Gitara dla początkujących to instrument muzyczny idealny dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nauką gry na gitarze. Na ogół na początek wybiera się gitarę akustyczną, która pozwala nauczyć się gry podstawowymi akordami. Ma ona nylonowe struny i jest znacznie delikatniejsza dla palców niż gitara akustyczna bądź elektryczna. Nauka gry na niej jest mniej bolesna dla osób początkujących. Ten rodzaj gitary jest także najlepszy, jeśli grane mają być utwory muzyki klasycznej.

Ranking gitar dla początkujących

Jaką gitarę dla początkujących kupić? Przed tym dylematem stoi wiele osób, które zaczynają swoją przygodę z grą na instrumentach muzycznych. Dlatego też postanowiliśmy przygotować ranking gitar dla początkujących. Powinien on przyjść z pomocą przy zakupie pierwszej gitary. Uwzględniliśmy w nim instrumenty naprawdę wysokiej jakości, które cieszą się dużą popularnością wśród internautów.

 1. Gitara dla początkujących Epiphone DR100 NA

  Gitara dla początkujących Epiphone DR100 NA
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości gitara o klasycznym kształcie. Doskonale sprawdza się nie tylko w przypadku osób początkujących. Instrument wykonany jest z wytrzymałego drewna świerkowego i mahoniowego. Podstrunnica wykonana jest z palisandru. Osprzęt jest dodatkowo chromowany. Gitara akustyczna zachwyci z pewnością niejedną osobę jakością swojego dźwięku. Efektownie prezentuje się idealnie wyprofilowany mostek i siodełko. Instrument dostępny jest w kilku wariantach kolorystycznych do wyboru – czarnym, drewnianym, czerwonym, niebieskim itd.

 2. Gitara Yamaha C40

  Gitara Yamaha C40
  Sprawdź aktualną cenę

  Idealna nie tylko dla osób początkujących gitara z bardzo miękkim gryfem. Tym samym jest instrumentem wręcz idealnym do ćwiczeń różnego rodzaju. Daje naprawdę wyjątkowy dźwięk, zachwycając odbiorców swoim brzmieniem. Gitara wykonana jest z wysokiej jakości drewna – świerku, palisandru, meranti czy nato. Utrzymana jest w naturalnej, uniwersalnej kolorystyce.

 3. Ever Play EV-122 3/4

  Ever Play EV-122 3/4
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy gitara klasyczna 3/4 idealna dla dzieci w wieku od 9 do 12 lat. Wykonana jest z drewna świerkowego i lipowego. Nakładki gryfu są dodatkowo wykonane z czarnego klonu. Instrument zachwyca starannym wykonaniem i eleganckim wyglądem. Jest doskonałym wyborem dla osób początkujących i nie tylko. Nadaje się dla muzyków w różnym wieku. Gitara utrzymana jest w klasycznej kolorystyce.

 4. Gitara dla początkujących klasyczne 4/4 zestaw dla początkującego

  Gitara dla początkujących klasyczne 4/4 zestaw dla początkującego
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalny zestaw gitarowy, w skład którego wchodzą czarna gitara klasyczna 4/4 oraz pokrowiec wykonany z nieprzemakalnej kodury. To świetny wybór dla początkujących muzyków. Miękkie struny nylonowe dobrze sprawdzają się na starcie. Nie powodują bólu palców. Instrument w całości jest wykonany z drewna lipowego o doskonałych właściwościach akustycznych. Dlatego gitara brzmi ciepło i delikatnie. Na uwagę zasługują czarne wykończenia oraz białe i złote elementy.

 5. Gitara klasyczna dla początkujących i dzieci czarna 1/2 34″

  Gitara klasyczna dla początkujących i dzieci czarna 1/2 34
  Sprawdź aktualną cenę

  Gitara klasyczna przeznaczona dla osób początkujących oraz dzieci. W całości wykonana jest z twardego i wytrzymałego drewna lipowego. Klucze i podstrunnica są z kolei plastikowe. Instrument oferuje wysoką jakość dźwięku. Jednocześnie wyróżnia się klasycznym designem. Dlatego stanowi prawdziwy strzał w dziesiątkę w większości przypadków. Na uwagę zasługuje także elegancka, czarna kolorystyka gitary.

Jaką gitarę dla początkujących kupić?

