Łańcuchowa piła spalinowa to urządzenie wykorzystywane w profesjonalnych warsztatach i wielu gospodarstwach domowych do cięcia drewna. Posiada na ogół niewielki, dwusuwowy silnik pracujący na wysokich obrotach. Zasilane jest dzięki układowi ze zbiornikiem paliwa, filtrowi powietrza i gaźnikowi. Nowoczesne modele nie zawierają układów zapłonowych, które z powodzeniem zastępują moduły elektroniczne. Gaźnik z kolei zapewnia dokładną regulację składu mieszanki oleju i paliwa.

Ranking łańcuchowych pił spalinowych

 1. Łańcuchowa piła spalinowa Makita EA4300F38C
  Łańcuchowa piła spalinowa Makita EA4300F38C
  Sprawdź najniższą cenę
  Wysokiej jakości piła spalinowa dla użytkowników półprofesjonalnych. To urządzenie proste w obsłudze z systemem Easy Start redukującym siłę potrzebną do jego uruchomienia. W przypadku odbicia łańcuch zatrzymuje hamulec Safety Matic. Model ten wyposażony jest w szybki włącznik wygaszania silnika Touch&Stop, katalizator oraz boczny napinacz łańcucha. Jego obudowa wykonana jest ze stopu magnezowo-aluminiowego.
 2. Piła spalinowa Stiga SP 386 240381602S17
  Piła spalinowa Stiga SP 386 240381602S17
  Sprawdź najniższą cenę
  Ergonomiczna piła spalinowa do prac ogrodowych i nie tylko. Doskonale radzi sobie w różnych warunkach. Posiada wysokiej klasy prowadnicę o długości 40 cm oraz łańcuch przesuwający się z prędkością niemal 23 metrów na sekundę. Cylindry i tłoki są pokryte warstwą chromu odporną na ścieranie i wysokie temperatury. Przekłada się to na dużą żywotność samego silnika. Całość uzupełnia automatyczna pompa olejowa.
 3. Piła łańcuchowa Makita EA3200S35A
  Piła łańcuchowa Makita EA3200S35A
  Sprawdź najniższą cenę
  Nowoczesna pilarka spalinowa do prac w domu i ogrodzie.  Nadaje się do cięcia drewna o stosunkowo niewielkiej średnicy. Za sprawą technologii zapłonu MPI ponowny rozruch jest bezproblemowy. Ciekawym rozwiązaniem jest również wielofunkcyjny przełącznik. Pompa oleju zastosowana w tym przypadku jest metalowa, regulowana. Wymiana filtra paliwa odbywa się bez konieczności użycia narzędzi. Całość uzupełnia sprawne sprzęgło trójdzielne.
 4. Piła spalinowa Graphite 58G952
  Piła spalinowa Graphite 58G952
  Sprawdź najniższą cenę
  Piła spalinowa do przecinania drewna. Posiada automatyczny hamulec zatrzymujący łańcuch w czasie podbicia oraz dwupunktowe mocowanie prowadnicy. System amortyzacji zapewnia stabilność urządzenia w czasie pracy. Model ten wyróżnia się zintegrowanym systemem smarowania łańcucha. Jednak zużycie oleju można także regulować ręcznie. Pilarka posiada także pełne ułożyskowanie elementów obrotowych. Równą pracę silnika zapewnia system zapłon CDI.
 5. Piła YATO YT-84895
  Piła YATO YT-84895
  Sprawdź najniższą cenę
  Wytrzymała piła spalinowa łańcuchowa z systemami, które zwiększają bezpieczeństwo i komfort pracy. Jest to rządzenie wydajne, które sprawdza się nawet w przypadku nieco bardziej zaawansowanych prac ogrodniczych. Nadaje się docięcia krzewów i drzew. Posiada system odpowietrzania paliwa, antywibracyjną rękojeść, funkcję łatwego rozruchu easy start, osłonę prowadnicy, profilowany uchwyt oraz przezroczystą osłonę zbiornika paliwa.
 6. Łańcuchowa piła spalinowa NAC CST45-40-02AC
  Łańcuchowa piła spalinowa NAC CST45-40-02AC
  Sprawdź najniższą cenę
  Nowoczesna piła spalinowa z mocnym, dwusuwowym silnikiem. Doskonale sprawdza się w różnych warunkach. Nie zacina się nawet w przypadku cięcia grubych gałęzi. Posiada system antywibracyjny, który przekłada się na wysoki komfort jej użytkowania. Jednocześnie waży dość niewiele i posiada ergonomiczny uchwyt z manetką gazu. W skład zestawu wchodzi transparentny pojemnik do przygotowywania mieszanki paliwowej.

