Pralka automatyczna to sprzęt AGD, który obecnie spotkać można w niemal każdym gospodarstwie domowym. Jest to maszyna napędzania silnikiem elektrycznym. Do działania nie potrzebuje udziału człowieka. Służy do prania tkanin różnego rodzaju. Pierwsza pralka elektryczna została zbudowana już w roku 1851 przez J.Kinga. Działała ona na parę i była owocem ponad 20 lat pracy. Urządzenia napędzane silnikiem elektrycznym są konstruowane od roku 1899. Pierwsza pralka automatyczna została z kolei zaprezentowana w USA w roku 1937.

Ranking pralek automatycznych

Jaką pralkę automatyczną kupić? To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób, które są na etapie urządzania swojej łazienki lub pralni. Dzisiaj trudno jest sobie wyobrazić gospodarstwo domowe bez sprzętu tego rodzaju. Na jakie urządzenie postawić? W wyborze nieco powinien pomóc przygotowany przez nas kompleksowy ranking pralek automatycznych obejmujący najciekawsze modele na rynku.

 1. Pralka automatyczna Electrolux EW6SN347SP

  Pralka automatyczna Electrolux EW6SN347SP
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości pralka automatyczna ładowana od frontu z rewolucyjnym systemem SensiCare. W automatyczny sposób dobiera cykl prania do ciężaru ubrań, piorąc je odpowiednią ilość czasu. Funkcjonalny TimeManager pozwala na rozplanowanie cyklu tak, aby pranie było gotowe na czas. Na uwagę zasługuje także specjalny program antyalergiczny pozwalający na usunięcie z odzieży bakterii. To efekt zastosowania pary wodnej. Urządzenie jest bardzo ciche i posiada zabezpieczenie przed dziećmi.

 2. Pralka Samsung EcoBubble WW80T534DAE

  Pralka Samsung EcoBubble WW80T534DAE
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalna i prosta w obsłudze pralka automatyczna, która zapewnia wysoką skuteczność prania także w niskich temperaturach. Inteligentny panel AI Control pozwala na dostosowanie ustawień urządzenia do indywidualnych potrzeb jego właściciela. Pralkę obsługiwać można bez problemu z poziomu aplikacji SmartThings. Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja autodozowania. Dzięki niej wystarczy zbiornik uzupełnić raz w miesiącu, a urządzenie samo dobierze ilość produktu do danego prania.

 3. Candy CSWS 4852DWE/1-S

  Candy CSWS 4852DWE/1-S
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesna pralko-suszarka, która skutecznie dezynfekuje odzież w mniej niż godzinę. Doskonale sprawdza się nawet w przypadku bardzo delikatnych tkanin. Funkcja Easy Iron skutecznie minimalizuje ilość zagnieceń na ubraniach. Na uwagę zasługuje także bardzo wyraźny wyświetlacz sporych rozmiarów. KG Detector to rozwiązanie, które pozwala na na dobór najlepszych w danym przypadku parametrów prania na podstawie wagi załadunku (mowa o ilości wody, obrotach wirowania i czasie trwania cyklu).

 4. Pralka automatyczna Haier Seria 39 HW90-BP1439N

  Pralka automatyczna Haier Seria 39 HW90-BP1439N
  Sprawdź aktualną cenę

  Parowa pralka automatyczna o bardzo wysokiej klasie energooszczędności. Jest bardzo pojemna, bo mieści aż 9 kilogramów odzieży. Oferuje wirowanie z prędkością aż 1400 obrotów na minutę. Do wyboru jest w tym przypadku aż pięć programów parowych – Baby Care, Bawełna, Mix, Syntetyczne i Higieniczny. W pralce zastosowano nowoczesny panel dotykowy 3D Touch, który ułatwia jej obsługę. Sprzęt wyposażony jest w wydajny silnik indukcyjny.

 5. Pralka Whirlpool FFB8458BVPL

  Pralka Whirlpool FFB8458BVPL
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy pralka automatyczna z nowoczesnymi programami parowymi. To model standardowo ładowany od przodu. Mieści maksymalnie 8 kg odzieży. Oferuje wysoką prędkość obrotowa na poziomie do 1400 obrotów na minutę. Jednocześnie jest to urządzenie dość ciche w działaniu. Wyposażone jest w wydajny silnik inwerterowy, na który producent udziela aż 10 lat gwarancji. Pralka reprezentuje wysoką klasę energetyczną. Skutecznie odświeża ubrania w zaledwie 20 minut.

