Klawiatura mechaniczna to klawiatura komputerowa w przypadku której pod każdym klawiszem znajduje się osobny przycisk mechaniczny rejestrujący przyciśnięcie. Urządzenia tego rodzaju są przede wszystkim bardzo żywotne. Pod tym względem znacznie przewyższają klasyczne klawiatury nożycowe. Jeden klawisz wytrzymuje bowiem do 50 milionów uderzeń. Klawiatury mechaniczne są z tego powodu dość ciężkie, ale jednocześnie wygodne w codziennym użytkowaniu.

Ranking komputerowych klawiatur mechanicznych

 1. Klawiatura komputerowa Genesis RX85 RGB Kailh Brown (NKG-0959)
  Klawiatura Genesis RX85 RGB Kailh Brown (NKG-0959)
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości klawiatura mechaniczna z podświetleniem RGB  i przełącznikami Kailh Brown. Zapewnia aż 20 trybów świetlnych – 8 standardowych, 2 własne i 10 dedykowanych pod gry komputerowe. Do klawiatury dołączona jest specjalna podpórka wyprofilowana z myślą o nadgarstku. Przyczepiana jest ona do urządzenia za pomocą magnesów. Ciekawym rozwiązaniem jest volume knob, a więc możliwość sterowania głośnością bez potrzeby szukania danego przycisku. Produkt posiada 12 klawiszy funkcyjnych.
 2. Klawiatura mechaniczna SPC Gear GK540 Magna Kailh Red RGB (SPG021)
  Klawiatura mechaniczna SPC Gear GK540 Magna Kailh Red RGB (SPG021)
  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesna klawiatura mechaniczna dla graczy ze 104 przyciskami, punktowym podświetleniem RGB oraz przełącznikami Kailh. Za sprawą konstrukcji wykonanej z metalu jest ona bardzo sztywna. Stabilność zapewniają jej gumowe nóżki. Do wyboru oferuje 18 efektów świetlnych – podświetlenie stałe, ruchome wzory czy podświetlenie reagujące na przycisk. Klawiatura posiada przełączniki o żywotności 50 mln wciśnięć i funkcję N-Key Rollover. Tym samym można wcisnąć jednocześnie wszystkie przyciski na klawiaturze, z których każdy jest rejestrowany.
 3. Klawiatura HyperX Alloy FPS RGB (HXKB1SS2US)
  Klawiatura HyperX Alloy FPS RGB HXKB1SS2US
  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesna klawiatura mechaniczna z wyeksponowanymi diodami LED na przełącznikach klawiszowych. Posiada możliwość zapisu w pamięci trzech konfiguracji. Ciekawym rozwiązaniem jest konfigurowalny tryb gry i funkcje zapobiegające efektowni blokowania klawiszy. Produkt wyposażony jest w przełączniki klawiszowe z diodami LED o pięciu poziomach jasności. Spersonalizować można go dzięki oprogramowaniu HyperX NGenuity. Sama klawiatura jest dość kompaktowa. Posiada wygodny port USB do ładowania.
 4. Klawiatura mechaniczna Genesis Thor 300 TKL (NKG-0944)
  Klawiatura mechaniczna Genesis Thor 300 TKL (NKG-0944)
  Sprawdź aktualną cenę
  Gamingowa klawiatura mechaniczna, która nie posiada części numerycznej. Wyróżnia się natomiast niezwykle kompaktowymi rozmiarami. Jest tym samym idealna do podróży. Ciekawą opcją w tym przypadku jest 20 trybów podświetleń. Poza 10 trybami standardowymi jest to 8 trybów dedykowanych do popularnych gatunków gier internetowych. Można także zaprogramować 2 własne tryby. Produkt posiada organizer na kable i antypoślizgowe gumowe nóżki.
 5. Klawiatura komputerowa Modecom Volcano Gamer (KMCGAMERU)
  Klawiatura komputerowa Modecom Volcano Gamer (KMCGAMERU)
  Sprawdź aktualną cenę
  Profesjonalna klawiatura mechaniczna z przełącznikami typu niebieskiego o niezwykłe czułości. Na klawiszach umieszczone są w tym przypadku specjalne nakładki wykonane metodą double-injection molding. Dzięki temu nadruk jest trwały niezależnie od intensywności użytkowania klawiatury. Na uwagę zasługuje ponadto regulowane podświetlenie LED w kolorze czerwieni. Użytkownik może przy tym stworzyć własne profile świetlne. Dodatkiem do klawiatury jest podkładka pod nadgarstki, którą można łatwo zdemontować.

