Karta graficzna to element komputera odpowiedzialny za generowanie oraz wyświetlanie obrazu. To od niej w dużej mierze zależy szybkość pracy urządzenia. Ma to duże znaczenie w przypadku nowych gier czy zaawansowanych programów graficznych. Mają one bowiem duże wymagania w stosunku do grafiki komputerowej. Karty graficzne bywają zintegrowane z procesorem lub dedykowane (osobne). Te drugie mają o wiele lepsze parametry i polecane są profesjonalistom.

Ranking kart graficznych

 1. Karta graficzna MSI GeForce RTX 2070 SUPER GAMING X 8GB (GEFORCERTX2070SUPERGAMINGX)
  Karta graficzna MSI GeForce RTX 2070 SUPER GAMING X 8GB (GEFORCERTX2070SUPERGAMINGX)
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy karta graficzna oparta o architekturę NVIDIA Turing. Jest niezwykle wydajna i funkcjonalna. Wiąże ona realizowaną w czasie rzeczywistym technologię polegająca na śledzeniu promieni ray tracing, programowanie cieniowanie i sztuczną inteligencję. System chłodzenia MSI TWIN FROZR zapewnia wysoką wydajność chłodzenia. Posiada nowoczesne wentylatory TORX 3.0. o innowacyjnych rozwiązaniach aerodynamicznych. Podzespoły przykrywa aluminiowa płytka.
 2. Karta Gigabyte Radeon RX 5700 XT Gaming OC 8GB GDDR6 (GVR57XTGAMINGOC8GD)
  Karta Gigabyte Radeon RX 5700 XT Gaming OC 8GB GDDR6 (GVR57XTGAMINGOC8GD)
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesna karta graficzna z interfejsem PCI-E 4.0 i zaawansowaną biblioteką graficzną. Zapewnia najwyższą jakość gamingu. Za sprawą RGB Fusion 2.0 możliwa jest zmiana kolory podświetlenia loga na obudowie karty. Architektura RDNA odpowiada za wysoką wydajność i niskie zużycie energii. Produkt wspiera wyświetlacze VR czy gamingowe monitory HDR o najwyższej rozdzielczości. Na uwagę zasługuje również układ chłodzenia Windforce 3X.
 3. Karta graficzna MSI Radeon RX 5700 XT Evoke OC 8GB (RADEONRX5700XTEV)
  Karta graficzna MSI Radeon RX 5700 XT Evoke OC 8GB (RADEONRX5700XTEV)
  Sprawdź aktualną cenę
  Karta graficzna oparta na architekturze RDNA. Zapewnia dużą wydajność i doskonałe chłodzenie. Technologia AMD Radeon FreeSync zapewnia brak zacięć, a Radeon Anti-Lag zmniejszone opóźnienie wejściowe. Produkt ten w dużej mierze dedykowany jest dla graczy. Współdziała z wyświetlaczami VR czy nowoczesnymi monitorami gamingowymi HDR. Wyróżnia się bardzo wydajnym układem. chłodzenia.
 4. Karta Gigabyte GeForce RTX 2060 OC 6GB GDDR6 rev.2.0 (GVN2060OC6GD20)
  Karta Gigabyte GeForce RTX 2060 OC 6GB GDDR6 rev.2.0 (GVN2060OC6GD20)
  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesna karta graficzna łącząca w sobie rozwiązania z zakresu racy tracingu, programowalnego cieniowania czy sztucznej inteligencji. Generuje trójwymiarowe obrazy o fotograficznym wręcz poziomie realizmu. Produkt posiada bardzo wydajny układ chłodzenia. Sekret jego działania tkwi w dwóch 90-milimetrowych wentylatorach o przeciwnie ukierunkowanym ruchu obrotowym. Uruchamiają się one po osiągnięciu odpowiedniej temperatury.
 5.  Karta graficzna MSI GeForce GTX 1660 SUPER Ventus XS OC 6GB GDDR6 (GTX1660SUPERVENTUSXSOC)
  Karta graficzna MSI GeForce GTX 1660 SUPER Ventus XS OC 6GB GDDR6 (GTX1660SUPERVENTUSXSOC)
  Sprawdź aktualną cenę

  Minimalistyczna karta graficzna utrzymana w industrialnej stylistyce. Wyróżnia się wysoką wydajnością działania. To wynik zastosowania GPU w architekturze NVIDIA Turing oraz 6GB szybkiej pamięci. Dodatkowo produkt posiada technologię NVIDIA G-Sync. Zapewnia ona synchronizację obrazu w monitorami kompatybilnymi o dużym odświeżaniu. Karta wyposażona jest w wydajny układ chłodzenia składający się z dwóch wentylatorów Torx 2.0. Do monitorowania karty służy aplikacji MSI Atferburner.

