Rower szosowy to nic innego jak sportowy model roweru, który dostosowany jest przede wszystkim do jazdy na twardej nawierzchni. Tego typu dwukołowiec charakteryzuje się bardzo lekką wagą, cienkimi oponami oraz dużą ilością przełożeń. Rowery szosowe są użytkowane zarówno przez profesjonalnych sportowców, jak i przez sportowców-amatorów. Na przestrzeni lat szosówki bardzo ewoluowały i dziś na rynku spotkać można wiele ich rodzajów, co dość utrudnia wybór odpowiedniego modelu.

Ranking rowerów szosowych

  1. Rower szosowy Kross Vento 5.0 28

    Rower szosowy Kross Vento 5.0 28
    Sprawdź aktualną cenę

    Ten profesjonalny męski rower szosowy posiada amortyzację koła tylnego, co znacznie poprawia przyczepność oraz wpływa na istotne skrócenie drogi hamowania. Rozmiar jego ramy wynosi 20 cali, zaś rozmiar kół 28 cali. Jest to szosówka, która w swoim wyposażeniu posiada 22 biegi, zewnętrzną przerzutkę oraz szczękowe, hydrauliczne hamulce. Rower występuje w dwóch wariantach kolorystycznych: czarnym grafitowym srebrnym macie oraz rubinowym czarnym macie.

  2. Rower Fondriest R30

    Rower Fondriest R30
    Sprawdź aktualną cenę

    Męska szosówka o bardzo lekkiej, a zarazem wytrzymałej karbowanej ramie. Dużą zaletą roweru jest również wytrzymały osprzęt Shimano Tiagra, w postaci przedniej oraz tylnej przerzutki. Ten doskonały rower szosowy występuje w wariancie z osiemnasto-, jak i dwudziestocalową ramą oraz dwudziestoośmiocalowymi oponami. Szosówka posiada 20 biegów oraz hamulce V-brake. Nie posiada za to amortyzacji.

  3. Merida Scultura Disc 200 28 Silk Titan

    Merida Scultura Disc 200 28 Silk Titan
    Sprawdź aktualną cenę

    Męski rower szosowy dla osób, które cenią sobie elegancję oraz niezawodność. Jest to model o lekkiej, aluminiowej ramie oraz w pełni karbonowym widelcu. Jest to uniwersalny rower, który świetnie będzie spisywał się na długich treningach, ale również idealnie nada się na wyścigi. Napęd Shimano Sora, który zastosowano w przypadku tego modelu szosówki, zapewnia precyzję i solidność. Rower posiada 28-calowe koła zbudowane na obręczach Merida Comp.

  4. Rower szosowy Romet Orkan 8D

    Rower szosowy Romet Orkan 8D
    Sprawdź aktualną cenę

    Model damski z przednią amortyzacją, który zbudowany jest na lekkiej, aluminiowej ramie, stworzony dla najbardziej wymagających użytkowników. Warto zwrócić na niego uwagę ze względu na wysokiej klasy komponenty oraz wytrzymałość konstrukcji. Ta komfortowa w użytkowaniu szosówka posiada 30 biegów, tarczowe, hydrauliczne hamulce oraz amortyzator SR Suntour NEX DS, który zapewnia płynne pokonywanie uskoków i nierówności. Ten model występuje z ramami w rozmiarach 15 cali, 17 cali oraz 19 cali.

  5. Rower Romet Huragan

    Rower Romet Huragan
    Sprawdź aktualną cenę

    Męski rower szosowy wyprodukowany przez znaną i cenioną markę Romet, to propozycja dla tych, którzy szukają dobrego i niezawodnego sprzętu. Rower posiada 56-calową ramę oraz koła w rozmiarze 28 cali. Ta klasyczna szosówka została wyposażona w 21 biegów, zapewniające bezpieczeństwo hamulce U-brake oraz zewnętrzną przerzutkę. Jest to jednak model, który nie posiada amortyzacji.

Jaki rower szosowy kupić?

