dynamiczna składa się z klawiszy, które reagują na siłę nacisku. Klawiatura ważona posiada klawisze z górnych oktaw, które wciska się lżej niż klawisze basowe.
 • Funkcjonalność – pianina cyfrowe mają w tym zakresie całkiem sporo do zaoferowania. Często wyposażone są w metronom, głośniki, wejście na słuchawki itd. Do wyboru jest na ogół kilka brzmień różnych instrumentów, a także kilkadziesiąt lub kilkaset rytmów. Instrumenty cyfrowe mają też tryb cichy, który pozwala na naukę gry bez naruszania spokoju innych osób. Oczywiście pianino cyfrowe kupowane dla amatora nie musi być bardzo rozbudowane pod względem funkcjonalności.
 • Wygląd – wiele osób wygląd pianina cyfrowego traktuje jako kwestię drugorzędną. Dotyczy to zwłaszcza bardziej doświadczonych muzyków. Warto jednak znaleźć instrument ładny, który będzie się podobać. Wówczas gra na nim sprawia większą przyjemność. Dodatkowo pianino powinno pasować do wystroju całego pomieszczenia. Czasem można wybrać jego kolor, chociaż niekiedy jest to dodatkowo płatne.

Czy warto kupić pianino cyfrowe?

Niestety nie każdy pozwolić sobie może na zakup pianina klasycznego. To instrument bardzo drogi, a przy tym bardzo duży. Zajmuje naprawdę sporo miejsca. Okazuje się jednak, że doskonałą alternatywą może stać się pianino cyfrowe. To instrument mobilny, który można łatwo przetransportować z miejsca na miejsce.

Pianina cyfrowe są dość lekkie, nawet modele wyposażone w wiele elementów dodatkowych. Dodatkowo nie wymagają one strojenia, tak jak ma to miejsce przy pianinach klasycznych. Można je przechowywać w każdych warunkach. Istotną kwestią jest także to, że taki instrument można skutecznie wyciszyć, grając na słuchawkach. W ten sposób można ćwiczyć nawet w nocy, nie przeszkadzając jednocześnie domownikom i sąsiadom.

Nowoczesne pianina cyfrowe mają bardzo duże możliwości techniczne. Oferują różnorodne brzmienia, które można ze sobą łączyć. Umożliwiają nagrywanie czy są wyposażone w specjalne systemy nauczania. Klawisze reagują na uderzenia tak samo, jak ma to miejsce w przypadku pianin klasycznych. Nic więc dziwnego w tym, że ich popularność cały czas rośnie.

Popularni producenci pianin cyfrowych

Podsumowanie rankingu pianin cyfrowych

Pianina cyfrowe to instrumenty cieszące się sporą popularnością, chociaż wciąż wiele osób myli je z keyboardami. Są one chętnie wybierane zarówno przez amatorów, jak i bardziej doświadczonych muzyków. Modele bardziej zaawansowane w  niczym nie ustępują klasycznym pianinom, a przy tym są lżejsze, mniejsze i tańsze. Stanowią dobry wybór do mieszkań czy domów, w którym nie ma miejsca na klasyczny instrument. W wyborze odpowiedniego modelu na pewno pomoże nasz ranking pianin cyfrowych.