Akumulator samochodowy to obok alternatora jedno z dwóch źródeł prądu w samochodzie z silnikiem spalinowym. Klasyczny akumulator kwasowo-ołowiowy składa się z elektrody ołowiowej, elektrody z tlenku ołowiu i 35% wodnego roztworu kwasu siarkowego pełniącego rolę elektrolitu. Akumulator dedykowany do aut osobowych zbudowany jest z sześciu ogniw ołowiowo-kwasowych, które są ze sobą połączone w sposób szeregowy. Cechuje się z założenia dużą wydajnością.

Ranking akumulatorów samochodowych

  1. Akumulator samochodowy Exide Premium Ea1000 – 100Ah 900A P+
    Akumulator samochodowy Exide Premium Ea1000 - 100Ah 900A P+
    Sprawdź aktualną cenę
    Wysokiej klasy akumulator przeznaczony do silników o dużej mocy – benzynowych i diesli. Doskonale sprawdza się w niskich i wysokich temperaturach. Posiada doskonałe parametry rozruchowe i dużą żywotność. To produkt w 100% bezobsługowy, który wyposażony jest w tzw. magiczne oko. Ułatwia ono kontrolę stanu naładowania akumulatora. W przypadku tego urządzenia nie ma konieczności uzupełniania poziomu elektrolitów wodą destylowaną. Jest ono bezpieczne w użytkowaniu.
  2. Akumulator Varta Silver Dynamic E44 (77Ah 780A) (P+)
    Akumulator Varta Silver Dynamic E44 (77Ah 780A) (P+)
    Sprawdź aktualną cenę

    Uniwersalny akumulator samochodowy, który zapewnia rozruch w każdych warunkach. Sprawdza się doskonale w ekstremalnych sytuacjach. Cechuje się szybkością przyjmowania ładunku mimo stosowania wielu odbiorników energii. Posiada dużą pojemność rezerwową. Produkt ten wykorzystuje innowacyjną technologię PowerFrame, dzięki której akumulatory mogą pracować dłużej, przy odpowiedniej mocy rozruchowej i optymalnym natężeniu przepływu prądu. To model całkowicie bezobsługowy.
  3. Akumulator samochodowy Yuasa Ybx3019 12V 95Ah
    Akumulator samochodowy Yuasa Ybx3019 12V 95Ah
    Sprawdź aktualną cenę

    Akumulator samochodowy, który za sprawą nowoczesnych rozwiązań i zastosowaniu stopów wapniowych uzyskuje nawet o 20% lepsze parametry rozruchowe niż podobne modele dostępne na rynku. To urządzenie bezobsługowe, którego nie trzeba napełniać wodą destylowaną. Produkt spełnia normy producentów OE. Zapewnia nawet 30000 rozruchów silnika samochodowego.
  4. Akumulator Centra CA722 72AH/720A FUTURA (P+)
    Akumulator Centra CA722 72AH/720A FUTURA (P+)
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej klasy akumulator przeznaczony do nowoczesnych samochodów, które cechują się dużym zapotrzebowaniem na moc rozruchową. Zapewniają maksymalny komfort i bezpieczeństwo jazdy. Duża w  tym zasługa konstrukcji wieczka PSL. Wieczko jest podwójne, hermetyczne i nie ma do niego dostępu z zewnątrz. Za sprawą specjalnego systemu labiryntowego nie ma ryzyka wycieku elektrolitu z akumulatora.
  5. Akumulator samochodowy Bosch S5 007 – 74Ah 750A P+
    Akumulator samochodowy Bosch S5 007 - 74Ah 750A P+
    Sprawdź aktualną cenę

    Akumulator samochodowy  dla nowoczesnych samochodów. To propozycja dla najbardziej wymagających klientów. Produkt sprawdza się w przypadku pojazdów nowej generacji z silnikiem Diesla i bogatym wyposażeniem. Wykorzystuje innowacyjną technologię PowerFrame. Cechuje się o 30% wyższą żywotnością niż inne modele akumulatorów dostępne na rynku. Zapewnia niezawodnych rozruch nawet w niskich i wysokiej temperaturze. To urządzenie w 100% bezobsługowe, które wyróżnia się minimalnym stopniem samorozładowania. Akumulator jest bezpieczny dla użytkowników i przyjazny dla środowiska naturalnego.

