Żelazo w organizmie człowieka odgrywa wiele istotnych ról, a jego niedobór bywa bardzo groźny. To pierwiastek, bez którego żaden żywy organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Żelazo odpowiedzialne jest np. na wydzielanie hormonów, prawidłową pracę mięśni, metabolizm komórkowy, prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego, dotlenienie tkanek i narządów czy krążenie krwi przez łożysko kobiety w ciąży. Jeśli w organizmie jest niedobór żelaza, organizm szybko o tym informuje.

Najlepsze żelazo – ranking

Jakie żelazo kupić? Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie na starcie, jak duże znaczenie dla organizmu człowieka ma dostarczanie mu odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Jeśli dieta na to nie pozwala, konieczna jest suplementacja. Postanowiliśmy więc przygotować kompleksowy ranking żelaza. Mamy nadzieję, że nieco pomoże w wyborze najlepszego w danym przypadku suplementu diety. Zapraszamy do lektury.

 1. Żelazo i witaminy FLORADIX  tonik 500ml
  Żelazo i witaminy FLORADIX  tonik 500ml

  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości preparat będący źródłem organicznego żelaza, witamin B2, B6, B12 i witaminy C. Zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia. Pozwala na utrzymanie prawidłowego metabolizmu energetycznego. Poza tym żelazo pomaga w prawidłowej produkcji hemoglobiny i czerwonych krwinek. Witamina C zwiększa jego przyswajanie. Produkt powstał specjalnie z myślą o kobietach w ciąży, które szybko tracą żelazo. Polecany jest także dzieciom, młodzieży, wegetarianom i seniorom.

 2. ACTIFEROL FE FORTE – 60 kaps.
  ACTIFEROL FE FORTE - 60 kaps.

  Sprawdź aktualną cenę

  Godny polecenia dietetyczny środek przeznaczenia specjalnego. Żelazo to mikroelement niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dobrze wpływa na odporność. Wchodzi w skład hemoglobiny transportującej tlen. Wchodzące w skład preparatu żelazo uwalnia się w jelitach,  a nie w żołądku. Dlatego nie są w tym przypadku odczuwalne żadne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Produkt ma certyfikat bezpieczeństwa GRAS. Ma formę kapsułek.

 3. Actiferol Fe 30mg 30kaps.
  Actiferol Fe 30mg 30kaps.

  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości dietetyczny środek specjalnego przeznaczenia medycznego. Zawiera opatentowaną formę żelaza poddaną emulgacji oraz mikronizacji. Za sprawą dużego rozdrobnienia cechuje się bardzo dużą przyswajalnością. Potwierdzają to badania naukowe. Żelazo uwalnia się nie w żołądku, ale w jelitach. Dlatego nie ma tutaj ryzyka, że pojawią się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Preparat nie barwi zębów i nie ma metalicznego posmaku. Ma za to certyfikat GRAS.

 4. Żelazo SOLGAR (Gentle Iron) 90 kaps
  Żelazo SOLGAR (Gentle Iron) 90 kaps

  Sprawdź aktualną cenę

  Cieszący się sporą popularnością na rynku suplement zawierający łatwą do przyswojenia formę żelaza – dwuglicynian żelaza. Produkt nie powoduje zaparć i podrażnień ze strony jelita lub żołądka. Warto przy tym pamiętać, że żelazo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Odpowiada np. za metabolizm energetyczny, transport krwi w organizmie czy produkcję hemoglobiny. Zalecana dawka to 1 kapsułka dziennie.

 5. Żelazo 30 Feminovit Tabletek
  Żelazo 30 Feminovit Tabletek

  Sprawdź aktualną cenę

  Popularny preparat zawierający żelazo oraz witaminę C. W skład opakowania wchodzi 30 powlekanych tabletek. Produkt pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny. Wpływa na transport tlenu w organizmie. Przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia, znużenia. Witamina C zwiększa przyswajanie żelaza. Preparat jest polecany kobietom ciężarnym i tym, które zamierzają zajść w ciążę. Zalecana dawka to 1 tabletka dziennie.

Jaki preparat żelaza kupić?

