Wiertarka udarowa to wiertarka z mechanizmem udarowym. Emitowana dzięki temu siła pozwala na skuteczne i szybkie wiercenie w materiałach bardzo twardych i to otworów nawet dużej wielkości. Wiertarki udarowe zasilane są prądem o napięciu 230 V, tak samo jak inne elektronarzędzia. Ciekawym rozwiązaniem są modele bezprzewodowe, które nie posiadają kabla, a więc niejednokrotnie okazują się być wygodniejsze w użytkowaniu. Wiertarka udarowa to obecnie jedno z bardziej popularnych elektronarzędzi.
Ranking wiertarek udarowych
- Wiertarka udarowa Bosch GSB 16 RE 060114E600
Sprawdź aktualną cenę
Wysokiej jakości wiertarka udarowa o mocy 750W i maksymalnym momentem obrotowym 18 Nm. Posiada metalową obudowę przekładni, która przekłada się na trwałość produktu. Model ten jest niewielki i waży zaledwie 2,2 kg. Jest tym samym bardzo wygodny w użytkowaniu. Ciekawym rozwiązaniem jest ergonomiczna rękojeść z okładziną Softgrip, obrotowy szczotkotrzymacz czy uchwyt wiertarki z systemem AutoLock, który pozwala na wymianę narzędzi przy użyciu tylko jednej ręki. - Wiertarka Makita HP1631K
Sprawdź aktualną cenę
Jednobiegowa wiertarka udarowa o mocy 710W z bezkluczykowym uchwytem wiertarskim 13 mm. W skład zestawu wchodzą również wygodna walizka wykonana z tworzywa sztucznego oraz ogranicznik głębokości. Model ten pozwala na wiercenie w drewnie, betonie czy stali. Posiada dwa tryby pracy – wiercenie z udarem i bez udaru. Na uwagę zasługuje również wysokiej jakości obudowa silnika i antywibracyjna rękojeść z gumą. Urządzenie waży zaledwie 2 kg. - Wiertarka udarowa Celma PRCz 13IEO
Sprawdź aktualną cenę
Funkcjonalna wiertarka udarowa zasilana elektrycznie o mocy rzędu1050W. Posiada prędkość obrotową na poziomie 2800 rpm i dwa biegi pracy. Ciekawym rozwiązaniem jest w tym przypadku samozaciskowy typ uchwytu oraz ogranicznik prędkości obrotowej. Model ten doskonale nadaje się do wiercenia otworów w różnego rodzaju materiałach, nawet o znacznym stopniu twardości. - Wiertarka Einhell TC-ID 1000
Sprawdź aktualną cenę
Nowoczesna wiertarka udarowa wysokiej jakości z samozaciskowym uchwytem wiertarskim o mocy rzęd 1010W. Posiada ogranicznik głębokości wiercenia oraz przełącznik obrotów prawo/lewo. Sprzedawana jest w funkcjonalnej walizce ułatwiającej jej transport z miejsca na miejsce. W skład zestawu wchodzi ponadto 15 wierteł – 5 do betonu, 5 do drewna i 5 do metalu. Ciekawym rozwiązaniem jest ponadto regulacja obrotów z preselekcją liczby obrotów. Na wiertarkę udzielana jest gwarancja producenta. - Wiertarka udarowa DeWalt DWD024
Sprawdź aktualną cenę
Funkcjonalna wiertarka udarowa o niewielkiej masie, co umożliwia łatwe jej sterowanie. Dzięki zwartej budowie nie sprawia problemów w czasie użytkowania i nadaje się nawet do ciasnych miejsc. Jednocześnie posiada dużą moc, bo aż 650W. Model ten wyposażony jest włącznik ze sterowaniem prędkością obrotową, który jest odpowiednio uszczelniony przed pyłem. Gumowa rękojeść sprawia, że praca jest komfortowa nawet podczas wykorzystywania udaru. Włącznik z blokadą stanu włączenia pozwala na pracę ciągłą w przypadku powtarzalnych wierceń.
