Kamera internetowa zwana również kamerą cyfrową to urządzenie podłączane do komputera na ogół za pomocą złącza USB. Może ono transmitować obrazy statyczne, ale transmisja odbywać się może również w sposób ciągły. Najprostsze modele wykorzystują matrycę CMOS i mają niewielkie rozmiary. Oferują niską jakość obrazu i słabo spisują się w kiepskim oświetleniu. Obecnie jednak na rynku coraz częściej spotkać można kamery internetowe wysokiej jakości o dużej rozdzielczości.

Ranking kamer internetowych

 1. Kamera internetowa Logitech BRIO 4K Stream Edition (960001194)
  Kamera internetowa Logitech BRIO 4K Stream Edition (960001194)
  Sprawdź aktualną cenę
  Wysokiej jakości kamera internetowa z połączeniem USB. Oferuje szerokie (kąt prosty) lub wąskie pole widzenia. Obsługuje Skype’a, OBS czy Xsplit. Oferuje obraz jakości 4K Ultra HD, Full HD i HD. Funkcja Windows Hello działa jedynie w przypadku systemu Windows 10 lub nowszego. Produkt wyposażony jest dodatkowo w kabel USB, osłonę migawki, futerał podróżny i zdejmowany zacisk. Przeznaczony jest do zastosowania wewnątrz budynków.
 2. Kamerka Logitech Webcam Pro Stream C922 Pro USB (960-001088)
  Kamerka Logitech Webcam Pro Stream C922 Pro USB (960-001088)
  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesna kamera internetowa oferująca bardzo dużą czystość obrazu. Pozwala na strumieniowe przesyłanie treści z rozdzielczością 1080 p w płynnej jakości HD 720 p. Obejmuje darmową, trzymiesięczną licencję premium XSplit. Funkcja Personify pozwala na stworzenie odpowiedniego motywu wizualnego i tym samym na wyróżnienie się z tłumu. Na uwagę zasługują również dwa wielokierunkowe mikrofony oraz w pełni regulowany statyw czołowy z uchylnym uchwytem.
 3. Kamerka internetowa Microsoft LifeCam Studio for Bussisnes (5WH-00002)
  Kamerka internetowa Microsoft LifeCam Studio for Bussisnes (5WH-00002)
  Sprawdź aktualną cenę

  Kamera internetowa z panoramiczną matrycą 1080 p HD1 oraz układem optycznym o dużej precyzji. Posiada wysokiej klasy obiektyw wykonany z elementów szklanych. Wykorzystuje nowoczesną technologię TrueColor z funkcją śledzenia twarzy. Działa zgodnie z popularną aplikacją Skype. Przystosowana jest do pracy razem z programem Microsoft Lync. Ciekawym rozwiązaniem jest oferujący wysoką jakość dźwięku szerokopasmowy mikrofon. Obiektyw jest obracany w zakresie 360 stopni. Całość mocowana jest na statywie.
 4. Kamera A4Tech Webcam PK-910H 1080p (A4TKAM43748)
  Kamera A4Tech Webcam PK-910H 1080p (A4TKAM43748)
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy kamera internetowa z rozdzielczością FullHD. Posiada wbudowany mikrofon i jest wygodna w obsłudze dzięki opcji Plug and Play. Urządzenie umożliwia prowadzenie wideorozmów z osobami mieszkającymi w dowolnym miejscu kuli ziemskiej. Produkt wyróżnia się szybkością transmisji na poziomie do 30 klatek na sekundę. Daje wyraźny obraz pozbawiony zniekształceń. Wyposażony jest w wygodny mikrofon.
 5. Kamera internetowa Creative Live! Cam Sync HD (73VF077000001)
  Kamera internetowa Creative Live! Cam Sync HD (73VF077000001)
  Sprawdź aktualną cenę

  Kamera internetowa z rozdzielczością HD oraz funkcją Plug & Chat, która pozwala na prowadzenie rozmów bez potrzeby instalacji specjalnego oprogramowania. Za sprawą programu Live! Central 3 Lite można udostępniać i nagrywać filmy do serwisów YouTube czy Facebook. Mikrofon wyposażony jest w system redukcji szumów, dzięki czemu eliminuje odgłosy otoczenia, które nie są mile widziane. Kamerę można zabezpieczyć hasłem, aby dostępu do niej nie miały osoby trzecie.

