Klimator to urządzenie zwane również klimatyzerem czy klimatyzatorem ewaporacyjnym. Jest to sprzęt, w przypadku którego chłodzenie nie polega na sprężaniu i rozprężaniu czynników chłodniczych, ale na odparowywaniu wody. Klimator  posiada chłodzące wkłady, które są przez cały czas nasączone wodą. Ciepłe powietrze jest wtłaczane przez wentylator i przechodzi przez wkłady. Woda w nich obecna absorbuje ciepło na skutek naturalnego procesu parowania. Urządzenie oddaje chłodne powietrze.

Ranking klimatorów

 1. Klimator Adler AD7916

  Klimator Adler AD7916
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy urządzenie z funkcją nawiewu, chłodzenia oraz osuszania powietrza. Doskonale sprawdza się przez cały rok. Posiada pilot zdalnego sterowania i funkcjonalny timer. Dzięki temu sprzęt można w określonym czasie włączyć lub wyłączyć. Wydajność chłodzenia to w tym przypadku 2600W. Urządzenie jest skuteczne na powierzchni do 25 metrów kwadratowych. Posiada wyświetlacz ledowy.

 2. Sencor Sfn 6011Wh

  Sencor Sfn 6011Wh
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny schładzacz powietrza oferujący trzy prędkości pracy – niską, średnią oraz wysoką. Urządzenie pełnić może trzy funkcje – letniego wentylatora, nawilżacza powietrza oraz schładzacza powietrza. Tryb normal chłodzi ze stałym natężeniem. Tryb natural imituje lekki powiew wiatru. Z kolei tryb sleeping utrzymuje w czasie snu odpowiedni klimat. Sprzęt sterowany jest także zdalnie. Posiada timer służący do automatycznego wyłączenia i wskaźnik reszty czasu. Całość uzupełnia wyjmowany filtr pyłowy oraz pojemnik na wodę o pojemności 6 litrów.

 3. Klimator Activejet KS-1065BPJ

  Klimator Activejet KS-1065BPJ
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalne urządzenie pełniące funkcję klimatora ewaporacyjnego. Utrzymane jest w klasycznej, białej kolorystyce i świetnie sprawdzi się w niejednym gospodarstwie domowym. Wyposażone jest w diody ledowe oraz specjalne uchwyty do przenoszenia. Sprzęt posiada certyfikat CE i cztery kółka. Waży niemal 9 kilogramów. Oferuje trzy prędkości pracy i funkcję nawilżacza powietrza. W skład zestawu wchodzi też pilot zdalnego sterowania.

 4. Clatronic LK 3742

  Clatronic LK 3742
  Sprawdź aktualną cenę

  Wydajne urządzenie wielofunkcyjne. Działa jako nawilżacz powietrza, odświeżacz powietrza i klimator. Zmniejsza zanieczyszczenie pyłkami, alergenami czy wirusami. Skutecznie filtruje kurz i zapachy. Odświeża i nawilża powietrze w pomieszczeniach nie większych niż 20 metrów kwadratowych. Dodatkowo zapewnia odpowiednie warunki do pracy i odpoczynku. Pojemnik na wodę o pojemności 4,5l pozwala na 20 godzin ciągłej pracy bez konieczności jego uzupełniania. Urządzenie utrzymane jest w eleganckiej, czarnej kolorystyce.

 5. Klimator Camry CR 7905

  Klimator Camry CR 7905
  Sprawdź aktualną cenę

  Wielofunkcyjny klimator z funkcją chłodzenia, oczyszczania i nawilżania powietrza. Świetnie sprawdzi się zarówno w domu, jak i w biurze. Pozwala na wybranie jednej z trzech funkcji nawiewu. Ma zbiornik na wodę o pojemności 8l, który pozwala na nawilżanie powietrza nieprzerwanie przez 7,5 godziny. Do zestawu dołączany jest pilot zdalnego sterowania. Wbudowany timer pozwala na określenie czasu pracy urządzenia. Funkcja HUMIDIFY skutecznie obniża temperaturę przez uruchomienie pompy wody.

Jaki klimator kupić?

Klimator to urządzenie mało popularne, a szkoda. Może się okazać świetnym rozwiązaniem w niejednym domu, mieszkaniu czy biurze. Na jaki model warto postawić? Czym należy kierować się przy zakupie takiego urządzenia?

 • Wielkość – oczywiście sama wielkość to nie wszystko, ale zazwyczaj większe urządzenia mają więcej funkcjonalności i są bardziej wydajne. Posiadają też większy pojemnik na wodę.
 • Pojemność zbiornika na wodę – im pojemnik jest większym, tym dłużej urządzenie może pracować bez konieczności uzupełniania w nim wody.
 • Kompresor chłodzący – urządzenia bardziej zaawansowane mogą posiadać układ chłodzący wodę. Wówczas nie ma konieczności wrzucania zmrożonych wkładów. Ciecz w zbiorniku zawsze pozostaje zimna.
 • Głośność – generalnie nie powinna ona przekraczać 60 dB. Hałas o większym natężeniu może już przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Dodatkowo dobry klimator powinien posiadać także tryb nocny, który nie zakłóca nocnego wypoczynku.
 • Funkcje dodatkowe – niekiedy mobilne klimatory są urządzeniami wielofunkcyjnymi, które jednocześnie chłodzą powietrze, nawilżają je, wprawiają w ruch czy oczyszczają. Niektóre oferują nawet jonizację powietrza.
 • Wydajność – parametr ten związany jest z wielkością pomieszczeń, które klimatory mogą z powodzeniem schładzać  powietrze. Trzeba ten element wziąć pod uwagę w czasie zakupów, aby urządzenie należycie pełniło swoją funkcję. Najbardziej zaawansowane modele sprawdzają się w pomieszczeniach do 40 metrów kwadratowych powierzchni.

Czy warto kupić klimator?

Klimator jest w praktyce urządzeniem bardzo prostym, dlatego na ogół kosztuje o wiele mniej niż standardowy klimatyzator – przenośny lub stacjonarny. Wprawdzie klimatory niekiedy nazywa się klimatyzatorami, to jednak nie jest to właściwe sformułowanie. Klimatory to bowiem urządzenia, które do schładzania powietrza wykorzystują proces odparowywania wody, a nie sprężania i rozprężania czynników chłodniczych.

Są sytuacje, w których zakup klimatora jest naprawdę dobrym rozwiązaniem. Tak jest w sytuacji, gdy nie można sobie ze względów technicznych pozwolić na montaż klimatyzacji. Klimatory sprawdzają się też dobrze w przypadku osób, które są nadwrażliwe na hałas. Są one bowiem  cichsze niż standardowe klimatyzatory. Nie da się też ukryć, że klimatyzery wodne są po prostu sporo tańsze niż np. klimatyzatory przenośne. Jest to więc dobry wybór wówczas, gdy względy finansowe nie pozwalają na zakup klimatyzatora z prawdziwego zdarzenia.

Poza tym klimatory dobrze sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, w których liczy się każdy metr kwadratowy. Wówczas tradycyjna klimatyzacja nie ma większego sensu i z powodzeniem można postawić właśnie na klimator. Dzisiaj na rynku dostępne są urządzenia naprawdę wydajne i coraz częściej także wielofunkcyjne. Wiele klimatyzerów nie tylko ochładza powietrze, ale i je nawilża, oczyszcza czy jonizuje. To świetne rozwiązanie dla osób, które  nie chcą kupować do swojego domu czy mieszkania kilku różnych sprzętów lub po prostu nie mają na to wystarczająco dużo  miejsca.

Popularni producenci klimatorów

Sklepy warte uwagi