Książka religijna to ciekawa propozycja nie tylko dla Chrześcijan. Tego typu literatura kojarzy się przede wszystkim z modlitewnikami i przypowieściami. Jednak obejmuje różnego rodzaju książki, które poruszają wiele istotnych kwestii życiowych, czasem związanych z psychologią oraz społeczeństwem. Książki religijne wcale nie są pisane tylko przez duchownych. Często stoją za nimi osoby świeckie, dla których wiara odgrywa w życiu ważną rolę. Zakres tematyczny jest w tym przypadku bardzo szeroki.

Najlepsze książki religijne – ranking

Jaką książkę religijną kupić? Takie pytanie pada naprawdę często, bo literatura chrześcijańska cieszy się sporą popularnością. Wbrew pozorom sięgają po nią nie tylko katolicy. Przygotowaliśmy więc kompleksowy ranking książek religijnych, w którym prezentujmy najciekawsze propozycje tego typu na rynku. Przy jego tworzeniu, braliśmy w dużej mierze pod uwagę opinie internautów. Zachęcamy do lektury.

 1. Jezu, Ty się tym zajmij! Dolindo Routolo. Życie i cuda – Joanna Bątkiewicz-Brożek
  Jezu, Ty się tym zajmij! Dolindo Routolo. Życie i cuda - Joanna Bątkiewicz-Brożek
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo ciekawa biografia ojca Dolindo Ruttolo spisana przez Joannę Bątkiewicz-Brożek. Ojciec Ruotolo to postać bardzo ciekawa. Musiał mierzyć się w swoim życiu z podejrzeniem o herezję. Przez pewien czas nie mógł sprawować kapłańskich powinności. Jednak przez lata nie utracił swojej wyjątkowej wiary. Omawiana książka to obowiązkowa pozycja dla osób, które fascynują się postacią ojca Ruotolo i jego koncepcją wiary w Jezusa Chrystusa.

 2. Jezus mówi do Ciebie – Young Sarah
  Jezus mówi do Ciebie - Young Sarah
  Sprawdź aktualną cenę

  Zbiór wyjątkowych rozważań pisanych jako słowa Jezusa, które ten kieruje do czytelnika. Na każdy dzień roku przypada krótki tekst, który pozwala odmienić 24 godziny z życia. Książka przez wiele miesięcy zajmowała pierwsze miejsce listy bestsellerów. Została ogłoszona najlepiej sprzedająca się książką roku przez znane pismo Wall Street Journal. Jej autorką jest pisarka i ewangelizatorka Sarah Young.

 3. Oczami Jezusa – Ames Carver Alan
  Oczami Jezusa - Ames Carver Alan
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo ciekawa opowieść o życiu Jezusa napisana na podstawie mistycznych objawień jej autora, które przypominają wizje błogosławionej Anny Katarzyny Emmerich czy świętej Brygidy Szwedzkiej. To wyjątkowa książka, bo jej narratorem jest Jezus Chrystus, a wszystkie wydarzenia są opowiadane z jego perspektywy. Publikacja ta uzyskała imprimatur katolickiego biskupa Percivala Fernandeza. To pozycja obowiązkowa dla osób, które chcą lepiej poznać postać Jezusa.

 4. Księga Urantii – Praca zbiorowa
  Księga Urantii - Praca zbiorowa
  Sprawdź aktualną cenę

  Godna polecenia książka o charakterze filozoficznym i duchowym. Obejmuje tematykę Boga, religii, filozofii, historii i nie tylko. Powstała w USA w latach 1924-1955. Opisuje miejsce człowieka we wszechświecie i omawia jego stosunek z Bogiem. Przedstawia dokładną biografię Jezusa. Tytułowa Urantia to po prostu planeta Ziemia. Książka ma ponad 2 tysiące stron. Składa się z przedmowy orz 196 przekazów, które zostały pogrupowane w cztery rozdziały. Książkę po raz pierwszy opublikowano w  roku 1955. Szybko została przetłumaczona na wiele języków.

 5. Moc uwielbienia – Merlin R. Carothers
  Moc uwielbienia - Merlin R. CarothersSprawdź aktualną cenę

  Ciekawa książka, która opowiada o temacie wzrastania w Bogu. Jest napisana w bardzo przystępny sposób. Pokazuje aspekt uwielbienia Boga. Jest chętnie czytana przez księży. Ich zdaniem jest w stanie pomóc milionom ludzi odbudować relację z Bogiem. Publikacja napisana została przez cenionego rekolekcjonistę działającego na całym świecie. Jego książki przetłumaczono na 53 języki i wydano w ponad 17 milionach kopii.

