Kamera internetowa, zwana również kamerą cyfrową, to urządzenie podłączane do komputera na ogół za pomocą złącza USB. Pozwala ono transmitować obrazy statyczne, ale transmisja odbywać się może również w sposób ciągły. Najprostszy model kamery wykorzystuje matrycę CMOS i ma niewielkie rozmiary. Oferuje niską jakość obrazu i słabo spisuje się w kiepskim oświetleniu. Obecnie jednak na rynku coraz częściej spotkać można urządzenia wysokiej jakości o dużej rozdzielczości. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie kamery internetowej!
Najlepsze kamery internetowe – ranking
-
Kamera internetowa Logitech BRIO 4K Stream Edition (960001194)
Sprawdź aktualną cenę
Wysokiej jakości kamera z połączeniem USB. Proponuje szerokie (kąt prosty) lub wąskie pole widzenia. Obsługuje Skype’a, OBS czy Xsplit. Kamera Brio oferuje obraz jakości Full HD, 4K Ultra HD i HD (1280 x 720). Funkcja Windows Hello działa jedynie w przypadku systemu Windows 10 lub nowszego. Kamera Logitech została także wyposażona w kabel USB, osłonę migawki, futerał podróżny i zdejmowany zacisk. Przeznaczony jest do zastosowania wewnątrz budynków. -
Logitech Webcam Pro Stream C922 Pro USB (960-001088)
Sprawdź aktualną cenę
Dobra kamerka internetowa oferująca bardzo dużą czystość obrazu. Pozwala na strumieniowe przesyłanie treści z rozdzielczością 1080 p w płynnej jakości HD 720 p. Obejmuje darmową, trzymiesięczną licencję premium XSplit. Funkcja Personify pozwala na stworzenie odpowiedniego motywu wizualnego i tym samym na wyróżnienie się z tłumu. Kamerka Logitech umożliwia płynne przesyłanie strumieniowe. Dzięki podwójnemu mikrofonowi możemy cieszyć się czystym dźwiękiem stereo. Głos będzie brzmiał naturalnie i wyraźnie, co jest bardzo ważne podczas rozmów online. Na uwagę zasługuje również w pełni regulowany statyw czołowy z uchylnym uchwytem. -
Kamerka Microsoft LifeCam Studio for Bussisnes (5WH-00002)
Sprawdź aktualną cenę
Wysokiej jakości kamerka internetowa z panoramiczną matrycą 1080 p HD1 oraz układem optycznym o dużej precyzji. Posiada wysokiej klasy obiektyw wykonany z elementów szklanych. Wykorzystuje nowoczesną technologię TrueColor z funkcją śledzenia twarzy. Działa zgodnie z popularną aplikacją Skype. Przystosowana jest do pracy razem z programem Microsoft Lync. Ciekawym rozwiązaniem jest szerokopasmowy mikrofon. Skutecznie redukuje on zakłócenia, tym samym zapewnia optymalny odbiór dźwięku. Obiektyw kamery jest obracany w zakresie 360 stopni. Całość mocowana jest na statywie. -
Kamera A4Tech Webcam PK-910H 1080p (A4TKAM43748)
Sprawdź aktualną cenę
Dobra kamera internetowa z rozdzielczością Full HD. Posiada wbudowany mikrofon i jest wygodna w obsłudze dzięki opcji Plug and Play. Urządzenie umożliwia prowadzenie wideorozmów z osobami mieszkającymi w dowolnym miejscu kuli ziemskiej. Sprzęt przyda się też podczas nauki zdalnej. Produkt wyróżnia się szybkością transmisji na poziomie do 30 klatek na sekundę. Daje wyraźny obraz pozbawiony zniekształceń. Wyposażony jest w wygodny mikrofon. -
Kamera internetowa Creative Live! Cam Sync HD (73VF077000001)
Sprawdź aktualną cenę
W rankingu najlepszych kamer internetowych nie mogło zabraknąć wspomnianego modelu. Sprzęt z rozdzielczością HD oraz funkcją Plug & Chat, która pozwala na prowadzenie rozmów bez potrzeby instalacji specjalnego oprogramowania. Za sprawą programu Live! Central 3 Lite można udostępniać i nagrywać filmy do serwisów YouTube czy Facebook. Mikrofon kamery jest wyposażony w system redukcji szumów, dzięki czemu eliminuje odgłosy otoczenia, które nie są mile widziane. Kamerę Creative Live można zabezpieczyć hasłem, aby dostępu do niej nie miały osoby trzecie. -
Dobra kamera internetowa – Cam Sync 1080p V2 (73VF088000000)
Sprawdź aktualną cenę
Dobra kamerka z rozdzielczością 1920 x 1080 (Full HD). Urządzenie zostało wyposażone w szerokokątny obiektyw. To świetny sprzęt dla osób, które chcą prowadzić rozmowy wideo na Zoom, Skype, czy Microsoft Teams. Oferuje funkcję redukcji szumów i automatycznego wyciszenia mikrofonu. Sprzęt nagrywa video w rozdzielczości Full HD z szybkością 1080 p/30 kl/s. Oferuje pole widzenia 77 °, dzięki czemu powstaje idealny kadr. W ten sposób rozmówca może łatwiej utrzymać z Tobą kontakt wzrokowy. -
Kamera internetowa Dell Ultrasharp 4K (WB7022)
Sprawdź aktualną cenę
W naszym zestawieniu znalazła się kamera internetowa 4K, która oferuje najwyższą jakość obrazu. Obsługuje technologię HDR. W zależności od potrzeb możesz ustawić pole widzenia na 65°, 78° lub 90°. Można ją podłączyć do monitora przy pomocy magnesu. Dzięki temu nie potrzebujesz dodatkowych narzędzi, które mogłyby przysłonić piksele. Kamera zapewnia realistyczne kolory, nawet przy niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Na uwagę zasługuje też redukcja szumów wideo 3D/2D. -
Kamerka internetowa Logitech c920
Sprawdź aktualną cenę
Zastanawiasz się, jaką kamerę internetową kupić do rozmów video? Prezentowany model będzie strzałem w dziesiątkę. Urządzenie cieszy się też dużą popularnością wśród streamerów. Obiektyw Carl Zeiss oferuje 20-stopniowe, automatyczne ustawienie ostrości. Urządzenie pozwala na płynne nagrywanie w rozdzielczości 1080. Podczas streamowania warto również skorzystać z kompresji H.264. Kamera została także wyposażona w dwa mikrofony. Na uwagę zasługuje też funkcja autofocus i możliwość udostępnienia video w mediach społecznościowych.
