Pędzel malarski to podstawowe narzędzie malarskie składające się z trzonka, włosia oraz skuwki. Wykorzystywane jest do przenoszenia oraz nakładania farb na różnego rodzaju powierzchnie. Im powiększa jest większa, tym większy pędzle malarski powinien być wykorzystywany. Z kolei kształt narzędzia należy dobrać odpowiednio do danej powierzchni. Na płaskich elementach należy malować pędzlem płaskim, a do narożników przeznaczone są np. pędzle okrągłe.

Ranking pędzli malarskich

Pytanie jaki pędzel malarski kupić pojawia się zazwyczaj przy okazji remontów czy urządzania mieszkań i domów. Jest to bowiem podstawowe narzędzie służące do malowania ścian i sufitów. Okazuje się, że sprawa w tym przypadku wcale nie jest prosta. Postanowiliśmy więc przygotować kompleksowy ranking pędzli malarskich. Wskazujemy w nim narzędzia godne uwagi, które cieszą się bardzo dużą popularnością wśród internautów i nie tylko.

 1. Pędzel malarski Anza Do Lakieru Elite 50mm

  Pędzel malarski Anza Do Lakieru Elite 50mm
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości pędzel do malowania o szerokości 50 mm. To produkt wysokiej jakości, który zapewnia doskonałe krycie i wykończenie różnego rodzaju powierzchni. Posiada chłonne i bardzo wytrzymałe włosie. Sprawdza się zarówno w przypadku farb rozcieńczalnikowych, jak i wodorozcieńczalnych. Stosowany może być wewnątrz i na zewnątrz budynków. Nadaje się do malowania stolarki i drzwi.

 2. Pędzel Vorel Ławkowiec 170mm

  Pędzel Vorel Ławkowiec 170mm
  Sprawdź aktualną cenę

  Klasyczny pędzel typu ławkowiec o szerokości 170 cm. Wykonany jest z wytrzymałego włosia naturalnego. Doskonale nadaje się do malowania dużych i niezbyt równych powierzchni. Można go stosować w przypadku różnych farb, gruntów i impregnatów. Posiada trzonek wykonany z twardego drewna, które jest dodatkowo lakierowane. Pędzel jest wytrzymały i niezwykle solidny.

 3. Kaem Pędzel Kaloryferowy 2,5 70mm

  Kaem Pędzel Kaloryferowy 2,5 70mm
  Sprawdź aktualną cenę

  Niewielkich rozmiarów pędzel kaloryferowy wysokiej jakości o powierzchni roboczej 6 cm. Stosowany może być razem z farbami emulsyjnymi i lateksowymi. Posiada wytrzymałe, miękkie włosie, które pozwala na skuteczne malowanie detali, grzejników starego typu, ogrodzeń itd. Atutem pędzla jest dość długi i płaski trzonek o długości 37 cm. Pozwala na dotarcie w trudniej dostępne miejsca. Całość uzupełnia głownia płaska typu angielskiego z jasnej szczeciny chińskiej.

 4. Pędzel malarski Blue Dolphin Tapes Xl tape S Pędzel Angielski Hobby 38mm

  Pędzel malarski Blue Dolphin Tapes Xl tape S Pędzel Angielski Hobby 38mm
  Sprawdź aktualną cenę

  Angielski pędzel do malowania, który doskonale nadaje się do wykonywania prostych prac malarskich. Posiada wytrzymałą szczecinę naturalną. Jego atutem jest specjalnie wyprofilowany trzonek wykonany z drewna bukowego i ocynkowana skuwka. To produkt, który użytkować można razem z wieloma różnymi farbami. Nadaje się do malowania ścian i sufitów o różnej wielkości. Jest to narzędzie uniwersalne, które przyda się w każdym gospodarstwie domowym.

 5. Pędzel EPM angielski Silver 38mm 1,5

  Pędzel EPM angielski Silver 38mm 1,5
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy pędzel płaski, który doskonale sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym. Posiada włosie wykonane z naturalnej szczeciny wysokiej jakości oraz drewnianą, lakierowaną rączkę, która doskonale leży w dłoni. Narzędzie nadaje się do malowania różnego rodzaju powierzchni. Stosowane może być razem z lakierami, a także farbami emulsyjnymi.

Jaki pędzel malarski kupić?