Jaką wiertarkę udarową kupić?
Wiertarki udarowe pozwalają na wykonywanie otworów w metalu, drewnie czy betonie. Umożliwiają wkręcanie i wykręcanie śrub z różnego rodzaju materiałów. Nic więc dziwnego, że cieszą się dużą popularnością. Czym jednak należy się kierować przy wyborze odpowiedniego modelu?
- Moc – w przypadku niewielkich otworów o średnicy do 15 mm wystarczające są modele o mocy 400-650W. Jednak już do wykonywania otworów większych np. za pomocą otwornic konieczne mogą być wiertarki o mocy powyżej 800W.
- Maksymalna średnica wiercenia – parametr ten określa jak duże otwory można w danym materiale wywiercić wiertarką. Bywa to zróżnicowane dla metalu, betonu czy drewna. Im większe mogą być wywiercane otwory, tym oczywiście lepiej.
- Moment obrotowy – od niego w dużej mierze zależy skuteczność wiertarki. Im jest on wyższy, tym łatwiej można wiercić otwory w twardych materiałach.
- Prędkość obrotowa – im jest ona wyższa, tym wydajniejsza jest wiertarka.
- Zasilanie – do wyboru są urządzenia elektryczne (sieciowe) i akumulatorowe. Pierwsze działają po podłączeniu do gniazdka elektrycznego. Posiadają dużą moc i są dość lekkie, ale i mało poręczne. Modele akumulatorowe są bardziej mobilne, ale posiadają na ogół niższą moc oraz trzeba je regularnie ładować.
- Biegi – wiertarki udarowe mogą pracować w różnym zakresie prędkości. Najczęściej każdy bieg ma swoje własne poziomy prędkości, co pozwala na dopasowanie pracy narzędzia do danego materiału. Wiertarki w praktyce mają jeden lub dwa biegi.
- Funkcje dodatkowe – nowoczesne wiertarki udarowe coraz częściej posiadają różnego rodzaju funkcje dodatkowe ułatwiające pracę. Są to m.in. antypoślizgowy uchwyt (np. system Softgrip stosowany przez markę Bosch), laserowa poziomnica, lampka oraz funkcjonalne uchwyty wiertarskie (samozaciskowe i na kluczyk).
Czy warto kupić wiertarkę udarową?
Popularność elektronarzędzi nie maleje, a wręcz przeciwnie. Sięgają po nie chętnie zarówno profesjonaliści, jak i miłośnicy domowego majsterkowania. Przychodzą bowiem z pomocą przy różnego rodzaju remontach, naprawach czy pracach o charakterze budowlanym. Jednym z popularniejszych i bardziej przydatnych elektronarzędzi jest wiertarka udarowa służąca do wiercenia różnej wielkości otworów w materiałach o dużej twardości. W ten sposób można wiercić nie tylko w drewnie, ale i betonie czy metalu. Pod tym względem standardowe wiertarki nie mogą się z nimi równać.
Zastosowanie wiertarek udarowych jest obecnie bardzo szerokie. Przychodzą one z pomocą, gdy zachodzi konieczność wykonania otworu w betonie czy metalu, ale dobrze radzą sobie także z naturalnym drewnem. Co więcej, wiercenie przy ich pomocy nie nastręcza większych trudności. Wszystko to za sprawą tzw. udaru.
Nowoczesne wiertarki udarowe to urządzenia elektryczne o dużej mocy, ale i zaskakująco lekkie. Pozwala to na wykonanie otworów nawet w ciasnych i trudno dostępnych miejscach. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w różnego rodzaju funkcje dodatkowe, które ułatwiają pracę np. antypoślizgowy uchwyt czy samozaciskające uchwyty wiertarskie. Nic więc dziwnego, że wiertarki udarowe spotkać można w każdym, nawet przydomowym warsztacie.