Żelazko jest niewątpliwie urządzeniem, bez którego ciężko jest sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie. Wykorzystuje ono wysoką temperaturę oraz nacisk do prasowania, a więc wygładzania różnego rodzaju tkanin. Na skutek oddziaływania wysokiej temperatury rozluźnieniu ulegają bowiem więzy znajdujące się w cząsteczkach polimerów, które tworzą włókna tkaniny. W sytuacji, gdy włókna są gorące, rozprostowują się i zachowują ten kształt także po ochłodzeniu. Czasem konieczne jest przy tym zastosowanie dodatkowo wody.

Ranking żelazek

 1. Żelazko Philips Azur Performer Plus GC4527/00
  Żelazko Philips Azur Performer Plus GC4527/00
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesne żelazko parowe o mocy 2600 W z funkcją efektywnego odkamieniania. Ciągły strumień pary do 50 g/min zapewnia przez cały czas optymalną ilość pary, która doskonale radzi sobie ze wszystkimi zagnieceniami. Ilość pary jest przy tym automatycznie dopasowywana do każdego rodzaju tkaniny. Końcówka Triple Precision pozwala z kolei na prasowanie nawet trudno dostępnych miejsc. Posiada ona gładki kształt, spiczastą końcówkę i rowek do prasowania przy guzikach. Całość uzupełnia 5-gwiazdkowa stopa T-ionicGlide pokryta warstwą tlenku tytanu.
 2. TEFAL EasyGliss FV3970 Durilium AirGlide
  TEFAL EasyGliss FV3970 Durilium AirGlide
  Sprawdź aktualną cenę
  Funkcjonalne żelazko ze stopą opracowaną w innowacyjnej technologii Tefal Durilium. Dzięki niej urządzenie niemal ślizga się po tkaninie i łatwo się prowadzi. Funkcja Anti-Drio skutecznie chroni ubrania przed ewentualnym poplamieniem wodą kapiącą z otworów parowych. Dzięki funkcji Auto Stop można być pewnym, że żelazko pozostawione w pionie samo wyłączy się już po 8 minutach, a pozostawione na stopnie po 30 sekundach. Urządzenie pozwala na szybkie i wydajne prasowanie dzięki produkcji pary na poziomie do 35 g/min.
 3. PHILIPS GC4909/60
  żelazko PHILIPS GC4909 60
  Sprawdź aktualną cenę
  Żelazko parowe z funkcją odkamieniania Quick Calc Release i stopą SteamGlide Elite odporną na zarysowania. Dzięki silnym uderzeniom pary sięgającym 250 g/min doskonale radzi sobie nawet z opornymi zagnieceniami. Z kolei moc 3000W pozwala na szybkie nagrzewanie urządzenia i wydajną pracę. Za sprawą funkcji szybkiego usuwania kamienia czyszczenie żelazka nie stanowi większego problemu. Na uwagę zasługuje również blokada kapania czy duży zbiornik na wodę o pojemności 300 ml.
 4. Żelazko Bosch TDA 2365
  Bosch TDA 2365
  Sprawdź aktualną cenę

  Żelazko o mocy 2200W oraz stopą ceramiczną Palladium glissee. Posiada płynną regulację temperatury, spryskiwacz, pionowe uderzenie pary, wskaźnik poziomu wody czy zabezpieczenie przed przegrzaniem. Kabel można w razie potrzeby zwinąć i zapiąć klamerką spinającą. Całość uzupełnia funkcjonalny pojemnik na wodę o pojemności 290 ml. Dzięki systemowi odkamieniania AntiCalc żelazko przez długi czas jest bezawaryjne.
 5. Żelazko Russell Hobbs 25090-56 One Temperature
  Żelazko Russell Hobbs 25090-56 One Temperature
  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesne żelazko z jedną temperaturą, która idealnie nadaje się do prasowania każdego rodzaju tkaniny. Ceramiczna stopa urządzenia pokryta jest turmalinem. To minerał,  który skutecznie zapobiega elektryzowaniu się tkanin, a przy okazji minimalizuje naprężenia włókien. Całość uzupełnia duży pojemnik na wodę o pojemności 350 ml oraz funkcja samoczyszczenia i osadzania się kamienia. Dzięki temu żelazko działa bezawaryjnie przez długi czas i nie wymaga ręcznego czyszczenia.