Organizm człowieka nie może prawidłowo funkcjonować bez żelaza. Czasem konieczna jest niestety suplementacja tego pierwiastka. Tak jest np. w przypadku kobiet ciężarnych. Po jaki preparat warto wtedy sięgnąć i czym należy się przy tym kierować?

 • Forma – wybór preparatów z żelazem na rynku jest całkiem spory. Największa liczba produktów ma formę kapsułek i tabletek. Zdarzają się jedna i suplementy diety w formie płynnej. Każdy powinien wybrać formę, która mu najbardziej odpowiada. Dla dzieci najlepszym wyborem są preparaty płynne. W przypadku osób dorosłych prym wiodą kapsułki i tabletki, bo można je łatwo dawkować.
 • Skład – często preparaty z żelazem mają postać łączoną. Żelazo uzupełnia np. witamina C lub kwas foliowy, które wzmacniają wchłanialność tego pierwiastka.
 • Przeznaczenie – na rynku spotkać się często można z żelazem przeznaczonym dla różnych grup osób – dzieci, kobiet ciężarnych i karmiących piersią czy seniorów.
 • Postać żelaza – samo żelazo w suplementach diety obecne może być w różnej formie – siarczanu, chelatu, pirofosforanu czy fumaranu. Jeśli mowa o solach żelaza to fumarany, siarczany i glukoniany żelaza dwuwartościowego wchłaniają się lepiej od siarczanów i cytrynianów żelaza trójwartościowego. Zdecydowanie lepszą przyswajalnością cechują się chelaty np. diglicynian żelaza.
 • Bezpieczeństwo stosowania – na pewno przy wyborze preparatów żelaza nie należy kierować się jedynie ceną. Warto stawiać na produkty oparte na sprawdzonej formule, które są w 100% bezpieczne. Potwierdzać  to powinny oczywiście liczne badania.
 • Dawkowanie – tutaj koniecznie należy stosować się do zaleceń producenta podanych na opakowaniu lub wskazań lekarza. Żelaza nie można przedawkować, bo to również niesie ze sobą negatywne konsekwencje. Najlepiej jest przyjmować je w niewielkich porcjach, ale regularnie. Wtedy można ograniczyć ryzyko pojawienia się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Poza tym żelazo lepiej się wtedy wchłania.

Czy warto suplementować żelazo?

Żelazo odpowiada za produkcję hemoglobiny odpowiedzialnej za transport tlenu oraz dwutlenku węgla. Odgrywa istotną rolę w wymianie oddechowej. Nie zawsze pierwiastek ten jest jednak w odpowiedniej ilości dostarczany do organizmu razem z dietą. Wtedy konieczna jest jego zewnętrzna suplementacja.

Żelazo na pewno trzeba przyjmować w przypadku utraty sporej ilości krwi. Dotyczy to nie tylko skaleczeń, ale i np. kobiet w czasie miesiączki. Żelazo suplementowane jest w przypadku dawców krwi. Wskazaniem do suplementacji jest poza tym ciąża. Często żelazo podawane jest także dzieciom i młodzieży w okresie dojrzewania.

Niekiedy suplementacja jest konieczna również u sportowców. Mowa tutaj o osobach uprawiających sporty wysyłkowe i nie tylko np. biegaczy, rowerzystów, pływaków. Pierwiastek ten zwiększa wydolność oddechową i możliwości w czasie wykonywania ćwiczeń oporowych. Warto także wspomnieć o tym, że żelazo buduje jeszcze jeden związek podobny do hemoglobiny. Jest to mioglobina. Nie krąży ona we krwi, ale znajduje się w tkance mięśniowej. Wiąże tlen i udostępnia go mięśniom w czasie intensywnego wysiłku fizycznego.

Popularni producenci preparatów żelaza

Podsumowanie rankingu suplementów żelaza

Nie zawsze dieta jest w stanie zapewnić organizmowi wszystkie potrzebne mu do prawidłowego funkcjonowania minerały i witaminy. Czasem trzeba więc sięgnąć po odpowiednie suplementy diety. Przykładem są preparaty oparte na żelazie. Pierwiastek ten odgrywa w organizmie człowieka bardzo istotną rolę. Jego suplementacja jest często koniecznością w przypadku kobiet ciężarnych czy karmiących dzieci piersią. W wyborze konkretnego produktu na pewno nieco pomoże nasz kompleksowy ranking żelaza.