Rekuperator to urządzenie pozwalające na zmniejszenie strat ciepła, które wynikają z wentylacji pomieszczeń. Ogrzewa on świeże powietrze, które napływa do domu, wykorzystując do tego ciepłe powietrze wywiewane z domu. Tym samym rekuperator skutecznie odzyskuje ciepło z wentylacji. W najlepszych urządzeniach na rynku sprawność odzysku przekracza 90%. Rekuperator ma dwa wentylatory (wywiewny i nawiewny) oraz wymiennik ciepła. Montowane są w nim również filtry wyłapujące zanieczyszczenia.
Najlepszy rekuperator – ranking
Jaki rekuperator kupić? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wybór odpowiedniego urządzenia sporo problemów sprawić może przede wszystkim laikom. Dlatego postanowiliśmy przygotować kompleksowy ranking rekuperatorów. Wskazujemy w nim produkty cieszące się największym uznaniem na rynku. Wskazujemy też na parametry, które powinny mieć kluczowe znaczenie przy zakupie rekuperatora.
-
Rekuperator Wanas 615 H Basic
Wysokiej klasy rekuperator z poziomym układem króćców. Sprawdza się podczas wentylowania domów jednorodzinnych i obiektów usługowych. Posiada specjalny protokół komunikacyjny MODBUS RTU, który pozwala na jego połączenie z systemem inteligentnego domu. Rekuperator można obsługiwać zdalnie. Centrala nadaje się do wentylowania pomieszczeń o wielkości do 330 metrów kwadratowych.
-
Aeris Rekuperator Aerisnext 350 L Vv Tr Erv
Bardzo wydajny rekuperator z wymiennikiem entalpicznym, który odzyskuje nie tylko ciepło, ale i wilgoć. Sprawność odzysku ciepła sięga 94%. To rekuperator idealny do budynków energooszczędnych oraz pasywnych, gdzie priorytetem jest wysoki komfort i jakość powietrza. Sprawdzi się także w wielu obiektach użyteczności publicznej. Posiada inteligentny system programowania i regulację pracy. Cechuje się dużą żywotnością.
-
Rekuperator Vaillant Recovair Var 260/4 0010016046
Nowoczesny rekuperator, który nie sprawia większych problemów w montażu. Sprawia, że w całym budynku panuje dobry klimat. Nieustanie monitoruje jakość powietrza – wychwytuje różnego rodzaju zabrudzenia i usuwa z budynku wilgoć razem z dwutlenkiem węgla. Zabezpiecza wnętrze przed pleśnią i roztoczami. Wentylacja tego typu jest idealna dla alergików. Rekuperator ma sprawność sięgającą 98%.
-
Vents Rekuperator Vut 350 Vb Ec A14
Wysokiej klasy centrala wentylacyjna z dotykowym panelem sterującym. Sprawdza się w przypadku powierzchni do 210 metrów kwadratowych. Zapewnia filtrację i dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia, a przy okazji usuwa z niego powietrze zanieczyszczone. Dodatkowo ogrzewa powietrze nawiewane do środka. Cechuje się wysoką efektywnością odzysku ciepła. To rozwiązanie idealne do domów i mieszkań prywatnych.
-
Rekuperator DX4 – Vasco
Funkcjonalny rekuperator – cichy, wydajny, wytrzymały. Wykonany jest z blachy stalowej pomalowanej proszkowo. Jego środkowa część wykonana jest dodatkowo ze spienionego polipropylenu o dużej wytrzymałości i zdolności do tłumienia wibracji. Rekuperator zamontować można w pionie lub w poziomie. To model, który pozwala na odzysk około 89% ciepła. Dodatkowo można dokupić grzałkę elektryczną dozującą moc.
-
Vasco Rekuperator X350 E
Bezproblemowy w montażu rekuperator o wydajności do 350 metrów sześciennych na godzinę. Cechuje się kompaktową budową i oferuje wysoką efektywność odzysku ciepła. Obudowa wykonana jest z blachy stalowej malowane proszkowo. Wewnętrzna konstrukcja to z kolei spieniony polipropylen – świetnie tłumiący wibracje silników, bardzo trwały. Specjalna grzałka elektryczna chroni wymiennik przed zamarzaniem w okresie zimowym.
