Straszna książka horror to trzymająca w napięciu powieść literacka. Typowe dla niej są ciekawa fabuła, specyficzny klimat czy elementy ze świata nadprzyrodzonego. Utwory literackie zaliczane do kategorii horrorów cieszą się bardzo dużą popularnością na całym świecie. Za króla literatury grozy uważa się oczywiście od lat Stephena Kinga. Ma on w swoim dorobku artystycznym kilkaset pozycji, z których wiele doczekało się ekranizacji. Horrory coraz częściej piszą również i polscy pisarze.

Ranking strasznych książek horror

Jaką straszną książkę horror kupić? To pytani zadają sobie wszyscy fani literatury grozy, która cieszy się od lat dużym zainteresowaniem. Taka książka jest również świetnym pomysłem na bożonarodzeniowy lub inny prezent. Nieco w podjęciu decyzji powinien pomóc nasz ranking strasznych książek horror. Uwzględniliśmy w nim pozycje mistrzów tego gatunku, które warto znać i mieć na półce w domowej biblioteczce.

 1. Straszna książka horror Billy Summers

  Straszna książka horror Billy Summers
  Sprawdź aktualną cenę

  Najnowsza pozycja w dorobku mistrza gatunku – Stephena Kinga. Bohaterem powieści jest tytułowy Billy Summers, który był snajperem w Iraku. Obecnie eliminuje ludzi – tych naprawdę złych. Zawsze strzela celnie. Przychodzi jednak czas na ostatnie zlecenie i emeryturę. Jednak nie wszystko idzie po jego myśli. King jak zawsze nie zawodzi. W końcu ma swoim koncie ma ponad pięćdziesiąt książek, z których wiele zostało zekranizowanych. Jego literatura została przetłumaczona na ponad 30 języków.

 2. Inkub – Artur Urbanowicz

  Inkub - Artur Urbanowicz
  Sprawdź aktualną cenę

  Książka autorstwa Artura Urbanowicza. W niewielkiej wsi na Suwalszczyźnie znaleziono spopielałe zwłoki małżeństwa. Wśród lokalnej społeczności jest to miejsce owiane złą sławą. Słynie bowiem z przemocy, zaginięć czy samobójstw. Często mówi się też o zjawiskach nadprzyrodzonych. Zdaniem miejscowych nawiedzony dom rozsyła wokoło negatywną energię i wydobywa z ludzi najgorsze instynkty. Sprawą interesuje się dzielnicowy, który wkrótce popełnia samobójstwo. Potem na miejscu zjawia się policjant Vytautas Cesnauskis, który odkrywa, że historia przeklętego miejsca sięga lat 70. XX wieku.

 3. Straszna książka horror Abominacja

  Straszna książka horror Abominacja
  Sprawdź aktualną cenę

  Powieść znanego pisarza Dana Simmonsa, który tym razem zabiera czytelników w Himalaje. W roku 1924 podczas ataku szczytowego na Mount Everest ginie dwóch angielskich wspinaczy – George Mallory i Sandy Irvine. Rok później najwyższy szczyt świata postanawiają zdobyć brytyjski poeta, francuski przewodnik i młody Amerykanin. Wyprawę finansuje opłakująca syna lady Bromley, która nie wierzy w jego śmierć w górach. Chce go za wszelką cenę odnaleźć.

 4. Egzorcysta – William Peter Blatty

  Egzorcysta - William Peter Blatty
  Sprawdź aktualną cenę

  Znana powieść autorstwa Williama Petra Blatty’ego. Jej bohaterką jest mała Regan bawiącą się spirytystyczną tabliczką Ouija, która nawiązuje kontakt z bytem – Kapitanem Howdy. W domu zaczyna dochodzić do zjawisk paranormalnych, a dziewczynka przejawia objawy opętania. Jej matka Chris McNeill zabiera ją do lekarza, a potem do znajomego duchownego. Młody ksiądz Damien Karras postawnia odprawić egzorcyzmy. Na podstawie książki nakręcono kultowy już film.

 5. Straszna książka horror Amityville Horror

  Straszna książka horror Amityville Horror
  Sprawdź aktualną cenę

  Jedna z bardziej znanych powieści grozy. Rodzina Lutz wprowadzam się do zakupionej za bezcen posesji, wierząc że spełnia swój amerykański sen. Jednak kolejne 28 dni staje się koszmarem. Mieszkający w tym domu wcześniej człowiek zamordował z zimną krwią całą swoją rodzinę. Do rozwiązania zagadki zaproszono specjalistów w tym zakresie Eda i Lorraine Warrenów. Historia ta wydarzyła się naprawdę i do dzisiaj elektryzuje.