Jaką klawiaturę mechaniczną kupić?

Klawiatury mechaniczne cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością i to nie tylko wśród graczy. Są bowiem bardzo wytrzymałe, a przy okazji wyróżniają się doskonałymi parametrami. Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy ich zakupie?

 • Rozmiar – klawiatury mechaniczne dostępne są w wersji standardowej z blokiem numerycznym bądź w wersji kompaktowej bez części numerycznej. Te pierwsze sprawdzają się na co dzień, a drugie w czasie podróży.
 • Rodzaj przełączników – pod każdym przyciskiem w przypadku klawiatury mechanicznej znajduje się osobny przełącznik. Od jego jakości sporo zależy. Najtańsze są przełączniki Outemu, ale warto postawić na modele Cherry, Romer lub Kailh.
 • Przyciski dodatkowe – posiada je całkiem sporo klawiatur mechanicznych. Są to m.in. rolka do regulacji poziomu dźwięku czy przycisk do przełączania klawiatury w tryb gamingowy. Czasami klawiatura posiada przyciski programowalne, które można skonfigurować odpowiednio do swoich potrzeb.
 • Podświetlenie – to już w zasadzie podstawa przy klawiaturach mechanicznych. Do wyboru są modele z podświetleniem jednokolorowym i podświetleniem RGB, które można dopasować odpowiednio do swoich potrzeb.
 • Anti ghosting – to funkcja w przypadku klawiatur gamingowych bardzo przydana. Chroni ona przed blokowaniem się przycisków w przypadku wciśnięcia ich kilku jednocześnie.
 • Układ klawiszy – zdecydowana większość dostępnych na rynku klawiatur mechanicznych posiada amerykański układ klawiszy, ale są modele z układami angielskimi, niemieckimi i jeszcze innymi.
 • Sposób podłączenia do komputera – do wyboru są modele przewodowe i bezprzewodowe. Te pierwsze są w praktyce bardziej niezawodne. Poza tym ryzyko opóźnień w ich przypadku jest mniejsze.
 • Wyposażenie dodatkowe – najczęściej spotkać się można ze specjalnymi podpórkami na nadgarstek, które mają za zadanie go odciążyć.

Czy warto kupić komputerową klawiaturę mechaniczną?

Popularność klawiatur mechanicznych cały czas rośnie, bo przemawia za nimi całkiem sporo zalet. Przede wszystkim są to urządzenia bardzo wytrzymałe o solidnej konstrukcji. Wyposażone są w żywotne przyciski, które wytrzymują nawet 50 milionów uderzeń. Pod tym względem standardowe klawiatury membranowe nie mogą się z nimi równać. Nie bez znaczenia jest również fakt, że klawiatury mechaniczne są bardzo komfortowe w czasie użytkowania. Często posiadają wiele funkcji dodatkowych przeznaczonych specjalnie dla graczy np. anti ghosting.

Na tym nie koniec atutów klawiatur mechanicznych. Są one łatwe do utrzymania w czystości w porównaniu z modelami membranowymi i wyspowymi. Już na pierwszy rzut oka wyróżniają się także efektownym, dopracowanym w każdym calu designem. Nowoczesne modele wbrew powszechnemu przekonaniu nie są zbyt głośne.  Posiadają natomiast sporo funkcji dodatkowych np. efektowne podświetlenie LED, które można łatwo dopasować do własnych potrzeb.

Popularni producenci klawiatur mechanicznych

Sklepy z klawiaturami mechanicznymi warte uwagi