Dysk SSD M.2 to rodzaj dysku komputerowego, który ma konstrukcję podobną do dysku mSATA.  Wykorzystuje bowiem złącze krawędziowe i jest montowany na płycie głównej laptopa czy komputera stacjonarnego. Jeszcze kilka lat temu dyski tego typu nazywano dyskami NGFF (z ang. Next Generation Form Factor). Ich budowa jest dość prosta. Nie posiadają one dodatkowej obudowy, ale miewają radiatory, które poprawiają proces odprowadzania ciepła. Poszczególne modele różnić się mogą między sobą wymiarami.

Ranking dysków SSD M.2

 1. Dysk SSD Samsung 970 Pro 512GB M.2 (MZ-V7P512BW)
  Dysk SSD Samsung 970 Pro 512GB M.2 (MZ-V7P512BW)
  Sprawdź aktualną cenę
  Wysokiej jakości dysk SSD o dużej wydajności i wytrzymałości. Idealnie sprawdza się nawet w przypadku graczy. Zapewnia bowiem skuteczność mocno obciążonych komputerów stacjonarnych i stacji roboczych. Wykorzystuje nowoczesną technologię V-NAND oraz kontroler Phoenix. Jednocześnie jest dość kompaktowy pod względem wymiarów. Do wyboru są dwie pojemności – 512 GB oraz 1 TB w zależności od aktualnych potrzeb.
 2. Dysk Intel 660p Series 1TB M.2 PCIe Gen3 x4 NVMe 2280 (SSDPEKNW010T8X1)
  Dysk Intel 660p Series 1TB M.2 PCIe Gen3 x4 NVMe 2280 (SSDPEKNW010T8X1)
  Sprawdź aktualną cenę

  Godny uwagi dysk SSD M.2 o pojemności 1 TB. Cechuje się prędkością odczytu i zapisu na poziomie 1800 MB.s. Ilość operacji odczytu to w tym przypadku 150 K, a operacji zapisu 220 K. Wykorzystuje innowacyjną technologię Intel QLC, która zapewnia większą pojemność przy jednocześnie niższym koszcie niż rozwiązania TLC. Pomija on SATA i jego ograniczenia. Dodatkowo model ten wyróżnia się niezwykle kompaktową konstrukcją.
 3. Dysk SSD ADATA 512GB M.2 PCIe XPG SX8200 Pro (ASX8200PNP512GTC)
  Dysk SSD ADATA 512GB M.2 PCIe XPG SX8200 Pro (ASX8200PNP512GTC)
  Sprawdź aktualną cenę

  Dysk SSD dla graczy i nie tylko wyposażony w szybki interfejs M.2 PCLe Gen 3×4. Zapewnia on utrzymanie maksymalnej szybkości odczytu i zapisu na poziomie 3500/2300 MB/s. To model wielozadaniowy z inteligentnym buforowaniem SLC. Posiada pamięć flash 3D NAND, która zapewnia wysoką wydajność i niezawodność działania. Urządzenie dodatkowo obsługuje technologię kodu korekcji błędów LDPC. Przekłada się to na dużą dokładność transferu danych i dłuższą żywotność samego dysku.
 4. Dysk Silicon Power A80 512GB M.2 2280 (SP512GBP34A80M28)
  Dysk Silicon Power A80 512GB M.2 2280 (SP512GBP34A80M28)
  Sprawdź aktualną cenę
  Wysokiej klasy dysk SSD dla najbardziej wymagających użytkowników. Wyróżnia się wysoką prędkością odczytu i zapisy danych, gwarantując ich pełne bezpieczeństwo. Doskonale sprawdza się w przypadku gier komputerowych różnego rodzaju.Pozwala na szybkie uruchomienie każdego tytułu i błyskawiczne przerzucanie plików na urządzenia zewnętrzne. Jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo przesyłanych danych. Posiada pojemność 512 GB.
 5. Dysk SSD WD Green 240GB M.2 (WDS240G2G0B)
  Dysk SSD WD Green 240GB M.2 (WDS240G2G0B)
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny dysk SSD do różnego rodzaju zastosowań. Cechuje się bardzo dużą wydajnością – pozwala na przeglądanie stron www czy granie w gry komputerowe. Zamontowany może być w większości komputerów stacjonarnych i laptopów. Oprogramowanie Acronis, które można pobrać zupełnie za darmo umożliwia dodatkowo na regularne monitorowanie kondycji dysku SSD. Na model ten udzielana jest trzyletnia ograniczona gwarancja producenta.

