Kabel HDMI (z ang. High-Definition Multimedia Interfae) to przewód, który odpowiada za transmisję multimediów w wysokiej jakości. Pozwala na jednoczesne przesyłanie obrazu i dźwięku. Jest to kabel bardzo wszechstronny. Umożliwia połączenie telewizora czy monitora z konsolą do gier, laptopem, komputerem stacjonarnym bądź odtwarzaczem Blu-ray. Obecnie praktycznie wszystkie urządzenia odtwarzające multimedia posiadają minimum jeden port HDMI.

Ranking kabli HDMI

 1. Unitek Kabel HDMI 2.1 – HDMI 1,5m (C137W)
  Unitek Kabel HDMI 2.1 - HDMI 1,5m (C137W)
  Sprawdź najniższą cenę
  Wysokiej jakości przewód HDMI w kolorze czarnym o długości 1,5m. Wykonany jest w technologii HDMI 2.1, która zapewnia jasny, ostry i czysty obraz w rozdzielczości 8K i 4K. Wiązka przewodu wyprodukowana jest z czystej miedzy. Zastosowano w tym przypadku wielowarstwowe ekranowanie w celu eliminacji wszelkich zakłóceń. Na aluminiowych końcówkach zastosowano błyszczące szlify. To kabel HDMI dla najbardziej wymagających użytkowników.
 2. Hama HDMI 8K 2m (00122186)
  Hama HDMI 8K 2m (00122186)
  Sprawdź najniższą cenę
  Nowoczesny i atrakcyjny wizualnie kabel HDMI, który zapewnia doskonały obraz w wysokiej rozdzielczości 8K. Zastosowany w tym przypadku dynamiczny standard HDR pozwala na renderowanie każdego obrazu z jego indywidualnymi wartościami maksymalnymi w zakresie ostrości, jasności, głębi, kontrastu czy rozszerzonej przestrzeni barwowej. Długość kabla to 2 m.
 3. Unitek Kabel HDMI 2.0 2m Lux (Y-C138RGY)
  Unitek Kabel HDMI 2.0 2m Lux (Y-C138RGY)
  Sprawdź najniższą cenę
  Wykonany w technologii HDMI 2.0 kabel HDMI, który zapewnia czysty, jasny i ostrzy obraz w rozdzielczości Ultra HD 4K. Obsługuje technologię 3D IMAX i jest w stanie wyświetlać obraz w proporcjach 21:9. Produkt ten obsługuje aż 32 kanały, zapewniając dźwięk stereo 7.1. Cechuje się częstotliwością próbkowania 1536 kHz. Dzięki temu dźwięk jest czysty i głęboki (wsparcie dla Dolby Atmos). Wiązki kabla wykonane są z czystej miedzy. Styki pokryte są 24-karatowym złotem. W przypadku przewodu zastosowano ponadto estetyczny nylonowy oplot. Końcówki wyprodukowane są z trwałego stopu cynku.
 4. Hama Kabel HDMI-HDMI 3m (00011965)
  Hama Kabel HDMI-HDMI 3m (00011965)
  Sprawdź najniższą cenę
  Wysokiej klasy kabel HDMI o długości 3 m z pozłacanym wtykiem. Jest odpowiedni do połączeń FullHD. Zapewnia dobry kontakt złącza i znacznie poprawia transmisję sygnału na skutek niskiej oporności. Kabel utrzymany jest w kolorze czarnym. Stosowany może być z powodzeniem w przypadku telewizorów różnego rodzaju, nadaje się również do HDTV. Jego przepustowość to 340 MHz.
 5. Logilink Kabel HDMI 2.0 Ultra HD 4Kx2K, 3D, Ethernet, 1m
  Logilink Kabel HDMI 2.0 Ultra HD 4Kx2K, 3D, Ethernet, 1m
  Sprawdź najniższą cenę
  Nowoczesny i funkcjonalny kabel HDMI z kablem Ethernet, który skutecznie przesyła dźwięk, filmy wideo i dane. Obsługuje rozdzielczości aż do 4096×2160 przy 60 Hz, a także Ultra HD, 4K x 2K i 3D. Dodatkowo na uwagę zasługują złącza, które są złocone. Zapewniają one optymalny kontakt i poprawiają transmisję sygnału. Na kabel udzielana jest długa, dwuletnia gwarancja producenta.

