Drukarka atramentowa to drukarka, która do drukowania wykorzystuje tusz barwnikowy lub pigmentowy. Wystrzeliwuje niewielkie kropelki środka barwiącego poprzez małe dysze wykonane w głowicy drukarki, które znajdują się nad zadrukowywanym elementem. Pierwsze drukarki atramentowe produkowano już na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, ale popularne stały się dopiero dekadę później. Modele oferujące druk kolorowy pojawiły się dopiero w roku 1991.

Ranking drukarek atramentowych

 1. Drukarka Brother InkBenefit DCP-J105

  Drukarka Brother InkBenefit DCP-J105
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesne urządzenie wielofunkcyjne odpowiednie do domu i małego biura. Oferuje druk wysokiej jakości za sprawą wydajnych pojemników z tuszem. Poza tym kopiuje i skanuje. Produkt ten jest idealny dla osób, które na co dzień dużo drukują. Do 60 dni od dnia zakupu na stronie internetowej producenta drukarki można przedłużyć jej gwarancję i to na długi okres.

 2. Drukarka atramentowa Epson EcoTank L3151

  Drukarka atramentowa Epson EcoTank L3151
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesna drukarka bez kartridży z niebieskim panelem sterowania. To model 3w1, który nie sprawia problemów w obsłudze, a przy tym jest kompaktowy i posiada funkcję WiFi Direct. Produkt zawiera równowartość aż 82 kartridży, co oznacza ilość atramentu na 3 lata drukowania. Koszt druku jest przy tym zaskakująco niski. Napełnianie atramentem odbywa się szybko i wygodnie. Urządzenie doskonale radzi sobie z drukowaniem z urządzeń przenośnych. Poza tym kopiuje i skanuje. Na uwagę zasługuje ponadto efektowny panel sterowania.

 3. Drukarka HP Smart Tank 615 (Y0F71A)

  Drukarka HP Smart Tank 615 (Y0F71A)
  Sprawdź aktualną cenę

  Efektowna wizualnie drukarka umożliwiająca drukowanie bez kartridży. Funkcja Smart Tanks pozwala na skanowanie dokumentów poza biurem i ich synchronizowanie z oprogramowaniem w chmurze. Urządzenie wyposażone jest w automatyczny czujnika atramentu. Działa szybko i niezawodnie za sprawą dwupasmowej łączności WiFi. Aplikacja HP Smart umożliwia drukowanie, kopiowanie czy skanowanie w zasadzie z każdego miejsca. Model ten może drukować bez marginesów zdjęcia czy dokumenty.

 4. Drukarka atramentowa Canon Pixma MG5750 Czarna (0557C006AA)

  Drukarka atramentowa Canon Pixma MG5750 Czarna (0557C006AA)
  Sprawdź aktualną cenę

  Proste w obsłudze urządzenie wielofunkcyjne, które bez problemu łączy się ze smartfonem czy tabletem. Drukuje i skanuje do usług w chmurze. Posiada efektowny, kolorowy wyświetlacz i jest bardzo estetycznie wykonane. Urządzenie wyposażone jest w aż 5 oddzielnych zbiorników z atramentem. Wykorzystuje innowacyjną technologię FINE firmy Canon. Drukuje w rozdzielczości maksymalnej na poziomie 4800 dpi. Model ten obsługiwać można poprzez aplikację Canon PRINT. Usługa PIXMA Cloud Link umożliwia drukowanie zdjęć z serwisów społecznościowych.

 5. Drukarka HP DeskJet Ink Advantage 5075 (M2U86C)

  Drukarka HP DeskJet Ink Advantage 5075 (M2U86C)
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesne urządzenie wielofunkcyjne wykorzystujące łączność bezprzewodową. Doskonale radzi sobie z drukowaniem z tabletów czy smartfonów. Pozwala na drukowanie z dowolnego miejsca z portali społecznościowych i z chmury. Wszystko to ułatwia aplikacja HP Smart. Wkłady atramentowe do tej drukarki są niedrogie i wydajne. Drukują zdjęcia i dokumenty wysokiej jakości. Urządzenie dodatkowo skanuje i kopiuje. Świetnie radzi sobie z drukowaniem dokumentów wielostronicowych. To zasługa opcji automatycznego druku dwustronnego.