Wiele osób marzy o grze na instrumencie muzycznym. Często na samym początku stawia się na gitarę, bo jest to instrument naprawdę wdzięczny. Jaki model wybrać na starcie? Czym kierować się przy zakupie gitary dla początkujących?

 • Wielkość – to wbrew pozorom bardzo istotny parametr, gdyż gitary mają różne wymiary. Istnieją też takie pojęcia jak 1/2 czy 3/4 normalnego rozmiaru instrumentu. Są to modele przeznaczone raczej dla dzieci, bo są mniejsze niż standardowe gitary. Tym samym najmłodsi mogą po nie z łatwością sięgać. Większość osób kończy naukę na gitarze w uniwersalnym rozmiarze. Dlatego warto zastanowić się, czy sens ma zakup instrumentu dla dzieci.
 • Rodzaj – na ogół osobom początkującym poleca się zakup gitary klasycznej. To instrument, który nie wymaga żadnego dodatkowego sprzętu. Ma otwór dźwiękowy i w środku jest pusty. Dźwięk wydobywa się z niego akustycznie, naturalnie. Gitara elektryczna wymaga już natomiast pewnego wzmocnienia. Oferuje ona sporo opcji do tworzenia dźwięków, ale jest bardziej problematyczna w transporcie. Nauka gry na tym instrumencie jest bardziej bolesna dla opuszków palców.
 • Struny – warto sprawdzić czy kupiona gitara pochodzi z wystawy, a może jest świeżo wyjęta z opakowania. Jeśli znajdowała się na wystawie, prawdopodobnie korzystało z niej wiele osób. Wówczas struny mogą mieć mniej jasny i wyraźny dźwięk. Dobrze jest wówczas poprosić o założenie w instrumencie nowych strun.
 • Akcesoria –  do gitary należy obowiązkowo dokupić stroik, który pozwala na nastrojenie gitary. W sprzedaży dostępne są różne typy stroików, w tym stroiki klasyczne lub przypinane. Te pierwsze można położyć na kolanach, a drugie są zakładane na główkę gitary. Rodzaj posiadanego stroika nie ma dużego znaczenia. Ważne jest jednak to, aby instrument był dobrze nastrojony. Dla wielu osób niezbędnym elementem może być także pasek do gitary, który pozwala na wygodną grę w pozycji stojącej. W przypadku gitar elektrycznych podstawą jest oczywiście okablowanie i wzmacniacz gitarowy. Możliwości jest tutaj całkiem sporo.
 • Rodzaj muzyki – wiele osób na początku wybiera gitary elektroakustyczne. Jednak lepiej postawić na gitarę klasyczną lub elektryczną. Dla amatorów najlepszym rozwiązaniem jest nauka gry na instrumencie akustycznym, który ma nylonowe, dość miękkie struny. Dopiero z czasem warto przejść na gitarę innego typu.

Czy warto kupić gitarę dla początkujących?

Dla osób początkujących zdecydowanie najlepszym wyborem jest gitara klasyczna. To instrument lekki, który oferuje ciepłe, delikatnie basowe brzmienie. Zazwyczaj posiada nylonowe struny ułatwiające wydawanie czystych dźwięków na progach. W przypadku osób początkujących wybór gitary klasycznej powinien zminimalizować problem bolących opuszków palców.

Gitary klasyczne mają także dość szeroki gryf, co znacznie ułatwia dociskanie wybranych strun, bez efektu tłumienia sąsiednich. Wówczas każdy dźwięk może w pełni wybrzmień. Do muzyki rozrywkowej lepszym wyborem wydaje się być jednak gitara akustyczna oparta na akordach i grą kostką. W przypadku osób początkujących raczej odradza się zakup gitary elektrycznej, która nie pozwala na wyrobienie opuszków palców. Trudno na niej uzyskać odpowiednie brzmienie i wymaga zakupu specjalnego wzmacniacza.

Popularni producenci gitar dla początkujących

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu gitar dla początkujących

Wiele osób marzy o nauce gry na instrumencie. Dużą popularnością cieszy się tutaj przede wszystkim gitara. Jest to naprawdę instrument bardzo wdzięczny, którzy przynosi wiele radości. Osobom początkującym zazwyczaj poleca się na starcie zakup gitary klasycznej lub  akustycznej. Nie sprawdzi się natomiast instrument elektryczny, który uwidacznia wszelkiego rodzaju potknięcia. W wyborze odpowiedniego modelu na pewno pomoże nasz ranking gitar dla początkujących.