Wentylator komputerowy to aktywny podzespół systemu chłodzenia komputera. Stanowi istotny element obok podzespołów pasywnych w formie radiatorów. Zadaniem systemu chłodzenia w przypadku komputera stacjonarnego jest zwiększenie żywotności jego podzespołów, podniesienie komfortu pracy i redukcja emitowanego hałasu. Wentylator zasilany z płyty głównej wymusza ruch powietrza w okolicach powierzchni radiatora, ułatwiając proces odpływania z niego ciepła.

Ranking wentylatorów komputerowych

  1. Wentylator komputerowy be quiet! SilentWings 3 120mm PWM (BL066)
    Wentylator komputerowy be quiet! SilentWings 3 120mm PWM (BL066)
    Sprawdź aktualną cenę

    Nowoczesny wentylator komputerowy o wysokiej wydajności. Posiada płynny sześciopolowy silnik, zaawansowane łożysko olejowe oraz oryginalny design łopatek. Model ten oferuje ciszę na poziomie maksymalnym 16,4 db.To idealne rozwiązanie dla radiatorów, coolerów czy obudów komputerowych. Silnik sześciopolowy oznacza niskie zużycie mocy i niewielką ilość wibracji. Rama wentylatora pokryta jest gumą. Prędkością obrotową wentylatora można sterować poprzez 4-pinowe złącze.
  2. Wentylator SilentiumPC Sigma HP Corona RGB 120 3szt (SPC195)
    Wentylator SilentiumPC Sigma HP Corona RGB 120 3szt (SPC195)
    Sprawdź aktualną cenę
    Zestaw trzech wentylatorów, kontrolera Nano RGB i adapterów. Zarządzanie kolorem odbywa się na cztery różne sposoby. Wentylatory z tej serii wyróżniają się dużą wydajnością. Posiadają podświetlaną obręcz oraz specjalnie wyprofilowane łopatki. Sprawdzają się nie tylko w obudowie, ale i na chłodnicy zintegrowanego zestawu chłodzenia cieczą. Całość utrzymana jest w czarnym wariancie kolorystycznym, ale istnieje możliwość całkowitego wyłączenia podświetlenia LED.
  3. Wentylator komputerowy NOCTUA NF-A15 PWM
    Wentylator komputerowy NOCTUA NF-A15 PWM
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej jakości wentylator komputerowy producenta słynnego na całym świecie. Pozwala na zwiększenie przepływu powietrza w urządzenia, a tym samym umożliwia zmniejszenie się przegrzewania sprzętu. Wentylator skierować można także na dyski twarde czy zamontować go na radiatorze karty graficznej bądź procesora. Przeznaczony jest do klasycznego montażu śrubkowego.
  4. Wentylator Be Quiet wentylator PURE WINGS 2 120mm (BL046)
    Wentylator Be Quiet wentylator PURE WINGS 2 120mm (BL046)
    Sprawdź aktualną cenę

    Wyjątkowo niezawodny wentylator komputerowy zapewniający cichą i bezawaryjną pracę komputera stacjonarnego. Produkt zapewnia maksymalny przepływ powietrza i jest bardzo cichy. Zapewnia pracę na poziomie 19,2 dB. Sprawdza się w przypadku podstawowych komputerów, jak i sprzętu gamingowego. Wyposażony jest w dziewięć łopatek o optymalnym kształcie poprawiającym przepływ powietrza. Maksymalna prędkość wentylatora to 1500 obrotów na minutę. To model dedykowany do montażu śrubkowego.
  5. Wentylator komputerowy SilentiumPC Sigma PRO 140 PWM (SPC137)
    Wentylator komputerowy SilentiumPC Sigma PRO 140 PWM (SPC137)
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej jakości wentylator komputerowy o maksymalnym poziomie hałasu 22 dB. Oferuje prędkość obrotów w zakresie od 500 do 1400 obrotów na minutę. Zapewnia wydajną i cichą pracę przez wiele godzin. Model ten wyposażony jest w innowacyjne łożysko HBS, które zapewnia mu niezawodność przez nawet 50 tysięcy godzin. Wentylator jest produktem niewielkich rozmiarów w kolorze czarnym. Można nim automatycznie sterować w zakresie prędkości działania.

