Kask ochronny to zgodnie z nomenklaturą stosowaną w przepisach BHP hełm ochronny. Jest środkiem ochrony indywidualnej, którego zadaniem jest ochrona głowy przed uderzeniami przedmiotów spadających z góry czy uderzeniami o wystające elementy. Każdy kask ochronny zbudowany jest ze skorupy, więźby, paska głównego i paska podbródkowego. Kask ochronny jest nieodłącznym elementem wyposażenia m.in. osób pracujących na co dzień na placach budowy.

Najlepszy kask ochronny – ranking

Niekiedy należy zadać sobie trzeba pytanie jaki kask ochronny kupić. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które pracują np. na placach budowy. Są sytuacje, gdzie o ochronę głowy należy w szczególny sposób zadbać. Jak znaleźć odpowiedni produkt? W tym pomoże nasz kompleksowy ranking kasków ochronnych. Przygotowaliśmy go w dużej mierze, opierając się na opiniach internautów w tym zakresie. Zapraszamy do lektury poniżej.

 1. Kask budowlany Venitex BASEBALL DIAMOND DIAM5 żółty
  Kask budowlany Venitex BASEBALL DIAMOND DIAM5 żółty

  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy kask ochronny w formie czapeczki baseball, który zapewnia doskonałą widoczność w pionie. Można go nosić z daszkiem z przodu lub z tyłu. Posiada potnik wykonany z gąbki i regulację obwodu głowy. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w tym przypadku żółtego, fluorescencyjnego koloru. Zapewnia on dobrą widoczność w dzień i w nocy. Produkt sprawdzi się na każdym placu budowy. Jest zgodny z normą EN50365.

 2. 3M Hełm Ochronny Biały
  3M Hełm Ochronny Biały

  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalny hełm ochronny kolorze białym oferujący swobodny przepływ powietrza dzięki zastosowanej wentylacji. Produkt oferuje regulowane połączenie zatrzaskowe w punkcie wyważenia hełmu. Pozwala to na łatwe doczepianie do niego różnego rodzaju akcesoriów. Wymienna opaska przeciwpotna jest wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Produkt spełnia wymagania normy EN397.

 3. Panoply Kask Hełm Roboczy Budowlany Zircon Deltaplus – Biały (Zirc1Bc)
  Panoply Kask Hełm Roboczy Budowlany Zircon Deltaplus - Biały (Zirc1Bc)

  Sprawdź aktualną cenę

  Wykonany z polietylenu o wysokiej gęstości kask ochronny zabezpieczony przed promieniowaniem UV. Więźba jest z kolei wykonana z polietylenu niższej gęstości i posiada aż osiem punktów mocowania. Potnik jest wykonany z gąbki, a więźba oferuje płynną regulację. Całość uzupełnia praktyczny otwór do mocowania akcesoriów. Produkt utrzymany jest w białej, uniwersalnej kolorystyce.

 4. Jsp Hełm Ochronny Kas-Evo2 W (Kasevo2_W)
  Jsp Hełm Ochronny Kas-Evo2 W (Kasevo2_W)

  Sprawdź aktualną cenę

  Praktyczny hełm ochronny wykonany z tworzywa HDPE. Posiada regulację w obwodzie pasa głównego w zakresie 53-64 cm. Sześciopunktowa więźba jest wykonana z LDPE. Można ją bez problemu dopasować do każdego rozmiaru głowy. Z przodu i z tyłu znajdują się specjalne otwory wentylacyjne zapewniające optymalną cyrkulację powietrza. Produkt użytkować można w zakresie temperaturowym od -30 do 50 stopni Celsjusza. Jest on odporny na odpryski stopionego metalu i spełnia wymagania norm EN397.

 5. Kask ochronny atestowany, żółty, Topex, 82S200
  Kask ochronny atestowany, żółty, Topex, 82S200

  Sprawdź aktualną cenę

  Atestowany kask ochronny w kolorze żółtym.  To podstawowy element odzieży ochronnej dla profesjonalistów i amatorów. Skutecznie chroni głowę przed ewentualnymi urazami mechanicznymi. W całości wykonany jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego. W obwodzie pasa głównego jest regulowany, co pozwala na dopasowanie hełmu do głowy. Atutem jest również jego odpowiednie wyprofilowanie. Produkt spełnia normy unijne, co potwierdza certyfikat CE.

Jaki kask ochronny kupić?

