Dyski twarde HDD 3,5 cala nadal cieszą się na rynku sporą popularnością. Montowane są w komputerach osobistych. Służą głównie do magazynowania większych plików. Oczywiście pod względem technologicznym ich możliwości są w pewien sposób ograniczone. Jednak i tak mają dużą liczbę zwolenników. Tego typu dyski mogą być sprawne w działaniu i pojemne jednocześnie. Składają się z elementów ruchomych np. głowicy i talerza. Są więc nieco bardziej narażone na uszkodzenia niż dyski SSD.

Najlepszy dysk twardy HDD 3,5 cala – ranking

Jaki dysk twardy HDD 3,5 cala kupić? Takie pytanie wciąż pada z ust wielu posiadaczy komputerów osobistych. Odpowiedź na nie nie jest łatwa, bo w tym przypadku pod uwagę trzeba wziąć wiele różnych parametrów. W podjęciu ostatecznej decyzji na pewno nieco pomoże nasz kompleksowy ranking dysków twardych HDD 3,5 cala. Powstał w dużej mierze na podstawie opinii internautów na ten temat. Zapraszamy do lektury.

 1. Dysk twardy HDD 3,5 cala WD Red Pro 4TB (WD4003FFBX)
  Dysk twardy HDD 3,5 cala WD Red Pro 4TB (WD4003FFBX)

  Sprawdź aktualną cenę
  Wysokiej jakości dysk twardy przeznaczony do pracy w systemie NAS zawierającym do 16 dysków. To produkt wyposażony w technologię NASware 3.0, która poszerza zgodność systemową i umożliwia sprawną integrację z istniejącą już infrastrukturą sieciową. Wyjątkowa technologia oprogramowania NASware 3.0 jest rozwiązaniem innowacyjnym i cenionym przez specjalistów.
 2. Dysk HDD Seagate Barracuda 2TB 3,5″ (ST2000DM008)
  Dysk HDD Seagate Barracuda 2TB 3,5" (ST2000DM008)

  Sprawdź aktualną cenę
  Wszechstronny i niezawodny dysk twardy, który sprawdzi się niemal w każdym przypadku.  Ma sporą pojemność 2 TB. Wykorzystuje innowacyjną technologię wielopoziomowego buforowania Multi-Tier Caching MTC. Dzięki temu jest niezwykle wydajny. Oferuje wysoką wydajność odczytu i zapisu, wykorzystując do tego inteligentne warstwy pamięci NAND Flash.
 3. Dysk twardy HDD 3,5″ Toshiba P300 1TB 3,5″ (HDWD110UZSVA)
  Dysk twardy HDD 3,5" Toshiba P300 1TB 3,5" (HDWD110UZSVA)

  Sprawdź aktualną cenę
  Wyjątkowy dysk twardy renomowanej marki o spore wydajności. Posiada wewnętrzny czujnik wstrząsów, co minimalizuje ryzyko utraty danych. Technologia ramp loading sprawia, że w czasie transportu komputera lub dysku głowina nie styka się z dyskiem. Nie pozwala to na jego zniszczenie i utratę danych. To dysk o niezwykłej wręcz wytrzymałości na uszkodzenia.
 4. Dysk twardy 3,5″ Wd Western Digital Red Plus 4Tb Sata 6Gb/S 3.5Inch Rpm5400 128Mb Cache Internal Hdd (WD40EFZX)
  Dysk twardy 3,5" Wd Western Digital Red Plus 4Tb Sata 6Gb/S 3.5Inch Rpm5400 128Mb Cache Internal Hdd (WD40EFZX)

  Sprawdź aktualną cenę
  Niezawodny w działaniu dysk twardy przeznaczony do systemów NAS. Stworzony został właśnie z myślą o 8-wnękowych systemach NAS. Zaawansowana technologia NASware 3.0 poprawia wydajność pamięci masowej systemu. Ten dysk to jeden z bardziej kompatybilnych dysków na rynku pod względem systemów NAS. Dlatego cieszy się bardzo dużą popularnością wśród specjalistów.
 5. Dysk HDD 3,5 cala Seagate Barracuda 4TB 3,5″ (ST4000DM004)
  Dysk HDD 3,5 cala Seagate Barracuda 4TB 3,5" (ST4000DM004)

  Sprawdź aktualną cenę
  Wysokiej jakości dysk twardy HDD o pojemności 4 TB. To produkt wszechstronny i niezawodny w działaniu. Zapewnia najwyższą wydajność dla komputerów osobistych. To innowacyjny produkt, po który chętnie sięgają specjaliści i maniacy komputerowy. Cechuje się dużą niezawodnością działania. Ma sporą pojemność i jest odporny na uszkodzenia. Stanowi inwestycję na długie lata.
 6. Dysk twardy HDD 3,5 cala Seagate SkyHawk 2TB 3,5″ (ST2000VX008)
  Dysk twardy HDD 3,5 cala Seagate SkyHawk 2TB 3,5" (ST2000VX008)

  Sprawdź aktualną cenę
  Jedyny w swoim rodzaju dysk HDD o pojemności 2TB. Stworzony został z myślą o rejestratorach sieciowych NVR. Sprawdza się w przypadku magnetowidów sieciowych, cyfrowych rejestratorów do monitoringu wizyjnego czy hybrydowych cyfrowych rejestratorów do monitoringu wizyjnego. Oprogramowanie ImagePerfect zapewnia płynne rejestrowanie materiału video.

