Karta sieciowa to podzespół komputera i innego typu sprzętu łączącego się z siecią internetową. Zamienia ona otrzymane pakiety danych w sygnały, które potem są wysyłane w obrębie danej sieci komputerowej. W ten sposób urządzenie może łączyć się z internetem, o ile jest w zasięgu jego działania. Karty sieciowe mają oczywiście swoje ograniczenia i nie zawsze są kompatybilne z danym sprzętem. Są montowane w środku komputera lub przyłączane do niego za pomocą szyny USB.

Karta sieciowa to niewątpliwie bardzo ważny podzespół komputera. Dzisiaj trudno jest bowiem już sobie wyobrazić sprzęt tego typu bez dostępu do sieci internetowej. Jednak jaką kartę sieciową kupić? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, zwłaszcza dla laika. Pomocny okaże się na pewno nasz ranking kart sieciowych. Przygotowaliśmy go w oparciu o produkty, które cieszą się na rynku największą popularnością i są cenione przez użytkowników z uwagi na swoją jakość.

Ranking kart sieciowych

 1. Karta sieciowa Tp-Link PCI-E 1x10Gb (TX401)

  Karta sieciowa Tp-Link PCI-E 1x10Gb (TX401)
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości karta sieciowa zapewniająca prędkość internetu do 10 Gb/s. Dba przy okazji o płynną transmisję danych w czasie korzystania z sieci. Jest jednocześnie zgodna z niższymi standardami np. Gigabit Ethernet czy Fast Ethernet. Do urządzenia dołączony jest kabel Ethernet kategorii 6A. Jest on w stanie obsługiwać połączenia o prędkości 10 Gb/s. Karta sieciowa jest zgodna z wieloma systemami operacyjnymi m.in. Windows i Linux.

 2. Karta Asus PCE-AC88 Wireless AC3100 Dual-band (90IG02H0-BM0000)

  Karta Asus PCE-AC88 Wireless AC3100 Dual-band (90IG02H0-BM0000)
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesna karta sieciowa w formie dwupasmowego adaptera przeznaczonego do komputerów stacjonarnych. Wykorzystuje innowacyjną technologię NitroQAM. Oferuje prędkość WiFi do 2100 Mbps na pasmach 5 GHz oraz 1000Mbps na pasmach 2.4 GHz. W ten sposób pozwala na płynne przesyłanie plików i granie online bez żadnych opóźnień. Urządzenie zapewnia doskonały zasięg WiFi. Zawiera kable rozdzielające do odczepianych anten i magnetyczną antenę bazową.

 3. TP-Link Archer TX3000E

  TP-Link Archer TX3000E
  Sprawdź aktualną cenę

  Innowacyjna karta sieciowa zapewniająca bardzo szybkie prędkości internetu, połączenia bez zakłóceń oraz redukcję opóźnień. Urządzenie w maksymalny sposób zwiększa wydajność komputera. Nowoczesna technologia OFDMA znacznie redukuje występowanie lagów, co jest świetną informacją dla zapalonych graczy. Na uwagę zasługują również dwie anteny wielokierunkowe z podstawą magnetyczną. Urządzenie jest zgodne z technologią Bluetooth 5.0., która jest o wiele szybsza niż technologia Bluetooth 4.2. Podłączyć można do niego dowolną liczbę akcesoriów.

 4. Karta sieciowa Link Archer T6E

  Karta sieciowa Link Archer T6E
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo wydajna karta sieciowa zapewniająca wysokie prędkości transferu danych. Pozwala na korzystanie z dwóch pasm, co oznacza iż z siecią łączyć się może w tym samym czasie więcej urządzeń. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Innowacyjna technologia Beamforming ukierunkowuje sygnał WiFi w stronę podłączonego sprzętu. W ten sposób zwiększany jest zasięg sieci. Poprawie ulega również stabilność połączeń. Sprzęt działa bezawaryjnie i sprawnie przez wiele lat.

 5. Karta TP-Link Archer T3U Plus (ARCHERT3UPLUS)

  Karta TP-Link Archer T3U Plus (ARCHERT3UPLUS)
  Sprawdź aktualną cenę

  Dwupasmowa, bezprzewodowa karta sieciowa odbierająca sygnał WiFi w dwóch oddzielnych pasmach. Wykorzystuje zaawansowane konstrukcyjnie anteny, co zwiększa prędkość oraz zasięg transmisji danych i zapewnia bardzo stabilne połączenie WiFi w każdym pomieszczeniu. Nowoczesna technologia MU-MIMO tworzy dwa, równoległe ze sobą strumienie danych. Anteny z łatwością można dopasować do warunków otoczenia w celu zmaksymalizowania ich wydajności.

