Zabawka edukacyjna dla niemowląt to zabawka, która z założenia ma oddziaływać na dużą ilość zmysłów małego dziecka i dostarczać mu bodźców zewnętrznych. Zabawki edukacyjne bardzo pozytywnie wpływają na rozwój malucha – fizyczny i manualny, a także spostrzegawczość czy zdolność logicznego myślenia. Dziecko uczy się bowiem poprzez zabawę. Warto więc zadbać o to, aby w otoczeniu niemowlaka znajdowały się zabawki edukacyjne, które będą stymulować jego rozwój.

Ranking zabawek edukacyjnych dla niemowląt

 1. Zabawka edukacyjna Fisher-Price Tańcz I Śpiewaj Ze Mną Piesek Bebo Pl Fbc92
  Zabawka edukacyjna Fisher-Price Tańcz I Śpiewaj Ze Mną Piesek Bebo Pl Fbc92
  Sprawdź aktualną cenę
  Przeznaczony dla najmłodszych dzieci piesek z przyciskami na łapkach. Zwierzak kiwa głową, rusza uszami w rytm muzyki czy merda świecącym ogonkiem. Zachęca tym samym dziecko do wspólnej zabawy. Posiada 25 piosenek i melodii. Za sprawą światełek LED jest dla malucha naprawdę fascynujący. Zabawa z pieskiem rozwija zdolności motoryczne dziecka i zachęca go do aktywnego spędzania czasu.
 2. Zabawka interaktywna Dumel Interaktywny Laptop Edukacyjny Kompute 33910
  Zabawka interaktywna Dumel Interaktywny Laptop Edukacyjny Kompute 33910
  Sprawdź aktualną cenę
  Zabawkowy komputer z interaktywną klawiaturą, który świeci, wygrywa melodie i mówi w języku polskim. Przeznaczony jest dla dzieci od 18. miesiąca życia. Pomaga w nauce cyfr, liter czy kształtów. Dziecko po naciśnięciu przycisku o określonym kształcie i kolorze, widzi na ekranie odpowiedni obrazek. Dodatkowo uruchomić może jedną z ośmiu melodii.
 3. Zabawka edukacyjna Vtech Kierownica Małego Rajdowca (60482)
  Zabawka edukacyjna Vtech Kierownica Małego Rajdowca (60482)
  Sprawdź aktualną cenę
  Kierownica dla dzieci, za sprawą której dziecko nauczyć się może cyferek, melodii czy nazw zwierząt. Posiada klakson z migającym światłem, ruchome lusterko boczne, skrzynię biegów, przycisk tankowania czy światła sygnalizacyjne. Kierownica uruchamia rytmiczne melodie, które wprost zachęcają do zabawy. Produkt dedykowany jest dla dzieci w wieku od 12 do 36 miesięcy. Dostępny jest w polskiej wersji językowej.
 4. Zabawka interaktywna Clementoni Muzyczny Słonik (60958)
  Zabawka interaktywna Clementoni Muzyczny Słonik (60958)
  Sprawdź aktualną cenę
  Muzyczny słonik z trzema opcjami zabawy. Są to bębny perkusyjne na uszach słonia, talerze perkusyjne na jego trąbie czy kilka grzechotka. Za sprawą klawiszy pianina z funkcją grania, dziecko poznaje świat zwierząt, kolorów i liczb. Wszystko to odbywa się w języku polskim. Poprzez przełącznik muzyczny dziecko może usłyszeć różne melodie i wybrać jeden z czterech gatunków muzycznych.
 5. Zabawka edukacyjna Smily Play Ogromna Kostka (0741)
  Zabawka edukacyjna Smily Play Ogromna Kostka (0741)
  Sprawdź aktualną cenę
  Sporych rozmiarów kostka edukacyjna dla dziecka. Produkt ten stymuluje wszystkie zmysły dziecka i wspiera jego rozwój. Zapewnia zabawę na długi czas. Sprawia, że rozwija się motoryka dziecka  oraz jego koordynacja wzrokowo-ruchowa. Malucha rozwija zmysł wzroku, słuchu, dotyku i nie tylko. Pobudzeniu ulega jego wyobraźnia oraz kreatywność. Kostka oferuje wiele ciekawych zabaw do wyboru.
 6. Zabawka interaktywna Anek Smily Play książeczka edukacyjna Lwie zagadki (9209AN01)
  Zabawka interaktywna Anek Smily Play książeczka edukacyjna Lwie zagadki (9209AN01)
  Sprawdź aktualną cenę
  Zabawka odpowiednia dla dzieci od pierwszego roku życia, dostępna w polskiej wersji językowej. Oferuje aż sześć różnych zabaw, stymulując rozwój wszystkich zmysłów u najmłodszych dzieci. Zachęca do zabawy i aktywności. Do wyboru są trzy zabawy w trybie nauki i trzy zabawy w trybie quizu. Zabawka wykonana jest z bezpiecznego dla dzieci tworzywa sztucznego wysokiej jakości.