Jaką książkę religijną kupić?

Wbrew pozorom książki religijne cieszą się na rynku sporą popularnością. Nie są to jedynie modlitewniki i Biblie, ale ciekawa literatura chrześcijańska. Na jakie publikacje warto zwrócić szczególną uwagę? Co trzeba mieć na względzie przy zakupie książki religijnej?

 • Podejście do wiary – zdecydowana większość książek religijnych to publikacje skierowane do osób wierzących, które chcą rozwijać własną religijność. Są to różne wydawania Pisma Świętego, życiorysy świętych, rozważania o wierze, modlitewniki, śpiewniki itd. Dotyczyć mogą one nie tylko katolicyzmu, ale i innych odłamów chrześcijaństwa lub innych wyznań. Katolicy bardzo chętnie sięgają po książki dotyczące innych religii. Wynika to z ciekawości lub chęci poszerzenia wiedzy. Jednak są także książki religijne przeznaczone dla sceptyków i osób niewierzących. To dość niewielka grupa publikacji, ale mająca swoich zwolenników. Po takie książki niekiedy sięgają także osoby wierzące.
 • Przeznaczenie – książki religijne są często kupowane na prezent. To popularny upominek komunijny. W tym przypadku stawia się na ogół na Biblie dla dzieci czy książki religijne dla najmłodszych. W sklepach nie brakuje książek przeznaczonych dla kilkulatków. Nastolatkom literatura chrześcijańska wręczana jest zazwyczaj przy okazji bierzmowania. Może być to Pismo Święte lub publikacje znanych duchownych. Sporą popularnością cieszą się także duchowe aforyzmy. Dla osób wierzących książka religijna może być udanym prezentem z okazji ślubu. Można zdecydować się na publikację związaną tematycznie z małżeństwem lub postawić na ładne wydanie Pisma Świętego. Dziadkom i babciom zazwyczaj wręcza się książki o świętych, a także modlitewniki i śpiewniki. Nie można też zapomnieć o książkach do nauki religii.
 • Design – to oczywiście powinna być kwestia drugorzędna. Wygląd książek zazwyczaj ma spore znaczenie, gdy są one wręczane jako prezent. Tutaj najlepiej prezentują się publikacje w twardych oprawach.

Czy warto kupić dobrą książkę religijną?

Warto sięgać po książki religijne. Stanowią one doskonałe źródło wiedzy na temat wiary i nauki Kościoła. Przy okazji dla wielu osób mogą stać się cennym drogowskazem na drodze codziennego życia. Niekiedy to właśnie dobra książka religijna staje się motywatorem do zmiany życia i zachowania. Tego typu publikacje są niekiedy ogromną inspiracją do rozwoju duchowego. Ich regularne czytanie zbliża do Boga. Pozwala nawiązać z nim wyjątkową relację. Znajomość wiary, którą się wyznaje, jest ogromnie istotna, ale wiele osób o tym zapomina. Ponadto książki religijne mogą stać się ciekawą formą rekolekcji duchowych.

Wybór książek religijnych na rynku jest całkiem spory, co wiele osób może zaskoczyć. Można zdecydować się na publikacje dotyczące świętych, Biblie, modlitewniki czy książki zawierające przemyślenia osób związanych z Kościołem Katolickim. Z pewnością każdy katolik znajdzie pozycję, która go zaciekawi. Literatura chrześcijańska skierowana jest do wszystkich. Nie ma tutaj znaczenia płeć, wiek czy wykonywany zawód.

Podsumowanie rankingu książek religijnych

Literatura chrześcijańska często pozostaje niedoceniona, a szkoda. To szeroka gama książek religijnych dla każdego. Nie są to jedynie publikacje skierowane do osób starszych czy dzieci np. podręczniki do nauki religii. Po książki religijne powinni sięgać przede wszystkim osoby wierzące w celu poszerzenia swojej wiary. Jednak sporo pozycji skierowanych jest także to ateistów i agnostyków. Nasz ranking książek religijnych to zestawienie najpopularniejszych i najciekawszych tego typu pozycji na rynku wydawniczym.