Jakie żelazko kupić?

Wybór żelazek na rynku jest spory, a więc niektóre osoby mogą mieć problem z wyborem odpowiedniego modelu. Tymczasem trudno jest sobie wyobrazić obecnie codzienne obowiązki bez tego urządzenia. Czym zatem należy kierować się podczas zakupu żelazka?

 • Rodzaj żelazka – większość nowoczesnych żelazek to modele parowe, rzadziej spotkać się można z żelazkami suchymi, tradycyjnymi i turystycznymi. W praktyce niektóre urządzenia turystyczne są przy okazji parowe, ale mają mniejsze wymiary i są dość lekkie. Sprawdzają się więc podczas podróży.
  Moc – im wyższa jest moc urządzenia, tym szybciej się ono nagrzewa.
  Rodzaj stopy – to wbrew pozorom bardzo istotny element każdego żelazka. To bowiem stopa styka się z tkaninami. Musi być więc wykonana z odpowiednich materiałów. Obecnie największą popularnością cieszą się żelazka ze stopą ceramiczną czy teflonową. To materiały bardzo wytrzymałe, które zapewniają przy okazji dobry ślizg po ubraniach. Czasem stosowane są też stopy z durilium czy innych materiałów odpornych na zarysowania. Na końcowy efekt prasowania ma przy okazji wpływ także i kształt stopy.
 • Funkcje związane z produkcją pary – warto sprawdzić czy żelazko ma funkcję uderzenia pary czy jej automatycznego wytwarzania. Przydatna jest też opcja regulacji pary oraz jej blokady.
  Regulacja temperatury – w żelazkach temperatura ustawiana jest za pomocą specjalnego pokrętła. Celem jest jej dostosowanie optymalnie do rodzaju prasowanej aktualnie tkaniny.
 • Pojemność zbiornika na wodę – większość żelazek ma pojemniki na wodę o pojemności 200-350 ml. Pozwala to na wygodne prasowanie przez długi czas bez konieczności dolewania wody, a przy tym zbytnio nie obciąża masy urządzenia.
  Funkcje dodatkowe – nowoczesne modele posiadają przy okazji również zabezpieczenie przed wyciekiem oraz kapaniem wody. Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja antywapienna i chroniąca urządzenie przed ewentualnym przegrzaniem.

Czy warto kupić żelazko?

Trudno jest sobie dzisiaj wyobrazić gospodarstwo domowe bez co najmniej jednego żelazka. To bowiem urządzenie, które pozwala na szybkie i łatwe wyprasowanie tkanin różnego rodzaju, a więc w zasadzie ich rozprostowanie. Tymczasem ubrania pomięte, pogniecione nigdy nie prezentują się zbyt elegancko np. w pracy czy przy różnego rodzaju oficjalnych okazjach.

Dzisiaj prym na rynku wiodą przede wszystkim żelazka parowe, które są bardzo skuteczne w działaniu i doskonale radzą sobie nawet z opornymi zagnieceniami. Pozwalają one prasować zarówno na sucho, jak i na mokro w zależności od aktualnych potrzeb. Są odpowiednie także do domów i mieszkań, w których mieszkają małe dzieci. Warto przy tym zainwestować w model o odpowiednio wysokiej mocy, który szybko się nagrzewa i rzeczywiście jest skuteczny w działaniu. W przypadku częstych podroży dobrym pomysłem może być także zakup dodatkowo żelazka turystycznego o niewielkiej wadze.

Popularni producenci żelazek

Sklepy z żelazkami warte uwagi