Jaką drukarkę atramentową kupić?

Drukarki atramentowe  cały czas są popularne. Wiele osób stawia na urządzenia wielofunkcyjne atramentowe, które poza drukowaniem także kopiują i skanują. Jak znaleźć model odpowiedni dla siebie? Co wziąć pod uwagę w czasie zakupów?

 • Format druku – znaczenie ma nie tylko format maksymalny, ale i minimalny czy  formaty domyślne. Większość drukarek atramentowych pozwala na drukowanie na formacie niestandardowym. Na ogół maksymalny format druku to A4, chociaż zdarzają się wyjątki.
 • Rodzaj druku – do wyboru są urządzenia drukujące tylko w trybie czarno-białym oraz te, które dodatkowo oferują druk kolorowy.
 • Szybkość druku – od tego zależy komfort użytkowania urządzenia. W przypadku użytku domowego, tempo druku nie ma tak dużego znaczenia. Jednak, gdy urządzenie  będzie wykorzystywane często np. w biurze, druk powinien być możliwie szybki.
 • Rozdzielczość druku – im jest ona większa, tym oczywiście lepiej.
 • Wydajność – to parametr bardzo istotny, gdyż od niego uzależniona jest opłacalność zakupu drukarki. Każde urządzenie atramentowe zużywa z biegiem czasu tusze. Liczy się koszt zakupu nowego atramentu i częstotliwość jego wymiany. Pod pojęciem wydajności określana jest ilość wydruków, na które wystarcza dany kartridż itd. Tutaj trzeba także wziąć pod uwagę to, że drukarka tusz używa nie tylko do drukowania, ale i np. czyszczenia głowic. Sporo zależy także od rodzaju drukowanych dokumentów. Proste strony z tekstami wymagają mniej tuszu niż zdjęcia. Jednak już na podstawie informacji podanej przez producenta można ocenić z grubsza wydajność urządzenia.
 • Praca w sieci – obecnie coraz więcej osób nie chce podłączać drukarki atramentowej do sieci internetowej za pomocą kabla. Wybierają one sieć bezprzewodową.
 • Opcje dodatkowe – niektóre, nowoczesne drukarki atramentowe oferują możliwość druku na płytach CD itd. W ten sposób ich funkcjonalność jest większa.

Czy warto drukarkę atramentową?

Drukarki atramentowe mimo upływu lat wciąż cieszą się dużą popularnością. Nic w tym dziwnego, mają bowiem całkiem sporo zalet. Przede wszystkim gwarantują one wydruk wysokiej jakości. Pozwalają na drukowanie fotografii czy grafiki różnego rodzaju. Przy tym są to urządzenia zaskakująco ciche, co w przypadku użytku domowego ma naprawdę spore znaczenie.

Kolejnym atutem drukarek atramentowych są ich stosunkowo niewielkie wymiary. Takie urządzenie zmieści się w każdym domu, mieszkaniu czy biurze, niezależnie od ich wielkości. To dla wielu osób ma ogromne znaczenie. Drukarki atramentowe są ponadto urządzeniami relatywnie tanimi, zwłaszcza, gdy pod uwagę weźmie się wysoką jakość oferowanego przez nie druku.

Drukarki atramentowe wbrew pozorom są bardzo proste w obsłudze. Wiele z nich wykorzystuje łączność bezprzewodową, co jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. To urządzenia bezawaryjne, które świetnie radzą sobie z wydrukiem kolorowym i czarno-białym. Wiele z nich to tak naprawdę urządzenia wielofunkcyjne 3w1, które nie tylko drukują, ale i skanują oraz kopiują.

Popularni producenci drukarek atramentowych

Sklepy warte uwagi