Karta dźwiękowa to inaczej karta muzyczna, która pozwala na odtwarzanie i nagrywanie dźwięku. Jeśli dany komputer posiada kartę dźwiękową, można podpiąć go do głośników czy mikrofonu. Wyróżnia się przy tym kary dźwiękowe zewnętrzne i wewnętrzne – zintegrowane. Różni ich sposób podłączenia do komputera. Karta zewnętrzna jest podpinana poprzez wejście USB. Jest niestety dość podatna na zakłócenia. Z kolei karta wewnętrzna jest wbudowana w płytę główną. Jest jej integralną częścią.

Ranking kart dźwiękowych

Karta dźwiękowa to niepozorny, ale bardzo istotny element komputera. Pozwala na jego podpięcie do mikrofonu lub głośników. Jaką kartę dźwiękową kupić? Okazuje się, że wybór do najłatwiejszych nie należy. Dotyczy to przede wszystkim laików, którzy o budowie i funkcjonowaniu komputera mają niewielkie pojęcie. Dlatego przygotowaliśmy nasz ranking kart dźwiękowych. Uwzględniliśmy w nim najpopularniejsze modele kart dźwiękowych na rynku.

  1. Karta dźwiękowa Creative SoundBlasterX G5

    Karta dźwiękowa Creative SoundBlasterX G5
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej jakości zewnętrzna karta dźwiękowa micro USB oferująca jakość dźwięku w standardzie 7.1. Wyposażona jest we wzmacniacz słuchawkowy. Podłączana jest do komputera poprzez port USB. Zapewnia doskonałą jakość dźwięku w grach różnego rodzaju. Działa razem z oprogramowaniem BlasterX Acoustic Engine Pro. To produkt naprawdę innowacyjny. Oferuje szerokie możliwości konfiguracji. Zapewnia również pełną kontrolę nad dźwiękiem.

  2. Karta Asus Xonar U7 MKII

    Karta Asus Xonar U7 MKII
    Sprawdź aktualną cenę

    Zewnętrzna karta dźwiękowa zapewniająca doskonałe wrażenia dźwiękowe w grach i nie tylko. Przewyższa jakościowo wbudowany sprzęt audio. Podłączana jest do urządzenia za pomocą portu USB. Oferuje 7.1-kanałowy dźwięk przestrzenny. Sprzęt ten zapewnia solidną izolację sygnału, a więc redukcję zakłóceń różnego rodzaju. Z kartą zintegrowany jest wzmacniacz słuchawkowy wysokiej jakości. Ciekawym rozwiązaniem są specjalne regulatory głośności słuchawek oraz mikrofonu.

  3. Creative Sound Blaster G1 7.1

    Creative Sound Blaster G1 7.1
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej jakości zewnętrzna karta dźwiękowa ze wzmacniaczem słuchawkowym zapewniająca dźwięk w standardzie 7.1. To urządzenie niewielkich rozmiarów z obsługą plug and play. Sprawdza się w przypadku komputerów oraz konsol do gier. Obsługuje słuchawki o impedancji do 300 omów. Oprogramowanie BlasterX Acoustic Engine Pro zapewnia szerokie możliwości konfiguracji. Dźwięk tym samym bez problemu dopasować można do typu rozgrywki.

  4. Karta dźwiękowa LogiLink 7.1 USB 8-kanalowa

    Karta dźwiękowa LogiLink 7.1 USB 8-kanalowa
    Sprawdź aktualną cenę

    Ciekawa alternatywa dla wielu kart dźwiękowych. To karta typu plug and play z wydajnym procesorem dźwięku. Jest prosta i bezproblemowa w instalacji. Pozwala na uzyskanie dźwięku wysokiej jakości – na słuchawkach i głośnikach. Produkt wyróżnia się dużą szczegółowością dźwięku. Karta jest stworzona do współpracy z najnowszymi technologiami. W celu jej uruchomienia wystarczy podłączyć ją do prądu USB. Jest to banalnie proste.

  5. Karta Edifier Dźwiękowa Usb

    Karta Edifier Dźwiękowa Usb
    Sprawdź aktualną cenę

    Nowoczesna karta dźwiękowa z interfejsem USB. Jest to sprzęt zewnętrzny podłączany do laptopa lub komputera stacjonarnego, który wyróżnia się bardzo kompaktową konstrukcją. Karta obsługuje system wirtualnego dźwięku przestrzennego 7.1. Do działania wykorzystuje specjalne oprogramowanie, które daje wrażenie kierunkowości dźwięku. Nie trzeba przy tym stosować wielu głośników jednocześnie. Funkcja Magic Voice pozwala na zmianę głosu na damski, męski czy z kreskówki. Oświetlenie RGB jest dodatkowym atutem tej karty dźwiękowej.

