Felgi stalowe to standardowe felgi zakładane na koła. Są atrakcyjne cenowo i wytrzymałe, ale nieustannie porównuje się je z felgami aluminiowymi, które są lżejsze i bardziej efektowne wizualnie. Mimo to felgi stalowe wciąż cieszą się na rynku sporą popularnością. Na polskich drogach sprawdzają się dobrze, bo są odporne na uszkodzenia. Dodatkowo można je zawsze dość łatwo wyprostować. Stal, z której są wykonane, to materiał niedrogi i bardzo wytrzymały.

Najlepsze felgi stalowe – ranking

Jakie felgi stalowe kupić? Mimo rosnącej popularności tzw. alufelg, felgi stalowe wciąż mają swoich zwolenników. Są w końcu wytrzymałe, a przy tym niedrogie. Dlatego postanowiliśmy przygotować kompleksowy ranking felg stalowych. Poniższe zestawienie w dużej mierze powstało na podstawie opinii internautów na ten temat. Zapraszamy do lektury i dokonywania zakupów, także w sklepach internetowych.

 1. Felgi stalowe Kfz 7.00X17 5X114.3 Et55.0
  Felgi stalowe Kfz 7.00X17 5X114.3 Et55.0
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy felgi stalowe renomowanej marki, które świetnie sprawdzą się w przypadku SUBARU Legacy 2015+. Mają średnicę 17 cali i nie są trudne w montażu. Wykonane są, jak sama nazwa wskazuje, ze stali, a więc materiału bardzo wytrzymałego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Utrzymane są w uniwersalnej, srebrnej kolorystyce i prezentują się bardzo estetycznie.

 2. Felgi ALCAR 6,5×16 7885 DAEWOO Captiva (3SX) / OPEL Antara 5×115 46
  Felgi ALCAR 6,5x16 7885 DAEWOO Captiva (3SX) / OPEL Antara 5x115 46

  Sprawdź aktualną cenę

  Efektowne wizualnie felgi stalowe o znacznej wytrzymałości. To zasługa zastosowania wysokiej klasy stali i odpowiedniej technologii produkcji. Ta marka produkuje stalowe felgi w zasadzie pod każdy pojazdy oferowany na europejskim rynku motoryzacyjnym. Omawiany produkt ma szerokość 16 cali. Osadzenie felgi, a więc offset ET to 46 mm. Każda felga przed dopuszczeniem do użytkowania jest dpkładnie sprawdzana. To model odpowiedni na lato i na zimę.

 3. Felgi stalowe KFZ 6.00×16 4×100.0 ET40
  Felgi stalowe KFZ 6.00x16 4x100.0 ET40
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesne felgi stalowe będące ciekawą alternatywą dla drogich modeli zaliczanych do klasy premium. Są atrakcyjne cenowo i bardzo wytrzymałe. Gwarantują wysokie bezpieczeństwo jazdy. Mają szerokość 16 cali. Offset to w tym przypadku 40 mm, a rozstaw śrub wynosi 4×100. Tego typu felgi sprawdzą się doskonale w przypadku wielu modeli samochodów dostępnych na rynku. To produkty, które przechodzą rygorystyczne testy przed dopuszczeniem do użytkowania.

 4. Felgi MAGNETTO 6.50×16 5×114.3 MA 516001 16059 ET52
  Felgi MAGNETTO 6.50x16 5x114.3 MA 516001 16059 ET52

  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy felgi stalowe o dużej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Są wykonane z najlepszej jakościowo stali z użyciem najnowocześniejszych technologii. Sprawdzą się w większości samochodów wypuszczonych na europejski rynek motoryzacyjny. Często stosowane są w autach fabrycznie. Ich szerokość to 16 cali, a offset 52,5 mm. Rozstaw śrub wynosi 5×114,3.

 5. Felgi stalowe MAGNETTO 5.50×14 4×100 14187 ET45
  Felgi stalowe MAGNETTO 5.50x14 4x100 14187 ET45

  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo żywotne felgi stalowe renomowanej marki. Są wykonane z wysokiej klasy stali przez uznaną szwajcarską markę. Stanowią podstawowe wyposażenie wielu modeli samochodów wypuszczanych na europejski rynek motoryzacyjny. Omawiany model ma szerokość 14 cali i rozstaw śrub 4×100. Offset to w tym przypadku 45 mm. Felgi tego typu sprawdzą się doskonale w przypadku różnych pojazdów. Mają na swoim koncie wiele rygorystycznych testów.