Uprawianie sportu jest ostatnimi czasy bardzo modnym trendem. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ aktywność fizyczna jest konieczna dla utrzymania organizmu w dobrej formie, a także uzyskania świetnego samopoczucia. Jednym z często wybieranych sportów jest jazda na rowerze szosowym. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania szosówki?

  • Geometria – tutaj pod uwagę musimy wziąć rurę górną, główkę ramy, wspornik kierownicy, a także tylne widełki. Wszystkie te czynniki sprowadzają się do jednego – do przyjęcia jak najlepszej i jak najbardziej komfortowej dla użytkownika pozycji.
  • Rama – bardzo ważnym jest to, z czego będzie wykonana rama roweru. Na rynku dostępne są ramy z aluminium i z włókna węglowego. Aluminium jest tańszym wyborem, idealnym dla bardziej początkujących użytkowników, zaś włókno węglowe to bardziej profesjonalny materiał, który jest lżejszy i lepiej tłumi drgania.
  • Napęd – istotną kwestią jest wybór napędu. Obecnie najpopularniejsze na rynku są napędy Shimano, SRAM oraz Campagnolo. Różnią się one wagą, materiałami, precyzją działania oraz oczywiście ceną.
  • Hamulce – dostępne są hamulce klasyczne szczękowe oraz bardziej nowoczesne hamulce tarczowe. Wybór rodzaju hamulców jest uzależniona przede wszystkim od rodzaju terenu, na jakim będą odbywały się jazdy. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego decyzję o wyborze hamulców należy dokładnie przemyśleć.
  • Rodzaj pedałów – rowery szosowe mogą posiadać pedały wpinane lub platformowe. To, na który rodzaj się zdecydujemy zależy już tylko od nas – od naszych preferencji, ale także nastawienia i przygotowania. Tak naprawdę szosówką można bez problemu jeździć na jednych, jak i na drugich.
  • Koła – chociaż szosówki mają zawsze koła o rozmiarze 28 cali, to jednak ważnym jest, aby zwrócić uwagę na ich wagę. Ten element jest bardzo istotny, ponieważ jeśli koła będą zbyt ciężkie, jazda na rowerze będzie utrudniona. Osoby o małej masie ciała oraz początkujący kolarze powinni wybierać koła lżejsze. Koła o większej wadze nadadzą się raczej dla bardziej doświadczonych rowerzystów. W przypadku kół należy również zwrócić uwagę na ich wytrzymałość, aby niełatwo można było je przebić.

Czy warto kupić rower szosowy?

To nieprawda, że rower szosowy jest przeznaczony tylko i wyłącznie dla profesjonalnych sportowców. Szosówki cieszą się ogromną popularnością również wśród amatorów jazdy na rowerze. Bardzo lekka konstrukcja roweru pozwala jeszcze bardziej cieszyć się komfortową jazdą. Rowery szosowe, ze względu na specyficzną budowę oraz dużą ilość przerzutek, dają też o wiele większe możliwości, jeśli chodzi o prędkość.

Mnogość modeli szosówek może nieco zdezorientować, ale to pokazuje, jak bardzo kolarstwo szosowe rozwinęło się na przestrzeni lat. Specjalizacja tego rodzaju dwukołowców nie ułatwia wyboru odpowiedniego modelu. Dostępne dziś na rynku to szosówki aero, klasyczne rowery szosowe do ścigania (posiadające klasyczną geometrię), komfortowe szosówki segmentu endurance oraz tzw. gravelówki, czyli rowery szutrowe.

Wiele dostępnych dziś na rynku szosówek zaskakuje swoją uniwersalnością, co sprawia, że idealnie będą nadawały się dla amatora, jak i profesjonalnego kolarza. Jeśli więc chcemy postawić na uprawianie tego rodzaju aktywności fizycznej, będzie to znakomity wybór. Jazda na rowerze świetnie wzmacnia i modeluje bowiem mięśnie nóg, poprawia sylwetkę, pozwala na spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej, zwiększa pojemność płuc, dotlenia krew, a także polepsza samopoczucie, pozwalając na odstresowanie się.

Popularni producenci rowerów szosowych

Sklepy warte uwagi