Jaką pralkę automatyczną kupić?

Pralka automatyczna to w XXI wieku sprzęt, który musi znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym. Wybór w tym przypadku na rynku jest wręcz ogromny. Na jaki model zatem warto postawić? Co wziąć pod uwagę przy zakupie pralki automatycznej?

 • Wymiary i sposób ładowania – pralka musi się zmieścić w przeznaczonym dla niej miejscu. Pralki ładowane od góry zajmują mniej miejsca niż te ładowane od przodu. Są więc dobrym wyborem do małych łazienek. Standardowo pralki mają szerokość 50-60 cm. Te ładowane od góry mają szerokość 40 cm. Jednak te pierwsze mają także swoje wersje slim.
 • Ładowność – standardowa ładowność 6 kg jest idealna dla 2 lub 3 osób. Przy większych rodzinach sprawdzi się raczej model o ładowności 7-8 kg. Są też pralki o ładowności ponad 9 kg.
 • Zużycie wody i energii – duże znaczenie ma klasa efektywności energetycznej. Określa ona, na ile oszczędnie urządzenie zużywa prąd. Warto też sprawdzić zużycie wody – ile pralka zużywa litrów wody na standardowy cykl prania. W przypadku modeli oszczędnych jest to maksymalnie 40 litrów wody.
 • Silnik – klasyczne silniki obracały się i ocierały o siebie szczotki. Te wytwarzały ciepło i napędzały w ten sposób urządzenie. Dzisiaj coraz częściej stosuje się silniki inwerterowe wykorzystujące magnesy. Są one droższe, ale za to bardziej energooszczędne. Oferują także wyższą prędkość wirowania. To przekłada się na lepiej wysuszone pranie.
 • Hałas – to dla wielu osób ma naprawdę spore znaczenie. Najlepiej wypadają pod tym względem pralki z silnikami inwerterowymi.
 • Funkcjonalność – pralka powinna odpowiadać potrzebom jej użytkownika. Jakie funkcje są obecnie najpopularniejsze? Na pewno wyświetlanie czasu do końca prania, redukcja piany, wbudowany moduł WiFi, automatyczny dobór wody i czasu prania, kontrola temperatury wody czy zabezpieczenie przed dziećmi.
 • Programy – warto zastanowić się, jaki rodzaj odzieży jest najczęściej noszony. Standardowe programy przeznaczone są do prania tkanin bawełnianych, syntetycznych i mieszanych. Wiele pralek posiada jednak programy do prania np. wełny czy jedwabiu. Są też programy np. krótkie.

Czy warto kupić pralkę automatyczną?

Pralka automatyczna to urządzenie, które wręcz musi znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym. Trudno jest się bez niego obyć niezależnie od tego, czy dom zamieszkuje singiel, czy rodzina z kilkorgiem dzieci. Warto w tym przypadku zainwestować w sprzęt wysokiej jakości, prosty w obsłudze i energooszczędny.

Wybór pralek automatycznych na rynku może wręcz przyprawić o zawrót głowy. Do wyboru są urządzenia ładowane od góry i od frontu, w  wersji slim, utrzymane w różnorodnej kolorystyce. Każdy z pewnością powinien bez większego problemu znaleźć model odpowiedni do jego potrzeb. Kluczowe znaczenie ma tutaj na pewno funkcjonalność pralki automatycznej i programy, które oferuje. Warto zastanowić się, jaka odzież będzie najczęściej prana. Nowoczesne pralki mają w tym zakresie coraz więcej do zaoferowania.

Popularni producenci pralek automatycznych

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu pralek automatycznych

Pralka automatyczna to urządzenie, które zmieniło życie wielu gospodyń domowych i nie tylko. Znacznie ułatwiło pranie tkanin. Wcześniej do dyspozycji były pralki wirnikowe, których obsługa nie należała do najmilszych doświadczeń. Obecnie wybór pralek automatycznych na rynku jest bardzo szeroki. Każdy powinien więc znaleźć model odpowiedni do swoich potrzeb, który znajdzie się w zasięgu jego możliwości finansowych. Postanowiliśmy też przygotować ranking pralek automatycznych, aby nieco ułatwić podejmowanie decyzji zakupowych.