Magnez jest bardzo ważny dla organizmu człowieka przez cały rok, ale zazwyczaj docenia się go głównie w okresach zwiększonego zmęczenia i osłabienia. Pierwiastek ten warto suplementować i to w różnej formie. Za jego sprawą znikają uciążliwe skórze. Magnez wpływa też pozytywnie na układ kostny i wzmacnia serce. Poprawia ogólną odporność organizmu. Przyjmować warto go w sytuacjach stresowych, bo uspokaja i obniża poziom złego cholesterolu we krwi.

Najlepszy magnez – ranking

Zatem warto zadać sobie pytanie – jaki magnez kupić? Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, bo rynek suplementów diety jest w Polsce bardzo rozbudowany. Postanowiliśmy więc  przygotować kompleksowy ranking magnezu. Mamy nadzieję, że poniższe zestawienie pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji zakupowej. Podczas jego tworzenia w dużej mierze kierowaliśmy się opiniami internautów na ten temat.

 1. Magnez + B6 Olimp Magmax
  Magnez + B6 Olimp Magmax

  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości suplement diety z magnezem w formie cytrynianu, który jest dobrze tolerowany przez organizm człowieka. Dodatkowo produkt zawiera witaminę B6 i witaminę B1. Magnez to składnik, który wpływa pozytywnie na układ nerwowy i mięśnie. Zmniejsza uczucie ogólnego zmęczenia. Podobnie jak witaminy z grupy B bierze udział w metabolizmie energetycznym. Zalecana dawka to 1 tabletka maksymalnie dwa razy dziennie.

 2. Magnez Magne B6 Forte
  Magnez Magne B6 Forte

  Sprawdź aktualną cenę

  Popularny suplement diety z magnezem w formie cytrynianu w składzie. Dodatkowo zawiera witaminę B6 zwiększającą wchłanialność magnezu. Produkt jest odpowiedni dla dzieci powyżej szóstego roku życia. Preparat wskazany jest w leczeniu niedoboru magnezu w organizmie. Wskazywać mogą na niego niewielkie zaburzenia snu, drganie powiek, wahania nastroju, kołatanie serca i nadpobudliwość.

 3. MAGNEZ Z WITAMINĄ B6 Solgar
  MAGNEZ Z WITAMINĄ B6 Solgar

  Sprawdź aktualną cenę

  Zawierający magnez suplement diety, który wpływa pozytywnie na prawidłowe funkcjonowanie mięśni i układ nerwowy. Dodatkowo w jego składzie znaleźć można witaminę B6 odpowiedzialną za prawidłowy metabolizm białka czy glikogenu. Jedno opakowanie to aż 100 tabletek. Suplement nie zawiera glutenu i laktozy. Jest odpowiedni dla wegan i wegetarian.

 4. Magnez + vitaminą B6
  Magnez + vitaminą B6

  Sprawdź aktualną cenę

  Polski suplement diety z magnezem i witaminą B6 w składzie. To składniki niezbędne dla utrzymania w organizmie równowagi elektrolitycznej. Wpływają pozytywnie na układ nerwowy czy kostny. Są polecane w stanach ogólnego zmęczenia i wzmożonej pracy intelektualnej. Produkt zawiera organiczną sól magnezu i zwiększającą jego przyswajalność witaminę B6. Dawka zalecana to 1 tabletka dziennie.

 5. Magne-B6 Max magnez
  Magne-B6 Max magnez

  Sprawdź aktualną cenę

  Wyjątkowy suplement diety zawierający wysoce przyswajalny magnez i witaminę B6. To propozycja skierowana przede wszystkim do osób aktywnych i żyjącym w biegu. W skład opakowania wchodzi 50 powlekanych tabletek. Po produkt sięgać mogą nie tylko dorośli, ale i młodzież czy dzieci. Zalecana dawka to 1 tabletka 2 razy dziennie. Nie należy jej przekraczać.

 6. Magnez + B6
  Magnez + B6

  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości suplement diety z magnezem i witaminą B6. Magnez wpływa pozytywnie na funkcjonowanie mięśni, w tym mięśnia sercowego. Wspiera metabolizm i odpowiada za równowagę elektrolitową. Razem z witaminą B6 zmniejszają uczucie zmęczenia, znużenia. Sugerowana dawka to 1 tabletka 1 raz dziennie. Nie należy jej przekraczać. Preparat trzeba też chronić przed światłem i wilgocią.