Jaką kartę graficzną kupić?

Dobra karta graficzna to bardzo ważny element w przypadku graczy czy osób, które na co dzień korzystają z zaawansowanych programów graficznych z racji wykonywanej pracy. Jak wybrać odpowiedni model? Czym należy się sugerować?

 • Ilość i rodzaj pamięci RAM – im więcej, tym oczywiście lepiej. W przypadku gier minimum to 4 GB. Od ilości pamięci RAM zależy wydajność i sprawność karty. Warto przy tym postawić na standard GDDR5 lub GDDR5X. Są one najwydajniejsze.
 • Złącza – standardem jest złącze PCI Express w wersji x16. Ponadto dobra karta graficzna powinna posiadać złącza HDMI, DVI czy Display Port.
 • Jednostki przetwarzania – im jest ich więcej, tym lepiej. Odpowiadają one za przetwarzanie grafiki w grach komputerowych.
 • Technologie – w przypadku kart z chipsetem NVIDIA stosuje się technologie NVIDIA. Przy kartach z chipsetem AMD stosowane są technologie właśnie tej marki.
 • Chłodzenie – musi być ono skuteczne i wydajne. Warto sprawdzić zastosowany rodzaj chłodzenia czy ilość wykorzystanych wentylatorów. Chłodzenie ma ogromne znaczenie podczas grania w gry komputerowe.
 • Obsługiwana rozdzielczość – im jest ona większa, tym lepiej. Obecnie standardem jest Full HD, ale najlepsze karty graficzne radzą sobie również z rozdzielczością 4K.
 • Magistrala pamięci – im jest ona szersza, tym mniejsze są straty na wydajności. W przypadku gier minimum to magistrale 128 bit, ale warto stawiać na modele szersze – 192 lub 256 bit.
 • Taktowanie – znaczenie ma taktowanie bazowe, taktowanie maksymalne oraz taktowanie pamięci. Im jest wyższe, tym lepiej.
 • Podświetlenie – to element, na który warto zwrócić uwagę wówczas, gdy obudowa posiada przeszklenie. Nowoczesne karty graficzne posiadają oświetlenie LED, którym można sterować poprzez odpowiednią aplikację.
 • Wielkość – to parametr istotny wówczas, gdy karta graficzna musi zmieścić się w nieco mniejszej obudowie. W przypadku obudów midi-tower i większych nie ma z tym raczej problemów.

Czy warto kupić mocną kartę graficzną?

Karta graficzna to zdecydowanie jeden z ważniejszych podzespołów w każdym komputerze stacjonarnym. To w dużej mierze od niego zależy wydajność i sprawność całego urządzenia. Wiedzą o tym doskonale gracze komputerowi czy osoby, które na co dzień w swojej pracy mają do czynienia z zaawansowanymi programami graficznymi. W ich przypadku wysokiej jakości karta graficzna to podstawa.

Bez dobrego sprzętu można zapomnieć o graniu w wymagające, nowe tytuły czy korzystanie z nowoczesnego oprogramowania. Wydajna karta graficzna przekłada się na szybkość i płynność odtwarzanej na ekranie grafiki. Najnowsze modele nie mają problemów nawet z rozdzielczością 4K. Współpracują z wyświetlaczami VR czy gamingowymi monitorami z wyższej półki.
Karta graficzna to element niepozorny, ale bardzo istotny. Spore znaczenie ma w tym przypadku również i zastosowany układ chłodzenia. Musi on sprawdzać się dobrze nawet, gdy urządzenie pracuje na najwyższych obrotach. Warto więc sprawdzić ilość i rodzaj wykorzystanych w danym przypadku wentylatorów.

Popularni producenci kart graficznych

Sklepy z kartami graficznymi warte uwagi