Jaki akumulator samochodowy kupić?

W każdym samochodzie musi znaleźć się akumulator. Rozrusznik pojawił się na rynku ponad 100 lat temu i mimo upływu czasu nadal jest stosowany w przypadku różnego rodzaju pojazdów. Jak jednak wybrać odpowiednie urządzenie? Co wziąć pod uwagę przy zakupie?

  • Rodzaj – wyróżnia się kilka odmian akumulatorów, z których każda ma swoje wady i zalety. Akumulatory kwasowo-ołowiowe są najstarszym typem akumulatorów. Wynaleziono je w latach 50. XIX wieku i od tego czasu niewiele się zmieniły. Są one trwałe i stosunkowo niedrogie, co przekłada się na ich dużą popularność. Cechują się odpornością na głębokie rozładowanie. Podzielić je można na modele obsługowe i bezobsługowe. W przypadku pierwszych trzeba kontrolować poziom elektrolitów i uzupełniać go wodą destylowaną. Akumulatory żelowe są również akumulatory kwasowo-ołowiowe, ale zamiast płynnego elektrolitu mają one specjalny żel. Stawiane mogą być z tego powodu w różnych pozycjach. Są niezwykle żywotne, ale oferują niską moc przy dostarczaniu wysokich prądów. Nie sprawdzają się więc jako akumulatory rozruchowe. Akumulatory EFB/AFB/ECM to zmodyfikowana wersji baterii kwasowo-ołowiowych. Posiadają one większy pojemnik na elektrolit i płyty ze stopu wapnia, ołowiu oraz cyny. Cechują się dużą wytrzymałością cykliczną. Są stosowane w pojazdach z rozbudowaną instalacją elektryczną. Akumulatory AGM to z kolei baterie stworzone dla nowoczesnych aut z układem Start-Stop. Są wydajne oraz odporne na wstrząsy. Nie tolerują natomiast wysokiej temperatury.
  • Napięcie – w akumulatorach aut osobowych jest to na ogół 12V, a w samochodach ciężarowych 24V. W przypadku pojazdów zabytkowych może być to tylko 6V. Jeśli napięcie akumulatora bardzo spadnie, należy zakupić nowe urządzenie.
  • Pojemność – to parametr kluczowy. Podawany jest w amperogodzinach Ah. Warto tutaj zapoznać się z zaleceniami producenta samochodu.
  • Prąd rozruchu – parametr ten podawany jest w amperach A. Informuje o tym, jak akumulator radzi sobie z rozruchem silnika. Im wyższa wartość,tym w teorii wyższa jest skuteczność zapalania samochodu.

Czy warto kupić dobry akumulator samochodowy?

Nie bez powodu akumulator nazywany jest sercem samochodu. Bez niego uruchomienie silnika, nie mówiąc o oświetleniu czy ogrzewaniu, byłoby niemożliwe. Im nowszy jest samochód i im więcej elektroniki posiada, tym bardziej nowoczesny musi być sam akumulator. Eksperci są pewni – w tym przypadku nie warto zbytnio oszczędzać.

Podczas zakupu akumulatora samochodowego kluczowe znaczenie mają niewątpliwie zalecenia samego producenta. Jednak nie należy szukać najtańszej baterii na rynku, która spełnia dane założenia. Nie warto sięgać po produkty wątpliwej jakości, które mogą szybko i w najmniej oczekiwanym momencie odmówić posłuszeństwa.

Zaleca się kupowanie akumulatorów u sprawdzonych sprzedawców. Dobrze jest sięgać po produkty renomowanych firm. Tylko wówczas można mieć pewność, że dany akumulator spełnia wszystkie normy jakościowe, a dodatkowo był przechowywany w odpowiednich warunkach. Tymczasem od tego elementu zależy komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Popularni producenci akumulatorów samochodowych

Sklepy z akumulatorami warte uwagi