Aparat fotograficzny to urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Za jego wynalazców uważa się braci Susse. Wykorzystywali oni w swoich aparatach technikę dagerotypii. Jednak urządzenia te na dobre zyskały popularność dopiero w wieku XX. Na przestrzeni lat fotografia rozwijała się bardzo prężnie. W roku 1925 powstały pierwsze aparaty małoobrazkowe. Z czasem sprzęt ten stawał się coraz bardziej kompaktowy. Pierwsze aparaty cyfrowe wynaleziono dopiero w roku 1975.

Ranking aparatów fotograficznych

Dzisiaj trudno jest sobie wyobrazić świat bez fotografii. Pozostaje jednak pytanie, jaki aparat fotograficzny kupić, aby nie żałować? Wybór w tym zakresie na rynku jest naprawdę ogromny. Do wyboru są urządzenia różnego rodzaju o zróżnicowanej funkcjonalności. W podjęciu decyzji powinien pomóc nasz ranking aparatów fotograficznych, w którym ujęte zostały urządzenia cieszące się największą popularnością wśród użytkowników internetu.

 1. Aparat fotograficzny Canon EOS R6 body

  Aparat fotograficzny Canon EOS R6 bidy
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy aparat fotograficzny z elektroniczną i mechaniczną migawką. Posiada korpus z systemem hybrydowej stabilizacji obrazu oraz stabilizowany obiektyw RF. Sprawdzi się doskonale w rękach zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Urządzenie wyposażone jest w matrycę o rozdzielczości 20 megapikseli. Za sprawą procesora Digic X sprzęt działa płynnie i bardzo szybko. Atutem aparatu jest podwójny slot kart pamięci. Zdjęcia można też wysyłać bezpośrednio do chmury.

 2. Aparat Sony A7 III Czarny Body

  Aparat Sony A7 III Czarny Body
  Sprawdź aktualną cenę

  Bezlusterkowy aparat cyfrowy wysokiej jakości z przetwornikiem obrazu CMOS Exmor R wykonanym w technologii BSI. Wyróżnia się szerokim zakresem czułości i dużą rozdzielczością. Ciekawym rozwiązaniem jest innowacyjny system ustawiania ostrości. Wykonywanie zdjęć seryjnych w tym przypadku jest banalnie proste. Wykorzystać można w tym przypadku migawkę mechaniczną lub tryb w pełni automatyczny. Po jednym ładowaniu urządzenie jest w stanie wykonać aż 710 zdjęć. To zasługa wydajnego akumulatora.

 3. Nikon D7500 czarny Body

  Nikon D7500 czarny Body
  Sprawdź aktualną cenę

  Poręczny aparat fotograficzny o bardzo dużych możliwościach. Posiada imponującą rozdzielczość. Rejestruje wyraźne zdjęcia o płynnych przejściach tonalnych. Wyróżnia się dokładnym rozpoznawaniem obiektów. Bez problemu nagrywa filmy w rozdzielczości 4K. System Picture Control pozwala na nadawanie zdjęciom i filmom własnego stylu twórczego. Ogromnym atutem urządzenia jest procesor przetwarzania obrazu EXPEED 5. Jedno naładowanie akumulatora pozwala na długotrwałe fotografowanie.

 4. Aparat fotograficzny FujiFilm X-S10 body czarny

  Aparat fotograficzny FujiFilm X-S10 body czarny
  Sprawdź aktualną cenę

  Czarny, elegancki aparat fotograficzny typu bezlusterkowiec. Gwarantuje najwyższą jakość obrazu. Posiada matrycę X-Trans CMOS 4 czy bardzo szybki procesor przetwarzania obrazu X-Processor 4. Atutem tego modelu jest popularny tryb AUTO/S, który automatycznie ustawia parametru urządzenia bez konieczności dokonywania precyzyjnej regulacji. Ekran LCD jest odchylany i można go obrócić do przodu o 180 stopni. Aparat ten świetnie sprawdzi się zarówno w rękach amatora, jak i profesjonalisty.

 5. Aparat Sony A6000 Czarny + 16-50mm

  Aparat Sony A6000 Czarny + 16-50mm
  Sprawdź aktualną cenę

  Zaskakująco kompaktowy i poręczny aparat fotograficzny z rozdzielczością 24 megapikseli i bardzo szybkim systemem AF1. Posiada wizjer OLED Tru-Finder oraz funkcję ręcznego wyboru ustawień. Na uwagę zasługuje nowoczesny procesor BIONZ X zapewniający najwyższą jakość obrazu. Urządzenie doskonale radzi sobie nawet przy słabym świetle. To sprzęt bardzo uniwersalny, który nie sprawia większych problemów w obsłudze. Gwarantuje szybkie ustawienie ostrości.