Jaką zabawkę edukacyjną kupić dla niemowlaka?

Zabawki edukacyjne są w przypadku małych dzieci niezwykle ważne. Maluchy uczą się bowiem poprzez zabawę i warto ten proces wspomóc właśnie poprzez odpowiednie zabawki. Jak jednak wybrać te odpowiednie? Co wziąć tutaj pod uwagę?

 • Budowa – zabawki dla najmłodszych dzieci nie mogą być wykonane z bardzo małych elementów, które można połknąć. Nie mogą mieć również ostrych krawędzi.
 • Materiał wykonania – spore znaczenie ma oczywiście to, z czego dana zabawka jest wykonana. Tutaj muszą być to materiały nietoksyczne. Dobrze jest podczas zakupu sprawdzić certyfikaty i atesty, które dany produkt posiada. Warto zwrócić uwagę na kraj produkcji. Zabawki  z UE są generalnie bezpieczniejsze, bo muszą spełniać restrykcyjne normy. Tego w przypadku zabawek azjatyckich nie ma.
 • Wiek dziecka – to w przypadku zabawek edukacyjnych podstawa i to z wielu względów. Pierwszy to kwestia bezpieczeństwa, o czym już wspomniano wyżej. Ponadto zabawka, która jest dobrana odpowiednio do wieku dziecka, jest dla niego najbardziej interesująca. Zabawki dla dzieci do 3. miesiąca życia stymulują ich wzrok i słuch. W przypadku dzieci w wieku od 4 do 6 miesięcy można już kupić zabawki bardziej rozbudowane. Im starsze dziecko, tym bardziej zaawansowane są zabawki.
 • Wygląd – to kwestia z pozoru drugorzędna. Tymczasem dzieci przepadają przede wszystkim za zabawkami kolorowymi. Często zabawki edukacyjne mają kształt i formę np. zwierzątek.
 • Rodzaj – wybór zabawek edukacyjnych dla dzieci jest sporo. Do wyboru jest sporo ich rodzajów. Najpopularniejsze to maty edukacyjne, stoliki edukacyjne, układanki różnego typu, książeczki edukacyjna, rozbudowane zabawki interaktywne, gry edukacyjne czy zabawki kreatywne.

Czy warto kupić zabawkę edukacyjną?

Zabawki edukacyjne dla dzieci cieszą się od jakiegoś czasu ogromną popularnością i nic w tym dziwnego. Dają one naprawdę dużo możliwości. Pozwalają dziecku pobawić się, a przy okazji i pomagają w nauce. Maluchy przepadają za ciekawymi, kolorowymi zabawkami, które dają im sporo możliwości rozrywki.

Zabawki edukacyjne sprawiają, że dziecko rozwija małą oraz dużą motorykę, uczy się samodzielności. Wszystkie zabawy konstrukcyjne powodują kształtowanie się u niego odpowiedniej koordynacji ciała. To o tyle istotne, że słaba motoryka u dzieci, wpływa potem na nieprawidłowe trzymanie przyrządów do pisania czy rysowania. Warto więc niemowlętom kupować zabawki edukacyjne wysokiej jakości, które rozwijają wszystkie zmysły – wzroku, słuchu czy dotyku.

Za sprawą dobranych odpowiednio do wieku zabawek edukacyjnych, maluchy uczą się kolorów, kształtów, cyfr czy nazw zwierząt. Zabawki tego rodzaju są kolorowe i efektowne wizualnie. Często posiadają elementy świetlne czy odgrywają różnego rodzaju melodie i piosenki. Oferują wiele możliwości zabawy, co dla małych dzieci jest bardzo atrakcyjne. Stanowią więc idealny pomysł na prezent dla niemowlaka i nie tylko.

Popularni producenci zabawek edukacyjnych

Sklepy z zabawkami edukacyjnymi warte uwagi