BCAA to aminokwasy rozgałęzione (z ang. branched chain amino acids). To składniki odżywcze przeznaczone dla osób aktywnych czy uprawiających sport. Odgrywają bardzo istotną rolę w prawidłowym przebiegu procesów naprawczych, które zachodzą we włóknach mięśniowych po zakończonym treningu siłowym. Odpowiednia regeneracja mięśni powoduje wzrost ich siły, a także wytrzymałości i rozmiarów. Aminokwasy rozgałęzione BCAA oprócz tego pomagają w utrzymaniu dodatniego bilansu azotowego zwiększającego przyswajalność białek. To podstawowy warunek anabolizmu mięśniowego.

Ranking BCAA

 1. BCAA Olimp Xplode Powder 500G

  BCAA Olimp Xplode Powder 500G
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości suplement diety z bardzo dużą dawką BCAA. W pojedynczej porcji są one zestawione w proporcji 2:1:1 -leucyna, walina i izoleucyna. Dodatkowo produkt zawiera L-glutaminę. Suplement wykorzystuje aminokwasy przebadane, które doskonale się rozpuszczają i szybko wchłaniają. Od razu mogą być więc wykorzystywane przez organizm człowieka. Do wyboru w tym przypadku jest osiem wariantów smakowych.

 2. Trec Bcaa High Speed 600G

  Trec Bcaa High Speed 600G
  Sprawdź aktualną cenę

  Skuteczna odżywka z dużą zawartością aminokwasów. Stworzona została z myślą o osobach, które budują masę mięśniową i chcą zredukować tkankę tłuszczową. Zawiera BCAA w optymalnej proporcji 2:1:1. Skutecznie hamuje katabolizm i poprawia regenerację organizmu. W każdej porcji ma dużą dawkę cennych aminokwasów. Produkt należy przed użyciem rozpuścić w wodzie np. za pomocą shakera. Stosować go trzeba 1-2 razy dziennie.

 3. BCAA Allnutrition Max Support 500G

  BCAA Allnutrition Max Support 500G
  Sprawdź aktualną cenę

  Kompleks aminokwasów rozgałęzionych BCAA w proporcjach 2:1:1. Wspiera organizm podczas treningu oraz po jego zakończeniu. Dodatkowo zawiera l-glutaminę i taurynę. Produkt skutecznie zmniejsza katabolizm mięśniowy i wspomaga proces spalania tłuszczu. Dodatkowo zmniejsza ból mięśni po wysiłku fizycznym i skutecznie wspiera organizm. To produkt polecany osobom aktywnym fizycznie, także zawodowym sportowcom.

 4. Biotech Usa Bcaa Zero 360G

  Biotech Usa Bcaa Zero 360G
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy proszek aminokwasowy zawierający leucynę, izoleucynę i walinę w proporcjach 2:1:1. Wzmacniają one budowę i odżywiają mięśnie. Dodatkowo produkt zawiera witaminę B6 niezbędną dla prawidłowej przemiany białka i glikogenu. Suplement ten sprawdza się doskonale w przypadku każdej formy treningu. Nie zawiera zbędnych dodatków takich jak cukier, gluten, laktoza, aspartam czy substancje konserwujące. Jest odpowiedni zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Pozwala szybko uzupełnić poziom aminokwasów w organizmie.

 5. BCAA Activlab Xtra 500G

  BCAA Activlab Xtra 500G
  Sprawdź aktualną cenę

  Sprawdzony suplement diety wybierany często przez zawodowych sportowców. Jego sekret tkwi w sile działania aminokwasów rozgałęzionych oraz L-glutaminie. Jedna dawka dostarcza do organizmu aż 5g czystych aminokwasów. To produkt polecany nie tylko sportowcom, ale i osobom aktywnym fizycznie. Sprawdza się nie tylko w czasie treningu na masę. Pozwala znacznie usprawnić biosyntezę białek i wpływa na przyspieszenie regeneracji powysiłkowej. Gwarantuje także lepszą wytrzymałość treningową.

Jakie BCAA kupić?

Suplementy diety BCAA są często wybierane zarówno przez zawodowych sportowców, jak i osoby aktywne fizycznie na co dzień. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Co ma w tym przypadku kluczowe znaczenie?

 • Forma – BCAA może mieć postać proszku lub tabletek. Nie jest to kwestia najważniejsza. Warto tutaj kierować się swoimi osobistymi preferencjami. Generalnie najbardziej ekonomiczne są produkty przeznaczone do rozpuszczania w proszku. Jednak to kapsułki i tabletki są wygodniejsze w stosowaniu.
 • Proporcje aminokwasów – do wyboru są BCAA 2:1:1 i BCAA 8:1:1. Mowa w tym przypadku o stosunku leucyny do izoleucyny oraz waliny. Większość produktów na rynku to suplementy zawierające aminokwasy w proporcjach 2:1:1. Produkty BCAA 8:1:1, a więc zawierające dużo leucyny są odpowiednie dla osób, którym z jakichś względów zależy na zwiększeniu w diecie leucyny. Generalnie  w obu wersjach są to suplementy godne uwagi.
 • Ilość BCAA w jednej porcji – warto sprawdzić, ile faktycznie BCAA znajduje się w danym produkcie. Oczywiście dużo zależy od tego, ile dany producent uznał za odpowiednią, pojedynczą dawkę aminokwasu. Do tego dochodzi kwestia formy produktu – proszek lub tabletki.
 • Skład –  do suplementów diety, także BCAA, niekiedy dodawane są różnorodne dodatki np. jabłczan cytruliny. Warto sprawdzić, czy w składzie produktu nie ma substancji, które są niepotrzebne np. cukrów. Należy przy tym zwrócić uwagę na swoje potrzeby i oczekiwania w tym zakresie.
 • Stosowanie – producenci zalecają stosować BCAA codziennie. W praktyce ilość potrzebną danej osobie należy ustalać na podstawie jej masy ciała oraz stopnia intensywności aktywności fizycznej. Na opakowaniu powinna znajdować się informacja o zalecanym dawkowaniu. Na ogół BCAA przyjmuje się dwa razy dziennie, przed treningiem oraz po jego zakończeniu. Suplement zaleca się spożywać także w dni beztreningowe.

Czy warto kupić BCAA?

Jeszcze jakiś czas temu sportowcy sięgali przede wszystkim po odżywki białkowe różnego rodzaju oraz kreatynę. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się także aminokwasy.

Odżywki tego rodzaju zawierają głównie aminokwasy rozgałęzione BCAA – walinę, leucynę oraz izoleucynę, a także dodatki, które wpływają pozytywnie na organizm człowieka w czasie oraz po zakończeniu wysiłku fizycznego. Są one wręcz niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Tymczasem organizm ludzki samodzielnie ich niestety  nie produkuje. Z tego powodu warto sięgnąć po BCAA, aby uzupełnić w diecie niedobory tych składników.

Efekty pozytywnego przyjmowania suplementów BCAA są potwierdzone licznymi badaniami naukowymi. Wiele osób, w tym zawodowych sportowców regularnie je stosuje. Aminokwasy rozgałęzione skutecznie stymulują syntezę nowych białek, które odpowiedzialne są za przyrost masy mięśniowej. Dodatkowo chronią one tkankę mięśniową przed rozpadem i umożliwiają szybszą regenerację organizmu po wysiłku fizycznym. Zapobiegają tworzeniu się tzw. zakwasów. Dodatkowo najlepsze BCAA na rynku z powodzeniem stosować można także w czasie odchudzania się.

Popularni producenci BCAA

Sklepy warte uwagi