Jaki przyswajalny magnes kupić?

Suplementy diety z magnezem w składzie to jedne z najpopularniejszych produktów tego typu na rynku. Stosowane są m.in. w stanach zmęczenia, znużenia, intensywnego wysiłku. Które z nich są szczególnie godne polecenia? Co wziąć pod uwagę przy wyborze łatwo przyswajalnego magnezu?

 • Forma magnezu – ma ona tutaj kluczowe znaczenie. Musi być ona łatwo przyswajalna. Warto stawiać na produkty jednoskładnikowe z cytrynianem magnezu lub taurynianem magnezu. Cechują się one wysoką biodostępnością. Poza tym takie suplementy nie zawierają już innych, zbędnych substancji. Uważa trzeba na preparaty wieloskładnikowe, bo ciężko w ich przypadku realnie określić wchłanianie. Przykładem są popularne tabletki musujące pełne zbędnych składników, które często utrudniają wchłanianie magnezu. Unikać należy fosforanów, nabłyszczaczy, sztucznych barwników i stearynianu magnezu, bo ten nie jest przez organizm człowieka przyswajany.
 • Ilość  magnezu w pojedynczej tabletce – czasem spotkać się można z produktami, których jedna tabletka ma pokrywać 100, 200 czy 300% dziennego zapotrzebowania na magnez. Nie są one jednak godne polecenia. Większe znaczenie ma bowiem opisana wyżej biodostępność magnezu. Trzeba sprawdzać raczej procentową zawartość jonów magnezu w tabletce. Najlepsze wchłanianie jest przy podaniu jednorazowo 120mg magnezu. Dlatego nadmierna suplementacja nie ma sensu. Zazwyczaj w jednej tabletce znajduje się powyżej 50 mg magnezu. Górna granica to 250 mg i wskazana jest w przypadku wzmożonego stresu i zmęczenia.
 • Dodatki – witamina D3 poprawia absorpcję i biodostępność magnezu. Z kolei witamina B6 zmniejsza wydalanie magnezu razem z moczem.

Czy warto kupić dobry preparat magnezu?

Magnez to bardzo ważny kation wewnątrzkomórkowy. Bierze  udział w wielu ważnych przemianach biochemicznych zachodzących w organizmie człowieka. Jego niedobór odpowiada za przewlekłe zmęczenie i przyczynia się do rozwoju niektórych chorób cywilizacyjnych. Dlatego są sytuacje, w których po suplementy magnezowe po prostu trzeba sięgać.

Ciało dorosłego człowieka o wadze 70 kg zawiera 20-35 g magnezu. Znajduje się on głównie w układzie kostnym i mięśniach. Dzienne zapotrzebowanie na jony magnezu zależy od wielu czynników – płci, wieku, chorób towarzyszących, ciąży itd. W przypadku kobiet jest to około 320 mg, a mężczyzn 420 mg jonów magnezu dziennie.

Magnez to bardzo ważny element syntezy wiązań ATP – cząsteczek, z których organizm czerpie energię do funkcjonowania. Bez magnesu nie ma prawidłowych przemian białek, tłuszczy i węglowodanów Wpływa on też na pracę hormonów. Wraz z fosfolipidami wchodzi w skład błon komórkowych. Jest czynnikiem przeciwzakrzepowym i bierze udział w mineralizacji kości.

Magnez suplementuje się leczniczo i profilaktycznie. W profilaktyce zalecany jest w stanach zmęczenia i dużego stresu, przy wzmożonej drażliwości, przy zaburzeniach snu, w przypadku bóli mięśniowych, jako prewencja miażdżycy czy w okresach zwiększonego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Z kolei leczniczo magnez stosuje się przy depresji, alkoholizmie, drętwieniu kończyn, hipomagnezemii czy zaburzeniach elektrolitowych. Suplementy magnezowe stosowane są też w przebiegu nadciśnienia tętniczego i w niewydolności serca.

Popularni producenci preparatów magnezu

Podsumowanie rankingu mganezu

Są takie sytuacje w życiu człowieka, że po suplementy diety z magnezem po prostu trzeba sięgnąć. Pierwiastek ten jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jak jednak znaleźć godne polecenia suplementy witaminowe? Pomocny będzie z pewnością nasz kompleksowy ranking magnezu oparty na opiniach internautów na ten temat. Zestawienie powstało z uwzględnieniem produktów polecanych przez specjalistów. Zapraszamy serdecznie do lektury.