Pędzle malarskie są podstawowymi narzędziami wykorzystywanymi do malowania ścian i sufitów. Trudno jest sobie wyobrazić bez nich remont domu czy mieszkania. Po jakie narzędzie warto w tym przypadku sięgnąć? Czym kierować się przy zakupie pędzla malarskiego?

 • Włosie – do wyboru są pędzle z włosiem naturalnym lub syntetycznym. Włosie naturalne to zazwyczaj włosie końskie lub świńskie. Jest trwałe i się nie łamie. Jednak niezbyt dobrze nadaje się do malowania farbami wodorozcieńczalnymi. Dobrze chłonie wodę, co nieco utrudnia sprawę. Poza tym powodować może to smużenie. Włosie syntetyczne jest produkowane na ogół z nylonu lub poliestru. Jest odporne na wodę, ale źle znosi kontakt z rozpuszczalnikami. Dlatego nie nadaje się raczej do farb na bazie rozpuszczalników organicznych. Dodatkowo może się łamać i odkształcać, jeśli jest źle przechowywane.
 • Typ – pędzle płaskie to np. pędzle angielskie i półangielskie. Są one dość wąskie, dlatego przeznaczone są do malowania mniejszych fragmentów. Ławkowce to pędzel duże, które pozwalają na jednorazowe pokrycie farbą większych powierzchni. Zawierają sporo włosia naturalnego i są chłonne, co przekłada się na większe ryzyko zachlapania przy wykorzystaniu farb wodorozcieńczalnych. Ławkowce używane są do malowania sufitów, ścian itd. Pędzle okrągłe są stosowane do wykonywania poprawek czy nanoszenia wzorów dekoracyjnych. Nie nadają się do malowania większych powierzchni. Ponadto wyróżnia się pędzle skośne, po które amatorzy sięgają bardzo rzadko. Są to pędzle, które przypominają pędzle płaskie, ale mają ścięte włosie. To znacznie ułatwia malowanie ostrych krawędzi w narożnikach i przy framugach.
 • Jakość – duże znaczenie ma oczywiście jakość wykonania pędzla malarskiego. Im powierzchnia jest większa, tym lepszy pędzel trzeba mieć do dyspozycji. Każde narzędzie z czasem się zużywa, ale pędzel nie powinien gubić włosia już po kilku minutach pracy. Warto przy tym pamiętać, że nie każdą farbę powinno się nakładać pędzlem. Czasem lepszym rozwiązaniem jest wałek malarski lub metoda natryskowa. Zazwyczaj pędzle są wykorzystywane do wykonywania drobnych prac i poprawek. Jednak do malowania dużych powierzchni używa się natrysków lub wspomnianych już wałków malarskich.

Czy warto kupić pędzel malarski?

Nie da się ukryć, że większość prac malarskich odbywa się przy udziale wałków. Jednak nie jest to narzędzie idealne. Czasem konieczne jest również użycie pędzla malarskiego. Do wyboru są modele różnej wielkości, które różnią się między sobą także kształtem. Są one wykorzystywane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów.

Przy wyborze pędzla malarskiego ogromne znaczenie ma jakość włosa. Należy wybierać narzędzia z gęstym i mocnym włosiem, które się nie rwie. Warto też sprawdzić przy okazji trzonek pędzla. Najlepiej sprawdzają się te plastikowe i drewniane. Te drugie muszą być jednak naprawdę dobrze zaimpregnowane.

Wybór pędzli malarskich na rynku jest spory. Największą popularnością cieszą się klasyczne pędzle płaskie, pędzle okrągłe oraz ławkowce. Te ostatnie są przeznaczone do malowania największych powierzchni. Pozostałe służą raczej do malowania detali czy mniejszych elementów. Pędzel to niewątpliwie narzędzie, które powinno znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym. Trudno jest sobie bez niego wyobrazić jakikolwiek remont.

Popularni producenci pędzli malarskich

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu pędzli malarskich

Pędzel malarski to obok wałka podstawowe narzędzie narzędzie służące do malowania. Ich zastosowanie jest podobne, ale wałek wykorzystywany jest do pokrywania farbą dużych powierzchni. Pędzel z kolei sprawdza się w przypadku nieco mniejszych elementów. Dzięki temu te dwa produkty doskonale się uzupełniają. W wyborze odpowiedniego narzędzia powinien pomóc przygotowany przez nas kompleksowy ranking pędzli malarskich. Wzięliśmy w nim pod uwagę produkty cieszące się dużym uznaniem na rynku ze względu na funkcjonalność i jakość wykonania.