Wosk samochodowy to produkt służący do zabezpieczania i pielęgnacji lakieru karoserii samochodowej. Chroni on lakier przed promieniowaniem ultrafioletowym, a przy okazji nie pozwalana jego blaknięcie. Lakier, który jest zabezpieczony woskiem można łatwiej utrzymać w czystości. Pielęgnacja w tym przypadku ograniczona jest do spłukiwania karoserii samochodowej wodą pod ciśnieniem. Wybór wosków na rynku jest spory – wyróżnia się woski naturalne, twarde, koloryzujące, syntetyczne czy wypełniające rysy.

Ranking wosków samochodowych

Lakier samochodowy każdego auta wraz z upływem czasu traci swój pierwotny blask i wytrzymałość. Powłoki lakiernicze wcale nie są coraz bardziej wytrzymałe. Ratunkiem w tym przypadku może być wosk samochodowy. To rozwiązanie stosowane w pojazdach nieco starszych. Jaki wosk samochodowy kupić dla siebie? Z pomocą powinien przyjść nasz ranking wosków samochodowych, w którym umieściliśmy produkty najpopularniejsze na rynku.

 1. Wosk samochodowy Soft99 Fusso Coat 12 Months Wax Dark 200g

  Wosk samochodowy Soft99 Fusso Coat 12 Months Wax Dark 200g
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy syntetyczny wosk zapewniający trwałą powierzchnię hydrofobową aż przez 12 miesięcy. Za sprawą polimerów fluorowych minimalizuje przywieranie zanieczyszczeń. Ułatwia też odprowadzanie wody. Skutecznie zabezpiecza karoserię przed działaniem kwaśnych deszczy czy promieniowania ultrafioletowego. Produkt przeznaczony jest do lakierów ciemnych. Nie sprawia większych problemów w aplikacji.

 2. Wosk Sonax wosk koloryzujący nano + Kredka do rys

  Wosk Sonax wosk koloryzujący nano + Kredka do rys
  Sprawdź aktualną cenę

  Wydajny wosk koloryzujący stworzony dzięki nanotechnologii. Czyści, poleruje oraz konserwuje lakiery zwykłe i metalizowane. Drobne zadrapania pokrywa pigmentami i chroni lakier przed korozją. Nadaje karoserii blask. Jednocześnie chroni ją przed negatywnym wpływem czynników pogodowych. Znajdująca się w dolnej podstawce kredka koloryzująca pozwala na zamaskowanie śladów po uderzeniach kamieni czy innych rys. Nadaje się ona do wszystkich lakierowanych powierzchni metalowych i plastikowych.

 3. Soft99 Luxury Gloss 500ml

  Soft99 Luxury Gloss 500ml
  Sprawdź aktualną cenę

  Bezproblemowy w aplikacji wosk samochodowy nadający lakierowi lustrzany blask. Chroni karoserię przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi i zapewnia efekt hydrofobowy. Dodatkowo wyróżnia się przyjemnym zapachem mango. Produkt wykorzystać można jako samodzielną powłokę bądź w celu wzmocnienia efektów wcześniejszych powłok. Wosk sprawdzi się w przypadku różnego rodzaju lakierów, opon, skóry, plastików, reflektorów czy szyb i desek rozdzielczych.

 4. K2 – Melle Gold Spectrum zestaw wosk syntetyczny + mikrowłókno do polerowania 700ml

  Wosk samochodowy K2 - Melle Gold Spectrum zestaw wosk syntetyczny + mikrowłókno do polerowania 700ml
  Sprawdź aktualną cenę

  Syntetyczny wosk samochodowy w płynie, który nabłyszcza lakier auta. Zapewnia szybki i spektakularny efekt. Błyskawicznie usuwa z lakieru białe ślady po wodzie, odciski palców czy lekkie zanieczyszczenia. Daje efekt poślizgu w czasie glinkowania lakieru. Płynny wosk stosować można po każdym myciu samochodu, aby przywrócić mu blask i intensywny kolor. Produkt jest bardzo łatwy w użyciu. Szybko się poleruje i nie pozostawia po sobie smug. Wyróżnia go przyjemny zapach.

