Konsola do gier to urządzenie komputerowe przeznaczone do uruchamiania gier. Zbudowane jest w tzw. zamkniętej architekturze. Tym samym użytkownik nie może go rozbudowywać na skutek zmiany procesora graficznego czy zakupu większe ilości pamięci RAM. W nowoczesnych konsolach do gier wymienić można jedynie dysk twardy. To urządzenia najczęściej nieduże z różnego rodzaju złączami. Ich początki sięgają roku 1966, kiedy to amerykański inżynier Ralph Baer postanowił połączyć telewizor z urządzeniem do gier.

Ranking konsol do gier

 1. Sony PlayStation 4 Pro 1TB
  Sony PlayStation 4 Pro 1TB
  Nowoczesna konsola do gier o dużej mocy dla fanów najbardziej wymagających tytułów. Pozwala na podłączenie do telewizorów 4K, a także na przesyłanie strumieniowe różnego rodzaju filmów i programów telewizyjnych. Oferuje funkcję gry zdalnej w jakości 1080p. Użytkownik do wyboru ma dwa tryby WiFi – 2,4 GHz lub 5 GHz, może więc bez żadnego problemu korzystać ze swojego standardowego łącza szerokopasmowego.
 2. Microsoft Xbox One X 1TB
  Microsoft Xbox One X 1TB
  Wysokiej jakości konsola do gier o dużej wydajności. Oferuje rozrywkę w rozdzielczości 4K. Funkcja Spatial Audio znacznie poprawia efekty dźwiękowe. Urządzenie pozwala na streamowanie video 4K z Amazona, Netflixa i nie tylko. Dodatkowo skorzystać można ze społeczności graczy Xbox Live. W przypadku oferty Games with Gold każdego miesiąca udostępnianych jest do 4 bonusowych gier. Dodatkowo istnieje możliwość zakupu gier i dodatków ze sporym rabatem sięgającym kilkudziesięciu procent.
 3. Sony PlayStation 4 Slim 1TB
  Sony PlayStation 4 Slim 1TB
  Niezwykle smukła konsola do gier zapewniająca dzięki technologii HDR wyjątkowo żywe, jaskrawe kolory. Oferuje dyski o pojemności 500 GB oraz 1 TB. Za sprawą funkcji Share Play pozwala na granie razem ze znajomymi. Ciekawym rozwiązaniem jest ponadto możliwość gry zdalnej, bez konieczności siedzenia przy telewizorze. Swoje rozgrywki można bezpośrednio transmitować np. za pomocą Twitcha czy YouTube. Kolejnym atutem są regularne aktualizacje oprogramowania oraz czytelny interfejs użytkownika.
 4. Microsoft Xbox One S 1TB
  Microsoft Xbox One S 1TB
  Nowoczesna konsola do gier z dyskiem o pojemności nawet 2 TB. Mimo to wyróżnia się bardzo kompaktowymi wymiarami. Technologia High Dynamic Range zapewnia wyraziste kolory w różnego rodzaju grach, które zyskują w ten sposób wizualną głębię. Konsolę można skonfigurować, aby za jej pomocą włączać inne urządzenia. Wszystko to za sprawą funkcji IR Blaster. Model ten działa razem z wysokiej jakości bezprzewodowym kontrolerem o opływowym kształcie. Ciekawym rozwiązaniem jest także wsteczna zgodność gier.
 5. Nintendo SWITCH
  Nintendo SWITCH
  Idealna w czasie podróży konsola do gier o przekątnej ekranu 6.2 cala.  Pozwala jednak również na transmisję obrazu do telewizora. Oferuje m.in. tryb rozgrywki multiplayer z funkcją rozgrywek 4 na 4. Posiada wiele funkcji dodatkowych, co czyni ją tak interaktywną. Funkcja Capture pozwala na wykonanie szybkiego zrzutu ekranu w celu przesłania go do znajomych. Ciekawym rozwiązaniem jest również czytnik NFC i czujnik ruchu IR.