Jaką piłę łańcuchową kupić?

Piła łańcuchowa to urządzenie, po które sięgają wbrew pozorom tylko drwale. Przydaje się w tych gospodarstwach domowych, w których są ogrody pełne krzewów i drzew. Jak jednak wybrać odpowiedni do swoich potrzeb model? Czym się w tym przypadku kierować?

 • Rodzaj – wyróżnia się pilarki spalinowe i elektryczne. Te pierwsze są zdecydowanie popularniejsze z uwagi na dużą mobilność. Zabrać je ze sobą można bowiem w zasadzie wszędzie. Urządzenia spalinowe są wytrzymałe i mocne, ale i jednocześnie głośne. Dodatkowo wymagają regularnego serwisowania. Piły elektryczne pracują o wiele ciszej. Mają jednak i swoje wady. Przede wszystkim ich zasięg ogranicza przewód elektryczny. Rozwiązaniem są pilarki akumulatorowe, które ważą dość dużo. Dodatkowo piły elektryczne są słabsze niż spalinowe.
 • Moc – najsłabsze modele mają około 1,5 KM, elektryczne około 1200W mocy. Jest ona wystarczająca przy prostych pracach w ogrodzie. Mocniejsze urządzenia cechują się mocą 2,5 KM/2000W. W lasach stosowane są modele najmocniejsze o mocy do niemal 9 KM.
 • Długość prowadnicy – w warunkach domowych sprawdzi się model z prowadnicą 30-35 cm. Użytkownicy bardziej wymagający powinni wybrać piłę z prowadnicą 40-centymetrową. Najmocniejsze modele mają prowadnice o długości ponad 100 cm. Są one jednak stosowane raczej w lasach. Ciekawym rozwiązaniem są urządzenia z prowadnicami łańcucha na wysięgniku, które  doskonale sprawdzają się w sadach.
 • Waga – im mniej wazy piła, tym łatwiejsza jest w obsłudze. Najlżejsze modele ważą zaledwie 3 kg, najmocniejsze ponad 10 kg.
 • Głośność – pilarki są urządzeniami głośnymi. Najcichsze emitują hałas na poziomie 90-100 dB. Praca z piłami łańcuchowymi wymaga więc zastosowania specjalnych słuchawek wygłuszających.

Czy warto kupić łańcuchową piłę spalinową?

Łańcuchowa  piła spalinowa zwana także powszechnie pilarką to urządzenie nieocenione podczas różnego rodzaju prac z drewnem. Jest ono w stanie w zdecydowanym stopniu skrócić wiele czynności, niekiedy bardzo skomplikowanych i wymagających sporej precyzji.

Za pomocą pilarki spalinowej można szybko przygotować drewno na opał, wyciąć deski i innego rodzaju konstrukcje drewniane czy po prostu przyciąć krzewy i gałęzie drzew. Wszystko to odbywa się zaskakująco szybko i w zasadzie bez większego wysiłku. Wykonanie tych samych czynności przy pomocy ręcznej piły czy siekiery byłoby o wiele trudniejsze, bardziej czasochłonne i mniej dokładne.

Piły łańcuchowe stosowane są dzisiaj nie tylko przez profesjonalnych drwali. Coraz częściej spotkać je można także w przydomowych warsztatach i gospodarstwach domowych. Są potrzebne przede wszystkim posiadaczom ogródków i działek. W ich przypadku regularne przycinanie krzewów i drzew ma ogromne znaczenie. Podobnie jest zresztą jeśli mowa o sadownikach. Pilarki są urządzeniami wbrew pozorom poręcznymi (mniejsze modele) i łatwymi w obsłudze.

Popularni producenci łańcuchowych pił spalinowych

Sklepy z piłami spalinowymi warte uwagi