Tokarka do metalu to urządzenie, które wykorzystywane jest do wielu różnych zadań. Stosowane jest do obróbki skrawaniem przedmiotów, które mają powierzchnię obrotową, a więc stożków, kul, wałków, gwintów wewnętrznych oraz gwintów zewnętrznych. Za pomocą tokarki do metalu da się stworzyć wiele narzędzi i elementów maszyn. Warto tutaj wspomnieć o dwóch typach tokarek do metalu. Pierwszymi są tokarki CNC stosowane w branży wytwórczej czy budowlanej, a drugimi tokarki konwencjonalne.
Najlepsza tokarka do metalu – ranking
Jaką tokarkę do metalu wybrać? Pytane to sprawiać może sporo problemów, bo wybór na rynku wcale w tym zakresie najmniejszy nie jest. Tak powstał nasz ranking tokarek do metalu. Podczas jego tworzenia braliśmy pod uwagę cieszące się największą popularnością wśród internautów. Zestawienie prezentuje ciekawe modele tokarek do metalu. Zapraszamy serdecznie do lektury i wybrania idealnego dla siebie urządzenia.
- Tokarka do metalu Optimum Th 4215D 3462070
Sprawdź aktualną cenęWysokiej jakości tokarka do metalu z indukcyjnie hartowanymi oraz szlifowanymi prowadnicami łoża. Posiada mocowanie wrzeciona Camlock zgodne z normą DIN ISO 70202 nr 6. Jej atutem jest przełącznik prawo/lewo zlokalizowany na wzdłużnych saniach. Pedałem nożnym uruchomić można układ wyłączania awaryjnego. Produkt wykonany jest w całości z wytrzymałych materiałów. Jest żywotny i precyzyjny w działaniu.
- Tokarka Optimum Opti D280 x 700 G 400V 3427003
Sprawdź aktualną cenęProsta w obsłudze tokarka ze śrubą pociągową i przekładnią dla napędu posuwu. Jest to urządzenie starannie wykonane z wydajnym, bezobsługowym silnikiem. Cechuje się dużą dokładnością działania. Na panelu obsługi znajduje się praktyczny przełącznik prawo-lewo. Całość jest już kompletnie wyposażona – użytkownik może w zasadzie po uruchomieniu urządzenia zacząć pracę. W skład zestawu podstawowego nie wchodzi podstawa stalowa.
- Tokarka Do Metalu Holzmann Ed400Fddig
Sprawdź aktualną cenęFunkcjonalna tokarka do metalu renomowanej marki. Posiada hartowane indukcyjnie i precyzyjnie szlifowane prowadnice łoża pryzmowego. Cechuje się wysoką jakością wykonania. Prędkość wrzeciona jest w tym przypadku regulowana bezstopniowo. Atutem urządzenia jest cyfrowy wyświetlacz umożliwiający szybki odczyt parametrów. Tokarka jest zaskakująco bezproblemowa w obsłudze.
- Tokarka Proma SM-350D 25951936
Sprawdź aktualną cenęBardzo wydajna niewielkich rozmiarów tokarka renomowanego producenta. To urządzenie dość proste w obsłudze z trzyszczękową głowicą mocującą i wkładką topikową w zestawie. Umożliwia cyfrowy odczyt podstawowych parametrów, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Tokarka jest w zasadzie od razu po uruchomieniu gotowa do pracy, co jest dobrą informacją dla operatora sprzętu.
- Tokarka do metalu Proxxon FD 150/E PR24150
Sprawdź aktualną cenęNowoczesna tokarka do metalu przeznaczona do toczenia poprzecznego oraz podłużnego. W zestawie znajduje się zacisk trójszczękowy oraz kieł obrotowy. Dodatkowa regulacja pozwala na uzyskanie obrotów do 5000 na minutę. Wyłącznik posiada funkcję blokady i zabezpieczenie przed samodzielnym uruchomieniem. Atutem urządzenia jest cichy silnik prądu stałego. Wrzeciono jest wykonane z wysokiej klasy ciśnieniowego aluminium. Całość waży około 4,5 kg.
Jaką tokarkę do metalu kupić?
Tokarki do metalu to urządzenia, które na rynku cechują się całkiem sporą popularnością. Trudno się temu dziwić, bo są funkcjonalne i bezproblemowe w obsłudze. Na jaki sprzęt warto w tym przypadku postawić? Czym kierować się przy zakupie tokarki do metalu?