Jaki kabel HDMI kupić?

Kabel HDMI znajduje się w zasadzie w każdym mieszkaniu czy domu. Musi go mieć każdy właściciel nieco nowszego telewizora, laptopa czy komputera stacjonarnego. Jaki kabel HDMI warto jednak wybrać dla siebie? Czym trzeba się w tym przypadku kierować?

 • Standard – to w przypadku kabli HDMI sprawa podstawowa. Technologia HDMI rozwijana była przez lata. Pojawiały się więc nowe generacje omawianego interfejsu. Każda kolejna miała nieco inne parametry przesyłu. Obecnie największą popularnością cieszy się standard HDMI 2.0 z roku 2013. Zapewnia on obsługę obrazu w rozdzielczości UHD z odświeżeniem 60 Hz. Oferuje przepustowość 19 Gbps, a także obsługuje format 21:9 i oferuje 32 kanały audio. Sprawdza się w przypadku telewizorów 4K. W roku 2015 na rynku pojawił się standard HDMI 2.0a, a w roku 2016 HDMI 2.0b. Służą one do obsługi technologii HDR. Najnowszy jest jednak standard HDMI 2.1 zroku 2017. Obsługuje on rozdzielczość 8K UHD z odświeżeniem na poziomie 120 Hz. Producenci często oznaczają kable poprzez określenie maksymalnie obsługiwanych rozdzielczości. Podstawowym rozwiązaniem jest HDMI Standard obsługujący rozdzielczości HD i Full HD. Potem jest HDMI Standard with Ethernet, który dodatkowo wykorzystuje kanał sieciowy. Do obsługi 3D odpowiedni jest HDMI High Speed. To również kabel do 4K. Dostępny jest ponadto w wersji z Ethernet.
 • Długość – to w tym przypadku bardzo istotny parametr. Trzeba przed zakupem sprawdzić jaka odległość dzieli dane urządzenia. Lepiej kupić kabel nieco dłuższy niż za krótki, ale nie należy przesadzać. Przewód zbyt długi będzie prezentować się bowiem mało estetyczne. Eksperci zalecają ponadto, aby kable HDMI nie były dłuższe niż 15 m. Jeśli jest taka potrzeba, stosuje się regeneratory sygnału utrzymujące odpowiednią jakość połączenia.
 • Jakość wykonania – zawsze trzeba zwrócić uwagę na jakość wykonania kabla HDMI. Od tego zależy stabilność jego działania i odpowiedni przesył danych. Polecane są modele z pozłacanymi wtykami kabli. Warto też sprawdzić materiał samego przewodu. Tańsze kable produkowane są z miedzi i aluminium. Lepsze są jednak te tworzone z miedzi i stali lub z samej miedzi beztlenowej.

Czy warto kupić dobry kabel HDMI?

Kabel HDMI to bardzo istotny element, chociaż często marginalizowany. Tymczasem nie bez powodu na rynku spotkać można modele dość zróżnicowane cenowo. Kiepskie przewody niskiej jakości nie zapewniają stabilnego połączenia. Przewody HDMI są w końcu, tak samo jak wszystkie inne kable, podatne na różnego rodzaju zakłócenia zewnętrzne. Źle ekranowany kabel może powodować niekiedy nawet zanikanie obrazu czy dźwięku, a także pojawianie się na ekranie artefaktów różnego typu. Wiązać się to może również z problemami przy przechodzeniu na wyższą rozdzielczość.

W praktyce tylko dobrej jakości kabel HDMI pozwala cieszyć się w pełni możliwościami (obrazem i dźwiękiem), jakie daje dane kino domowe. Najlepsze pod tym względem są przewody wykonane w całości z miedzy beztlenowej, która wyróżnia się wysoką przewodnością. Nieco gorsze są przewody aluminiowe. Są one znacznie tańsze, ale w przypadku wysokiej jakości urządzeń kina domowego nie zdają egzaminu. Rozwiązaniem pomiędzy są kable stalowo-miedziane.

Popularni producenci kabli HDMI

Sklepy z parowarami warte uwagi