Jaką kartę sieciową kupić?

Karta sieciowa to bardzo istotny podzespół komputera. Od niego zależy łączność z siecią internetową. Czym jednak należy kierować się przy zakupie karty sieciowej? Co ma w tym przypadku kluczowe znaczenie?

 • Zastosowanie – generalnie karty sieciowe są produkowane z myślą o danym zastosowaniu. Wyróżnia się tutaj karty sieciowe do komputerów stacjonarnych (mocowane w urządzeniu), karty sieciowe do laptopów i karty sieciowe do serwerów.
 • Sposób komunikacji sieciowej – karty sieciowe WiFi pozwalają na tworzenie bezprzewodowych sieci komputerowych. Warto sprawdzić w jakim paśmie taka karta może pracować (2,4 GHz, 5 GHz itd.). Karty sieciowe przewodowe posiadają port RJ-45 i służą do połączeń przewodowych.
 • Obsługiwane systemy operacyjne – warto to sprawdzić, aby mieć pewność, że dana karta sieciowa będzie współpracować z wykorzystywanym na co dzień oprogramowaniem systemowym.
 • Rodzaj – wyróżnia się karty sieciowe zewnętrzne i wewnętrzne. Karty sieciowe USB są wykorzystywane w laptopach i komputerach stacjonarnych. Są dobrym rozwiązaniem, gdy najważniejsza ma być prostota instalacji. Karty sieciowe wewnętrzne spotkać można na ogół w komputerach stacjonarnych. Nie zajmują one portu USB i oferują lepsze parametry działania.
 • Interfejs – poprzez USB podłączane są karty zewnętrzne. Najlepiej wybrać najnowszy standard USB 3.0, bo zapewnia to lepszą przepustowość. PCI/PCI Express jest interfejsem dla kart wewnętrznych. Im nowszy standard złącza, tym szybsza jest oczywiście transmisja danych. Rzadziej spotkać się można z interfejsami 100/100 czy HWIC.
 • Przepustowość – im jest ona wyższa, tym lepiej. Zazwyczaj prym wiodą w tym zakresie wewnętrzne karty sieciowe.
 • Obsługiwane protokoły i standardy – IEEE 802.3 to standard Ethernet. IEEE 802.3u to standard fast Ethernet. Ponadto wyróżnia się standardy IEEE 802.3ab – Gigabit Ethernet oraz IEEE 802.1q – wirtualne sieci LAN. Wpływają one na prędkość transmisji danych. Warto więc sprawdzić standard posiadanego routera i parametry sieci przed zakupem karty sieciowej.

Czy warto kupić kartę sieciową?

Karta sieciowa zamontowana w komputerze fabrycznie niekiedy nie spełnia oczekiwań. Wówczas warto rozważyć zakup nowego modelu. To bowiem od tego elementu zależy łączność z siecią internetową. W praktyce każda karta sieciowa  ma swoje ograniczenia. Dlatego przed jej zakupem trzeba sprawdzić obowiązkowo kompatybilność z danym sprzętem oraz wydajność oprogramowania sterownika. To niezwykle istotne np. w przypadku sprzętu firmowego, biurowego.

Generalnie karta sieciowa łączy sprzęt komputerowy z siecią internetową. To element, który zawsze trzeba sprawdzić w razie jakichkolwiek problemów z dostępem do sieci. Karta sieciowa szyfruje i transmituje informacje. To jej podstawowe zadanie. Montowana jest wewnątrz komputera razem z innymi podzespołami bądź przyłączana do niego za sprawą szyny USB. Tego typu karty sieciowe nazywane są uniwersalnymi adapterami, bo podłączać je można do różnego rodzaju urządzeń.

Popularni producenci kart sieciowych

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu

Karta sieciowa to niepozorny, ale zarazem bardzo istotny podzespół komputera. Wykorzystywany jest do uzyskania połączenia z siecią internetową. Do wyboru są przede wszystkim kary sieciowe zewnętrzne (podłączane na szynie USB) i wewnętrzne – montowane w środku urządzenia. Wybór odpowiedniego modelu nie jest sprawą prostą, bo na rynku produktów jest sporo. Dodatkowo wiele osób jest w tym zakresie laikami i nie wiedzą, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Z pomocą na pewno przyjedzie przygotowany przez nas ranking kart sieciowych.