Karta graficzna to element komputera odpowiedzialny za generowanie oraz wyświetlanie obrazu. To od niej w dużej mierze zależy szybkość pracy urządzenia. Ma to duże znaczenie w przypadku nowych gier czy zaawansowanych programów graficznych. Mają one bowiem duże wymagania w stosunku do grafiki komputerowej. Karty graficzne bywają zintegrowane z procesorem lub dedykowane (osobne). Te drugie mają o wiele lepsze parametry i polecane są profesjonalistom.
Ranking kart graficznych
- Karta graficzna MSI GeForce RTX 2070 SUPER GAMING X 8GB (GEFORCERTX2070SUPERGAMINGX)
Sprawdź aktualną cenę
Wysokiej klasy karta graficzna oparta o architekturę NVIDIA Turing. Jest niezwykle wydajna i funkcjonalna. Wiąże ona realizowaną w czasie rzeczywistym technologię polegająca na śledzeniu promieni ray tracing, programowanie cieniowanie i sztuczną inteligencję. System chłodzenia MSI TWIN FROZR zapewnia wysoką wydajność chłodzenia. Posiada nowoczesne wentylatory TORX 3.0. o innowacyjnych rozwiązaniach aerodynamicznych. Podzespoły przykrywa aluminiowa płytka. - Karta Gigabyte Radeon RX 5700 XT Gaming OC 8GB GDDR6 (GVR57XTGAMINGOC8GD)
Sprawdź aktualną cenę
Nowoczesna karta graficzna z interfejsem PCI-E 4.0 i zaawansowaną biblioteką graficzną. Zapewnia najwyższą jakość gamingu. Za sprawą RGB Fusion 2.0 możliwa jest zmiana kolory podświetlenia loga na obudowie karty. Architektura RDNA odpowiada za wysoką wydajność i niskie zużycie energii. Produkt wspiera wyświetlacze VR czy gamingowe monitory HDR o najwyższej rozdzielczości. Na uwagę zasługuje również układ chłodzenia Windforce 3X. - Karta graficzna MSI Radeon RX 5700 XT Evoke OC 8GB (RADEONRX5700XTEV)
Sprawdź aktualną cenę
Karta graficzna oparta na architekturze RDNA. Zapewnia dużą wydajność i doskonałe chłodzenie. Technologia AMD Radeon FreeSync zapewnia brak zacięć, a Radeon Anti-Lag zmniejszone opóźnienie wejściowe. Produkt ten w dużej mierze dedykowany jest dla graczy. Współdziała z wyświetlaczami VR czy nowoczesnymi monitorami gamingowymi HDR. Wyróżnia się bardzo wydajnym układem. chłodzenia. - Karta Gigabyte GeForce RTX 2060 OC 6GB GDDR6 rev.2.0 (GVN2060OC6GD20)
Sprawdź aktualną cenę
Nowoczesna karta graficzna łącząca w sobie rozwiązania z zakresu racy tracingu, programowalnego cieniowania czy sztucznej inteligencji. Generuje trójwymiarowe obrazy o fotograficznym wręcz poziomie realizmu. Produkt posiada bardzo wydajny układ chłodzenia. Sekret jego działania tkwi w dwóch 90-milimetrowych wentylatorach o przeciwnie ukierunkowanym ruchu obrotowym. Uruchamiają się one po osiągnięciu odpowiedniej temperatury. - Karta graficzna MSI GeForce GTX 1660 SUPER Ventus XS OC 6GB GDDR6 (GTX1660SUPERVENTUSXSOC)
Sprawdź aktualną cenę
Minimalistyczna karta graficzna utrzymana w industrialnej stylistyce. Wyróżnia się wysoką wydajnością działania. To wynik zastosowania GPU w architekturze NVIDIA Turing oraz 6GB szybkiej pamięci. Dodatkowo produkt posiada technologię NVIDIA G-Sync. Zapewnia ona synchronizację obrazu w monitorami kompatybilnymi o dużym odświeżaniu. Karta wyposażona jest w wydajny układ chłodzenia składający się z dwóch wentylatorów Torx 2.0. Do monitorowania karty służy aplikacji MSI Atferburner.