Jaki dysk twardy HDD 3,5″ kupić?

Dyski twarde HDD 3,5 cala nadal mają swoich zwolenników. W wielu sytuacjach są naprawdę dobrym rozwiązaniem. Na jaki model warto się zdecydować? Co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie dysku twardego 3,5”?

 • Pojemność – to parametr kluczowy przy wyborze dysku twardego. Wybór w tym zakresie na rynku jest całkiem spory. 500 GB, 1 TB czy 2 TB to tylko niektóre z wielu możliwości. Oczywiście im dysk jest bardziej pojemny, tym większa jest jego cena. Czasem jednak większy dysk wcale nie jest o wiele droższy niż ten mniejszy. Lepiej więc dopłacić kilkadziesiąt złotych i cieszyć się większą pojemnością.
 • Interfejs – to kolejna istotna kwestia przy zakupie dysku HDD. Od rodzaju zastosowanego interfejsu zależy bowiem sposób podłączenia dysku do komputera. Ma to również wpływ na szybkość transferu danych. Zdecydowana większość nowoczesnych dysków twardych HDD 3,5 cala wykorzystuje interfejs SATA III, ale może być to także interfejs SATA II, SATA I czy SATA.
 • Pamięć podręczna – to bufor pamięci, jakim dysponuje dany dysk. Wynosić może od zaledwie kilku MB do 256 MB. Im wartość  jest większa, tym oczywiście lepiej. To przekłada się bowiem na szybsze działanie dysku.
 • Prędkość obrotowa – dyski HDD wypadają gorzej niż dyski SSD. Dlatego trzeba zwrócić tutaj uwagę na parametr mówiący o tym, ile obrotów na minutę wykonują talerze zainstalowane na danym dysku. Dzisiaj najlepszym wyborem są dyski pracujące z prędkością 7200 obrotów na minutę. Co ciekawe, wcale nie są one znacznie droższe od modeli wolniejszych.
 • Rodzaj – znaczenie przy wyborze dysku twardego HDD mają nie tylko jego parametry techniczne, ale i zastosowanie. Producenci często wypuszczają na rynek produkty, które są dedykowane konkretnym grupom odbiorców. Są to np. specjalistyczne dyski do serwerów NAS. Mają one odpowiednie parametry, a przy tym wykorzystują konkretne technologie – optymalizują środowisko pracy.

Czy warto kupić dysk twardy HDD 3,5 cala?

Nie da się ukryć, że dyski SSD są znacznie szybsze i skuteczniejsze w przesyle informacji czy ich zapisie niż dyski HDD. Te drugie jednak nadal są bardzo popularne. Wynika to nie tylko z ich atrakcyjnej ceny, ale i dobrego stosunku ceny do jakości. Na dyski twarde HDD 3,5 cala naprawdę warto zwrócić uwagę. To wciąż najlepszy sposób na przechowywanie danych, które nie są drażliwe.

W jaki sposób w ogóle działają tego typu dyski? Dyski HDD, a więc Hard Disc Drive przeznaczone są zarówno do komputerów stacjonarnych, jak i laptopów. To dyski starszego typu, a więc znacznie mniej wydajne niż nowoczesne dyski SSD. Ich działanie opiera się na konstrukcji talerzowe. Dane są zapisywane poprzez działanie specjalnej, ruchomej głowicy. Cała konstrukcja jest ruchoma, a więc takie dyski są głośniejsze niż dyski SSD i bardziej od nich narażone na uszkodzenia. Jednak nadal są chętnie wykorzystywane przez wiele osób. Przy zakupie odpowiedniego modelu na pewno na uwadze trzeba mieć pojemność  dyski czy pamięć podręczną. To parametry w tym przypadku najważniejsze.

Popularni producenci dysków twardych HDD

Podsumowanie rankingu dysków twardych HDD 3,5 cala

Dyski twarde HDD 3,5 cala mimo upływu lat nadal mają na rynku swoich zwolenników. Są na pewno mniej wydajne i wolniejsze niż dyski SSD, ale jednocześnie są od nich o wiele tańsze. Cechują się naprawdę dobrym stosunkiem ceny do jakości. Przy wyborze tego typu produktu trzeba wziąć pod uwagę szereg różnych parametrów. W celu ułatwienia decyzji zakupowej stworzyliśmy ranking dysków twardych HDD 3,5 cala. Mamy nadzieje, że pomoże on w dokonaniu właściwego wyboru. Zapraszamy do lektury.