Jaką straszną książkę horror kupić?

Straszne książki, a więc tzw. horrory cieszą się dużą popularnością. Rzeczywiście jest to świetna literatura na długie jesienne czy zimowe wieczory. Zatem jaką straszną książkę horror wybrać dla siebie? Co należy w tym przypadku wziąć pod uwagę?

 • Tematyka – warto stawiać na książki o ulubionej tematyce. Do wyboru są np. horrory medyczne czy horrory kryminalne. Okazuje się, że wybór w tym zakresie jest naprawdę bardzo szeroki. Każdy znajdzie więc coś odpowiedniego dla siebie.
 • Wiek czytelnika – wbrew pozorom ma on duże znaczenie. Okazuje się, że  w sklepach znaleźć można nawet horrory dla dzieci lub młodzieży. Literatura grozy przeznaczona dla najmłodszych jest mniej drastyczna i krwawa. Dlatego warto zwracać uwagę na to, dla kogo dana pozycja jest przeznaczona w szczególności.
 • Popularność – jeśli dana książka cieszy się dużą popularnością na całym świecie, świadczy to oczywiście na jej korzyść. Dobre powieści mają pozytywne recenzje i opinie, co wpływa na duże zainteresowanie nimi. W ten sposób trafiają na listy bestsellerów.
 • Rodzaj – wyróżnia się całkiem sporo rodzajów książek grozy. Horrory psychologiczne łączą w sobie elementy straszne z zagadnieniami psychologicznymi. Przerażenie powodują w tym przypadku nie duchy, ale psychika bohaterów. Taki książki są idealne dla osób, które nie przepadają za klasycznymi historiami o wampirach czy demonach. Horrory kryminalne łączą w sobie wątki kryminalne ze zjawiskami ze świata nadprzyrodzonego. To coś dla miłośników klasycznych kryminałów. Horrory na faktach zawierają w sobie elementy prawdziwych zdarzeń. Warto też wspomnieć o survival horrorach. To nowa odmiana horrorów, która cieszy się coraz większą popularnością. Bazują na wydarzeniach, które są realne np. epidemia choroby czy katastrofa nuklearna.
 • Autor – horrory pisze wielu autorów. Z biegiem czasu każdy znajdzie swoich ulubionych pisarzy. Królem tego gatunku jest niewątpliwie Stephen King. Inni znani twórcy to Anna Rice czy Howard Phillips Lovecraft. Warto też wspomnieć o polskich pisarzach np. Stefanie Grabińskim czy Łukaszu Orbitowskim.

Czy warto kupić straszną książkę horror?

Straszne książki – horrory budzą ogromne emocje. Przerażają, fascynują i skłaniają do refleksji. Nic więc dziwnego, że cieszą się ogromną popularnością niemal na całym świecie. W końcu trudno jest się oprzeć ciekawej fabule czy dreszczykowi emocji.

W horrorach największy nacisk jest kładziony na wzbudzenie strachu, lęku. Świat przedstawiony w takich książkach często jest bardzo realistyczny, ale pewne jego elementy budzą grozę i obrzydzenie. Horrory to wbrew pozorom nie tylko powieści o duchach i wampirach. Gatunek ten na przestrzeni lat mocno ewoluował.

Nie da się ukryć, że horrory są książkami, które pozwalają na oderwanie się od rzeczywistości. Dzięki nim można zatopić się w świecie fantastyki. Wzbudzają przyjemny dreszczyk emocji. Dla wielu osób strach odczuwany w czasie lektury jest naprawdę ekscytującym przeżyciem. Straszne książki są świetnym sposobem na relaks i odcięcie się od problemów świata codziennego.

Popularni producenci strasznych książek horror

 • Prószyński Wydawnictwo
 • Wydawnictwo Vesper

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu strasznych książek horror

Horrory to jedne z najpopularniejszych książek. Chętnie sięgają po nie osoby w różnym wieku. Trudno się zresztą temu dziwić. To niewątpliwie literatura, która pozwala odciąć się od problemów dnia codziennego i odpłynąć w świecie fantastyki. Straszne książki są dlatego doskonałym pomysłem na prezent. Oczywiście o ile dana osoba lubi na co dzień czytać. Nieco w wyborze na pewno pomoże przygotowany przez nas ranking strasznych książek horror oparty na najpopularniejszych powieściach na rynku.