Karma dla ptaków to specjalna karma przeznaczona dla ptaków, którą podaje się im przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym. W ten sposób można im pomóc przetrwać mroźne dni. Dokarmianie ptaków to czynność przyjemna, z którą czerpią radość całe rodziny. Ptaki w zimie mają niestety problem z samodzielnym poszukiwaniem pokarmu. Wiele z nich nie jest w stanie bez pomocy dotrwać do wiosny. Dlatego w sklepach spotkać można specjalne mieszanki zbóż i nasion dla nich przeznaczone. Odpowiedniego pokarmu potrzebują także ptaki hodowlane.

Najlepsza karma dla ptaków – ranking

W Polsce zimuje wiele gatunków ptaków. Jednocześnie spora grupa z nich nie jest w stanie dotrwać do wiosny. W mroźne dni trudno jest bowiem znaleźć pokarm. Dlatego potrzebna jest pomoc ludzi. Tutaj pojawia się pytanie – jaką karmę dla ptaków kupić? Postanowiliśmy przygotować kompleksowy ranking karm dla ptaków, aby nieco ułatwić odpowiedź na to pytanie. Zapraszamy oczywiście serdecznie do lektury. Dowiesz się również tego, jaką karmę kupować ptakom hodowlanym.

 1. Karma dla ptaków Versele-Laga ptaki tropikalne 1kg
  Karma dla ptaków Versele-Laga ptaki tropikalne 1kg

  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości mieszanka dla ptaków tropikalnych. Zawiera m.in. proso czerwone, niger, proco panicum żółte czy kanar. Dawkowanie karmy powinno być w tym przypadku uzależnione od gatunku i wieku ptaków. Dzienne zapotrzebowanie na pokarm bywa bowiem bardzo różne. Należy przy okazji pamiętać o regularnej wymianie świeżej wody do picia.

 2. Versele Orlux Frutti Patee Pokarm treściwy – 250 g
  Versele Orlux Frutti Patee Pokarm treściwy - 250 g

  Sprawdź aktualną cenę

  Treściwy pokarm dla ptaków – niewielkich papug, kanarków czy ptaków egzotycznych. Zawiera niewielkie kawałki owoców i składniki, które utrzymują ptaki w wysokiej formie. Jest to świetna przekąska, w której składzie znaleźć można np. naturalny miód. Zawiera też metyninę czy lizynę odpowiedzialną za budowę skrzydeł. To świetna propozycja dla wielu domowych ptaków hodowlanych.

 3. Karma Versele-Laga Prestige Tropical Finches Premium 800G
  Karma Versele-Laga Prestige Tropical Finches Premium 800G
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo wydajna mieszanka ziaren premium o starannie wybranym składzie, która idealnie nadaje się dla ptaków tropikalnych. Zawiera granulki z owocami i kompleksem VAM, sporo witamin, minerałów, aminokwasów. Zapewnia optymalną pracę jelit. Nasiona chia dostarczają ptakom kwasy tłuszczowe omega-3, a oczyszczone muszle ostryg odpowiadają za prawidłową pracę mięśni żołądkowych oraz równowagę wapnia i fosforu.

 4. Karma dla ptaków VITAPOL Pokarm pełnowartościowy dla zeberek 2,4kg (3l) wiaderko
  Karma dla ptaków VITAPOL Pokarm pełnowartościowy dla zeberek 2,4kg (3l) wiaderko

  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy mieszanka dla ptaków, która zapewnia im wszystkie podstawowe składniki odżywcze. Oparta jest na lekkostrawnych nasionach i ziarnach. Ich drobna frakcja jest dopasowana do wielkości dzioba zeberek i innych ptaków egzotycznych. Siemię lniane uzupełnia dietę w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i błonnik, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Zawiera też sporo lignanów wpływających na układ krążenia, a także witaminy A i E czy sole mineralne.

 5. Pokarm Versele-Laga Prestige Canaries Premium 800G
  Pokarm Versele-Laga Prestige Canaries Premium 800G

  Sprawdź aktualną cenę

  Najwyższej jakości mieszania ziaren, która zaspokaja specjalne potrzeby żywieniowe kanarków. Zawiera granulki z owocami i kompleksem VAM – aminokwasami, minerałami, witaminami. Florastimul przekłada się na doskonałą kondycję jelit. Oczyszczone muszle ostryg to z kolei produkt wpływający na dobrą pracę mięśni żołądkowych. Nasiona chia są źródłem cennych kwasów tłuszczowych omega-3.

Jaki pokarm dla ptaka kupić?