Komputerowa kamerka internetowa – jaką kupić?
Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie kamery? Przygotowaliśmy garść wskazówek, które ułatwią Ci wybór urządzenia. Sprawdź, jakie funkcje oferują kamery internetowe:
- Sposób zamontowania kamery – urządzenie po montażu powinien być stabilna, gdyż to minimalizuje ryzyko przenoszenia się drgań różnego rodzaju. Kamerka montowana jest na ogół do monitora lub umieszczana na specjalnej podstawce.
- Rozdzielczość kamery – to parametr, który w tym przypadku ma kluczowe znaczenie. To on wpływa bowiem na ostateczną jakość obrazu. Niektóre kamery rejestrują obraz w rozdzielczości 4K. Zdecydowana większość umożliwia nagrywanie w rozdzielczości HD. Najpopularniejsze są kamery Full HD, które gwarantują obraz szczegółowy i wyraźny.
- Liczba klatek na sekundę – płynność rejestrowanego wideo ma duże znaczenie. Im większa jest liczba klatek na sekundę, tym bardziej materiał jest płynny. Do komfortowego korzystania wystarczające są 24 kl/s, ale wymagający użytkownicy powinni postawić na modele oferujące minimum 50 kl/s.
- Sposób ustawiania ostrości obrazu – najlepsze kamery internetowe mają funkcję autofokusu. Są to również modele nieco droższe, ale za to bardzo wygodne w użytkowaniu. Urządzenia pozbawione jakichkolwiek regulacji nie są na ogół dobrym wyborem. Niezłym rozwiązaniem bywają kamery z ręcznym dopasowaniem. Są one także stosunkowo niedrogie.
- Funkcje dodatkowe – większość kamer internetowych, zwłaszcza tych nowszych, posiada coraz więcej różnego rodzaju funkcji dodatkowych. Najważniejsze z nich to dodatkowe oprogramowanie do zarządzania ustawieniami wideo (ustawić można rozdzielczość, liczbę klatek na sekundę, kolorystykę, nasycenie barw czy jasność), automatyczna korekcja natężenia światła, HDR (tryb szerokiego zakresu dynamiki), czy dodatki pozaprogramowe np. wbudowana lampa pierścieniowa.
Czy warto kupić kamerę internetową?
Polecane kamery internetowe są skierowane przede wszystkim do posiadaczy komputerów stacjonarnych. Są to bowiem urządzenia, które nie posiadają fabrycznie wmontowanych kamer, tak jak smartfony, laptopy czy tablety. Kamera cyfrowa jest więc niezbędna np. do przeprowadzenia wideokonferencji.
Na tym jednak nie koniec. Niewielkie urządzenie w formie kamerki internetowej pozwala także na nagrywanie krótkich filmów wideo w rozdzielczości Full HD, monitorowanie swojego mieszkania czy robienie wirtualnych zakupów, które wykorzystują wirtualną rzeczywistość. Kamera w tym przypadku rejestruje sylwetkę użytkownika, a internetowa aplikacja umożliwia nałożenie na siebie wybranych wcześniej ubrań.
Kamery internetowe są urządzeniami, które nie zajmują wiele miejsca i są łatwe w montażu. Na ogół podłącza się je do komputera stacjonarnego za pomocą standardowego portu USB. Wiele z nich działa na zasadzie Plug and Play – tym samym korzystać z nich można od razu po uruchomieniu. Najnowsze modele oferują wysoką rozdzielczość i dużą płynność obrazu. Urządzenia najbardziej zaawansowane umożliwiają tworzenie filmów w rozdzielczości 4K. Są one odpowiednie także do zastosowań profesjonalnych.