Jaki rekuperator kupić?
Wybór odpowiedniego rekuperatora nie jest zadaniem łatwym chociaż jest to rozwiązanie, które cieszy się na rynku coraz większą popularnością. Na jaki model warto się zatem zdecydować i co trzeba wziąć pod uwagę?
- Wydajność – to parametr, który ma kluczowe znaczenie. Zależy od ilości domowników i wielkości pomieszczeń. Wytyczne unijne zalecają dostarczanie od 20 do 30 metrów sześciennych powietrza na godzinę na jednego mieszkańca. Dotyczy to salonu i sypialni. Podobnie jest z łazienką czy kuchnią. Określenie wydajności jest bardzo ważne, bo za mała jednostka wentylacyjna nie spełni dobrze swojego zadania. Dobrze jest policzyć wydajność tak, aby pracowała na maksymalnie 70% swoich możliwości. Będzie wtedy cichsza i pobierze mniej prądu.
- Montaż – warto zastanowić się nad miejscem montażu rekuperatora. Jeśli miejsca nie jest dużo, sprawdzi się rekuperator podwieszany pod sufitem. Dobrym rozwiązaniem są także rekuperatory kompaktowe. W starszych budynkach na ogół stosowane są rekuperatory ścienne, które nie wymagają nawiercania ścian w celu wprowadzenia do nich specjalnych kanałów.
- Klasa energetyczna – tutaj najprostszym rozwiązaniem jest sprawdzenie etykiety energetycznej w karcie produktu lub w instrukcji obsługi. W praktyce na klasę efektywności składa się odzysk ciepła oraz zużycie prądu. Większość urządzeń dostępnych na rynku wypada pod tym względem bardzo dobrze.
- Głośność – zwana także mocą akustyczną. Parametr ten informuje o tym, ile decybeli generuje rekuperator od obudowy (nie jest to głośność całej instalacji). Im wartość jest niższa, tym oczywiście lepiej, bo ciszej pracuje wtedy urządzenie. Okazuje się, że sporą różnicę zrobić już może kilka decybeli.
Czy warto kupić rekuperator?
Przede wszystkim użycie instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku na skutek ograniczenia strat ciepła o kilkadziesiąt procent. Dzięki temu rozwiązaniu w zimie można uniknąć dużych strat ciepła, a latem mieć w domu przyjemny chłód. Tak jest jednak jedynie w przypadku wykonania prawidłowej instalacji z wysokiej jakości rekuperatorem. Przy okazji zamontować można gruntowy wymiennik ciepła, co pozwala na dodatkowe chłodzenie latem i zapewnia rekuperatorowi zimą większą sprawność.
Na tym nie koniec oszczędności, które wynikają z montażu rekuperatora. W tym przypadku nie trzeba już bowiem budować drogich kominów przeznaczonych do wentylacji mechanicznej. Nie ma potrzeby inwestowania w drogie okna z nawiewnikami i mikrowentylacją. Budynki, w których wykorzystywane są rekuperatory, mają znacznie mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Można tym samym zmniejszyć moc pieca grzewczego i grzejników.
Rekuperator skutecznie reguluje mikroklimat budynku. Zapewnia świeże powietrze przez 24 godziny na dobę. Oczyszcza je z owadów, kurzu i alergenów – poddane je filtracji. To świetna wiadomość dla alergików czy osób chorych na przewlekłe schorzenia dróg oddechowych.
Popularni producenci rekuperatorów
Podsumowanie rankingu rekuperatorów
Dzisiaj budownictwo energooszczędne i pasywne cieszy się coraz większą popularnością. Dlatego w nowych budynkach coraz częściej klasyczną wentylację grawitacyjną zastępuje wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. To rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Poprawia także ogólny komfort domowników, którzy przez cały czas mogą oddychać świeżym i czystym powietrzem. W wyborze konkretnego urządzenia na pewno nieco pomoże nasz kompleksowy ranking rekuperatorów.