Jaką kartę graficzną kupić?
Dobra karta graficzna to bardzo ważny element w przypadku graczy czy osób, które na co dzień korzystają z zaawansowanych programów graficznych z racji wykonywanej pracy. Jak wybrać odpowiedni model? Czym należy się sugerować?
- Ilość i rodzaj pamięci RAM – im więcej, tym oczywiście lepiej. W przypadku gier minimum to 4 GB. Od ilości pamięci RAM zależy wydajność i sprawność karty. Warto przy tym postawić na standard GDDR5 lub GDDR5X. Są one najwydajniejsze.
- Złącza – standardem jest złącze PCI Express w wersji x16. Ponadto dobra karta graficzna powinna posiadać złącza HDMI, DVI czy Display Port.
- Jednostki przetwarzania – im jest ich więcej, tym lepiej. Odpowiadają one za przetwarzanie grafiki w grach komputerowych.
- Technologie – w przypadku kart z chipsetem NVIDIA stosuje się technologie NVIDIA. Przy kartach z chipsetem AMD stosowane są technologie właśnie tej marki.
- Chłodzenie – musi być ono skuteczne i wydajne. Warto sprawdzić zastosowany rodzaj chłodzenia czy ilość wykorzystanych wentylatorów. Chłodzenie ma ogromne znaczenie podczas grania w gry komputerowe.
- Obsługiwana rozdzielczość – im jest ona większa, tym lepiej. Obecnie standardem jest Full HD, ale najlepsze karty graficzne radzą sobie również z rozdzielczością 4K.
- Magistrala pamięci – im jest ona szersza, tym mniejsze są straty na wydajności. W przypadku gier minimum to magistrale 128 bit, ale warto stawiać na modele szersze – 192 lub 256 bit.
- Taktowanie – znaczenie ma taktowanie bazowe, taktowanie maksymalne oraz taktowanie pamięci. Im jest wyższe, tym lepiej.
- Podświetlenie – to element, na który warto zwrócić uwagę wówczas, gdy obudowa posiada przeszklenie. Nowoczesne karty graficzne posiadają oświetlenie LED, którym można sterować poprzez odpowiednią aplikację.
- Wielkość – to parametr istotny wówczas, gdy karta graficzna musi zmieścić się w nieco mniejszej obudowie. W przypadku obudów midi-tower i większych nie ma z tym raczej problemów.
Czy warto kupić mocną kartę graficzną?
Karta graficzna to zdecydowanie jeden z ważniejszych podzespołów w każdym komputerze stacjonarnym. To w dużej mierze od niego zależy wydajność i sprawność całego urządzenia. Wiedzą o tym doskonale gracze komputerowi czy osoby, które na co dzień w swojej pracy mają do czynienia z zaawansowanymi programami graficznymi. W ich przypadku wysokiej jakości karta graficzna to podstawa.
Bez dobrego sprzętu można zapomnieć o graniu w wymagające, nowe tytuły czy korzystanie z nowoczesnego oprogramowania. Wydajna karta graficzna przekłada się na szybkość i płynność odtwarzanej na ekranie grafiki. Najnowsze modele nie mają problemów nawet z rozdzielczością 4K. Współpracują z wyświetlaczami VR czy gamingowymi monitorami z wyższej półki.
Karta graficzna to element niepozorny, ale bardzo istotny. Spore znaczenie ma w tym przypadku również i zastosowany układ chłodzenia. Musi on sprawdzać się dobrze nawet, gdy urządzenie pracuje na najwyższych obrotach. Warto więc sprawdzić ilość i rodzaj wykorzystanych w danym przypadku wentylatorów.