 5. Wosk Turtle Wax Carnauba Wax 70-162 500ml

  Wosk Turtle Wax Carnauba Wax 70-162 500ml
  Sprawdź aktualną cenę

  Niezwykle uniwersalny wosk samochodowy, który nie sprawia większych problemów w aplikacji. Usuwa z powierzchni karoserii brud, zanieczyszczenia oraz produkty utleniania lakieru. Daje efekt głębokiego połysku i zapewnia długotrwałą ochronę. Sprawdza się w przypadku różnego rodzaju powłok lakierniczych, w tym lakierów bezbarwnych czy metalizowanych. Produkt nie zawiera środków ściernych, które na lakierze powodowałyby rysy czy zadrapania. Wosk nie ulega przeterminowaniu.

Jaki wosk samochodowy kupić?

Wosk samochodowy to produkt po który sięga wielu właścicieli samochodów w celu zabezpieczenia lakieru przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Jednak jaki wosk wybrać dla siebie? Czym się kierować przy jego zakupie?

 •  Skład – do wyboru są woski naturalne (na bazie naturalnych składników np. wosku pszczelego), syntetyczne (powstałe na skutek destylacji ropy naftowej) czy hybrydowe (połączenie wosków naturalnych i syntetycznych). Woski naturalne są najtrudniejsze w aplikacji. Zawierają bowiem często carnaubę – twardy wosk pochodzenia roślinnego. Dają za to długotrwały efekt działania. Woski syntetyczne zawierają polimery, które wiążą się z powierzchnią auta. Są łatwe w aplikacji i skuteczne w działaniu. Dobrze radzą sobie z niekorzystnymi czynnikami pogodowymi. Mają właściwości hydrofobowe. Woski hybrydowe to pewna nowość na rynku. To woski naturalne połączone z substancjami zabezpieczającymi oraz konserwującymi.
 • Forma – może być stała, płynna lub inna. Najszybsze w aplikacji są woski płynne. Pozwalają na błyskawiczne odświeżenie lakieru i przywrócenie mu blasku. Można je stosować po każdym umyciu auta. Woski w formie mleczka są już trudniejsze w aplikacji, ale za to dają dłuższą ochronę. Mają właściwości hydrofobowe, a więc odpychają brud i wodę. Do ich nakładania służy specjalna gąbeczka. Osoby zaawansowane sięgnąć mogą także po specjalną maszynę polerującą. Woski w formie pasty są najtrudniejsze w aplikacji. Dają jednak doskonały efekt. Mają postać gęstej zawiesiny, która może pozostawiać na lakierze mało estetyczne smugi. Pozwalają na uzyskanie trwałej, twardej powłoki ochronnej.
 • Kolor – woski barwiące dopasowywane są do każdego koloru lakieru poprzez pigmenty barwiące. Woski czarne przeznaczone są do ciemnych samochodów – czarnych i granatowych. Woski białe są dobrym wyborem przy różnych kolorach lakieru. Z kolei woski bezbarwne pogłębiają kolor lakieru i nadają mu blasku.

Czy warto kupić wosk na samochód?

Przede wszystkim wosk samochodowy pozwala na zabezpieczenie karoserii auta przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Są to silne promieniowanie słoneczne, kwaśne deszcze czy sól drogowa. Dzięki woskowi na samochód można znacznie przedłużyć żywotność lakieru.

Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest regularność. Wosk samochodowy wysokiej jakości tworzy na karoserii specjalną warstwę hydrofobową. Odpycha ona wilgoć, zabrudzenia czy brud. Samochód prezentuje się więc o wiele lepiej. Regularne stosowanie wosku zapewnia lakierowi ochronę nawet przez pół roku. To bardzo ważne w okresie jesienno-zimowym, gdy auto jest narażone na niekorzystne czynniki pogodowe oraz sól drogową. Woskowanie samochodu warto traktować jako normalną czynność pielęgnacyjną auta, podobnie jak jego mycie. Wiek pojazdu nie ma tutaj większego znaczenia.

Wosk samochodowy pozwala też przywrócić autu dawny blask. To szansa na zatuszowanie różnego rodzaju rys czy ubytków lakieru. Wosk wypełnia bowiem niewielkie uszkodzenia, co sprawia, że karoseria prezentuje się jak nowa.

Popularni producenci wosków samochodowych

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu wosków samochodowych

Wosk samochodowy to niepozorny produkt, który pozwala na odnowienie lakieru na aucie i jego zabezpieczenie przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Warto po niego sięgać regularnie. Do wyboru są tutaj woski w formie płynnej, stałej czy specjalnego mleczka. Te pierwsze są zdecydowanie najłatwiejsze w aplikacji. Stosować je można z powodzeniem także samodzielnie. Najpopularniejsze woski  na rynku umieściliśmy w specjalnym rankingu wosków samochodowych.