Jaką komputerową kamerę internetową kupić?

Wybór kamery internetowej wcale nie jest zadaniem prostym. Trzeba w tym przypadku zwrócić uwagę przynajmniej na kilka podstawowych aspektów działania. Co więc w tym przypadku ma podstawowe znaczenie?

 • Sposób montażu – kamera po zamontowaniu powinna być stabilna, gdyż to minimalizuje ryzyko przenoszenia się drgań różnego rodzaju. Urządzanie montowane są na ogół do monitora lub umieszczane na specjalnej podstawce.
 • Rozdzielczość – to parametr, który w tym przypadku ma kluczowe znaczenie. To on wpływa bowiem na ostateczną jakość  obrazu. Najbardziej nowoczesne urządzenia rejestrują obraz w rozdzielczości 4K. Zdecydowana większość umożliwia nagrywanie w rozdzielczości HD. Najpopularniejsze są kamery Full HD, które gwarantują obraz szczegółowy i wyraźny.
 • Liczba klatek na sekundę – płynność rejestrowanego wideo ma duże znaczenie. Im większa jest liczba klatek na sekundę, tym bardziej materiał jest płynny. Do komfortowego korzystania wystarczające są 24 klatki na sekundę, ale wymagający użytkownicy powinni postawić na modele oferujące minimum 50 klatek na sekundę.
 • Sposób ustawiania ostrości obrazu – jeszcze niewiele kamerek internetowych posiada funkcję autofokusu. Są to również modele nieco droższe, ale za to bardzo wygodne w użytkowaniu. Urządzenia pozbawione jakichkolwiek regulacji nie są na ogół dobrym wyborem. Niezłym rozwiązaniem bywają kamery z ręcznym dopasowaniem. Są one także stosunkowo niedrogie.
 • Funkcje dodatkowe – kamery internetowe, zwłaszcza te  nowsze, posiadają coraz więcej różnego rodzaju funkcji dodatkowych. Najważniejsze z nich to dodatkowe oprogramowanie do zarządzania ustawieniami wideo (ustawić można rozdzielczość, liczbę klatek na sekundę, kolorystykę, nasycenie barw czy jasność) czy dodatki pozaprogramowe np. wbudowana lampa pierścieniowa.

Czy warto kupić kamerę internetową?

Kamera internetowa przychodzi z pomocą przede wszystkim posiadaczom komputerów stacjonarnych. Są to bowiem urządzenia, które nie posiadają fabrycznie wmontowanych kamer, tak jak smartfony, laptopy czy tablety.  Kamera cyfrowa jest więc niezbędna np. do przeprowadzenia wideokonferencji.

Na tym jednak nie koniec. Niewielkie urządzenie w formie kamerki internetowej pozwala także na nagrywanie krótkich filmów wideo, monitorowanie swojego mieszkania czy robienie wirtualnych zakupów, które wykorzystują wirtualną rzeczywistość. Kamera w tym przypadku rejestruje sylwetkę użytkownika, a internetowa aplikacja umożliwia nałożenie na siebie wybranych wcześniej ubrań.

Kamery internetowe są urządzeniami, które nie zajmują wiele miejsca i są łatwe w montażu. Na ogół podłącza się je do komputera stacjonarnego za pomocą standardowego portu USB. Wiele z nich działa na zasadzie Plug and Play – tym samym korzystać z nich można od razu po uruchomieniu. Najnowsze modele oferują wysoką rozdzielczość i dużą płynność obrazu. Urządzenia najbardziej zaawansowane umożliwiają tworzenie filmów w rozdzielczości 4K. Są one odpowiednie także do zastosowań profesjonalnych.

Popularni producenci kamer komputerowych

Sklepy z kamerami warte uwagi