Jaką kartę dźwiękową kupić?

Niekiedy zakup karty dźwiękowej do laptopa czy komputera stacjonarnego staje się wręcz koniecznością. W ten sposób można uzyskać znacznie lepsze efekty dźwiękowe np. z gry. Jaką kartę dźwiękową zatem warto kupić? Czym się kierować przy jej wyborze?

  • Stosunek sygnału do szumu SNR – dzięki temu określić można moc sygnału użytecznego w stosunku do szumu obecnego na danym paśmie częstotliwości. Parametr ten podawany jest w decybelach. W dobrych kartach wynosi minimum 95 dB.
  • Pasmo przenoszenia – to zakres częstotliwości sygnałów, które są generowane przez kartę dźwiękową. Powinna mieć ona pasmo przenoszenia od 20 Hz do 20 kHz. To jednocześnie zakres słyszalności człowieka. Dodatkowo przebieg pasma przenoszenia powinien być płaski.
  • Poziom szumów – podawany jest w dBA, a więc w decybelach A- ważonych. Jeśli sygnał audio nie jest generowany, szum powinien być dla człowieka niesłyszalny. Jego warto powinna wynosić -90 dBA lub jeszcze mniej.
  • System dźwięku – warto sprawdzić, do jakiego systemu dźwięku dana karta jest przystosowana oraz ile kanałów obsługuje. Do wyboru są karty działające w systemach 5.1, 7.1, 2.0 oraz 2.1. Pierwsza cyfra oznacza liczbę obsługiwanych kanałów – ile głośników można do niej podpiąć. Kartę dźwiękową trzeba więc dopasować do liczby posiadanych głośników.
  • Wejścia audio – to najważniejszy element, który trzeba sprawdzić przy zakupie karty dźwiękowej. Gdy złącza nie pasują do płyty głównej, karta nie zadziała w ogóle. Karty dźwiękowe USB wykorzystują wejścia USB. Mogą mieć również złącza HDMI. Karty dźwiękowe PCI wykorzystują z kolei slot PCI na płycie głównej. Są przeznaczone raczej do starszych modeli komputerów. W nowszych znajduje się slot PCI-Express x1. Ta technologia oferuje znacznie większą przepustowość danych.
  • Zakres dynamiczny – dynamika dźwięku to różnica między dźwiękiem najcichszym i najgłośniejszym. Parametr ten powinien być możliwie wysoki. Minimum to 90 dB.
  • Przesłuch między kanałami – musi być jak najniższy. Dobrze gdy wynosi -90 dB. Im niższy przesłuch, tym dla odbiorcy lepiej.

Czy warto kupić kartę dźwiękową?

Czy zakup karty dźwiękowej w ogóle ma sens? Okazuje się, że w wielu sytuacjach jak najbardziej taki sprzęt warto zakupić. Karta dźwiękowa przyda się na pewno wszystkim osobom pracującym na co dzień z dźwiękiem. Są to wszelkiego rodzaju muzycy czy instrumentaliści. W tym przypadku dobrej jakości karta dźwiękowa to wręcz podstawa. Jej posiadanie jest też wskazane, gdy w domu znajdują się dobrej klasy głośniki lub słuchawki.

Bez dobrej karty dźwiękowej codzienności nie wyobrażają sobie również audiofile. Dla nich muzyka ma kluczowe znaczenie i są w stanie zainwestować sporo, aby móc się nią w pełni rozkoszować. Ponadto zewnętrzną kartę dźwiękową należy kupić wówczas, gdy płyta główna nie ma zintegrowanej karty dźwiękowej. Wówczas nie można niczego słuchać za pomocą danego komputera. W XXI wieku trudno sobie taką sytuację wyobrazić. Na szczęście zakup karty dźwiękowej dobrej jakości wcale nie jest dużym problemem.

Popularni producenci kart dźwiękowych

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu kart dźwiękowych

Karta dźwiękowa jest niepozornym sprzętem odpowiedzialnym za odtwarzanie muzyki i innych dźwięków. Wyróżnia się tutaj karty dźwiękowe wewnętrzne (zintegrowane z płytą główną) oraz zewnętrzne – podłączane za pomocą portu USB. W naszym rankingu kart dźwiękowych uwzględniliśmy przede wszystkim te drugie. Są to urządzenia wysokiej jakości cenione przez internautów z uwagi na wysoką jakość wykonania i niezawodność działania. Pozwalają się on w pełni cieszyć dźwiękami emitowanymi np. podczas grania w gry.