Jakie samochodowe felgi stalowe kupić?

Mimo pojawienia się na rynku alufelg felgi stalowe nadal mają swoich zwolenników. Są dość wytrzymałe i dodatkowo niedrogie. Na jaki model warto się w tym przypadku zdecydować? Co wziąć pod uwagę przy zakupie samochodowych felg stalowych?

 • Rozmiar – spore znaczenie mają parametry danego samochodu. Trzeba wziąć pod uwagę jego markę, model, rok, typ czy wersję silnikową. Na rozmiar felgi składają się dwa parametry. Pierwszym jest podawana w calach średnica. Jeśli koło ma rozmiar 15 cali, felga także powinna mieć 15 cali. Drugim parametrem jest szerokość felgi. Nie może być ona zbyt mała. Wtedy bowiem wewnętrzna część ocierać będzie o tarcze hamulcową. Problemem może być także zbyt szeroka felga wystająca z nadkola.
 • Liczba i rozstaw śrub – parametr ten określa, w jakim samochodzie można daną felgę zamontować. To zależy od budowy piasty w aucie. Przykładowo felgi stalowe 14 4×100 mają średnicę 14 cali i wyposażone są w 4 otwory montażowe wpisane w okrąg o średnicy 100 mm.
 • Profil kołnierza – jest wiele typów krawędzi felg, które oznaczone są symbolami literowymi np. A, B, D, P, K czy S. Dla właścicieli aut osobowych najważniejszy jest symbol J, bo oznacza profil felgi do tego typu pojazdów. W starszych samochodach czasem spotkać się też można z krawędziami felg o symbolu B. Inne typu są przeznaczone do aut terenowych, motocykli czy ciężarówek. Wprawdzie niektóre modele różnią się nieznacznie np. B i J, ale nie należy stosować ich zamiennie.
 • Średnica otworu centrującego – przede wszystkim nie może być ona zbyt mała, bo tego niestety nie da się skorygować. Zbyt duże otwory w przypadku niektórych felg stalowych skorygować można poprzez specjalistyczne pierścienie. Jednak w praktyce dobrze jest, gdy otwór centralny idealnie pasuje do kołnierza piasty koła. Wtedy zapewnione jest optymalne przenoszenie obciążeń.
 • Osadzenie ET – parametr ten mówi o tym, jaka jest odległość między płaszczyzna montażową felgi a osią jej symetrii. Felgi stalowe mogą mieć ujemny lub dodatni ET. W pierwszym przypadku obręcz nieco wystaje na zewnątrz karoserii, a w drugim chowa się odrobinę w nadkolu danego pojazdu.

Czy warto kupić felgi stalowe?

Na rynku do wyboru są dwa typy felg samochodowych – felgi aluminiowe i felgi stalowe. Alufelgi są dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy przede wszystkim na efektownym designie auta i wysokich osiągach pojazdu. Jednak, gdy koszty eksploatacyjne mają być jak najniższe, felgi stalowe są naprawdę bardzo dobrym rozwiązaniem.

Felgi stalowe mają sporo zalet, o czym wiele osób zapomina. Są one bardzo wytrzymałe i odporne na trudne warunki pogodowe. Cechują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Nawet przypadkowe uderzenie w krawężnik może im nie wyrządzić żadnych szkód. Dodatkowo takie felgi można regenerować. W przypadku ubytku nie trzeba od razu kupować nowych. Wystarczy zdecydować się na ich odnowienie w specjalistycznym warsztacie samochodowym.

Okazuje się też, że felgi stalowe są lżejsze niż te wykonane z aluminium. Wpływa to pozytywnie na zawieszenie auta i jest kolejnym atutem tego typu felg. Nie są one także trudne do utrzymania w czystości. Dlatego ich popularność na rynku wcale nie maleje. Wciąż mają wielu zwolenników i są często kupowane.

Podsumowanie rankingu felg stalowych

Felgi stalowe konkurują na rynku od lat z felgami aluminiowymi (alufelgami). Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Felgi stalowe są wytrzymałe i atrakcyjne cenowo. Dlatego są wciąż chętnie stosowane. Nowoczesne modele wcale nie prezentują się też źle pod względem wizualnym. Czego chcieć więcej? W wyborze odpowiedniego produktu na pewno nieco pomoże przygotowany przez nas kompleksowy ranking felg stalowych. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem, które powstało na podstawie opinii internautów.