- Prędkość skrawania – parametr ten wyrażany jest w obrotach na minutę. Obrazuje intensywność, z jaką pracuje dane urządzenie. To w praktyce stosunek drogi do czasu narzędzia skrawającego względem tocznego przedmiotu. Im wartość ta jest większa, tym szybciej i bardziej efektywnie pracuje tokarka. Niestety niekiedy razem z przyspieszeniem ucierpieć może precyzja wykonana. Dlatego dużą popularnością na rynku cieszą się tokarki do metalu z regulacją prędkości skrawania. W ten sposób można dopasować obroty do danego przedmiotu.
- Głębokość skrawania – parametr ten informuje o tym, jak gruba ilość surowca może być obrobiona w czasie pojedynczego przejścia tokarki. Szybkość i precyzja są w tym przypadku ściśle ze sobą powiązane.
- Posuw – także i ten parametr w dużej mierze zależy od materiału. To przesunięcie noża wykonywane w czasie jednego obrotu przedmiotu obróbki. Ruch ten odbywać się może w dwóch płaszczyznach. Dlatego mów się tutaj o posuwie wzdłużnym i posuwie poprzecznym.
- Siła skrawania – jest to wypadkowa wszystkich sił, które są wywierane przez narzędzie skrawającego. Dlaczego parametr ten ma duże znaczenie? Przekłada się bowiem bezpośrednio na intensywność, z która oddzielane są od powierzchni przedmiotu wióry. Gdy tokarka ma skutecznie obrabiać metal, musi mieć całkiem sporą siłę skrawania.
- Przeznaczenie – warto tutaj wziąć pod uwagę kształt przedmiotów, które mają być obrabiane, a także ich rodzaj. W niektórych branżach wykorzystywane są specjalne tokarki do metalu. Dodatkowo, gdy duże znaczenie ma wydajność czy ciągłość obróbki, dobrze jest zainwestować w tokarkę półautomatyczną bądź automatyczną.
- Wielkość – tutaj spore znaczenie ma wielkość przedmiotów, które docelowo mają być obrabiane. Wyróżnia się tokarki małe, średnie oraz duże. Do niewielkich obiektów nadają się małe tokarki stołowe. Największe są ciężkie tokarki podłogowe. Do ogólnego użytku najlepsze są urządzenia nieco większych rozmiarów. Modele małe bywają w praktyce mało funkcjonalne.
Czy warto kupić dobrą tokarkę do metalu?
Tokarki do metalu to w zasadzie swego rodzaju obrabiarki wykorzystywane do obróbki powierzchni przedmiotów obrotowych. Odbywa się to zewnętrznie na skutek toczenia lub wewnętrznie poprzez wytaczanie. Zazwyczaj na tokarkach obrabiane są kule, gwinty, wałki, stożki czy podobne elementy. Obrabianie ma związek z ruchem obrotowym obrabianego przedmiotu. Czasami jednak może być on obrabiany poprzez ruch posuwowy tokarki.
Tokarki do metalu są urządzeniami naprawdę popularnymi. Wykorzystywane są na co dzień w wielu dziedzinach przemysłu. Spotkać się z nimi można także w wielu przydomowych warsztatach. W tym drugim przypadku królują modele niewielkie, lekkie i kompaktowe. Obrabiają one małe przedmioty metalowe, ale w warunkach domowych to wystarcza.
Ciekawą propozycją są na pewno tokarki automatyczne i półautomatyczne. Automaty pracować mogą taśmowo, dopóki dostarczany jest im odpowiedni materiał. Z kolei półautomaty pracują do momentu wykonania jednego przedmiotu. Wykorzystywane są już zazwyczaj przez profesjonalistów.
Popularni producenci tokarek do metalu
Podsumowanie rankingu tokarek do metalu
Tokarki do metalu do urządzenia bardzo popularne, z którymi spotkać się można w wielu dziedzinach przemysłu. Niekiedy są wykorzystywane także w przydomowych warsztatach. Na jaki sprzęt warto się w tym przypadku zdecydować? Pomocny może okazać się tutaj nasz kompleksowy ranking tokarek do metalu skonstruowany na podstawie opinii internautów na ten temat. Nasze zestawienie z pewnością pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji zakupowej. Zachęcamy więc do lektury.