Jaką konsolę do gier kupić?

Konsole do gier cały czas są urządzeniami bardzo popularnymi. Oferują bowiem rozrywkę na najwyższym poziomie. Jednak wybór w tym zakresie jest naprawdę spory. Z tego powodu wiele osób nie wie, na co warto w tym przypadku zwrócić szczególną uwagę. Co ma zatem  kluczowe znaczenie?

 • Rodzaj – do wyboru są urządzenia stacjonarne i przenośne. Konsole stacjonarne są większe i cięższe, ale często wydajniejsze i bardziej funkcjonalne. Z kolei urządzenia mobilne są lekkie i poręczne. Stanowią idealne rozwiązanie np. w czasie podróży.
 • Gry i ich ceny – warto sprawdzić, jakie gry oferuje dana konsola i jak prezentują się ich ceny. Pod względem ilości tytułów przoduje Xbox, ale w przypadku konkurencji oferta gier jest też dość szeroka. Każdy więc może znaleźć coś dla siebie. Sporo tytułów jest wydawanych jednocześnie na różne konsole do gier.
 • Funkcje dodatkowe – konsole nie służą już tylko do grania. Wiele z nich pozwala np. na oglądanie filmów czy surfowanie po internecie.
 • Sieć – znaczenie manie tylko możliwość podłączenia do sieci, ale i tryb online. Obecnie większość urządzeń można podłączyć sieci zarówno po kablu, jak i za pośrednictwem WiFi.
 • Dysk twardy – oczywiście im większa jest jego pojemność, tym lepiej. Pozwala to bowiem na szybsze działanie gier. Obecnie w wielu konsolach istnieje możliwość wymiany dysku. Dodatkowo na dyskach przechowywane są także i inne dane np. filmy czy zdjęcia.
 • Obsługiwane rozdzielczości – im rozdzielczość jest większa, tym dla użytkownika lepiej. Trzeba jednak pamiętać, że wybrany tryb obsługiwać musi także posiadany telewizor. W przeciwnym wypadku konsola nie będzie w nim działać.
 • Sterowanie – konsole do gier działają za pomocą różnego rodzaju kontrolerów, które mają do zaoferowania coraz więcej. sporo z nich angażuje już nie tylko palce gracza, ale i całe jego ciało. Czasem jednak wiąże się to z koniecznością dokupienia dodatkowo np.kamery.

Czy warto kupić konsolę do gier?

Konsole do gier cieszą się bardzo dużą popularnością, zarówno wśród młodych graczy, jak i tych już dorosłych. Pod tym względem wciąż wygrywają ze standardowymi komputerami stacjonarnymi. Oferują bowiem rozrywkę na bardzo wysokim poziomie, zwłaszcza jeśli chodzi o najnowsze modele.

Dzisiaj gry w rozdzielczości 4K nie są czymś dziwnym. Trzeba jednak poza konsolą oferującą taką funkcję, posiadać wysokiej klasy telewizor. Można wówczas cieszyć się żywymi, intensywnymi kolorami i niezwykłą głębią obrazu. Nowoczesne konsole oferują ponadto wiele funkcji dodatkowych. Wiele z nich pozwala na oglądanie filmów czy streamowanie do sieci swoich rozgrywek. Ciekawą opcją jest funkcja gry online.

Oferta gier na konsole jest bardzo szeroka i cały czas się rozwija. Każdy więc bez większego problemu może znaleźć propozycje odpowiednie dla siebie i to niezależnie od tego, jakie gry preferuje (wyścigi, RPG, strzelanki, fabularne itd.). Co więcej, spora część tytułów wychodzi jednocześnie na kilka różnych platform. Nie trzeba więc rezygnować z ulubionych tytułów czy kupować  kilku urządzeń do gier.

Popularni producenci konsol do gier

 • Sony
 • Microsoft
 • Nintendo

Sklepy z konsolami warte uwagi