Wycieraczki samochodowe to podstawowy element wyposażenia samochodu, którego zadaniem jest ścieranie z przedniej szyby deszczu, śniegu, gradu czy błota w czasie jazdy. Patent na wycieraczkę zdobyła w roku 1903 Mary Anderson, jej wynalazczyni. Ponadto przyznano go Jamesowi Henry’emu Apjohnowi oraz Gladstone’owi Adamsowi. Z wynalezieniem wycieraczki związany był również Józef Hofmann, którego pomysł został wdrożony do produkcji w fabryce słynnego Forda.

Ranking wycieraczek samochodowych

 1. Wycieraczki samochodowe Pióro Bosch AeroTwin

  Wycieraczki samochodowe Pióro Bosch AeroTwin
  Sprawdź aktualną cenę

  Wycieraczki, które nie posiadają klasycznych przegubów. Sztywność i doskonałe przyleganie do szyb zapewnia im odpowiednia konstrukcja i szyna stabilizująca Evodium. Pióra wykonane są z dwóch rodzajów gumy, którą pokrywa powłoka poślizgowa zmniejszająca tarcie. Produkt został dopracowany pod względem aerodynamiki. Pracuje cicho i świetnie przylega do szyby. Wycieraczki są żywotne i skuteczne w działaniu. Zestawy tych wycieraczek są dopasowane do określonych modeli samochodów. Coraz więcej producentów decyduje się na ich montaż fabryczny.

 2. Wycieraczki Negotti

  Wycieraczki Negotti
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy wycieraczki samochodowe, które nie sprawiają większych problemów w montażu. Poddawane są dokładnej kontroli jakości. Przez lata stosowane były w najlepszych samochodach wyścigowych, co jest potwierdzeniem ich niezawodności. To produkt wykonany z wytrzymałej gumy pokrytej dodatkowo grafitem, który skutecznie niweluje tarcie, zmniejsza hałas oraz poprawia ogólną skuteczność pracy. Za sprawą bezprzegubowej konstrukcji wycieraczki są dopasowane do krzywizny szyby. Prezentują się ponadto nowocześnie i elegancko.

 3. Valeo wycieraczki

  Valeo wycieraczki
  Sprawdź aktualną cenę

  Wycieraczki samochodowe tego producenta wyróżniają się efektownym designem i innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. Valeo First o płaskiej budowie zapewniają odpowiedni docisk pióra do powierzchni szyby samochodowej. Z kolei Valeo Silencio XTRM mają doskonałe właściwości akustyczne oraz aerodynamiczne. Dużą popularnością cieszą się także wycieraczki szkieletowe Valeo. Marka istnieje od roku 1923 i przez ten czas zdobyła uznanie klientów w zasadzie na całym świecie. Wycieraczki Valeo są montowane fabrycznie na pierwsze wyposażenie lub stosowane jako części zamienne. Wyróżniają się odpornością na pękanie i ścieranie. Przez długi czas zachowują swoje pierwotne właściwości.

 4. Wycieraczki samochodowe Alca Special

  Wycieraczki samochodowe Alca Special
  Sprawdź aktualną cenę

  Proste w montażu wycieraczki samochodowe renomowanego producenta. To elementy metalowe wyprodukowane ze specjalnego kauczuku pokrytego grafitem. Nie pozostawiają dzięki temu po sobie smug i doskonale przylegają do szyby samochodowej. Wycieraczki Alca Special charakteryzują się budową przegubową (szkieletową). Są odporne na zjawisko korozji, co jest wynikiem zastosowania galwanizowanej i ocynkowanej stali. Zastosowanie wspomnianego już naturalnego kauczuku z powłoką grafitową oznacza bezawaryjną pracę przez długi i czas i precyzyjne zgarnianie z powierzchni szyby samochodowej wody.

Jakie wycieraczki samochodowe kupić?

Każdy samochód powinien mieć na wyposażeniu wycieraczki samochodowe. To w końcu przy ich pomocy z szyby usuwany jest deszcz, śnieg czy grad. Pozwala to na w miarę komfortową i bezpieczną jazdę także w przypadku opadów atmosferycznych i mniej sprzyjającej pogody. Jakie wycieraczki samochodowe wybrać do swojego auta? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

 • Rodzaj – wyróżnia się wycieraczki płaskie, tradycyjne i hybrydowe. Wycieraczki tradycyjne są najprostsze. W tym przypadku sztywne metalowe ramię dociska pióro wykonane z gumy do szyby. Wycieraczki płaskie posiadają konstrukcję zintegrowaną, gdzie ramię jest połączone z piórem. Dobrze przylegają do szyby. Wycieraczki hybrydowe są z kolei połączeniem wycieraczek tradycyjnych i płaskich. Łączą w sobie nowoczesną konstrukcję i tradycyjny sposób mocowania.
 • Rozmiar –  to po prostu długość piór wycieraczek. Ustalić ją można zaglądając do specyfikacji technicznej pojazdu. Podawana jest ona w centymetrach, rzadziej w calach. Co ciekawe, w większości przypadków lewe pióro wycieraczki jest nieco dłuższe od pióra prawego.
 • Materiał wykonania piór – wycieraczki gumowe są tanie, ale raczej przeciętnie wykonane i mało żywotne. Często jednak modele gumowe bywają dodatkowo wzmacniane, co poprawia ich parametry użytkowe. Dobrym wyborem są wycieraczki pokryte dodatkowo grafitem. Wycieraczki z kauczuku naturalnego to elementy wysokiej jakości o doskonałych właściwościach mechanicznych. Są skuteczne i wytrzymałe zarazem. Są jednak stosunkowo drogie.
 • Uchwyt – większość wycieraczek dostępnych obecnie na rynku posiada uchwyty uniwersalne pasujące do 90% samochodów. Pełnią one także rolę adaptera, który pozwala na połączenie pióra z ramieniem wycieraczki i to bez względu na wykorzystany w danym przypadku system. Są jednak i systemy zapięć dedykowanego tylko do jednego rodzaju uchwytu ramienia wycieraczki.
 • Cena – nie powinna być w tym przypadku najważniejsza, bo często idzie za nią niska jakość wykonania. Tymczasem bezpieczeństwo i komfort w czasie jazdy są najważniejsze.

Czy warto kupić dobre wycieraczki samochodowe?

Najtańsze wycieraczki samochodowe, które można zakupić w każdym markecie, są przede wszystkim niezbyt wytrzymałe. Czasami trzeba je wyrzucić zaledwie po jednym sezonie jesienno-zimowym. Objawy zużycia zawsze są takie same. Tanie wycieraczki kiepskiej jakości skrzypią i piszczą, co denerwuje kierowcę oraz pasażerów.

Lepiej więc zainwestować w nieco droższe, ale dobre wycieraczki samochodowe. Wyższa cena idzie najczęściej w parze z wyższą jakością. Kluczowe znaczenie ma odpowiednie wykonanie mocowania pióra. Wówczas wycieraczka pracuje bez luzów, które przyspieszałyby jej stopniowe zużywanie się. Ogromne znaczenie ma także samo pióro odpowiedzialne za ścieranie z szyby wody i zabrudzeń. Powinno być ono wykonane z materiałów wysokiej jakości o znacznej żywotności. W przypadku czołowych producentów na ogół wykorzystywany jest w kauczuk. Takie wycieraczki skutecznie oczyszczają szybę i nie pozostawiają na niej smug.

O dobrych wycieraczkach samochodowych powinny przede wszystkim pamiętać te osoby, które na co dzień za kierownicą spędzają sporo czasu.

Popularni producenci wycieraczek samochodowych

Sklepy warte uwagi