Miłośników różnych gatunków ptaków nie brakuje. Wiele osób decyduje się na ich hodowlę w domu lub dokarmia rodzime gatunki zimą. Na jaki produkt warto się w tym przypadku zdecydować? Co wziąć pod uwagę przy zakupie karmy dla ptaków?

 • Forma – karma dla ptaków może mieć różne formy. Dużą popularnością na rynku cieszą się przede wszystkim specjalne mieszanki, które są mieszaniną roślin i zbóż. Często są adekwatne do naturalnej diety ptaków. Są to m.in. mieszanki dla papug czy kanarków. Różnią się one oczywiście składem, bo inne potrzeby żywieniowe mają różne gatunki ptaków. Najlepiej zakupić produkt odpowiedni dla posiadanego ptaka. Z kolei kolby zbożowe to mieszanki zbóż, które mają formę kolby umieszczanej np. w klatce. Taka forma pokarmu wymaga od ptaków w czasie jedzenia nieco wysiłku. To również świetne urozmaicenie diety.
 • Skład – ma bardzo duże znaczenie. Ptakom należy podawać jedynie naturalne produkty. Dlatego dzikim ptakom często podaje się dostępne w sklepach zboża, ziarna słonecznika, orzechy, suszone owoce czy kasze. Przepadają za nimi np. wróble czy sikorki. Z kolei owoce głogu, jałowca czy kaliny to przysmak dzięciołów i kosów. Sporo ptaków lubi łój i słoninę. Przysmakiem są też nasiona i orzechy zalane roztopionym tłuszczem. Sroki i sójki lubią żółty ser, a obierki jabłek kwiczoły. Chleb to jedynie dodatek, który musi być suchy i rozdrobniony. Trzeba też zadbać zawsze o to, aby ptaki miały co pić.
 • Gatunek  ptaków – bardzo istotne  jest to, aby dopasować karmę do danego gatunku ptaka. Poszczególne gatunki mają bowiem nieco inne wymagania żywieniowe. Warto zdawać sobie z tego sprawę np. przy zakupie ptaka egzotycznego. Tylko jego odpowiednie karmienie sprawi, że będzie prawidłowo się rozwijał.

Czy warto kupić dobrę karmę dla ptaków?

Nie da się ukryć, że ptaki hodowane w domach i mieszkaniach karmione są inaczej niż te przebywające na wolności. Dlatego w ich przypadku sposób karmienia ma bardzo duże znaczenie. Wiele substancji zawartych w pożywieniu może im szkodzić. Podobnie jest z ptakami rodzimymi. Ptakom nigdy nie należy podawać jedzenia zanieczyszczonego np. substancjami chemicznymi. Podstawa to oczywiście ziarna.

W dobrej jakości karmę dla ptaków najlepiej jest się zaopatrzyć w specjalistycznych sklepach zoologicznych. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim specjalne mieszanki zbóż i innych roślin. Są one skomponowane tak, że dostarczają ptakom wszystkie podstawowe składniki odżywcze. Są na ogół dedykowane określonym gatunkom ptaków. Inną ciekawą propozycją są kolby zbożowe. Są to także mieszanki zbóż, ale mają formę kolby wieszanej w klatce.

Wymienione wyżej karmy są idealne dla ptaków egzotycznych. Warto jednak stawiać na produkty przeznaczone specjalnie dla przedstawicieli danego gatunku. Do diety dodać można jeszcze zieleninę. Trzeba tylko pamiętać, że niektóre produkty np. rabarbar, szczaw czy liście pomidora bywają dla ptaków trujące. Z kolei w przypadku ptaków zimujących w Polsce dokarmianie jest często jedynym sposobem na ich przeżycie zimy. Nie należy serwować im ludzkiego jedzenia. Najlepszym rozwiązaniem są zawsze nasiona, zboża, suszone owoce. Do tego ptaki dokarmia się, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera.

Popularni producenci karm dla ptaków

Podsumowanie rankingu karm dla ptaków

Nasz ranking karm dla ptaków przygotowany został w oparciu o opinie internautów. Prezentujemy w nim popularne mieszanki przeznaczone głównie dla ptaków hodowlanych. Wskazujemy również na elementy, które powinny mieć podstawowe znaczenie przy ich wyborze. Ptaki są bowiem zwierzętami, które wymagają specjalnego pożywienia. Pod żadnym pozorem nie można ich nigdy karmić resztkami ze stołu. To skończyć się może bardzo źle. Najlepszym wyborem są produkty oparte  na naturalnym składzie.