Kask ochronny, a właściwie hełm ochronny to podstawowy element odzieży ochronnej. W wielu sytuacjach jest wręcz niezbędny. Na jaki produkt warto się w tym przypadku zdecydować? Co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie kasku ochronnego?

 • Wytrzymałość – to aspekt w tym przypadku najważniejszy, bo wpływa na bezpieczeństwo. Warto stawiać na produkty wykonane z wysokiej klasy tworzyw o odpowiedniej strukturze. Wówczas kask skutecznie absorbuje energię z upadku. Musi też mieć odpowiednią budowę. Kluczowe jest właściwe wyprofilowanie i rowki. Skorupa zazwyczaj jest wykonana z polietylenu. Nowoczesne hełmy to coraz częściej modele poliestrowo-szklane. Są bardzo wytrzymałe i rozpraszają dużą ilość energii. Należy też wybierać kaski spełniające normy unijne.
 • Wygoda – dobry kask ochronny powinien być wygodny. Nie może obcierać głowy i powodować uczucia dyskomfortu. Nie powinien być także bardzo ciężki. Warto postawić na model, który nie zatrzymuje ciepła w całości w środku. Wówczas głowa może swobodnie oddychać.
 • Funkcje i akcesoria dodatkowe – warto zastanowić się nad funkcjonalnością kasku ochronnego. Niekiedy dobrym pomysłem jest zakup modelu z daszkiem czy okularami. Te są potrzebne np. przy obsłudze piły. Niektóre modele wyposażone są także w otwory na nauszniki chroniące przed dużym hałasem. Warto zdecydować się na hełm z regulacją pasa głównego i podbródkowego.
 • Certyfikaty – dobry kask musi spełniać odpowiednie normy i mieć stosowne certyfikaty bezpieczeństwa potwierdzające jego skuteczność.
 • Kolorystyka – kaski ochronne wykorzystywane na budowie mają zróżnicowaną kolorystykę, która pozwala zaprowadzić porządek wśród pracowników. Kaski żółte są przeznaczone dla pracowników fizycznych. Pomarańczowe noszone są przez osoby wykonujące różne pomiary np. geodetów. Kaski białe są odpowiednie dla osób z wyższym wykształceniem budowlanym, kierowników budowy czy inspektorów nadzoru budowlanego. Kaski czerwone są zarezerwowane dla praktykantów i gości. Modele czarne są spotykane dość rzadko. Wykorzystują je osoby zajmujące się architekturą. Kaski niebieskie to kaski dla osób, które zajmują się zadaniami specjalnymi np. elektryków. Kaski zielone to kaski dla inspektorów zajmujących się kwestią bezpieczeństwa pracowników.

Czy warto kupić kask ochronny?

Kaski ochronne to nieodłączny element wyposażenia w wielu miejscach pracy. Trudno jest sobie wyobrazić pracę bez nich na budowie czy w kopalni. Są potrzebne również w przypadku pracy na wysokości. Co ciekawe, prawidłowym określeniem nie jest w tym przypadku kask ochronny, a  hełm ochronny.

Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest dobre dopasowanie kasku. Powinien on stabilnie leżeć na głowie. Jednocześnie nie może powodować otarć czy krępować ruchów. Warto na samym starcie zastanowić się podczas jakich prac hełm będzie wykorzystywany. Jeśli praca odbywa się w wysokiej temperaturze, duże znaczenie ma np. odpowiednia wentylacja. Czasem potrzebne są również kaski antystatyczne czy odporne na odpryski stopionego metalu.

Co ciekawe, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kaski ochronne mają pewien okres przydatności do użycia. Stosowane oznaczenie znajduje się na hełmie i należy wyznaczonego terminu przestrzegać. Od tego w końcu zależy bezpieczeństwo użytkownika kasku ochronnego.

Popularni producenci kasków ochronnych

Podsumowanie rankingu kasków ochronnych

Kask ochronny musi znaleźć się na głowie każdej osoby pracującej w kopalni czy na placu budowy. To nieodłączny element kompletnej odzieży ochronnej. Od niego zależy w dużej mierze bezpieczeństwo, gdyż urazy głowy są bardzo groźne dla życia i zdrowia ludzi. Jaki hełm ochronny wybrać? Wybór na rynku wcale do najmniejszych nie należy. Dlatego postanowiliśmy przygotować kompleksowy ranking kasków ochronnych, sugerując się w dużej mierze opiniami internautów na ten temat.