Jaki dysk SSD M.2 kupić?

Dyski SSD M.2 cieszą się coraz większą popularnością, gdyż pozwalają na znaczne przyspieszenie działania każdego systemu operacyjnego. Są przy tym łatwe w montażu i mało awaryjne. Jak jednak wybrać odpowiedni model? Na co zwrócić szczególną uwagę?

 • Format – dyski SSD M.2 różnią się pod względem wymiarów, które zwarte są w samej nazwie. Przykładowo zapis dysk SSD M2. 2242 oznacza, że dane urządzenie ma 22 mm szerokości i 42 mm długości. Najpopularniejsze na rynku są jednak obecnie dyski SSD M2. 2280, ale spotkać się można także z dyskami 2230, 2260, 2280 SS czy 22110.
 • Interfejs –  przepustowość dysków SSD M.2 uzależniona jest od ilości linii PCIe. Zdecydowanie najlepszą wydajność oferują dyski PCI-Express x4. Tańsze, ale i nieco wolniejsze są dyski PCI- Express x2. Najwolniejsze są modele, które obsługują interfejs SATA III.
 • Protokół – klasyczne dyski korzystają z protokołu AHCI. Jednak najlepiej działają modele, które obsługują protokół NVMe. Znacznie ogranicza on opóźnienia w działaniu dysku. Przy okazji odciąża procesor w czasie pracy na maksymalnych obrotach. Powoduje to oczywiście wzrost wydajności samego dysku. Warto przy tym pamiętać, że protokół NVMe obsługiwany jest tylko przez płyty główne ze standardem UEFI.
 • Pojemność – to parametr w przypadku dysków bardzo istotny. Wpływa także w dużej mierze na końcową cenę urządzenia. Największą popularnością cieszą się modele o pojemności 240 GB, 256 GB, 500 GB oraz 512 GB. Pozwalają one na zainstalowanie systemu operacyjnego i sporej ilości programów. Do wyboru są jednak i dyski SSD M.2 o pojemności 1 TB. Sprawdzają się one doskonale w przypadku graczy.
 • Prędkość odczytu i zapisu – najlepsze modele na rynku oferują maksymalny odczyt na poziomie ponad 2000 MB/s. W przypadku zapisu danych jest to nawet 1500 Mb/s.

Czy warto kupić dysk SSD M.2?

Popularność dysków SSD M.2  cały czas rośnie. Są to urządzenia pozbawione ruchomych części, których budowa oparta jest na pamięci flash. Dzięki temu są o wiele szybsze niż klasyczne dyski HDD. Dodatkowo są odporne na różnego rodzaju czynniki szkodliwe np. wibracje. Pozwala to na skuteczne i w pełni bezpieczne przechowywanie różnego rodzaju plików.

Symbol M.2 w przypadku dysków SSD oznacza, że są to urządzenia pozwalające na wykorzystanie całego ich potencjału. Tego typu złącze radzi sobie znacznie lepiej niż tradycyjne złącze SATA III. Oferuje m.in. o wiele lepszą przepustowość. Tym samym parametry dysków SSD M.2 są naprawdę imponujące. Trzeba jednak posiadać jednocześnie płytę główną ze złączem M.2. Co ciekawe, tego rodzaju dyski podłączyć można równie dobrze za pomocą interfejsu PCI-Express, który wykorzystywany jest do podłączania kart graficznych. Zapewnia on dyskom odpowiednią wydajność.

Dyski SSD M.2 znacznie zwiększają komfort codziennego korzystania z komputera. Są kompaktowe pod względem budowy i bardzo wytrzymałe. Jednocześnie oferują parametry niespotykane w przypadku innego rodzaju dysków. Stanowią idealne rozwiązanie dla osób, które grają w wymagające gry komputerowe czy pracują na co dzień na programach graficznych.

Popularni producenci dysków SSD

Sklepy z dyskami SSD warte uwagi