Jaki wentylator do komputera kupić?

W komputerze stacjonarnym odpowiedni system chłodzenia to podstawa. Nie może się on odbyć bez wentylatora komputerowego. Jak jednak wybrać odpowiednie urządzenia? Co w tym przypadku ma kluczowe znaczenie?

  • Wielkość – rozmiar wentylatora musi odpowiadać wymiarom radiatora, na którym ma  być zamontowany. W praktyce większość podzespołów, które wymagają chłodzenia aktywnego zawiera w specyfikacji dokładne informacje na temat kompatybilnych wentylatorów. Jeśli zamontować można wentylatory różnej wielkości, lepiej postawić na model większy. Na procesorach najczęściej stosuje się wentylatory o  średnicy 80 i 120 mm, rzadziej 140 mm.
  • Głośność – przy podstawowym obciążeniu większość wentylatorów to modele stosunkowo ciche. Jednak inaczej jest w przypadku większego obciążenia komputera. Wentylator pracuje wówczas na większych obrotach, co oznacza większy szum. Głośność wyrażana jest w dB. Im jest ona niższa, tym oczywiście lepiej.
  • Łożyska i obroty  – w teorii im wyższe obroty, tym skuteczniejszy w działaniu jest wentylator. To jednak wiąże się i z większym hałasem. Dostępne na rynku wentylatory posiadają prędkości obrotowe na poziomie od 400 do 2500 obrotów na minutę. Często można ten zakres samodzielnie regulować. Spore znaczenie ma także sposób zamocowania łożysk. Łożyska kulkowe są żywotne i wytrzymałe. Łożyska ślizgowe są cichsze niż kulkowe, ale mniej żywotne. Łożyska hydrauliczne są dość zróżnicowane.
  • Sposób montażu – zdecydowaną większość wentylatorów zamontować można tylko w jednej pozycji. Sam montaż polega w zasadzie na wkręceniu kilku wkrętów i podłączeniu okablowania.
  • Design – kwestie estetyczne często w przypadku wentylatorów komputerowych są pomijane. Jednak są osoby, dla których estetyka wykonania i design ma ogromne znaczenie. Ciekawym rozwiązaniem są wentylatory komputerowe LED, które zwiększają efekt wizualny. Jednocześnie w zasadzie nie wpływają na pobór energii przez urządzenie. Energochłonność oświetlenia jest niewielka. W obudowach komputerowych z oknem wentylator z podświetleniem prezentuje się bardzo dobrze.

Czy warto kupić wentylator komputerowy?

W przypadku komputera stacjonarnego odpowiedni przepływ powietrza w obudowie to kwestia niezwykle istotna, o którą musi dbać każdy użytkownik.  Bez dobrej jakości wentylatora komputerowego trudno to jednak uzyskać. Tymczasem jest to element, do którego niewiele osób przykłada większą wagę, co jest poważnym błędem.

Zastosowanie w obudowie komputerowej nowoczesnego wentylatora zapewnia poprawny przepływ powietrza. To niezwykle istotne mimo, że obecnie w zasadzie każdy dobrej klasy podzespół komputerowy posiada własny system chłodzenia. Wentylator zapewnia tzw. chłodzenie aktywne, które wynika z ruchu jego łopat/skrzydeł.

Montaż wentylatora w komputerze wbrew pozorom nie jest czynnością zbyt skomplikowaną. Warto postawić w tym przypadku na model wydajny, który zapewnia jednocześnie wysoką kulturę pracy. Nie powinien on generować zbyt dużego hałasu. Obecnie modne są wentylatory z podświetleniem LED, które prezentują się niezwykle efektownie i są bardzo funkcjonalne zarazem.

Popularni producenci wentylatorów komputerowych

Sklepy z wentylatorami PC warte uwagi