Jaki aparat fotograficzny kupić?

Mimo, że każdy smartfon posiada już wbudowany aparat, klasyczne aparaty fotograficzne wciąż mają swoich zwolenników. Trudno się temu dziwić – są to urządzenia posiadające sporo zalet. Jaki sprzęt wybrać dla siebie? Co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie aparatu fotograficznego?

 • Obiektyw – to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów aparatu fotograficznego. To od niego w dużej mierze zależy wygląd zdjęć. Do wyboru są obiektywy specjalne przeznaczone do różnego typu zdjęć. Do fotografowania detali przeznaczone są obiektywy makro. Teleobiektywy działają wręcz odwrotnie. Najpopularniejszym rozwiązaniem są jednak obiektywy uniwersalne. Sprawdzają się one równie dobrze zarówno w przypadku dużych, jak i małych odległości.
 • Matryca – generalnie im jest większa, tym większa jest rozdzielczość. Za sprawą mniejszej matrycy uzyskać można większą głębię ostrości. Takie rozwiązanie sprawdza się także w przypadku aparatów z teleobiektywem. Większe matryce z kolei uzyskują mniejszą głębię ostrości, ale za to zapewniają lepszą jakość zdjęć. Są nieocenione w słabszych warunkach oświetleniowych.
 • Funkcje dodatkowe – nowoczesne aparaty fotograficzne są bogate w liczne funkcje dodatkowe, które ułatwiają obsługę sprzętu oraz wykonywanie zdjęć różnego rodzaju. Podstawa to funkcja stabilizacji obrazu, a więc zdolność urządzenia do zrobienia nieporuszonych fotografii i to w niemal każdych warunkach. W praktyce stabilizacja realizowana może być mechanicznie w matrycy lub optycznie w obiektywie.
 • Wymiary i waga – to wbrew pozorom bardzo istotne parametry w przypadku aparatu fotograficznego. Obecnie zdecydowanie najlżejsze i najbardziej kompaktową propozycją na rynku są bezlusterkowce. Stawiając na aparat z wymienną optyką trzeba pamiętać o tym, że dość ciężki jest sam obiektyw. W bezlusterkowcach jest on zresztą cięższy niż sam korpus aparatu fotograficznego.

Czy warto kupić aparat  fotograficzny?

Na rynku powszechne są już smartfony czy tablety z aparatami. Wiele osób zadaje więc sobie pytanie czy zakup samego aparatu ma jeszcze sens. Okazuje się, że tak. Wprawdzie podczas publikacji zdjęć w social mediach różnice w jakości trudno jest wyłapać, ale już podczas wydruku fotografii są one bardzo zauważalne. Smartfony nie nadają się np. do tworzenia wydruków wielkoformatowych.

Nowoczesne aparaty fotograficzne posiadają funkcję regulacji przesłony. Tego większość telefonów komórkowych oczywiście nie oferuje. Podobnie jest z funkcją płynnej zmiany ogniskowej. Aparaty są bardziej ergonomiczne niż smartfony i wygodniejsze w obsłudze. Dlatego okazuje się, że mimo upływu lat wciąż warto kupować klasyczne aparaty fotograficzne.

Są to urządzenia, które oferują całkiem sporo funkcji. Smartfon jest jedynie dobrym uzupełnieniem. Tylko aparat pozwala na zastosowanie różnorodnych akcesoriów czy instrumentów optycznych. Dlatego sprzęt tego typu wciąż jest bardzo popularny. Sięgają po niego nie tylko profesjonalni fotografowie, ale i amatorzy robienia zdjęć.

Popularni producenci aparatów fotograficznych

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu aparatów fotograficznych

XXI wiek to czas intensywnego rozwoju smartfonów i innych urządzeń mobilnych. Trudno jest sobie wyobrazić telefon komórkowy bez aparatu. Jednak nie oznacza to, że klasyczne aparaty fotograficzne odeszły do lamusa. Jest wręcz przeciwnie, ich rynek wciąż prężnie się rozwija. Do wyboru są urządzenia różnego rodzaju, które oferują coraz to więcej ciekawych funkcjonalności. W wyborze odpowiedniego modelu powinien pomóc nasz ranking aparatów fotograficznych uwzględniający najpopularniejsze urządzenia na rynku.